Dog.bg Форуми : Строгост при възпитанието

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Строгост при възпитанието Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 06 February 2005 - 08:54 PM

Незнам как точно да си задам въпросът, затова давам нещо като пример...
Човек си взима куче от своенравна порода, с по труден характер. Гледа го, възпитава го, но на моменти кучето започва да не разбира от проста дума. Човекът му се кара, тръска и обичайните начини за наказание са приложени, но то продължава да мята опашка, мислейки си, че става дума за игра. В такъв момент човекът е опитал всичко, освен физическа сила. Трябва ли в такъв случай да се прибягва до по-грубо наказание?
Качена снимка


Извинявам се за правописната грешка!
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#2 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 06 February 2005 - 09:14 PM

Естествено че да! Ако не действа нищо друго, физическото въздействие понякога е необходимо. До него няма да се стигне ако кучето си знае мястото в иерархията и ако стопанина му е достатъчно внимателен за да корегира най-малките отклонения. Но ако вече се е случило и неподчинение и опит за доминиране са факт - понякога е единствен начин грубо да покажеш кой е кучето вкъщи. Пример - семейство с ризеншнауцер, ражда се бебе, кучето опикава кревата на родителите и прави на пух и прах памперсите на бебето от ревност. Какво предлагате? да му се заканят с пръст или с усмивка да кажат онази идиотска фраза, от която настръхвам, като я чуя:"Ах, той толкова ни обича, той ревнува". Заради това че кучето от голямата обич се качва на главите на стопаните на някои животни доста неща им се прощават. А трябва ли? В случая с ризена: песа си изяде боя точно веднъж (1 брой пъти) и не посмя повече да демонстрира ревността си. Пак добре че се размина само с разпердушинените памперси - има случаи когато страдат и децата:-(((

Не бива да се очовечават животните. Ако контакта е пълен и не е нужно да се стига до тупаник, ако стопанинът е намерил други ефикасни начини за да научи любимеца си на нещо - това е страхотно, евала, но такива стопани не са много... И ако боя е единствено останало действено нещо - то понякога трябва да се прилага. Като казвам бой - нямам предвид да го налагаш с камшик или да го риташ с кубинки. Хубаво плясване по муцната със заплашителната караница също си е бой. Само че след това вместо да го превърне в практика нормален стопанин трябва да се замисли защо се стига до това и как да промени нещата така, че повече да не се налага да удря кучето си.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#3 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 06 February 2005 - 09:35 PM

Благодаря за отговора! ;)
Ами ако кучето е както днеска казаха "понижена чувствителност" едно плясване по муцуната не мисля, че ще му се стори като каране. Една приятелка има далматинец. Тя го беше дала в първите му месеци при баба и и дядо и, които изобщо не са го възпитавали. Сега кучето постоянно върти опашка, когато тя го удари то започва да скача да си играе, изобщо едно неконтролируемо куче. Такова куче като порастне може да създаде огромни проблеми, затова си зададох и въпроса. Аз съм свидетел на безразличието на нейното куче... Определено е испуснато кучето, но и тя не ме слуша като и говоря какво да прави. И тя трябва да се "обучи" cl)
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#4 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 06 February 2005 - 10:00 PM

И аз ще разкажа за един случай, на който бях свидетел.
Мъжко куче - голдън, въпреки крясъците на стопанката си (на токчета през поляната bl) ) пристига и влиза в групата на начинаещите, леко наперено, но с основна цел игра... Собственичката пристига (най-после) и започва една весела гонитба из групата b) Човек от групата хваща кучето за нашийника и го предава на запъхтяната мацка, при което тя го връзва (дотук добре), повлича го напред (що-годе ок) и в момента, в който кучето тръгва до нея тя започва да го налага с ръкавиците по главата... bl) Кучтето се смотава и ляга на земята, тя продължава да го влачи и всеки път, като тръгне нормално го млати по главата... a) На неиздържалия на гледката треньор, който отида да иска обяснение за неадекватното поведение на мадамата отговорът беше: "Нали трябва да го набия, за да има респект от мене" bl)
Когато някой каже "Трябва ли да бия кучето си" първо трябва да поясни какво значи бой за него - дали означава плясване по брадичката, муцуната или по-сериозна корекция или означава премазване от бой с ритници, тояга и други подръчни материали...
Понякога се налага използването на по-строги методи от хора, които нямат физическата или психическата възможност да се наложат над кучето си по друг начин, но това не означава безпричинно малтретиране на кучето - има премерени наказания, които трябва да се налагат само в определени ситуации, в противен случай това вече се нарича системен тормоз.
Така че съм гласувала с Да, но наистина трябва да се поясни.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Kross Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 197
  • Регистрация: 05-October 04
  • Location:Благоевград

Публикувано: 06 February 2005 - 11:05 PM

Както и при хората - при едни помага при други е абсолютно противопоказен.И трябва да се дефинира понятието "бой" и от кучешка гледна точка."Шляпване" за едно куче е "пребиване" за друго.Боя е израз на безсилие да се справим със ситуацията и АБСОЛЮТНО КРАЕН ИЗХОД /ако въобще е изход/ ,според мен един удар/шляпване,пляскане,перване и т.н./ може и да се разглежда като корекция,но повече си е чисто изкарване на нервите.

#6 Потребителят е офлайн   Sari4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 715
  • Регистрация: 18-January 05
  • Location:Sofia

Публикувано: 06 February 2005 - 11:24 PM

И аз гласувах ДА,но и аз мисля,че нещата трябва малко да се пецизират.Мисля,че възпитанието на кучета прилича донякъде на възпитанието на деца-т.е. ВЪЗПИТАВА се МАЛКО куче и малко дете(никой не може да възпитава тинейджър на 15години,например-можеш да го съветваш и то с променлив успех,но не и да възпитаваш).При кучетата е горе-долу същото,но при тях не разполагаме с толкова много време(прословутите първи 7 години при децата),така че по-бързо и по-категорично трябва да се възпита кучето в основните правила на дома и изисквания на стопанина му.Когато човек трябва хем да възпита добре кучето,хем да бърза,всяко средство е добре дошло,включително и пошляпването.С по-сериозния бой,според мен трябва да се внимава и той да не се прилага много често,защото освен,че носи риск от озлобяване на кучето,може да има и обратния ефект-многото бой е и признак на слабостта на собственика и невъзможността му да се "справи"с кучето по друг начин.
"Слабия" и изнервен собственик рискува да направи кучето или страхливо и нерешително,или озлобено и дори агресивно(в зависимост от породата,например).
Та значи-пошляпване ДА,особено когато белята е направена напук(всички знаете предполагам,какво имам впредвид) и когато кучето е още малко.Бой-по скоро НЕ
Така мисля,но не съм съвсем сигурна дали съм права-нека специалистите да кажат

Ето Крос го е казал почти същото с по-малко думи,докато аз писах,писах.....та се забравих r)
User's Signature

Сара-кученцето,което носи усмивка в деня ти!

#7 Потребителят е офлайн   bagira Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 807
  • Регистрация: 30-January 05

Публикувано: 06 February 2005 - 11:26 PM

според мен едно е кучето да знае какво е бой, а друго де го налагаш нерекъснато буз причина.
доколкото за непрестанното налагане ще дам 2 примера.един познат, който също има пит бул, като бяха малки кучятата и си играеха, той непрекъснато ама буквално сдухваше кучето. bl) непрекъснато го налагаше с каквото му падне буз причина.резултатът е налице-този пит стана най-психично деформирания пит бул, който познавам. s) защото вече е на 3 год. и когато види куче се тая какво или бяга от него или тръгва да си играе. l) да неви обяснявам как дъм заобикаляле зяради него , защото оня глупак гао пуска и забравя ,че е с куче.аз бягам ,за да го спася, защото се тича след мойто да си играят.е честно ви казвам познавам много питове и повечето не са лоши към хора.нападат само себеподобни, но такова не бйх виждала.а оня само като кресне по него и то почви да се свива.а е толко готин милия.е такива хора за мене са пълни комплексари. cl) a) a)

другия пример е с мойта приятелка.тя имаше НОК, но сега е на селото и.защо??
значи тя за пръв път си взима куче и отначало като малко само го лигавеше.Арес обаче растеше и постепенно си правеше каквото иска.тя го водеше на каишка , защого той бягаше, когато го пусне.по едно време след като арес изяде половината къща тя се сети ,че трябва да го възпитава.но беше късно. s) биеше го на почивки но той не вдяваше за кво става въпрос и пак си правеше каквото иска.от многото бой той стана много по зъл от моя пит и започна да налита и на хора.затова стана пазач на кокошките на село.

такаче боя помага само, когато има защо и когато нищо друго непомага.но ако кучето ти е възпитано, то ще знае какво може и какво не може даправи. ;) d)
User's Signature

PUNISH THE DEED, NOT THE BREED!

#8 Потребителят е офлайн   Benjy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 68
  • Регистрация: 21-November 04

Публикувано: 07 February 2005 - 11:11 PM

Боя наистина е израз на безсилие. Не че не съм го тупвала (това не знам дали може да се брои за бой де) моя глезльо, но определено смятам това за моя слабост, не негова. Ако съм достатъчно спокойна и настоятелна, с добро постигам много по-добри резултати. r) d)

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни