Dog.bg Форуми : Какво сме длъжни да направим, преди да дадем животно някому

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Какво сме длъжни да направим, преди да дадем животно някому

#1 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 24 October 2007 - 10:49 PM

Пуснах тема, за това, как да изберем бъдещият стопанин.
Сега си мисля, че трябва да е в комплект и с тема: какво да направим преди да дадем животно на някого.
Нещо като права и задължения на двете страни.


Трябва да обезпаразитим външно животното. Това е най-лесната част.
Всичко се събразява с възрастта. Ако е по-малко и примерно не може да се сложи Фронтлайн или друг препарат, който да е по-дълготраен, ако сме третирали примерно с пудра - трябва да предупредим бъдещите стопани, че този препарат има кратко действие. Трябва да им обясним как да действат за напред. Най-добре е да отидат на ветеринарен лекар, със листче, на което сме написали всички процерури, от което той ще се ориентира какво да се прави по-натам.


Да ги обезпаразитим вътрешно.
Повечето животни се нуждаят от неколкократно прилагане на препарат. Ако през това време се появи желаещ имаме 2 варианта. Предлагаме му да изчака да се завърши цикъла. Така той ще получи гарантирано изчистено животно, а ние ще се уверим в желанието му, щом е склонен да изчака. Ако все пак настоява - му обясняваме до къде сме стигнали и отново му написваме всички процедури, правени до сега.
Ако дадем необезпаразитено животно, без да предупредим - утре, като изкара топка глисти е най-вероятно да се озове моментално на улицата.


Ваксинираме. Отново, ако е малко и е само с първата си ваксина, обясняваме на дълго и широко, че не трябва да излиза на вън и да контактува с други животни. Даваме датите на направените от нас ваксинации.

За предпочитане е всички горни процедури да са отбелязани в специално издаден паспорт, подпечатани от лекаря, приложил медикаментите.




Кастрацията.
Кастрираме животното. Само така ще сме сигурни, че не сме допринесли за бъдещото появяване на още мъници с незвестна съдба. Ако някой ви каже "ма не искам осакатено животно" - мерси от такъв стопанин, който утре може да реши да си произведе малко кученца.
Ако все още е малко - обясняваме за наличните кабинети, в които се правят безплатни кастрации и се надяваме, че хората ще решат да го кастрират. Предлагаме да им съдействаме всячески, когато решат да го кастрират.
Обясняваме им всички плюсове и минуси на кастрацията.


Не даваме животни на непроверени хора. Кой как ги проверява - вижте другата тема.
Повтаряме до припадък да ни върнат животината, ако не я искат вече, поради каквито и да е проблеми. Тук трябва да сме тактични. Има много хора, които се срамуват, след като са ни сваляли звезди и ние сме им се доверили - да ни върнат любимеца обратно. Трябва да разберат, че за нас, това е най-важното - да можем ние да се погрижим за бъдещето му.

Не даваме животни на деца, без да сме говорили с родителите. Няколко пъти.
То е ясно защо. Все едно да срещнете първото дете на улицата и да му го тикнете в ръцете.

Даваме всичката информация, която имаме за характра на животното. Като не скриваме и не изопачаваме нищо. Така че сме сигурни, че няма да има неприятни изненади, хората ще са предупредени за всичко.

Ако имаме възможност - учим кучетата да ходят на каишка, така ще са по-лесно даваеми и стопаните ще имат по-малко проблеми.

Така ще сме спокойни, че няма утре нашия сладур да се озове отново на улицата.
Само така ше убедим хората, че уличние животни също могат да се превърнат в чудесни домашни любимци.



А също така бих посъветвала и всички кандидати за стопани на животно, взето от улицата, да изискват тези неща от нас.


Айде, допълвайте  ;)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#2 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 24 October 2007 - 11:00 PM

Ветеринарен паспорт.
Първото нещо, което трябва да направим като намерим животинка на улицата е да я заведем на общ ветеринарен преглед за уточняване на пол, приблизителна възраст, проверка на кондицията й, премерване на килограмите.
След което  купуваме ветеринарен паспорт.
Вътре ще бъде записано с какво и кога е било обезпаразитявано, ваксинирано, лекувано ( в случай, че има нужда от лечение)
че е кастрирано ( ако е).

#3 Потребителят е офлайн   d-r Bobadova Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6824
  • Регистрация: 22-October 07
  • Gender:Female
  • Location:P. Sherman 42 Wallaby Way, Sydney

Публикувано: 24 October 2007 - 11:22 PM

Страхотна тема! Имам питане. Тъй като сравнително често ми се налага да търся дом за някоя животина...Как проверявате собствениците? Питам по-скоро за съвет, отколкото за мерило, до колко проверката е качествена (уточнявам, за да няма неразбрали)
User's Signature

Ветеринарна клиника "Добро хрумване!" ул. "Княз Борис I" N125, София
тел: 929 80 29; 0896 604 835
Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 24 October 2007 - 11:28 PM

Цитат

Страхотна тема! Имам питане. Тъй като сравнително често ми се налага да търся дом за някоя животина...Как проверявате собствениците? Питам по-скоро за съвет, отколкото за мерило, до колко проверката е качествена (уточнявам, за да няма неразбрали)

Това е другата тема, която трябва да върви заедно с тази. Виж я  ТУК.  :blink:
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#5 Потребителят е офлайн   Nickey Икона

  • the BlueAngelicDevil
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7420
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 07 June 2008 - 08:42 PM

Може ли конспектиран вариант - според вас какво сме длъжни да направим, ако търсим дом за кученца, които са на улицата (тоест не можем да приберем). Ваксина, обезпаразитявания- това сигурно да. Приучаване на всякакви навици- няма как. Кастриране- ако са на месец-два май не става...
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 07 June 2008 - 11:15 PM

Цитат

Може ли конспектиран вариант - според вас какво сме длъжни да направим, ако търсим дом за кученца, които са на улицата (тоест не можем да приберем). Ваксина, обезпаразитявания- това сигурно да. Приучаване на всякакви навици- няма как. Кастриране- ако са на месец-два май не става...
Това не ми се е случвало. Но си мисля, че може би е добре да прекарваш време с тях, за да можеш да кажеш нещо за характера им на кандидатите. Може би да отделиш време да ги приучиш да ходят  (или поне да не изпадат в паника) на повод. Да бъдат пипани,мачкани - доста мъници от улицата не са се сблъсквали с това и се плашат. От друга страна, ако привикнат прекалено към хора, а никой не го вземе - това може да им навреди. Понякога е по-добре да са по-дивички и да се пазят. Малко е сложно това с раздаването на кучета, над които нямаш наблюдение.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#7 Потребителят е офлайн   veners Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 21-October 08

Публикувано: 27 October 2008 - 10:22 AM

A искам и аз да се включа в темата за осиновяването напълно съгласна съм с въпросите за условията при които ще живее животинката но също искам да кажа че тези въпросници са просто нямам думи ненормални 10 въпроса ок и то за настоящето а ,въпроси от рода ами ако забременеете некои си ден кво ще правите котето,мислите ли да заминавате зад граница в близките 5-6г. че аз незнам дали утре няма да ме блъсне кола хората се тревожат ако замина зад граница луда работа ето въпросника:

#8 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 27 October 2008 - 10:31 AM

Цитат

A искам и аз да се включа в темата за осиновяването напълно съгласна съм с въпросите за условията при които ще живее животинката но също искам да кажа че тези въпросници са просто нямам думи ненормални 10 въпроса ок и то за настоящето а ,въпроси от рода ами ако забременеете некои си ден кво ще правите котето,мислите ли да заминавате зад граница в близките 5-6г. че аз незнам дали утре няма да ме блъсне кола хората се тревожат ако замина зад граница луда работа ето въпросника:
По мое мнение дори липсват някои въпроси, с две думи - не е пълен  ;)
А точно относно забременяването сме се нагледали на "подарявам коте поради бременност", така че не е зле да се позамислите. Хората забравят, че животните живеят по 15 и повече години. Задоволяват прищявката на мига, а когато след години (ако не ги е блъснала кола, разбира се) изхвърлят животното с лека ръка, защото "децата за  на първо място", без да им хрумне, че е възможно съжителство.
Съвсем отделно  - веки има право да избира начина, по който ще "оценява" кандидатите за своите животни.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#9 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 October 2008 - 11:12 AM

Цитат

По мое мнение дори липсват някои въпроси, с две думи - не е пълен  Wink


Сподели какво липсва според теб и ще го включим  ;). И ще съм много благодарна ако потребителката по-горе свали въпросника ни. С удоволствие го споделяме с хора, които също като нас са се захванали със задомяването на животни (както вчера предложих и на Molly), но не ми харесва да се вее като прани гащи из интернет пространството. Все пак да не забравяме, че тук могат да четат и хора, които злоупотребяват с животните. Не желая такива индивиди да са предварително подготвени с въпросите ни и да станем жертва на измамници. Макар че ние взимаме и допълнителни мерки освен въпросника. Но все пак ...

Свален е от поста.
мод


#10 Потребителят е офлайн   veners Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 21-October 08

Публикувано: 28 October 2008 - 10:07 AM

Всички забравяте че всичко си е до човека културата на балгарина си е такава такаче дори въпросника да е попълнен на 6,то неможеш да кажеш след 1 година какво ще стане в смисъл ето един пример: млади хора взимат коте обожават го всичко е прекрасно но ето в един момент се ражда дете нагласата на двамата се променя изцяло махат животното,друг пример младо семеиство затават с кредити да кажем защото 90% от населението са взели вече един наи малко мъжат или жената ги сакращават немат пари да се усмихнат отново ето ти животно на улицата,и колко още примери мога да дам не е истина такаче с един въпросник едва ли нещата се изясняват по простата причина че живеем в българия а тук нищо не е сигурно наи малкото за домашните животни,и наи вече за осиновените,защото когато българина даде пари за нещо тогава си го пази а иначе при наи малкиа проблем шута и навън.Та според мен за да се дава животно на някои е просто да го попиташ дали ще го обича и проверките по домовете да са свързани с това дали животното е обичано,а не дали ще замините дали не дали ще имате деца,дали ..и така на татака.Успех с осиновяването, а аз вече си намерих това което търся и много си го харесвам и обичкам.Та мисля че това е наи важното добронамерен човек които да обича животните.
а не попълнен въпросник за които триа се ходи на гледачка за да знае6 какво ще стане след 5 години,а и съм сигурна че след 2-3 години вече едва ли някои в българия ще се замисля за домашен любимец по простата причина че самата държава е затънала до безкраи кво говорим за животните

#11 Потребителят е офлайн   d-r Bobadova Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6824
  • Регистрация: 22-October 07
  • Gender:Female
  • Location:P. Sherman 42 Wallaby Way, Sydney

Публикувано: 28 October 2008 - 10:13 AM

Това със затъващата държава го слушам вече...МмммМммм...доста години. А домашните животни не намаляват. Айде, няма нужда от такива глобални заключения.
А в договорите пише ясно - ако не можеш да се грижиш за животното - връщаш го. И кастрация.
User's Signature

Ветеринарна клиника "Добро хрумване!" ул. "Княз Борис I" N125, София
тел: 929 80 29; 0896 604 835
Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   veners Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 21-October 08

Публикувано: 28 October 2008 - 12:38 PM

Mm дам съгласна съм ама невиждам смисъла взимаш връщаш страно а говорим за добро отношение тва си е чиста проба човешка прищявка и на даващите и на взимащите животно.И като започнат някои тук да коментират колко им било зле на бездомните кучета и котки ужас,а сигурно им е мноо забавно в апартаментите претрупани с животни да нема каде да се обърнат голем кеф,е тва ако не е отново човешка прищявка здраве му кажи,а после осиновителите виновни че искали животно триабва да се помага на животните а не да им се натрапваме без нужда. :o

#13 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 28 October 2008 - 12:42 PM

Освен, че трудно ти разчитам постовете, ми се струва, че посто си тук, защото търсиш  мъст за това, че ти е отказано и се опитваш да обиждаш. От интриги няма нужда. Сама каза, че имаш вече коте - радвай му се и преглътни, че някой не те е одобрил, според неговите стандарти.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#14 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 12 November 2008 - 03:31 PM

Още един пример как НЕ се прави - не се оприличават  на породи кучета, които не са от такава.

http://dog.bg/forum/index.php?action=dlattach;topic=20418.0;attach=200552;image

http://dog.bg/forum/index.php?action=dlattach;topic=20418.0;attach=200556;image
И питането на осиновилия "ротвайлерчето":

Цитат

http://Моля ви кажете ми това ротвайлерче ли е или е кръстоска с някое друго куче.Благодаря предварително.


Защото кучето е взето от обява, че се подаряват ротчета. Темата.

Извод - този собственик е добронамерен, няма да изхвърли кучето, а другите осиновители?
Втори извод - не вярвайте на обяви за подаряване на "породисти" кучета.


(темата е информативна! няма нужда от коментари)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#15 Потребителят е офлайн   serafima Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 07-May 12

Публикувано: 07 May 2012 - 03:13 PM

Здравейте, от скоро съм във форума имам следния въпрос, ако случайно нямаме финансовата възможност да обезпаразитим, ваксинираме, чипираме и т.н. 5 бр. улични кученца, което автоматично май ги слага накрая в списъка на желаните домашни любимци, има ли организация, която може да го направи безплатно?????

#16 Потребителят е офлайн   DDG Икона

  • Попътен вятър
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1959
  • Регистрация: 10-January 11
  • Gender:Female
  • Location:София, с. Кладница

Публикувано: 07 May 2012 - 03:16 PM

За съжаление не. Просто потърсете помощ от хората тук във форума или във фейсбук.
В приют Богров, стопанисван от АРС поставят безплатно чипове на кастрирани кучета.
User's Signature

I can't stop the war, shelter homeless, feed the poor
Can't walk on water, I can't save your sons and daughters
I can't change the world and make things fair
The least that I can do is Care.

#17 Потребителят е офлайн   anelia_888 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 481
  • Регистрация: 16-August 12

Публикувано: 03 February 2013 - 06:31 PM

Прочетох почти всички страници на един дъх..Просто съм потресена какво се случва около мен и в какъв свят живея!Направи ми впечатление обаче,че има много хора,които са тук в този черен списък,но няколко поста след това има по 1-2,а понякога и повече хора,които казват,че хората са си наред и написаното не е вярно.Сега си припомням,когато преди година и половина търсих "моето" коте как съм се държала аз и нищо чудно,ако бях комуникирала с някой от вас и аз да сим измежду щастливците тук.Държеех котето да е пухкаво и да е от улицата - не домашно,за да знам,че хем съм направила добро,като му спасявам живота, хем,че детската ми мечта за малко пухче ще се сбъдне.Когато обаче, получавах въпросник - дълъг няколко страници,с въпроси на които всеки може да отговори както си иска и никой никога да не разбере това вярно ли е или не - за мен тези въпросници са напълно излишни.Преди половин година намерих малко рижаво коте.С едно прекрасно момиче от Пловдив му намерихме дом в Нова Загора.Момичето,което осинови котето попълни не 1,а сигурно 3 въпросника,звъняхме и няколко пъти и всичко уж ок.Сега само няколко месеца след това,разбирам,че котето било не знам къде си,защото тя (17г.) е бременна и приятелят и давал вече само породисти котки да гледа.Е - питам аз - имаше ли полза от въпросниците,от уговорките,от договорите и т.н. - отговорът е не. Когато на мен ми изпращаха подобни въпросници изобщо не отговарях повече - не защото няма да намера 30 мин. да ги попълна,а защото за мен е безсмислено.Най-добре за мен е личната среща,когато не може да се осъществи се търсят други варианти да се осведомиш за този човек и така преценяш на момента. :ae_085:
User's Signature

Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   morena7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 213
  • Регистрация: 17-June 10
  • Gender:Female

Публикувано: 03 February 2013 - 09:14 PM

Сега същата отказва да ми го върне с убеждението ,че уж щяла да го гледа. Както ми звъняха да съм им кажела адреса , така сега защото съм била измекярка пумиярка и прочее и не можело аз да им държа сметка къде да го оставят котето няма го си го получа. Просто сгреших ,че реагирах преди да си го получа. Сигурна съм ,че котето няма да се гледа, разтройвало се детето , сега има "думата" на хора които си позволяват да ме обиждат , че щели да го гледат, и както щяха да ми го върнат заради проблеми с хазяина изведнъж този проблем се реши. Аз съм 99 % убедена , че иска дългокосместокоте без пари и я прдупредих , че ще я обявя за некоректен осиовител и коте няма да може да осинови да си купи с пари . За момента котето е в тях , ще преговарям да си го взема все пак .

#19 Потребителят е офлайн   angel4etto_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 148
  • Регистрация: 02-June 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 03 February 2013 - 09:30 PM

Morena7, подписали ли сте някакъв договор?

#20 Потребителят е офлайн   Bastet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 110
  • Регистрация: 29-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 03 February 2013 - 09:44 PM

Анелия виж, нещата не опират само до въпросника. То е ясно, че всеки може да си напише каквото си иска, но по отношението и реакцията спрямо едно простичко нещо като въпросника, може да се съди много за човека. За мен, ако кандидат осиновителя не си направи труда дори за въпросника, какво остава за гледането на животно. А процедурата съвсем не спира до въпросника. Следва дълго време общуване, онлайн и по телефона, след това на живо и чак тогава се дава животно.Поне аз така направих, а предполагам и повечето хора занимаващи се с бездомничетата, да не говорим , че те имат и много голям опит.
Но определено и аз като теб останах в потрес от това какви хора ми писаха за котето което давах.


Morena7 много неприятна ситуация, защо не опитате да измислите нещо чрез 3-ти човек да вземете котето, така че тя да не разбере че сте вие или де да знам. Този тип хора от злоба и на пук , няма да ви върнат котето. Да не стане така, че да го изхвърлят. Опитайте се да не ги заплашвате, мисля че това няма да помогне. Ако трябва им кажете, че имате кандидати за него и ще си го вземете без повече разправии и без да искате нищо от тях. С такива хора трябва да се действа с търпение и такт...макар и да е трудно, стиснете зъби за благото на котето.

Ако мога да съдействам с нещо само кажете.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни