Dog.bg Форуми : Декоративно порче - фретка

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Декоративно порче - фретка

#1 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 27 October 2007 - 05:44 PM

Първо здрасти на всички любители и притежатели на тези сладки и своенравни сладури - порчетата! :blink:

  Аз нямам щастието да притежавам такова животинче,но скоро се заинтересувах от тях,но за съжаление имаше много оскъдна информация!Разбрах,че в БГ има доста собственици на тези сладури и смятам,че най-подробна информация може да се получи от споделеното от тях!
  Ще се радвам ако някой може да каже какви са основните проблеми по отглеждането им......разбрах,че са доста своенравни и хапят/неразбрах по каква причина/лллбих се радвала ако някой сподели как се е справил с тези проблеми???

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  frizz1.jpg (26.27K)
    Брой сваляния: 2150


#2 Потребителят е офлайн   milenka_123789456 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 840
  • Регистрация: 14-April 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 27 October 2007 - 06:07 PM

Аз нищо не разбирам от тях,но твоето е наистина много сладко ;).

#3 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 27 October 2007 - 08:31 PM

Хапят, защото съвсем отскоро са одомашнени, според мен са си кажи-речи диви животни и поне аз не бих гледала такова вкъщи. Основния проблем при тях по мое мнение е силната неприятна миризма, която излъчват дори да са кастрирани преди полова зрялост. Иначе са интересни същества, но да не са ти вкъщи.
;D
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 27 October 2007 - 10:41 PM

Феретката не е плъх!!! А е ПОР!  :o :rolleyes:
Плъховете са далеч по-приятни домашни любимци.
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 28 October 2007 - 02:52 PM

То май стана неразумение...аз нямам порче - този сладур го гледах в един американски развъдник!..а и доколкото знам в америка са много разпространени домашни любимци,а и да не забравя не да одомашени скоро а преди 2000г.

  В началото си мислих,че са само един цвят но вище сами...

...казват,че е с характер на куче и манталитет на котка..забавно  :blink:
и да не забравя защо си мислиш,че плъха е по-добър домашен любимец? :-

Прикачени файлове



#6 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 28 October 2007 - 02:57 PM

Това намерих аз:

  FERRET в превод на Български не означава пор, макар че ние ги наричаме така. Те са отделен, доместициран животински вид, развъждан с цел отглеждане в домашни условия.

Ferret идва от латинската дума furonem - крадец, което е доста добре избрано име имайки предвид природата на тези животни да взимат каквото им попадне и да го крият.:) Те са от едно и също семейство (Mustelidae) като хермелина, невестулка, белка, скунк, видра, язовец и др. Не са гризачи а хищници.

Тяхното опитомяване е започнало още преди 2000 години, използвали са се за лов на зайци, а по-късно и за домашни любимци с цел забавление. Фретките са нещо средно между котката и кучето. По характер и държание се доближават до кучето, но по хранене и хигиенни навици до котките.

Умни и бързо схващащи животни, могат лесно да научат правилата на къщата. Е не всички правила и не веднага, но с търпение могат да се научат даже да носят пръчка :)

През повечето време на деня спят, ако не ги закачат разбира се, но обърнете ли им внимание са готови за игра и забавления. Отглеждат се в клетка, която трябва да е просторна, тъй като вашият нов приятел трябва да има достатъчно място за вода, храна, тоалетна и място за спане и игра. Клетката е необходимост, защото докато ви няма в къщи фретката трябва да е защитена от падане, наранявания, електричество и тесни пространства, в които може да влезе, да се заклещи и да се задуши.

Кастрацията при мъжките е желателна заради миризмата и агресивността по време на размножителния период, но при женските е задължителна и живото спасяваща. При не достигане на полова зрялост /около 6 месеца/ на женската ако не се заплоди се получава хормонален дисбаланс, който води до болест с лош край.

                                                      ;)

#7 Потребителят е офлайн   VvV Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 37
  • Регистрация: 02-June 07

Публикувано: 28 October 2007 - 03:23 PM

Много са сладки!И преди съм виждала такива на снимка,но не знам нищо за тях...ето  сайт: http://porche.wordpress.com/

#8 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 28 October 2007 - 03:38 PM

С този сайт вече се запознах...... :blink:..но немога да намеря друг

#9 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 28 October 2007 - 03:44 PM

Две хиляди години е достатъчно скоро, за да не бъдат напълно одомашнени. Запознай се с датите на одомашняване на козата, кучето, коня, котката и т.н.
Иначе плъхът е по-приятен за гледане, защото е в пъти по-умен, лесно обучим, значително по-чист и не мирише по този доста гнусен начин.
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 28 October 2007 - 07:35 PM

Прав си но за мене беше много,поне така си мислех де...

  А за плъховете незнам,от тях изпитвам някаква паника........само от името,признавам си не съм виждала домашен но от дивите им събратя спасих един който беше в басейн!Имала съм хамстерче и морско свиче и си мисля,че плъха надали ще е по умен от тях..все пак нямам опит!

  честно казано немога да си представя как се опитомяват!  :rolleyes:
а ти да нямаш плъх?

#11 Потребителят е офлайн   VvV Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 37
  • Регистрация: 02-June 07

Публикувано: 28 October 2007 - 07:35 PM

Eто тук има някаква статия http://www.zoomania....t/view/2765/53/ ...А ти всъщност смяташ ли да си вземеш такова?

#12 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 28 October 2007 - 11:02 PM

Извинявам се много, но точно опитомения пор се нарича фретка!това го четох в няколко сайта...но разбира се приемам,че може да не съм права - кажи ми какво за тебе е фретка?!

#13 Потребителят е офлайн   Buhti4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 69
  • Регистрация: 18-June 06
  • Location:Варна

Публикувано: 30 October 2007 - 05:04 PM

Досега са ме питали все на лични и в повечето случаи съм отговаряла и то доста обстоятелствено, та ми е омръзнало вече малко. Та този път ще бъда по-кратка.
Гледаме порчета от няколко години вече и майка ми се пристрасти до толкова, че не иска да е без пор. Първото ни порче го взехме от малко, то си свикна с нас и беше много добро същество. Никога не ни е хапала или нещо такова, беше страшно добричка наистина. За жалост умря при нещастен случай.
По-късно си взехме друго порче, но не беше бебе и май така и не свикна толкова с нас. В началото много хапеше, направо не можеше да я пипне човек без ръкавица. С времето свикна до известна степен, но и сега си хапе понякога. От нея имахме и поколение, цели 5 броя роди. Едното мъжко го оставихме при нас, и то беше много добро, страхотно животно, но малко след като навърши година се разболя и умря.
Сега последно майка ми си взе едно мъжко и са двамата с предното ни женско. Той е малък още и е голям дивак, много му се играе. Като цяло за порчетата мога да кажа, че са страшно любопитни животни. Обичат да се крият и влизат на всякакви тесни места. Могат да бъдат и разрушителни, на нас ни изядоха един диван отвътре. Обичат да си складират разни неща. Изобщо падат си малко пакостници, това мъжкото, което е при майка ми сега редовно изравя целиял боклук от кофата, увисва по краката й и смъква покривката на масата.
Ето ви няколко снимки:
Бебетата
Пак бебетата
Едно от бебетата вече като голямо
Майката
Майката с новия малък дивак
Дивакът в цялата му прелест
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 30 October 2007 - 05:09 PM

Много са симпатични бе!!  :wub: Много ми харесват!

#15 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 30 October 2007 - 10:45 PM

много се извинявам ако ти досаждам Buhti4ka
,но колко голямо взехте първото порче и те сработват ли се с др.животни?и може ли да се възпитават и на какво могат да се научат?

  а иначе порчетата са много сладки  :wub:  :->)

#16 Потребителят е офлайн   tsveta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 572
  • Регистрация: 04-May 06
  • Location:sofia

Публикувано: 31 October 2007 - 08:52 AM

Извинявайте за тъпя въпрос , но откъде можеш да си закупиш порче .
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 31 October 2007 - 12:03 PM

до колкото знам от зоомагазин или по добре от човек който ги развъжда

#18 Потребителят е офлайн   Buhti4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 69
  • Регистрация: 18-June 06
  • Location:Варна

Публикувано: 31 October 2007 - 02:31 PM

Цитат

до колкото знам от зоомагазин или по добре от човек който ги развъжда

Мда, това е. Две от нашите са от зоомагазини, а третото от Русия, защото по онова време майка ми не можа да намери никъде в България.
Иначе първото го взехме на 2-3 месеца някъде. За сработването с други животни не съм много сигурна. Нашите са живели с много голямо куче и котки. Заобикаляха ги защото просто не им бяха на размерите. Но пък не са изобщо страхливи, и отгоре им са скачали.
Относно възпитанието не мога да кажа много. Според мен са умни и сигурно могат да се научат на нещо, но ние не сме се занимавали. Опитвахме се единствено да ги научим да ползват тоалетна (от тези котешките, но се слага в триъгълно легенче на някой ъгъл). И те ходеха понякога милите, но не винаги я уцелваха, защото го правят на заден ход.
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   tsveta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 572
  • Регистрация: 04-May 06
  • Location:sofia

Публикувано: 31 October 2007 - 03:47 PM

Разкажи повече много са ми интересни тези животинки.Идват ли като ги викаш, какво ядат , къде спят и навсякъде ли си вършат работите.
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   jenni1989 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 164
  • Регистрация: 09-June 06
  • Location:Varna

Публикувано: 31 October 2007 - 07:33 PM

до колкото аз знам с тренировки си научават доста добре името и се отзовават на него/имам зайче от няколко дена и постояно му говоря на име и вече се обръща на него/,а за хигиените навици много близки са до на котките..дори може би и същите/!  :blink:

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни