Dog.bg Форуми : Апорт

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Апорт Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   LudmilDo Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 11-February 05
  • Gender:Male
  • Location:Плевен

Публикувано: 15 February 2005 - 11:31 AM

Здравейте!
Моят въпрос е следният: когато кучето ми апортира на около метър пред мен оставя предмета, а не изчаква да ми го даде при команда. Може ли да се коригира това и как?!
Иначе тръгва към хвърления предмет когато му се подаде команда и т.н.
User's Signature

I LOVE THIS ...... BREED[br]Zak vom Yambol[br]Atina von Daron[br]Zhara v. Krasini

#2 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 15 February 2005 - 12:20 PM

Цитат

Здравейте!
Моят въпрос е следният: когато кучето ми апортира на около метър пред мен оставя предмета, а не изчаква да ми го даде при команда. Може ли да се коригира това и как?!
Иначе тръгва към хвърления предмет когато му се подаде команда и т.н.

Правилното е да му го вземеш от устата, така, че като го пуска не хвали, а подай забранителна команда и го накарай пак да го вземе. После му го вземи от устата и похвали.
Може да опиташ и на повод, придърпвайки го към себе си.

#3 Потребителят е офлайн   LudmilDo Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 11-February 05
  • Gender:Male
  • Location:Плевен

Публикувано: 15 February 2005 - 01:37 PM

Правя го но след като го е пуснал един път сякаш губи интерес.
Чувал съм, че като приближи трябва да се отдръпвам помалко. Вие пробвали ли сте този метод?!
Благодаря за предишния съвет
User's Signature

I LOVE THIS ...... BREED[br]Zak vom Yambol[br]Atina von Daron[br]Zhara v. Krasini

#4 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 15 February 2005 - 02:13 PM

Всъщност, не ми се е налагало, моето куче обожава играта на "дърпаница" с апортировъчния предмет, само ми го завира в ръцете и това, което трябваше да отработваме, беше пускането му по команда.
Ето какво си мисля:
Това поведение се дължи на липса на мотивация у кучето да се доближи до вас и да даде предмета. То просто знае, че ще му бъде отнет щом дойде, затова губи интерес. Интересът му трябва да се поощри чрез игра, "оживяване на предмета", "борба за предмета", като понякога го оставяме "да победи" и т.н. Отдръпването назад също е действие в тази насока.

По-подробно описание на руски можете да намерите тук:
к-9.ru раззсл № 60
Прегледайте също така и раззс. № 6 за методите за отработване на апортировка. Може би някъде сте сгрешили? Може би сте подранили със задържането при апорт? Раззс. № 70 пък е посветена на отработка на апортировъчни навици у кучета без интерес към апортиране, макар, че щом кучето взема и носи предмета, вашият случай вероятно не е такъв.
Ако не владеете руски, ще преведа написаното, пишете.

#5 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 15 February 2005 - 04:22 PM

Съжалявам, че нямам време в момента да разясня подробно това, което имам предвид, но по принцип апортирането е една от деликатните степени на послушанието....
За да се започне работа по апортиране кучето трябва не само да знае, но и да е затвърдило командите "тук" и "седни", за да не се отработват и те едновременно с новата за кучето команда. Най-добрият вариант е командата "носи" да се отработи на степени - първо му обясняваме какво искаме от него, като го караме да държи гирата в уста в статично положение... след като това му стане ясно и то не я дъвче или пуска когато реши, че му е омръзнало комбинираме с отиване за гирата, носене, задържане докато му кажем пусни...
Ще се опитам по-късно да обясня по-подробно всичко това, а и ще отворя линка на Мил_, за да не се повтарям, ако го има обяснено...
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#6 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 15 February 2005 - 04:28 PM

По-скоро в линка се набляга не на послушанието, а на поддържането на интереса у кучето. И главно:МОТИВАЦИЯ ДА СЕ ПРИБЛИЖИ ДО СТОПАНИНА. Като гледам НЕ СЪВЕТВАТ в началните фази апорта изобщо да се комбинира със задържане, мисля, че в конкретния случай тук е разковничето.
За илюстрация на възможни нежелателни ефекти от прибързано обвързване на апорт с послушание ето линк към разказа на Топси за родения апортировач ретривъра:
тук
Изобщо в к-9.ru обръщат сериозно внимание на разликата между специализиран (ловен, наркотици и т.н) и спортен (IPO) апорт. Тя, ако мога да я кажа в едно изречение, е, че в първия случай важното е кучето да търси, намира и донася без оглед на някакво правило КАК ще донесе, на метър или в ръката ти ще остави, т.е, набляга се на вродения му интерес.
Вероятно Людмил се вълнува от спортния вариант, като гредам аватара, и ще му бъдеш полезна.

Всъщност, ще поразкажа за идеята на к-9. Предлагат малко по-различен метод: вземаме предмета и си играем с него, подмятаме го, по команда апорт кучето трябва да дойде и да го вземе от ръцете ни. По-нататък пускаме предмета в краката си. Награждаваме с "дърпаница". Т.е, съществената отработка на командата е непосредствено до нас. За разлика от "хвърляме, кучето тича, взема и бяга с предмета", което стандартно правим, а после прилагаме команда тук и седни.
Или с други думи, в първия случай мотивацията е: Хвърлят ми, тичам, вземам, бягам.
Във втория: Идвам при човека, вземам, играя.

Струва си да се опита.

#7 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 15 February 2005 - 09:54 PM

Апорт - филмче от Републиканското първенство по спортна дресура, клуб СИРИУС.
На филмчето - Jango ot Imea и Николай Василев, републикански шампиони за 2005 година.

Прикачени файлове



#8 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 15 February 2005 - 10:01 PM

Апорт - филмче от Републиканското първенство по спортна дресура, клуб СИРИУС.
На филмчето - sindy и Рандол, малиноа !

Прикачени файлове



#9 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 15 February 2005 - 10:55 PM

Така, благодаря дог.бг, на първото клипче можете да видите апорт през еднометрово препятствие, а на второто - през "А"-образно препятствие. И в двата случая се оценява отиването, връщането и донасянето на предмета...
Ще обърна внимание в/у донасянето - кучето трябва да отиде възможно най-бързо (но след подадена команда) до предмета да го вземе в уста и да го донесе на водача (без да го дъвче или играе с него), като при това седне коректно пред него и да държи предмета без да го дъвче докато водача не го вземе от устата му отново след команда. Това е крайният вариант. Как се отработва...
Има два основни метода - на игра и насилствен.
Предимствата на първия - кучето с удоволствие отива да вземе предмета, носи го на водача бързо, защото очаква игра с него. Недостатъци - дъвчене на предмета (което се наказва с отнемане на точки), несериозно отношение (игра с предмета, пускане по пътя или отказ да го вземе...), както и при малко по-голямо психическо напрежение (като при състезание напр.) може да се проявят още доста проблеми...
Вторият метод, т.нар. "насилствен" се състои в следното - кучето се принуждава да държи коректно предмета в уста , независимо от обстоятелствата и знае, че е длъжно при команда да отиде и до го донесе... Ако се приложи правилно предимствата са следните - безотказно отиване, вземане на предмета и връщане, както и коректно носене и задържане на предмета в устата... всичко, което се иска от упражнението. Недостатъци - ако са допуснати грешки кучето може да е вяло, до отива с неудоволствие към предмета, да идва бавно до водача и да сяда далеч от него, както и при по-сериозно напрежение да блокира и да откаже да изпълни упражнението.
Най-добрият вариант лично за мен е комбинация от двата метода - така кучето хем знае, че е длъжно да изпълни командата докрай, хем го прави с удоволствие.
Когато решим да учим кучето на апорт е добре да сме спокойни и съсредоточени, нервите и несериозното отношение само ще върнат кучето със степени назад и могат да нанесат непоправими щети. Насилственият метод е много деликатен и не е за начинаещи в обучението - изисква се точност, търпение и постоянство, защото има моменти, в които ако се прекъсне се проваля цялото упражнение...
Предметът се поставя в устата на седналото куче и му се показва (няма да обяснявам как в момента, ако намеря една статия по въпроса ще я пусна - много добре е обяснено какво се прави точно) че е длъжно да го държи, без да го пуска или дъвче... когато разбере какво означава командата "носи" (или каквато изберете) отново с предмета в уста се правят няколко крачки (вие сте до кучето и го контролирате), следващ етап е - хвърляте предмета на 2-3крачки пред кучето (тук вече може да включите и играта, за да възбудите интерес към предмета и да постигнете скорост при отиването) и с него на повод отивате да го вземете (ако не иска да го вземе само от земята се връщате на степен 1), връщате се на изходното положение и с команда "тук" карате кучето да седне пред вас (трябва да имате отработена команда "тук", за да не я отработвате на момента и да объркате кучето с корекции за неправилно идване, които то може да свърже с гирата...) Това се прави само на повод и на малки разстояния и винаги с похвали и награди. Когато кучето вече знае, че е длъжно да вземе и донесе предмета при дадената команда може да засилите скоростта му и желанието да отиде и да го донесе чрез игра...
Ако обаче просто искате кучето да ви носи хвърлените играчки или пръчки (въпреки че не препоръчвам игра с пръчки) можете да използвате основно играта и да включите елементи на послушание с повод (т.е. играете с кучето, хвърляте играчката, то отива до нея и я взима, а вие с повода го привличате към себе си, за да играете заедно) - по този начин избягвате гонитбата за играчката, а и му показвате че играта е при вас и ако донесе играчката ще настанат всенародни веселби и общи игри b)
Дано да съм обяснила ясно какво имам предвид, защото има много деликатни моменти в апорта, на които ако не се обърне внимание ще се получи не само проблема, за който ставаше въпрос по-горе, а и доста по-сериозни...
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#10 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 16 February 2005 - 09:04 AM

Благодаря ви и за филмчетата, и за изчерпателната статия.
Предложението ми към Людмил е да преразгледа методиката си в светлината на казаното и ако е нужно, да се върне малко назад, към повода, за да коригира възникналия проблем.

#11 Потребителят е офлайн   LudmilDo Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 11-February 05
  • Gender:Male
  • Location:Плевен

Публикувано: 16 February 2005 - 10:45 AM

Благодаря за многото съвети!
Надявам се да не е късно да коригирам изпълнението на командата!
User's Signature

I LOVE THIS ...... BREED[br]Zak vom Yambol[br]Atina von Daron[br]Zhara v. Krasini

#12 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 16 February 2005 - 08:59 PM

Радвам се, че сме били полезни ;) По принцип никога не е късно за корекция на направени грешки, важното е да не се повтарят стари или чужди грешки s)
Само не разбрах за целта на упражнението - т.е. за какъв точно апорт питаш... предполагам, че става въпрос за апорт по правилника на IPO или SchH, но все пак не съм сигурна, така че моля да уточниш и да кажеш как точно си учил кучето да апортира (от самото начало, ако може) Така ще можем да ти помогнем по-ефективно ;)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#13 Потребителят е офлайн   LudmilDo Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 11-February 05
  • Gender:Male
  • Location:Плевен

Публикувано: 17 February 2005 - 09:49 AM

Преди да започна с обучението да апортира, кучето ми е усвоило командите "тук", "седни", "в крак", "място" и т.н. Факт е, че напоследък не ми остава много време да се занимавам с него, но да се върна към апорта. Накарах го да седне от лявата ми страна, хванах го за нашийника и хвърлих дървеното трупче на около 5 м, това възбуди интереса му и понечи да тръгне. Аз него спрях като същевременно му подадох командата апорт. Следва отиване, взимане на предмета и връщане към мен, без да съм го викал. Като видях, че ме подминава го повиках, а той остави трупчето и дойде bl) . Това бе първия път. След няколко дни се появи друг проблем: дойде с апорта, но не пожела да ми го даде т.е. взе да се дърпа. Накарах го да седне и му казах "дай", команда, която не бе чувал и същевременно му разтворих устата, за да взема предмета. От този момент нататък няма проблем с отиването, взимането и донасянето на апорта, но го оставя на земята на около метър пред мен. Даже съм пробвал да минат около 2 минути след хвърлянето на предмета, подавам му командата "апорт" и той изпълнява, но както писах оставя предмета пред мен, а не изчаква да го взема от устата му.
От страницата Ви разбирам, че сте тоста вещ(а) в обучението и съжалявам, че не живеем в един същ град, за да мога да ползвам услугите Ви!
Благодаря като се надявам да сте добили представа за проблема ми!
User's Signature

I LOVE THIS ...... BREED[br]Zak vom Yambol[br]Atina von Daron[br]Zhara v. Krasini

#14 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 17 February 2005 - 12:11 PM

Здравей.
предполагам че когато подаваш командата за донасяне седиш на едно място.
Предлагам да пробваш когато кучето е взело предмета и е тръгнало към теб да започнеш да се движиш назад с малки крачки но в бърз ритъм, кучето би трябвало да се заинтригува и да дойде до теб, не му взимай веднага предмета от устата а се заиграи с него (ти се опитваш да вземеш предмета то не ти го дава:) и чак след това го накарай да седне и му вземи предмета от устата.
По някога може да се зайграеш с него и да оставиш предмета да си е негов.

#15 Потребителят е офлайн   Pleven dove Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 17-February 05

Публикувано: 17 February 2005 - 12:34 PM

Цитат

Здравей.
предполагам че когато подаваш командата за донасяне седиш на едно място.
Предлагам да пробваш когато кучето е взело предмета и е тръгнало към теб да започнеш да се движиш назад с малки крачки но в бърз ритъм, кучето би трябвало да се заинтригува и да дойде до теб, не му взимай веднага предмета от устата а се заиграи с него (ти се опитваш да вземеш предмета то не ти го дава:) и чак след това го накарай да седне и му вземи предмета от устата.
По някога може да се зайграеш с него и да оставиш предмета да си е негов.

Topsi, аз нямам проблем с идването до мен, а с идването на кучето с предмета в устата.
Бях чувал за това отдръпване даже по-горе съм го задавал като въпрос. Ще го изпробвам и дано има успех.

#16 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 18 February 2005 - 12:48 PM

;) ще има - хвали го много и всичко ще се нареди - и играй като донесе при теб пръчката - браво отстъпваш назад , пак донеси отстъпваш хващаш я подърпвате се малко и го оставяш да победи и браво след това пусни браво и от начало - нека това е забавление... b)
и успеха ще е много бърз r)

#17 Потребителят е офлайн   LudmilDo Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 11-February 05
  • Gender:Male
  • Location:Плевен

Публикувано: 18 February 2005 - 01:23 PM

Благодаря, Тренерtq!
Ще се пробвам и ще Ви информирам за резултата!
User's Signature

I LOVE THIS ...... BREED[br]Zak vom Yambol[br]Atina von Daron[br]Zhara v. Krasini

#18 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 24 February 2005 - 10:55 AM

как се справяте с апорта - има ли промяна d)

#19 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 25 February 2005 - 12:21 AM

Командата "апорт" е еднаква за служебни и ловни кучета.За да не изпадаме в подробности намерете си книгата "ОБУЧЕНИЕ НА ЛОВНОТО КУЧЕ" от КЛАУС РОЛФС там е най-добре описано отработването на командата ,с обяснения за грешки допускани от водача, когато кучето прави нещо при отработването как трябва вие да реагирате и др. Въобще тази книга трябва да ви стане като БИБЛИЯТА защото първата част е за общо обучение и там са описани начините за отработване на всички команди.Авторът - лека му пръст- беше велик кинолог, а не като някой наши автори на книжки за обучение. намерете книгата и се уверете.

#20 Потребителят е офлайн   Mini Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 528
  • Регистрация: 09-December 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 February 2005 - 09:52 AM

Цитат

Командата "апорт" е еднаква за служебни и ловни кучета.За да не изпадаме в подробности намерете си книгата "ОБУЧЕНИЕ НА ЛОВНОТО КУЧЕ" от КЛАУС РОЛФС там е най-добре описано отработването на командата ,с обяснения за грешки допускани от водача, когато кучето прави нещо при отработването как трябва вие да реагирате и др. Въобще тази книга трябва да ви стане като БИБЛИЯТА защото първата част е за общо обучение и там са описани начините за отработване на всички команди.Авторът - лека му пръст- беше велик кинолог, а не като някой наши автори на книжки за обучение. намерете книгата и се уверете.

Здравей Zhel! r)
Знаеш ли на мен пък тъкмо подробностите ми трябват.
С удоволствие чета и с още по-голямо си купувам книги.
Щях да предложа сканиране, но уважавам авторското право.
Кажи й цената на тази "Кучешка библия" и разкажи малко повече за твоето лично познанство с автора. Все пак отправяш обвинения, макар й казани като лично мнение.
Не съм чела никаква книга за обучение, отглеждане и тн. на кучета. Досега разчитах основно на хората във форума и те не ме подведоха и разочароваха.
Естествено си обичам кучето и искам най-доброто за него така че ще се разтърся за тази книжка.
Мисля обаче, че и ти можеш да предложиш нещо, като споделиш твоя личен опит r)

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни