Dog.bg Форуми : PKD

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

PKD

#1 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 06 March 2005 - 07:14 AM

малко ми е неудобно да пускам тема за котки в кучешки форум но ще се присрамя и ще си питам. какво знаете за ДНК теста за PKD? разбрах че теста е наличен и се ползва доста в Европа и Америка както и че по e-mаil се правят заявки за набора от целия свят. някой тук дали знае нещо повече c)

#2 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 07 March 2005 - 04:12 PM

ПОЛИЦИСТИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ НА БЪБРЕЦИТЕ / PKD/ c)

Полицисичното заболяване на бъбреците е генетично заболяване. То е наблюдавано при човека, котки и кучета. Характеризира се с наличие на множество цисти в бъбреците. Заболяването е докладвано спорадично във ветеринарната литература от 1967г., но съществени изследвания върху него започват от 1990г. Установена е породна предразположеност при персийската и свързаните с нея породи котки. Полицистичното заболяване на бъбреците е заболяване, което се проявявя клинично през по-късните етапи от живота на котките средно около 7-годишна възраст. Предизвиква се увреждане на бъбреците съпроводено с бъбречна дисфункция. Множеството цисти са разположени и в двата бъбрека още при раждането. При малките животни обаче, те са малки по големина. Цистите могат да варират от по-малко от 1мм до повече от 1см. С възрастта размера и броя на цистите се увеличават. Проблема се проявява, когато цистите започват да растат и да предизвикват прогресивно уголемяване на бъбреците съпроводено съответно с редуциране на бъбречните функций. Хистологично мястото на произход на цистите е различно.
Уголемените бъбреци могат да съдържат стотици изпълнени с течност цисти с различни размери. Увеличаването на цистите е съпроводено с компресия на нормалния бъбречен паренхим, което може да се яви като централен фактор в патогенезата на бъбречната недостатъчност.
Относно патогенезата на полицистичното заболяване на бъбреците не съществува единна хипотеза. Според една от теориите хиперплазирали епителни клетки образуват полипи, които причиняват частична обструкция с последваща дилатация на тубулите.
Според друга теория дефект в базалната мембрана на тубулите е причина за слабата им стена и вторична дилатация.
Както вече бе споменато полицистичното заболяване на бъбреците е автозомно доминантно заболяване. Автозомите са хромозоми, които са различни от половите хромозоми. При тях всяка хромозома от хромозомната двойка се унаследява от всеки родител и гените в тази хромозома също са от всеки родител. Признаците определени от гените в автозомите се наричат автозомни т.е. гените са унаследени от двамата родителя и двата пола еднакво унаследяват признака. Повечето гени са автозомни и повечето наследствени заболявания са резултат от дефектен ген в автозомата. При котките като пример за ген, които обаче не е автозомен е гена за оранжево/червен цвят на космената покривка. Носители на този ген са само женските ( Х ) хромозоми.
Автозомно доминантния ген се проявява винаги ако той присъства, дори ако е унаследен само от единия родител. Това означава, че свободните от полицистичното заболяване на бъбреците котки са също генетично свободни от него. Ако котката е позитивна -това означава, че може да бъде хетерозиготна ( унаследила гена от единия родител ) или хомозиготна ( унаследила гена от двамата родителя ).
Тук бихме задали въпроса: Може ли от двама негативни за PKD родителя да се получи позитивно поколение? Отговорът е не, с изключение на случаите на нова мутация. Винаги трябва да сме сигурни дали не се касае за фалшиво негативни родители ( те са генетично обременени,но поради една или друга причина не са установени цисти ) или за фалшиво позитивно поколение...
r) има и още при проявен интерес мога да го пусна тук или на лично съобщение r)

Относно тестовете за PKD - www.showcatsonline.com/x/pkd-genetic-test.htm
на тази страничка мотете да прочетете кога ,как се провежда изследването,цената и т.н.
c) c)
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#3 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 07 March 2005 - 06:23 PM

мерси ита-вет. но въпросът ми беше по-скоро дали може да се поръча и направи в България. съжалявам ако не съм се изразил правилно. и ако е така дали развъдниците биха тествали животните си. сега знам че правят ултразвук но той както стана ясно не е достоверен. това ми е интересно само като дискусия-иначе идеята ми е да си тествам моята котка. ще се радвам ако пуснете и останалата информация която имате. като цяло мисля че това е проблем който е доста сериозен но недостатъчно известен у нас, а много често чуваме за котки починали от бъбречна недостатъчност. не мога да съм сигурен но предполагам че в голям процент от случаите на смърт при персийските котки се дължи точно на ПКД.

#4 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 07 March 2005 - 07:17 PM

До скоро най-добрия метод за диагностициране на заболяването бе ултразвуково изследване на бъбреците. То е краткотрайно и може да се осъществи с лека седация или без седация. Ултразвуковото изследване е с чувствителност 75% и специфичност 100% на 16 седмична възраст и чувствителност 91% и специфичност 100% на 36 седмична възраст. Препоръчва се изследването на котките да се осъществи между 6 и 9 месечна възраст. Точността на ултразвуковото изследване зависи до голяма степен от самото ултразвуково оборудване. Препоръчва се честотата на трансдусера да бъде между 7,5 и 10 MHz. При по-висока честота се увеличава разделителната способност на апарата, при което възможността за откриване на цисти с размери по-малки от 1мм е голяма.
За диагностика на полицистичното заболяване на бъбреците може да се използва и рентгенологично изследване. Трябва да се отбележи обаче, че в зависимост от възрастта на котката и степента на заболяването това изследване може да не даде резултат.


ДНК теста за сега изключително се извършва във Ветеринарната лаборатория по генетика в Калифорния.За целта колегите имат изрични изисквания преди взимане на пробата / слюнка,кръв/ котката да е микрочипирана,предварително да бъдат уведомени от къде ще получат проба, данни за котката и стопанина.Разходите по транспорт се поемат от стопанина.
При позитивен резултат котката задължително се изключва от разплод и се кастрира.
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#5 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 07 March 2005 - 07:55 PM

е да но степента на проявата може да е различна при различните котки в зависимост от това дали са хомозиготни или хетерозиготни. тогава едно такова изследване дори на двугодишна възраст не би открило цистите, но това не променя статуса на котката и в по-късна възраст тя ще прояви признаците, както и ще е предала това на поколението си. това прави теста неефективен. и друго-доколкото знам подобен силен уред в България няма, което допълнително опорочава изследването.

а за тестовете-да разбирам че е практически неприложим унас ли?? s) c)

#6 Потребителят е офлайн   trankfilina Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 19
  • Регистрация: 21-January 05
  • Gender:Female

Публикувано: 08 March 2005 - 01:52 PM

Като развъдчик на персийски котки, искам да допълня, че дори при ултразвуково диагностицирани PKD негативни котки /при 7,5-10Mhz/,
след ДНК тест, се получават положителни резултати...По тази причина в момента в някои Европейски развъдници е настъпил хаос и масова подмяна на "работещите" котки...
Така че, най-точното и най-смислено изследване за PKD е ДНК тестуването, което се прави и в много други страни като Германия, Белгия, Франция, Унгария.
За "материал" използват слюнка, кръв или косми. c)

#7 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 08 March 2005 - 03:11 PM

trankfilina, бихте ли ми дали координати на лаборатория в Германия, извършваща теста.
Вчера,поради интереса към това заболяване отправих запитване и отговора бе,че изследват в Америка.
предварително благодаря c)
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#8 Потребителят е офлайн   trankfilina Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 19
  • Регистрация: 21-January 05
  • Gender:Female

Публикувано: 09 March 2005 - 12:37 AM

Разбира се, ita_vet!

Давам Ви адреса на двете лаборатории в Германия:

http://www.laboklin.de

http://www.biofokus.de

c)

#9 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 09 March 2005 - 11:35 AM

благодарим за информацията
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#10 Потребителят е офлайн   trankfilina Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 19
  • Регистрация: 21-January 05
  • Gender:Female

Публикувано: 09 March 2005 - 12:17 PM

c) ако се интересувате от още нещо по въпроса,
на разположение съм b)

--------------------------------
http://trankfilina.com

#11 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 09 March 2005 - 05:10 PM

Така, сега малко инфо от мен относно генетичният тест c)
Свързах се с Др Даш от Laboklin/пак мерси на trankfilina/ b)
Той бе страшно любезен и ми обясни,че могат да ни правят тестовете,изпрати ми и формуляр за подпълване.
Изисквания:
Микрочип!
Предварително уведомяване
Цена 60 евро
Проба - кръв или остъргани клетки от бузата.Четчицата,която изпращат обаче струва 17 евро,затова предлагам да взимаме кръв.


допълнително инфо, ако някой желае на лични бележки b)
Очаквам ви! c)
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#12 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 09 March 2005 - 07:20 PM

радвам се че темата е интересна. дано поне развъдниците тестуват защото за обикновените собственици на котки (като мен) излиза малко скъпо заедно с поставянето на чипа. знам че е 30 лева, но заедно с 60 евро за теста си става 150 лева s)
а как става поръчването и за колко време излизат резултатите. искам да кажа-от заявката че искам да тествам до излизането на резултата колко е периода c)

#13 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 10 March 2005 - 11:36 AM

значи поръчване няма.
Котката се води,поставя и се чип,след това се взима кръв,попълва се формуляра,информира се лабораторията,заплащат се около 350лв/чип,вземане на проба,теста по банков път,транспорт/.
Изследването става за 5-7 работни дни и се получава по пощата.

това е c)
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#14 Потребителят е офлайн   marin Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 615
  • Регистрация: 26-January 05
  • Location:София

Публикувано: 10 March 2005 - 12:21 PM

Оооооо.... говориме си за генетика екстра! r)

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни