Dog.bg Форуми : Наредба № 27 за ловните кучета

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Наредба № 27 за ловните кучета

#21 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 19 July 2005 - 01:42 PM

Face, професор Кушлев няма нищо общо с тази наредба. Няма тук да изброявам имената на членовете на работната група,но докато са я съставяли е имало доста спорове. Идеята е добра,но не е разяснена правилно и има много неясни моменти,които за да бъде разбран смисъла им трябва да се разяснят на масовите ползватели на ловни кучета.

#22 Потребителят е офлайн   nemeca Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-June 05

Публикувано: 19 July 2005 - 05:00 PM

колко ловци мислити ще се вклю4ат в тази глупост?аз ли4но няма да водя ку4етата си да ги оценява СУЛЬО дали са пригодни за лов.а това удостоверение за породност...не знам кои са тез мислители,ма са мноо тъпи 4естно a) та мисълта ми е 4е вси4ко е направено за 5лв. и по4ерпка.на моменти е кофти да живееш в бедна държава сред ал4ни хора.и бедни/умствено a)

#23 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 19 July 2005 - 05:42 PM

Точно за тези моменти в наредбата няма яснота и не са разяснени.Има и още.

#24 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 19 July 2005 - 06:01 PM

Цитат

Идеята е добра,но не е разяснена правилно ......................

Идеята като идея може и да е добра, но за какво разясняване става въпрос? bl)
Това, че дори кучето ти да световен шампион на полеви изпитания, то същото отново трябва да премине на тест за работа пред група "капацитети" в областта на изпитанията на ловни кучета.Еее питам аз, значи имам си куче, което е с работен сертификат, значи е държало изпити пред съдии-специалисти по породата и е заслужило този дукумент, но отново ще се явява на изпит пред измислена комисия съставена от хора, които дори не знаят за какво става въпрос bl) .
Това как се разяснява според теб?
По скоро наредбата е пълна глупост и е писана от група безхаберници, които не са били на ясно какво точно искат и какво пишат d)

#25 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 19 July 2005 - 06:06 PM

Цитат

Няма тук да изброявам имената на членовете на работната група,но докато са я съставяли е имало доста спорове.

Кажи поне някое име, че да знаем кого да псуваме r)

#26 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 19 July 2005 - 11:09 PM

В събота на живо ще си говорим.

#27 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 20 July 2005 - 01:20 AM

zhel - кои с писателите на наребата? - това питам от интерес.
Още с излизането на надербата я бях постнал в дира да се види каква недосмислица е тя. Също, в наредбата се забелязват много тенденцизионни неща. Опряделе на кой кучета могат да бъдат ползвани за лов и кой не. До колкото си споням, също всички кучета който се използват от ловджиите трябва да бъдат регистрирани и заведени от држествата като се изисква тауировка. Голяма част от ловните кучета който се излопзват са с неясен произход, плод на местна слекция според разбиранията на ловджиите. Виждал съм най-различни кучета и най-различни кръстоски. Аз не съм ловец, ловът не е моята страст, не ме влече но понеже мой приятели са ловджии, баща ми също и по времето на писнаето на наредбата се правиха доста коментари, а след нейното излизане те стнаха още повече. Едното нещо което беше коментирано е, че се цели за лов да се използват кучета с родословия( както ги наричаха чистокръвни) и това щяло да стане до няколко години. Няма идея дали пак се гонят някакви интерси, но цирка с тази наредба е голям.

#28 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 20 July 2005 - 06:19 AM

Цитат

zhel - кои с писателите на наребата? - това питам от интерес.

Писателите са в Министерство на горите и земеделието.Не е искано съдействие нито от СЛРБ нито от БРФК.По точно имало е среща с представители на БРФК,но тя е била след като всичко и било написано и тяхното мнение не е взимано под внимание,което значи ,че от МЗГ са направили фиктивна среща. Шест месеца след публикуването на наредбата, СЛРБ организира среща с представителите на клубове по ловните породи,за разглеждане и излизане с предложения за допълнение и промяна на някой текстове от наредбата,но не съм чул да има някакъв резултат.
Няма да цитирам точно думите на един от съставителите на наредбата /за да не злепоставя някой мой приятел/,но те са били в стила на онази приказка "и хляба у нас и ножа у нас,каквото решим това е".

#29 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 20 July 2005 - 07:55 AM

Ужас s)
Споменах Кушлев понеже след излизането на наредбата, имаше едно негово изказване в коридорите на парламента, за нея и до колкот си спомням тя беше подкрепена от него. Но може и да греша.

#30 Потребителят е офлайн   impres91 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 933
  • Регистрация: 10-October 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 July 2005 - 07:22 PM

Цитат

...,но те са били в стила на онази приказка "и хляба у нас и ножа у нас,каквото решим това е".

Edinia ot problemite e, che te ne iskat da rabotiat savmestno s BRFK. A SLRB znae mnogo dobre i ne oficialno si satrudnichat dosta dobre!
Otnosno replikata-tova e tochno taka i s tova nikoi ne moge da se preboro! SILNI SA!
(pozvoliavam si da vzema mnenie, zastoto vese pak sam ot LTU)
User's Signature

Качена снимка; Качена снимка
Качена снимка

#31 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 21 July 2005 - 01:17 AM

Цитат

Edinia ot problemite e, che te ne iskat da rabotiat savmestno s BRFK

E как ще стане тогава тая работа е много чудно bl) ?
В моя град ми се сърдят от организяцията на ловното, че съм бил направил САС r) ! А аз и хабер си нямах когато имаше идея да се проведе това невероятно за нашия град мероприятие и не съм помогнал с нищо за провеждането му, с малки изключения по настаняването на участниците!
Те вместо да се радват, се сърдят, че има такава изложба в града.Макар, че в устава на СЛРБ е залегнато да се грижат за запазването и усъвършенстването на породите в България.Причината била, че много хора не могли да си изкарат кучетата на ежегодната изложба, провеждана от СЛР Търговище w)
А сега де w) Значи е по добре да си съдим кучетата на селските изложби с подобни съдии и това е миродавно d), а на САСовете майната им bl) d)

#32 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 21 July 2005 - 08:31 AM

Приятел ,кои са тези "МНОГОТО" хора дето не са могли да си изкарат кучетата на изложбата. Българските породи можеха да се покажат.
Не знам дали знаеш, но през 2002,2003,2004г. съм бил на тамошните изложби и броя на кучетата,макар че не се искаше родословия или ветеринарен паспорт не беше повече от 25-30,от които повечето бяха от българските породи.
Ловното сдружение за кои кучета има претенции ,че не са участвали /двата боксера и двата кокера ли/,защото от ловните се показваха едни исъщи два курцхаара и един сетер.
Почерпи ги от мен тези от ловното ,пък в събота аз ще ти дам парите за почерпката.

#33 Потребителят е офлайн   impres91 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 933
  • Регистрация: 10-October 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 July 2005 - 08:41 AM

Imenno, za tova sardene govoria! Mislia, che to idva nai-veche ot edna niska kultura(kinologka de! bl) )
User's Signature

Качена снимка; Качена снимка
Качена снимка

#34 Guest_славена_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 July 2005 - 03:33 PM

да разбирам ли, че по тази Наредба 27, която влиза в сила от 01.10.05, още нищо не е предприето?
Няма записани кучета, няма назначени дати за изпитания?

има и още нещо дето не ми е ясно: каква ще е разликата между тези изпитания и един CACIT?

ще се признае ли оценката от участие в CACIT на кучето?

#35 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 21 July 2005 - 04:17 PM

Славена,точно такива моменти,не са засегнати в наредбата,защото на някой не му е ясно,че киноложкия живот не е в Министерството на горите и земеделието.
В клуб на ловна порода може да членува човек,които не е ловец,той може да притежава куче изпитано по правилниците за работа на клуба и получило отлични оценки,ако го даде на свои приятел да го води на лов той няма да има право на това.Това наистина е един абсолютно частен случай,но Министерството игнорира киноложките структури,поради което си мисля,че тези изпити са само за събиране на допълнителни средства от ловците.
Можеш ли да си представиш да купиш един Дратхаар от Германия с покрит изпит VGP с първи награден разряд и да си доидеш в България и да те привикват на тест за пригодност за лов. Че какъв е този капацитет дето не признава изпита на държавата майка на породата и клуба дето я развъжда.

#36 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 21 July 2005 - 07:05 PM

Цитат

Приятел ,кои са тези "МНОГОТО" хора дето не са могли да си изкарат кучетата на изложбата.

Ще ти кажа веднага.Това са две курцхаарки, няколко дратхаара, два-три английски сетера и за друго не се сещам ;) .

Цитат

Българските породи можеха да се покажат.

Така е, но при нас хората не са свикнари да си плащат, а едва ли не да им се плаща, че си водят кучето.
А за екстериора на курцхаарките не ми се и говори.Едната е уж от Германия.Запали целия град, че била от там.Е като е от там каде му е родословието и защо я продаде след като я окучи? Абе не ми се говори по тази тема, че мога да напиша фермани.А организатора по лова към СЛР не ми говори, защото неговия началник /председателя/ не му бил говорил близа месец заради изложбата и за всичко съм бил виновен аз.Да виновен съм, че доста хора разбраха, че трябва да гледат кучета, а не маймуни d)

#37 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 21 July 2005 - 07:12 PM

Цитат

да разбирам ли, че по тази Наредба 27, която влиза в сила от 01.10.05, още нищо не е предприето?

Славена! Много правилно си разбрала.Не се предприема нищо.

Цитат

има и още нещо дето не ми е ясно: каква ще е разликата между тези изпитания и един CACIT?

САСІТа е нещо голямо, хубаво и истинско, а тези изпитания ще са пълен фалш.Представи си само, че съдии ще бъдат всички Директори и отговорници по лова към съответните Лесничейства и Дивечовъдни станиции. r)

Цитат

ще се признае ли оценката от участие в CACIT на кучето?

Там е работата, че не се признава дори и САСІТ да има.Да не говорим за работен сертификат издаден от клуба.Представяш ли си какъв резил ще бъде някое куче световен шампион или национален по работа да не вземе изпита.Защото не се знае изискването и разбирането на съдиите какво ще бъде.

#38 Guest_славена_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 July 2005 - 12:35 PM

от всичко чуто и прочетено, за най-голямо мое съжаление, разбирам че има голяма бездна между ловци и кинология. това за мене е доста обезпокоително като се има пред вид,че повечето породи са създадени именно от ловците и за лова. само у нас ловците /в по-голямата си част/ по мои наблюдения предпочитат дворищното развъждане и породите - вълци ги яли.

аз не съм ловец и нямам особено желание да ставам, но една от развъжданите от мен породи е ловна. за тази цел се интересувам къде мога да си водя кучетата да тренират, къде и какви изпитания има. да, но си задавам вече и въпроса какъв е смисъла? за какво да го правя? какво като губя време и средства по ринговете: това не се цени от повечето ловци. нито една от лайките, които ловци купиха от мене не изведена и веднъж да я види съдия...

#39 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 25 July 2005 - 01:16 PM

Ние в този форум сме ловци. Ако ловец е взел от теб лайка той ще я води на лов,за повечето ловци ринга на изложбата не е важен.Казват дай да видим в гората какво прави,което за тях е най-важното.Радвай се ако ги ползват за лова и има резултати.
Най вероятно ще направят някои мелези от твоите лайки ако ги харесат на лова.

#40 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 25 July 2005 - 09:08 PM

Цитат

от всичко чуто и прочетено, за най-голямо мое съжаление, разбирам че има голяма бездна между ловци и кинология

Славена, наистина е жалко, много жалко.Радвам се, че си разбрала за какво става въпрос.В процентно отношение не се наемам да коментирам какъв е процента на колегите ловджии, които не само, че не разбират, а не се интересуват дори от кинология.Нямаш си и на идея дори какви качествени кучета са затрити от тях /от нас, защото и аз съм ловджия/ поради некомпетентност.За жалост в България е така, но не от много отдавна.В близкото минало Българския ловно рибарски съюз се грижеше до известна степен за породите и се стараеше да доставя добри кучета в България /Пенчо Кубадънски бе един от хората/ , но от демокрацията насам, когато започнаха масово да се крадат ловни кучета и да се препродават на чужденци всичко се срина за миг.

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни