Dog.bg Форуми : въпроси

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

въпроси

#1 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 28 March 2005 - 04:03 PM

след прекрасното отношение на организаторите на тази изложба сериозно се замислям да заведа на следващата и моята котка. говорейки обаче с едни приятел изникнаха много въпроси на които и двамата не можахме да си отговорим. ще ги изброя по точки за де не пропусна някой и се надявам на точни отговори.

    [li]защо има две дружества за котки
    [li]могат ли котки регистрирани в едното да се явяват на изложби организирани от другото
    [li]какво става ако едното дружество признава дадена порода а другото не-например тайските котки. те как се явяват на изложби на НФФЕ-в каква категория и клас
    [li]какво означават съкращенията BIV, BIS, BOB, CAC както и други ако има но испускам


за сега това се сещам. ако изникне още някоя неяснота ще допълвам. ;) c)

#2 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 28 March 2005 - 04:24 PM

Ще се опитам да ти отговоря подробно, но дано успея днес, че все още съм на работа и като гледам, ще стоя до 8 поне. Две дружества за котки в България, а по света има над 9 федерации за котки. Най известна и най голяма е FIFЕ, член на която са и НФФе. За дружеството в Пловдив не зная и не мога да кажа, ще говоря тях на 2, поканиха ме на изложбата.

Организации
- FIFe Federation Internationale Feline
- CFA Cat Fanciers' Association
- TICA The International Cat Association
- WCF World Cat Federation
- WFF World Felinological Federation
- CFSA Cat Federation of South Africa
- GCCF Governing Council Cat Fancy
- FIAF Federazione Italiana Associazioni Feline
а има и още.

За съкращенията ще ми трябва време, за да ги напиша, но ще се радвам и ако някой от НФФе помогне. Има и още r) d) . Ако те интересуват още линкове, виж на www.cat.start.bg - но страничката не е завършена още, ако имаш време и желание - ще се радвам на помощ.

#3 Guest_Guest_fantik_*

  • Група: Гости

Публикувано: 29 March 2005 - 09:22 AM

Ще се опитам да ти отговоря на някои от въпросите ти, като подчертавам, че изразявам свое мнение.
1. В България има 1 Федерация, която е асоцииран член на ФИФе, нейната работа се следи и направлява от клуб, който е член на тази Международна организация от години и този ментор докладва пред ФИФе как страната кандидат се справя с изпълнението и усвояването на правилниците на ФИФе през изпитателния 2 годишен период. Дружеството в Пловдив е регистрирано в Пловдивския окръжен съд, имаше желание да се двърже и да работи с ВЦФр но това не е станало до момента. Семейство Праматарови желаеха да регистрират развъдника си в НФФе/ ФИФе, за което няма никакъв проблем, но според правилниците на ФИФе, те могат да членуват във Федерацията като самостоятелен клуб, но отделните клубове нямат право да издават родсловия, това е ПРИОРИТЕТ само на Федерацията и тя се отчита ежегодно за издадените родословия пред Генералната асамблея. Това условие, което не е наша измишльотина, не се хареса на Дружеството в Пловдив и те решиха да търсят други алтернативни пътища за международно признание. За истинността на думите си аз нося пълна отговорност.

2. Изложбите на ФИФе са отворени и в тях може да участва всеки собственик на котка, стига тя да е здрава и в добро състояние, НО ФИФе не признава титли, които са присъдени от съдии на други организации.

3.ФИФе не признава породите Шотландска клепоуха и други поради различни причини. Шотландската клепоуха е порода, която никога няма да се признае от ФИФе, защото има генетично обусловени здравословни проблеми и често животните са с двигателни проблеми. Непризнаните породи от ФИФе се съдят в отделен клас или като домашни котки, както е в слечая с нашите т.н сиамци с бели питна. Котки с пречупени опашки не се оценяват.

4. Изложбите на ФИФепротичат в две фази. Първата и най-важната е индивидуалната оценка на котката. Всяка котка, коята е навършила 10 месеца се състезава в открит клас - 09, като котките се оценяват по цвят. В този клас котките получават оценка Exellent 1,2,3,4..... в зависимост от броя на записаните животни - например бели в открития клас. Само една котка може да получи сертификат САС - това означава кандинат за шампион. Когато котката получи три пъти САС придобива титлата Шампион на ФИФе и започва да се състезава в клас 07 - Шампионски клас. В него се полуват сертификати CACIB - кандидат за Международен шапион. Котката трябва да получи 3 такива оценки от 2 различни държави, за да стане Международен шампион и да премине в клас 05. Там се присъждат сертификати CAGCIB - кандидат за Грандинтер. шампион. Животното трябва да получи 6 такива оценки от 3 държави, за да премине в клас 03. В него си присъждат CACE - кандидат за Европейски шампион . Котката трябва да получи 9 пъти CACE в 3 различни държави, за да стане Европейски шампион.
Докато трае оценяването на котките по цветове и ако в изложбата участват 5 черни костенуркови котки - независимо от класовете, в които се състезават, се определя BIV - best in variety - най-добър в своя цвят.
Тази оценка показва, коя от котките, които се оценяват, се доближава най-близко до стандарта. Според мен това е най-важната част от състезанието. Най-добрата и само една получава - BIV.
След това започва втората част от състезанието. Всеки от съдиите прави свои предложения по породи и групи за състезанието BIS - best in show. Съдията има право да номинира по една котка от веки възрастов клас и всяка породна група. Всички номинирани животни получават в дипломата си означението NOM, което показва, че са предложение на съдията. След това се състезават всички предложения на отделните съдии от един пол. Печели една женска и една мъжка от всяка порода. Те се състезават помежду си така се определя BIS и BOX , като второто означава най-добър от противоположния пол, но той отпада от надпреварата. Всички котки, които са получили BIS от 4-те породни групи се състезават за BOB - best of best - най-добър от най-добрите и съответно победител на изложбата, като един от съдиите прави подреждането - BOB1, BOB2,BOB3,BOB4.

#4 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 29 March 2005 - 11:32 AM

Много благодаря на фантик за простванния и подробен отговор. Ще си позволя да допълня с няколко думи за тайската котка.
Това е непризната от ФИФе порода, към която спадат така наречените у нас сиамки, които нямат нямат нищо общо със стандарта за сиамки, освен цвета (но с такъв цвят има и други породи). По системата на ФИФе за отразяване на породата се използва трибуквено съкращение: напр. PER - за персийки, RAG - за рагдоли и т.н. Аналогично, ФИФе въвежда трибуквено съкращение и за непризнати породи (без породи, произлизащи от кръстоски с диви котки), като след него се добавя 'non'. Такъв е и случая с тайските котки - те не са призанти, но за тях има код: ТНА non и следва код за цвят.

Иначе за броя на федерациите - в България наистина е само една. Ако следваме за модел приетото в по-напредналите във фелинологията страни, клубове като този на сем. Праматарови и други се приемат като независими клубове - independent clubs. Т.е. клубове, които или не искат или не могат да станат членове на някаква федерация - било национална, било международна. Всеки член на ФИФе сам решава дали да приема членове на такива клубове и техните котки на своите изложби или не и дали да поставя някакви допълнителни условия по доказване истинността на издадените родословия, за да се определи правилно изложбения им клас. (ФИФе има договореност с някои международни организации за взаимно признаване на родословията - напр. CFA., тъй като развъдните им правила са сходни.)
По принцип (от опита на международната практика го знам), за да бъдат допускани такива котки на международните изложби на ФИФе биха могли да се поставят условия за предварително представяне на родословията на развъдната комисия на съответния член на ФИФе - в случая на НФФе - за проверка. Във ВСИЧКИ случаи таксите за участие на такива членове и котки са и ще бъдат ПО-ВИСОКИ (поне двойни).

С казаното до тук изразявам лично мое мнение, с което НЕ ангажирам федерацията!
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#5 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 March 2005 - 01:31 PM

разрешете и аз да доуточня - CACIB - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО от 3 РАЗЛИЧНИ съдии. Същото важи и за CAGCIB/CACE. Докато CAC-овете се получават пак от 3 различни съдии, но това може да стане и в една и съща държава.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#6 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 29 March 2005 - 01:52 PM

10 х на всички за отговорите !!! c) r)

#7 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 29 March 2005 - 05:54 PM

b) много и все изчерпателни отговори. мерси на всички c)

#8 Потребителят е офлайн   onion Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 28-March 05

Публикувано: 02 April 2005 - 09:57 PM

здравейте , имам и аз един въпрос към разбирачите : тайските котки трябва или не трябва да са с пречупени опашки ... интересно ми е да разбера със сигурност ... едни казват едно, други - друго ...
благодарско предварително

#9 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 02 April 2005 - 10:21 PM

Здрасти!
Със сигурност НЕ трябва да са с пречупени опашки!!! Не само тайските - никоя котка не трябва да е с пречупена опашка, защото това е генетичен дефект. Просто при тайските котки, поради базконтрлоното им развъждане просто за удоволствие, този генетичен дефект се е разпространил много. И не малко хора, за да могат да си продадат или да намерят дом за котенцата си (които отново са плод на необмислено развъждане) разпространяват нарочно (или защото те самите преди това са били заблудени) версията, че самата порода е с пречупена опашка... Още ваднъж - това е ДЕФЕКТ!!! Развъждането на котки с дефекти е забранено за членовете на всяка една федерация или клуб, които твърдят че имат нещо общо с фелинологията.
Не знам обаче дали е възможно вече да се изчисти тайската котка от този дефект, защото надали (поне в България) е останала тайска котка, която да не носи този дефект в кръвта си - именно поради безконтролното развъждане... Ако все пак някъде има някой, който го е грижа за тази порода, то нека в развъдната си работа подбира ексезпляри, които са с прави опашки, а котета с пречупени нека се кастрират, за да не предават дефектния ген. (не че тези с прави няма да имат котета с пречупени, но...след няколко поколения, вероятността да се прояви ще намалява...)
Успехи,
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#10 Потребителят е офлайн   Bor4e Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 06 April 2005 - 07:15 PM

Здравейте r)
скоро попаднах на този форум и прочетох някои неща, които искам да дооточня.
Първо искам да кажа, че съм една от основателите на Дружеството в Пловдив.
Манус: След разпадането на БФФе се родиха по едно и също време две организации,
НФФе и ФД Пловдив. Тук искам да отбележа, че точно Праматарови настояха името на нашето дружество да не завършва с "Федерация", за да се запаси коректния тон с колегите от София иначе сега щеше да има две федерации. До сега не е имало проблем котките членове на едните да ходят на изложба на другите.
Фантик: Да, Дружеството има подадени документи за членство към ВЦФ , но поради ред причини подадохме документи и към друга Федерация - ФФЕ, на която вече сме редовен член r) след изложбата в Пловдив съдийствана от Президента на ФФЕ.
www.fdp-bg.com
skogkatt: Искам да ти кажа, че ФД Пловдив не е "клубче" на сем. Праматарови, а
Дружество и зад тях стоят доста хора. За всички не е тайна, че тяхната роля е водеща.
Да кажа и за тайските котки, че са признати от всички Федерации с изключение на
ФИФЕ.

Желая успех на всички и да обичате много своите котки w)

#11 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 06 April 2005 - 08:39 PM

мерси за уточнението и поздравления за проведената ви изложба. не съм присъствал но имаше добър отзвук b)
поздрави на вас и котките ви w) c)

#12 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 06 April 2005 - 09:54 PM

Честито на "клубчето" за примането му в световно безизвестната "федерацийка"!:) - чистосърдечно и без злоба - всеки има нужда да се чувства признат!:) Спорна ви работа!

Тук обаче му е мястото за една сериозна фактологическа корекция на горното изказване на Бор4ета и елхички:
НФФе възникна НЕ поради разпадане на БФФе. БФФе просто не пожела (председателят й) да се пререгистрира по Закона за юридическите лица с нестопанска цел и след изтичане на всички преходни периоди по ЗАКОН тя ПРЕСТАНА да съществува!!! ВСИЧКИ, които се занимавахме сериозно и бяхме запалени се събрахме и основахме НФФе като 100% продължител на всичко хубаво, което бяхме започнали в БФФе!!! Тогава, г-жа Праматарова имаше желание за някакво участие към федерацията, но...впоследствие се отказа... ДОСТА ПО-КЪСНО възникна ФДП!!! Дайте поне да сме коректни към хронологията, която може МНОГО лесно да бъде проверена в съдебните регистри!!!
И ако трябва да сме коректни не само към хронологията а и към Фактологията - ЕДИНСТВЕНАТА причина да има отделен от Федерацията клуб в Пловдив е ... ФИНАНСОВА!!! Г-жа Праматарова не можа да преглътне твърдото изискване на ФИФе за централизирано издаване на родословия във всяка федерация/клуб от държава-членка на ФИФе, както и за централизирано регистриране на развъдници, както и за сериозен контрол на развъдната дейност!... Явно не са достатъчни 30% от членския внос, които остават за всеки клуб към Федерацията..., дори са твърде малко при сравнение с изкушението да се събират 100% членски внос и такси за родословия, развъдници и т.н. и пр....
Още една бележка...дали са ДОСТА хората зад г-жа Праматарова не знам със сигурност, но силно се съмнявам, при положение, че едни от най-известните развъдчици от Пловдив и региона НЕ членуват при нея...

Та така...с настоящото ми изявление темата според мен е ПРИКЛЮЧЕНА!!! ;) Лека вечер и (както казах в началото) СПОРНА ВИ РАБОТА!!! ;)

P.S. А тайските котки са признати едва тук-там! И то по обяснимите причини за силно разпространения дефект с пречупването на опашката (е, сигурно има и други причини!)... Е ФИФе все пак е направила първата стъпка, като е създало трибуквено означение за породата в своята система ЕМS все пак...
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#13 Потребителят е офлайн   Bor4e Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 06 April 2005 - 11:44 PM

Извинявам се за преливащия адреналин. На кой ли толкова съм вдигнала нервите с истината. ;)
А сега малко "истинска фактология", а не плюнкология:
На събранието на 6 март 2003 г. за създаването на НФФе в Музея бях поканена аз, Праматарова, Георгиева, Иванова и др. лично от Герасимова., но доколкото знам само Галя дойде. Документите за регистрация на Дружеството бяха внесени на 20 март с.г. и решението излезе в началото на юни 2003. За вашата регистрация незнам и не ми е работа, но едва ли има значение 1-2 месеца? Мисля, че по-важното е друго.
НФФе не възникна, а изникна от сянката на БФФЕ. Лесно се гради "слам(в)ичка" на чужд гръб и на готово.
На семинара след изложбата ни в Пловдив, г-н Келнер беше прав в изказването си, че поводът за възникването на ФФЕ преди 10 год. е обединяването на няколко национални и международни организации недоволни от консерватизма на ФИФЕ и ВЦФ в Европа. И вие като нейн под-член мислите по същия начин и само за финансовата част. Някакви % и само %. Изказването ми заприлича на търговска борса l)
Герасимова ми се обади да си регистрирам развъдника при вас (и не само на мен се е обаждала) ми поиска такса от 60 лв + год.чл. внос 30 лв. , а при нас е 10+10 лв. ЗА какви финасови облаги ми говориш. А дали има някой зад г-жа Праматарова, ще ти кажа само, че имахме 55 котки на изложбата и то български котки, които за в бъдеще ще се увеличават, защото всички бяхме доволни. В София не съм идвала от 2 год. и при тези високи такси едва ли ще дойда.

"при положение, че едни от най-известните развъдчици от Пловдив и региона НЕ членуват при нея..."

Сигурно говориш за тези, дето показаха 7-8 котки в кучешката палата и изкаха вход от 2 лв и излъгаха сума ти народ , че това е изложбата. Тези развъдчици не са регистрирани и при вас (няма ги в сайта ви), те са минало-забравено.

И хайде да намалиш злобата, защото не говори добро както за теб самия, така и федерацията към която членуваш вероятно.

По-важното е да има повече хора обичащи котките си w)

#14 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 07 April 2005 - 12:09 AM

Хехехе - ама то имало полза от вас - научих една нова дума, описваща областта, в която се подвизавате - плюнкология!:))) Мда, харесва ми като самоопределение!:)
Щом държите за точни дати - направете си справката сами в съда за последователността на регистрациите...
НФФе ни най-малко не е градена в чиято и да е сянка - тя Е БФФе, пререгистрирана по новия закон - ТОВА Е ИСТИНАТА, колкото и да боде в нечии очи!!! Злоба вече подчертах, че НЯМА!!! - само настояване за ИСТИНАТА!!! Изграждането и на БФФе, и на НФФе беше изцяло на НАШ гръб и на ничии чужд! Да не искате да кажете, че е изградена на ваш или нечий друг гръб??? Хората, които теглят колата на Федерацията по трънливия и труден път за Истинско развитие на Истинската Фелинология са известни - ясни са ви и на вас - те обикновено са и оплютите, защото винаги има някой, на когото нещо не му уйдисва и гледа да недоволства... но такива хора не оставят диря в историята - в случая в развитието на фелинологията у нас!
С написаното току що вие само потвърждавате, че организацията, към която може би вече принадлежите (защото няма да се учудя, ако и това е пореден балон..., каквито много сме чели в сайта на г-жата Праматарова...) е основана на...НЕдоволството и НЕжеланието да се спазват едни сериозни правила - развъдни, изложбени и каквито си пожелаете...!!! Основана от хора, които вместо да следват изградените правила, такива каквито са за всички, все се опитват да пригаждат правилата към себе си!!! Е, явно търкулнало се гърнето и си намерило похлупака!!!

НО...ДЪРЖА ДА ПОДЧЕРТАЯ...че написаното до тук НЯМА за цел разпалването на излишни вражди и дрязги!!! Ако г-жа Герасимова ви е поканила, то е било САМО от доброжелателство с оглед привличането на хората, имащи сериозно отношение към развъдната дейност, в руслото на признатите от ДЕСЕТИЛЕТИЯ!!! норми, доказали се като коректни през всичкото това време (те също естествено се изменят във времето и то все към по-добро!!!). И не се хвалете с 10+10, защото това също показва несериозност... Цифрата 30, която цитирахте НЕ е коректна - тя е 15 и е за годишен членски внос! А цифрата 60 е еднократна и е максимално ниската възможна и дава МЕЖДУНАРОДНО признато име на развъдник, което надали гарантират всички новоизлюпени федерацийки...и е запазена марка, докато е жив титуляра на развъдника! А търговската борса я откри г-жа Праматарова с молбата, ако може да има неин развъдник към ФИФе, ама само 1-2 котета да били резистрирани в него, ама само тея, дето ще продава навън, ама другите нямало да са към ФИФе...от същото котило!!! и т.н... НЕ ИСКАМ да продължаваме такъв род разговори, защото не водят до полезни резултати за развитието на Фелинологията!!!
Затова...НЕКА спрем тази дискусия...
Виждам, че вие сте задоволени от това, което имате - значи не си пречим!!! Щом нежелаете да идвате повече на нашите изложби - това е ваше право!!! И без това през март изложбите ни бяха последните, на които нечленовете на НФФе минаха гратис с такса за участие като наши членове!!! Занапред цените за нечленове ще бъдат същите, каквито се плащат от чужденците и из цяла Европа на изложбите на ФИФе! Така че...съвсем няма да желаете да се виждаме по такива мероприятия! ;)
Въпросът тук е друг: Резултатие от чии изложби дават така желания сертификат за качество на нашите любимци? Отговорът е ясен и без да ви го казвам...!!!
Лека нощ и УСПЕХИ във вашите начиная - стига да сте доволни от тях и да са ви достатъчни! b)
c)
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#15 Guest_Мартин_*

  • Група: Гости

Публикувано: 07 April 2005 - 08:36 AM

Мисля, че ще е добре да поуспокоим тона, защото в този форум влизат хора, които искат да прочетат малко повече за котки, породи, отглеждане и др.
Относно таксите на изложбите на НФФЕ: те просто не могат да бъдат по-ниски, защото нашите изложби са лицензирани и за да се проведат Федерацията плаща 750 лв за този статут. На тези изложби съдят поне 3-ма съдии и сертификатите се признават в цял свят. За работата си всеки съдия получава 350 лв. Не искам да коментирам транспорта и хотела, защото и те не са безплатни. Е както виждате организирането на Международна изложба не е лесна работа и изисква доста средства. Една изложба се нарича Международна, когато в каталога са записани поне 100 котки, а не когато се покани съдия от чужбина. Цените за участие на нашите изложби ще останат същите, а ако целта на изложителите е да получат на всяка цена част от наградния фонд или да намерят половинка на котката си, то това не е приоритет на изложбите на ФИФе. Мисля, че за всеки развъдчик и собственик е по-важно да чуе мнението на съдията, но може и да греша.
Относно тайските котки: те са признати само и единствено от ВЦФ и някои по-малки организации и непризнаването им и следсвие от факта, че от тях не се ражда хомогенно котило и винаги има котета с пречупени опашки, което не се допуска от нито една организация. Нямам нищо против тези прекрасни котки, за мен те са превъзходни домашни любимци, но не и котки за племенна работа.
Същото се отнася и за шотландската клепоуха. Ще прикача линк, защо тези котки не трябва да се развъждат и всеки може да направи изводи сам за себе си.
http://www.fifeweb.o...eeds_sfold.html

#16 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 07 April 2005 - 06:45 PM

а защо манксовете се развъждат? техния ген е летален в хомозиготно състояние? и за да се избегне това се кръстосват с котки с дълги опашки-значи и при тях не се получава еднородно котило? бъркам ли някъде в логиката си?

ПП: радвам се че някои разбират че целта на въпросите не беше да се изкарат кирливите ризи на отделните организации, а образователна. ще помоля ако имате проблеми да си ги решавате на лични и тук после само да сложите резултата cl) благодаря на Мартин c)

#17 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 07 April 2005 - 08:30 PM

Манус, болшинството от нас го разбират прекрасно това, но признай, че има и "личности", които просто те предизвикват... та както казва сър Арчи... "когато обектът е далече от зъбите и лапите ти... убий го с мълчание!"... а на Мартин казвам "Дерзай, Мартин, ти можеш и знаеш как!"...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#18 Guest_Мартин_*

  • Група: Гости

Публикувано: 07 April 2005 - 09:55 PM

Здравей Манус,
мисля, че малко бъркаш двете породи. Ако си прочел защо не е добре да развъжда породата Скотиш фолд в хомозиготното й състояние, то трябва да направя едно доуточняване, което не е публикувано в препоръките в сайта на ФИФе, НО темата шотландска клепоуха няма нищо с т.н. тайски котки. При SCF генът, който е отговорен за клепналостта на ушите е отговорен и за деформация на прешлените на гръбначния стълб и много често котките от тази порода се раждат с двигателни проблеми - частични или пълни парализи. Поради факта, че този проблем не засяга 100% от потомството е много трудно да се следи унаследяването му и затова не се препоръчва кръстосването на 2 клепоухи и клепоуха с шотландска с прави уши. При този случай не става дума за леталност, която е свързана с хомозиготността на индивида.
При манкса, комбинацията на гените от 2 безопашати животни - хомозиготни е летална и тогава се раждат или мъртви котета или такива, които умират малко след раждането.
Пречупеността на опашките при тайските котки също се унаследява и затова те не са призната порода от ФИФе. Нехомогенността на котилото е друга причина, те да не са призната порода. Не желая да споря със собственици на такива котки, разбирам, че за тях те са най-хубавите и това което казвам може да ги засегне, но това е становището на ФИФе и аз го споделям.
Добавих и темата за шотландите, защото виждам, че в България има все повече хора, които ги харесват, но ВОДЕЩО според мен трябва да е здравето на животното и това е обосновката на ФИФе за непризнаването на породата. На всички, които ги харесват, препоръчвам да погледнат породата британска синя, която е доста сходна, няма такива здравословни проблеми, а с гордост мога да кажа, че в България има представители на породата на световно ниво.

#19 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 April 2005 - 12:10 AM

Цитат

Манус, болшинството от нас го разбират прекрасно това, но признай, че има и "личности", които просто те предизвикват... та както казва сър Арчи... "когато обектът е далече от зъбите и лапите ти... убий го с мълчание!"...

Права си йона, прав си Арчи!:) И аз обикновено правя като тебе!;) НО, ако сте забелязали, аз се намесвам във форумите или когато става дума за пълудългокосмести котки, или когато знам нещо, с което считам, че съм полезен и за другите или...когато трябва да се спре разпространението на лъжи или фалшиви митове! В случая не съм изкарвал нищо кирливо, а само нещата такива, каквито са!:)
Та...както писах и по-рано - темата за мен е приключена!

Иначе и аз да благодаря на Мартин за просветителстката му дейност - за мен е много полезно да науча някои неща от генетична гледна точка...или поне да си систематизирам това което вече знам!:)
Споделям казаното от Мартин и за тайските котки, и за шотладките - просто то си е безспорната истина!

Харесва ми, че форумът е кръстен "въпроси" - така може да прелива от една тема в друга и все ще по темата!;) В яхуу-групите за котки също се водят понякога много разгорещени дискусии по най-различни теми, но ми прави впечатление огромната загриженост на хората за техните животни! Дано повече българи да започнат да гледат на животните си не просто като на жива, мърдаща играчка, а като на член от семейството, който има своите специфични нужди, които стопанинът му трябва да знае, усети, разбере или да провери за наличието им...
СИЛНО приветствам развитието на този форум в такава посока!:)

И днес лека нощ от мен,
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#20 Потребителят е офлайн   Bor4e Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 10 April 2005 - 11:38 PM

s) c)
Посъветваха ме да не пиша тук, където не познавам аудиторията .


Обичайте си котките, независимо на кой са членове w)

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни