Dog.bg Форуми : Как се снима куче?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Как се снима куче?

#1 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 12 January 2008 - 12:09 PM

Отварям тази тема отделно, защото виждам, че има нужда да се напомнят някои прости правила за снимането на куче. Повечето снимки, които виждаме са казано честно... грозни.

Знам, че има тема -Да се научим да снимаме-, но може би ще е полезно тук да се напишат само основните правила и да си ги имаме. Milla, ако прецениш - слей темата с другата...


1. Добра светлина за снимане има рано сутрин и в късния следобед. Целта е светлината да е мека и да не падат твърде тежки сенки от ушите и другите естествени извивки на животното. По този начин ще има по-малко контраст при много светлите и много тъмните части от козината и ще се вижда повече детайл.

2. За да изглежда кучето "наострено" ви трябва поне още един помощник. Рядко се получават хубави снимки, когато поставите кучето някъде и само му цъкате и подсвирквате.

3. Добра идея е кучето да е малко гладно по време на снимките, както и да не се снима след сериозно натоварване, за да бъде в по-добър вид.

4. Винаги снимайте на отдалечен фон, не по-малко от 3-4 метра. Най-красиви стават снимките сред природата, но не слагайте кучето в трева, която закрива краката му. Също така внимавайте да не му "излиза" дърво от главата или нещо от сорта.

5. Ако снимате на закрито внимавайте зад кучето да няма огледала, прозорци или други източници на светлина.

6. Фонът вътре не бива да е ярък, но трябва да се различава от цвета на кучето. Не правете снимки на фон, който отразява светлината.

7. Приближете се колкото можете - така че кучето да заема колкото е възможно повече от кадъра /без да го изкривява - тялото му трябва да е равномерно разположено - не огромна глава на фона на мъничко дупе/ - не правете снимки, на които някъде в центъра стои вашето куче.

8. Ако се опитвате да снимате черно куче не използвайте светкавица и не правете снимки на обедно слънце. Можете да се опитат да "откраднете" професионалната технология за отразяване на светлина като използвате големи бели платна/картони/стиропорени плоскости за да отразите светлина към лицето на кучето /за това е необходима помощ/

9. НИКОГА не снимайте кучето отгоре. Фотоапаратът трябва да е на нивото на очите на животното, за да стане пропорционална снимката.

10. Няколко подли трика - за кучета, които имат екстериорни проблеми -
а) кучетата с прекалено големи или кръгли очи снимайте на по-ярка светлина, те сами ще си ги притворят
б) кучета с твърде малка челюст не се снимат отвисоко, а по -скоро леко отдолу, когато се прави портрет, а при снимане в профил главата може леко да се завърти към обектива
в) това важи и за кучетата с проблеми с главата - не правете пълен профил на главата, ако искате да скриете дефектите, снимайте я съвсем леко завъртяна

11. За добри снимки в движение ви трябва и добър фотоапарат и много светлина. За съжаление с нашите сапунерки тези снимки просто не се получават.

12. Запазете спокойствие. Понякога добрата снимка идва на 2-тата, понякога на 50-тата минута. Изнервянето само влошава нещата, бъдете търпеливи.




Ами това е засега. Ще се радвам всички, които знаят дребни и удобни трикове в снимането на кучета да се включат.


ЛИНК 1 - на английски
ЛИНК 2 - на руски
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 January 2008 - 12:23 PM

Моето куче май не обича много да го снимам - щом наглася фотоапарата и то ми обръща гръб, излишно е да обяснавам коя е най-сниманата част от него, цял албум мога да напълня! ;D Дебна като папарак, за да снимам собственото си куче!  :blink: Предполагам - не харесва светкавицата.  Някой друг има ли такъв проблем?

#3 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 12 January 2008 - 12:27 PM

Цитат

Моето куче май не обича много да го снимам - щом наглася фотоапарата и то ми обръща гръб, излишно е да обяснавам коя е най-сниманата част от него, цял албум мога да напълня! ;D Дебна като папарак, за да снимам собственото си куче!  :blink: Предполагам - не харесва светкавицата.  Някой друг има ли такъв проблем?

Оооо, да. Реджо навежда глава и се крие, сякаш му показвам пръчка, с която съм го пребивала, имаше и един друг, дето направо хукваше да се крие, като види апарата. Той има само спящи снимки  ;D
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#4 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 12 January 2008 - 12:28 PM

Снимането със светканица не е никак препоръчително именно защото обърква животното.
За да направиш хубава снимка на кучето си излез заедно с приятел навън в подходящо време на деня. Сложи ненатрапчив нашийник, или изложбен повод ако имаш, и нека приятелят ти го държи така, че да не влиза в кадър, като опъва повода нагоре с протегната ръка.
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:QSFt5gpwFYAyNM:http://www.munanisrottweilers.nl/images/Sam-show-3.jpg
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 12 January 2008 - 12:38 PM

Много полезна тема! Благодаря, insult! Аз ще се радвам на повече информация на английски и руски, може и на испански  ;D Отивам да чета  :->)

#6 Потребителят е офлайн   alisa Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3446
  • Регистрация: 05-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:Фотография, ротвайлери, котки, музика, конна езда и мн. други. :)

Публикувано: 12 January 2008 - 12:48 PM

Много полезна тема БРАВО  :blink: моето ку4е пьк оби4а да го снимам  ;D ето имам много снимки в галерията ми вижте ги ако искате http://dog.bg/forum/index.php?action=galle...er;u=8970" паролата е [glow=red,2,300]7700[/glow]

#7 Потребителят е офлайн   dmm Икона

  • Rott Group
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4360
  • Регистрация: 02-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 January 2008 - 01:31 PM

insult, много ти благодаря за полезната информация. Има си детайли, които е добре да се знаят.

Оф-топик:alisa, чудя се дали някога ще спреш да ни вадиш очите със снимки на твоя Ричи. Мисля, че няма човек от Дог.бг, който да е останал неинформиран, как да ти разгледа галерията.
User's Signature

Не са ме е хапали кучета, ... само хора! - М. Монро

#8 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 12 January 2008 - 02:17 PM

ПРИМЕРИ

Първата епример за това как дори при добра светлина грешното поставяне може да скапе снимката

На втората се вижда как кучето присвива очи от слънцето

Третата е отичен представител на дог.бг снимането - кошмарни ракурси, в случая отгоре

И накрая един брутален пример за контражур
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 January 2008 - 02:27 PM

Цитат

Снимането със светканица не е никак препоръчително именно защото обърква животното.
За да направиш хубава снимка на кучето си излез заедно с приятел навън в подходящо време на деня. Сложи ненатрапчив нашийник, или изложбен повод ако имаш, и нека приятелят ти го държи така, че да не влиза в кадър, като опъва повода нагоре с протегната ръка.

И аз благодаря на insult за хубавата тема и съветите. Сама се убедих, че е доста сложно да се снима куче без помощта на асистент - много мърда "моделът". Докато се наканя да щракна - и в кадъра е останала само опашката!  ;D
А въобще по темата - мисля, че е важно да се знае и за какво се правят снимките.  Аз съм начинаещ фотограф-любител, който иска да направи красиви и интересни снимки на кучето си за домашния албум, и, суета човешка - да се похвали с тях в нашия форум. Техническата страна на въпроса е само едната. За мен интересни са снимките, в което кучето не е "аранжирано" като натюрморт, а е по-естествено - с характерна физиономия или в интересна поза, в любопитна ситуация.
Ще ми бъде интересно, ако авторите на такива снимки споделят ноу-хау. Издебвате случая или режисирате ситуацията? Виждала съм снимки, за които ме е изяждало любопитството - как са я направили? :(

#10 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 January 2008 - 02:55 PM

Уникална темичка Инсулт,браво!! :OK:
На мен лично темата ще ми бъде от голяма полза,защото наистина имам желанието да се науча и да правя прилични снимки :blink: ....
Ако Инсулт не възразява разбира се,предлагам нагледно да показваме със снимки какво не трябва да се прави по време на снимане и начин да подобрим качеството на снимката.
Много ми харесва как горе са показани различни вариянти на снимки на пуделчета.Нека който желае да пусне някоя не чак толкова перфектна снимка,а пък тези който имат наистина перфектен фотос нека също пуснат и да споделят как точно са постигнали ефекта.Смятам,че ще бъде интересно :blink:
Ако не е много нахално,ще пусна една моя снимка от тази сутрин ... и очаквам да ми кажете къде са ми грешките и какво трябва да направя за да изглежда прилично ;) :blink:
Качена снимка
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 13 January 2008 - 01:21 AM

ETO /на английски/ съвети за това как се снима домашне любимец по-лесно.
Авторът препоръчва кучето да е добре разходено, за да не подскача и мърда непрекъснато, както и да се снима в любима своя домашна среда, където да не се разсейва.

БИЖУ, снимката е весела. Жалко само, че ушите са избягали от кадъра  :blink:
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   animals_fan* Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 387
  • Регистрация: 29-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас

Публикувано: 13 January 2008 - 10:01 AM

Здравейте!Искам да ви попитам как се снима куче в ринга на изложба?Ето можете да видите албума ми от единствената изложба която съм посещавала http://www.snimka.bg...album_id=172062.Обаче не ми харесват особено ,дори тези които са в албума са най-хубавите ми снимки от всички.Помоощ  :'(

#13 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 13 January 2008 - 10:36 AM

За да можеш да снимаш хубаво на изложба трявба да имаш разрешение да влизаш в ринга, или пък много хубав фотоапарат с далекообхватен обетив. Иначе снимките ще са ти все отдалече - грамаден грозен фон и в средата човече с кученце...

И тук важи с пълна сила правилото за клякането - в стойка или не, кучето изглежда отвратително, когато е снимано от лош ъгъл.

При снимките вътре - трябва да разучиш какви са ти опциите на фотоапарата за да станат максимално добри снимките, макар, че е малковероятно.
Отвън важат същите правила. Само дето тук няма никой да те пита дали кучетата стоят контражур, ще трябва сам да се оправяш, като снимаш от различни ъгли и правиш проби.

Никога не се снимат кучетата извън ринга, освен ако не е нещо интересно - разчекната спяща хрътка или опакован в найлончета йоркшир. Но ходене между хората и просто щракане... Няма никакъв смисъл. Нещо повече - собствениците ще се цупят когато видят уродлива снимка на хубавото си куче. Ако искаш да снимаш куче извън ринга, казваш на стопанина да го сложи в стойка /постарай се фонът да не ти е куп боклуци, две мръсни клетки и четирима скучаещи зрители/ и щракай така.

Не можеш да снимаш всяко куче на една изложба. Затова си избери няколко породи, които те интересуват и търпеливо изчакай техния ред. Залепи се на ринга и си избери добро място, откъдето да можеш да снимаш кучетата в стойка, от клекнало положение.

Добър момент за снимане са групите и БИС-а, ако нямаш нещо специално, което да те интересува. Така че Отивай на изложбите направо за тоцзи час, ако не участваш. ЩЕ можеш да снимаш всички победители по породи, а и се предполага, че хората, чиито кучетас а взели ВОВ са поне малко-от -малко хора, които знаят как се поставя куче в стойка и как да го представят, та да не е толкова грозна снимката. Пък и след класирането ще те пуснат да влезеш в ринга.

За мен правилото е едно - недей от бързане да снимаш всички кучета да правиш грозни снимки. По-добре изчакай 10 кучета да бъдат поставени добре или да ги снимаш в добро движение, ако имаш такава техника, вместо да имаш 200 грозни снимки.

А, и да добавя - всеки съдия с удоволствие ще се съгласи да се снима с кучетата победители, дори по класове. Само го помоли, хората обичат такива неща. Снимка със съдията е нещо, което не се вижда често по българските сайтове, не знам защо.

(Само да уточня, че не съм фотограф, не разбирам нищо от фотография, нямам фотоапарат /снимам с опцията на камерата, бляк/ и всичко, което пиша е или събрано от нета или лични наблюдения без никакъв практически опит.)

Ето няколко примера от твоите снимки:

Качена снимка
Тук имаме: снимане отгоре, без стойка, кучето изглежда почти издъхнало от жега, хванат е задникът на някого и краката са отрязани.

Качена снимка
Стопанинът на това куче може да те осъди за уронване на престижа, и ще бъде прав... Да, получават се такива снимки. Но не ги пускай! Кучето изглежда ужасно зле.

Качена снимка
Тук на фотографа не му е стигнало търпението да снима кучето, когато хендлерът успее да го постави в стойка. Но пък не му е истигнало и умението да не го снима на такава тежка сянка, когато слънцето е толкова ярко...

Качена снимка
Тази снима няма как да стане - слънцето е зад гърба на хендлера. Единствен вариант е да минеш от страната на главата на кучето и да снимаш от този ъгъл.

Абе... И тук важат същите правила както най-горните. Добар светлина, добро поставяне на модела, търпеливо чакане на момента и снимане от височината на кучето. Така като гледам в това албумче не е спазено нито едно от тези правила.
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   Radincheto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 107
  • Регистрация: 08-January 08
  • Gender:Female

Публикувано: 13 January 2008 - 11:43 AM

Да, наистина полезна тема :). Как се снима куче ли ? Хм ...  ;D отговорът е лесен, но не и лесно постижим - дебнене на подходящия момент - стойка, светлина и т.н. ;)

#15 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 13 January 2008 - 11:57 AM

Инсулт да,ушите липсвааат ;D ....
Аз да хвана физиономията която е направил и в бързина,резнах ушите  ;D
User's Signature

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   animals_fan* Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 387
  • Регистрация: 29-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас

Публикувано: 13 January 2008 - 12:43 PM

Insult благодаря за изчерпателния отговор!Извода от  всичко това е че аз не трябва да снимам,тъй като съм прекалено емоционална и не мога да чакам.Когато видях на изложбата толкова много кучета направо се побърках и снимах, снимах (ако това може да се нарече снимане).Другия път ще взема някой с мен който да е по спокоен ,за да имам по-хубави снимки.Още веднъж ти благодаря Insult !
п.с.и фотоапарата също май е кофти.
п.с.2.сега като се замисля мисля ,че не трябва да се отказвам толкова лесно.По- добре да се постарая следващия път повече и да се опитам да бъда по-спокойна.Основния проблем е че исках да снимам абсолютно всяко куче - а това е невъзможно.

#17 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 13 January 2008 - 09:44 PM

Темата продължава да е много интересна. Съгласна съм с казано от insult, това са основните неща. Светлината, търпението, да си познаваш добре настройките на фотоапарата, да знаеш какво искаш да снимаш и да натиснеш копчето за снимка в подходящият момент.
Изложбите в зала според мен са истинско изпитание за любителите-фотографи. Помня последната изложба на стадион "Локомотив", освен че можеше да ти замръзне техниката, можеше да си намокриш фотоапарата и т.н. много трудно можеше да направиш хубава снимка. Снимах със светкавица, но според мен това първо не беше добре за кучетата, трябваше после доста да се обработват снимките.  :- Следващият път мисля да пробвам без светкавица.
Не знам дали въпросът ми е за тази тема, но изисква ли се специално разрешение от организаторите, за да се снима на World и Euro Dogshow? Търсих на страницата на Еuro Dogshow в Будапеща, но нищо не намерих.
А забелязвам, че се увеличават случаите по българските изложби, в които съдиите се снимат с победителите кучета  :yahoo:

#18 Потребителят е офлайн   jepeto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 434
  • Регистрация: 22-March 07
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 January 2008 - 12:10 AM

с фантазия се снима и без нея не се гледа ! ;)
а ето така се полу4ава ако сте фокосирали звер4ето и каубойската го щракнете с рязко завъртане на апарата
на  тази на която не е ясно какво съм снимал, е надводна фотография на подводен обект  ;D последния опит на риба да си поеме въздух :ribok: 
User's Signature

няма невъзможни мечти !-има невъзможни хора !

http://zangygraphics...ges/dogs/10.gif

#19 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 January 2008 - 11:02 AM

Цитат

Качена снимка
Стопанинът на това куче може да те осъди за уронване на престижа, и ще бъде прав... Да, получават се такива снимки. Но не ги пускай! Кучето изглежда ужасно зле.


Даам, ужасно зле. винаги оставам смаяна, когато някой ми изпонащрака някое от кучетата в такива едни пози ... и не една ами 5-6 и ги изпонапубликува. Направо си е за съд. :angry:

А иначе, ето милото ми кученце - същото от горната снимка как може да изглежда /снимка в зала, и тук има още какво да се желае, например повода можеше да не стои така, но нали сме ловци на моменти, които не трябва да изпускаме  ;)


http://dog.bg/forum/index.php?action=dlattach;topic=10749.0;attach=47700;image
:yahoo: :yahoo: :yahoo:
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   animals_fan* Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 387
  • Регистрация: 29-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас

Публикувано: 14 January 2008 - 12:28 PM

Huskypower извинявай много!Наистина съжелявам!Няма да се повтори! Ще изтрия целия албум!

  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни