Dog.bg Форуми : Каква е ролята на родословията ?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Каква е ролята на родословията ?

#21 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 21 April 2005 - 09:29 AM

До Гост:
Опасявам се, че ще навлезнем в една дискусия, от която отърване няма, но все пак ще изразя мнението си. Всяка организация пише стандарт за всяка порода. Това са нормите за породата, те слагат раките и очертават характеристиките. Такива котки няма, те са целта на всеки развъдчик и той ТРЯБВА да се стреми да ги постигне. Факт е, че не винаги успява, но не трябва да се отказва да го прави. Когато се отвори и прочете стандарта за персийска котка, никъде не може да се открие нещо като класически котки. Те са стъпало в еволюцията на породата и както Homo sapiens neandertalensis са просто факт от историята. В наше време, ако от връзка между шоу котки се родят такива котки, те се кастрират и се продават на ниска цена като домашни любимци, защото не носят белезите на породата. В нашата страна не се спазват никакви развъдни правила, всеки разбира от всичко и затова сме на този хал. Такива котки, ако бъдат записани за изложба няма да бъдат оценявани подобаващо от съдиите.

До Манус: цените на котките са такива навсякъде по света. Когато някой иска да си купи котка домашен любимец се обръща към развъдчика и получава коте с ниско качество/ по-лош екстериор/ на по-ниска цена. Когато някой търси животно за развъдна работа и това е приопитет за него, подбира животно с добро родословие - добри кръвни линии, но недостатък в типа и заплаща повече. За търсещите шоу котки е най-трудно. Цените им са високи дори и за държавата, в която са призведени. 3000$ не са малко пари дори за Америка, но това е така, защото тези котки са и голяма отговорност. Те са плод на труда на
хората постигнат за години работа.
В България цените са такива, защото отглеждането на 1 котка струва колкото в Европа, цените на храните и аксесоарите са европейски, трудът на селекционера също струва - преди всичко нерви. Навярно хората, които искат животно не си дават сметка за това, но то е от голямо значение. С това спирам, защото мога да пиша още много, но едва ли ще ме разберат правилно. Отново мога да кажа и призова хората, които търсят нещо специално да четат, питат, проучват и след като премерят три пъти да предприемат действия. Покупката на животно е най-лесната работа, важни са отговорностите, които следват.
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#22 Guest_Guest_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 April 2005 - 02:54 PM

Fantik ,tozi otgovor e to4en,no ne me zadovoli negovata iz4erpatelnost...zatova:
kakva literatura na BG ezik 6te mi prepora4a6-iskam da natrupam kolkoto e vazmojno pove4e znaniia za persiiskite kotki?
Kade moga da pro4eta pove4e za razvadna deinost,pravilen podbor na roditeli i t.n.Bi mi se iskalo,predi da predpriema ne6to seriozno,parvo da se 4uvstvam uvereno.

#23 Потребителят е офлайн   Bor4e Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 21 April 2005 - 03:08 PM

Към Гост - Може да разгледаш подробно този сайт е на български.
Дано да ти е полезен


Обичайте си котките, независимо с какъв нос са w)

#24 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 03:14 PM

Цитат

Към Гост - Може да разгледаш подробно този сайт е на български.
Дано да ти е полезен


Обичайте си котките, независимо с какъв нос са  w)

Obi4am si kotkite,nezavisimo s kakav nos sa----ne6to pove4e: AZ GI OBOJAVAM....nikoga ne sam imala oba4e "dalgonosa persiika" i mi be6e interesno da razbera pove4e.
Blagodaria,6te 4eta vsi4ko po temata s ogromen interes.
p.s. moje li da mi poso4ite site i na drugoto felinolojko drujestvo v BG?Iskam da se zapoznaia podrobno s rabotata i na dvete drujestva.
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#25 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 04:34 PM

Setih se,4e predi dosta vreme edin 4ovek ,sobstvenik na majka "dalgonosa persiika"(toi ima6e i izdadeno rodoslovie i v nego pi6e6e "klasi4eska persiika"-tova paradoks li e?),vijdaiki moiata jenska,mi predloji da ia zaplodi s negoviia kotarak...az mu otkazah(poradi li4ni pri4ini),no edva sega razbiram,4e toi sa6to ne e bil naiasno,4e negovata kotka ne triabva da se izpolzva za razplod!
Zatova--pi6ete pove4e po temata--ima mnogo hora ,koito iskat(ili triabva) da sa po-informirani...Tuk ne stava vapros za tova-koi bi se zasegnal i koi ne...a za ne6to mnogo po-seriozno,kakvato e naprimer uspe6nata razvadna deinost!
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#26 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 21 April 2005 - 05:41 PM

Борче, благодаря за препратката, но в този сайт има доста пропуски и смятам, че част от подготвените материали са писани от хора, които са доста назад с фенологичната наука като такава. За съжаление на български език няма достатъчно специализирана литература по въпроса, защото търсенето й е ограничено и няма нормален издател, който да издаде книга за 20 читатели. Мисля, че интернет е пространството, което може да се използва рационално по въпроса и този форум е една чудесна възможност. В сайта на дружеството в Пловдив има доста фактологични грешки, в картинната галерия за персийски котки са посочени снимки на котки със сгрешени цветове и мисля, че това е в състояние да обърка хората, а не да им бъде от полза. Признавам старанието на авторите, но преди да напишеш нещо с просветителски характер е добре да се чувстваш в свои води по темата, защото в противен случай написаното изглежда малко наивно. Ако говорим за фелинорогия на високо ниво, а се предполага организация получила международно признание да е на такова, не може да се съгласим с факта, че всички котенца, които се предлагат за продажба са минимум брийд клас. Ако се вгледаме внимателно в предоставените снимки ще забележим, че има животни с видима лицева асиметрия. НЯМА опганизация в света, която да допуска развъждането на котки с такива недостатъци. ВСИЧКИ ТАКИВА КОТКИ СА PET CLASS.
Съжалявам, че в сайта на НФФе няма място за толкова много статии и материали, надявам се и това да стане някой ден, но се ангажирам да помогна на всеки, който иска да прави нещата по правилния начин с каквото мога. Такова нещо не би отказал и никой от членовете на федерацията за породите, с които се занимава. Само Ви моля да формулирате въпросите си кратко, ясно и конкретно. Тук можем да отворим тема за цветовите комбинации и какво потомство можем да очакваме от тях, как да се опитаме да закрепим желаните белези и много други, как се подготвя котка за изложба и др. стига да има интерес по тези теми. Ако има желаещи, пишете за всички ваши проблеми и чрез дискусии и обмен на информация ще помръднем с крачка напред по трудния път, който сме поели!
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#27 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 05:47 PM

zadadoh dva konkretni vaprosa,6te se radvam da polu4a otgovori!
Za ulesnenie 6te gi zadam otnovo:1.moje li da poso4ite i site na drugoto felinolojko drujestvo?
2. paradoks li e,4e v rodoslovieto(na kotkata,za koiato razkazah) pi6e6e "klasi4eska persiika"?
Neka da dobavia i o6te dva:3.Pri kakvi slu4ai moje ot ekstremalni roditeli da se rodiat koteta s "ostri nosove" i kak da se izbegne tova?4.opravdano li e edin razvad4ik da kastrira show kote(majko),samo,za da niama konkurentsiia v saotvetnata,naprimer ,strana?!
Blagodaria!
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#28 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 06:05 PM

Znaete li,misleh da go zapazia v taina,pak posle re6ih,4e niama ni6to lo6o v tova da se kaje istinata....Tozi pat iskam predvaritelno "da se zastrahovam"---ne iskam nikoi,NIKOI da obijdam!!!Molia da priemete dumite mi kato informatsiia,a ne kato povod za "razpravii"!!!
I taka---predi niakolko mesetsa tuk se zapoznah s RUSNATSI,koito mi dadoha site na PLOVDIVSKOTO felinolojko drujestvo...predstavete si go-napravo izumiah,az samata ne go znaeh do sega!No i te ne znaeha,4e v BG ima dve takiva...i izumiaha ne po-malko ot men....za6to razkazah tova?Ami samo s edna-edinstvena tsel-ako v tozi site naistina sa dopusnati niakakvi "Gre6ki"--predstaviate li si kakav IMIDG se sazdava u DRUGITE za nas?!
I makar 4e az sega sam tolkova dale4,tova ne ozna4ava,4e ne mi e bolno,osobeno kogato stava vapros i za kotki...moje bi ne6ti4ko ot "balkanskiia mi mantalitet"(?????) vse pak,slava BOGU,mi e ostanalo---obi4am si rodnoto i mileia za nego!!!!
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#29 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 21 April 2005 - 08:05 PM

Отговарям на трите въпроса.
1. Сайтът на Национална федерация по фелинорогия е: www.nffe.hit.bg
За този на Фелиноложко дружество Пловдив вече има препратка в горен постинг.
2. Няма класическа персийска котка. Има една и нейният стандарт е почти еднакъв във всяка една световна организация. Има малки изключения по отношение на признатите цветове, тяхното групиране и % по тялото при определяне на цвета. НО по отношение на типа няма различия!
3. Винаги има възможност от две перфектни животни да се роди брак, това го има и при хората и често от двама гении се раждат изроди. Важното е да се подбират препотентни родители и ако веднъж са се получили нежелани екземпляри, връзката да не се повтаря.
4. Всеки развъдчик има право да решава дали ще кастрира дадено коте или не. Важното е да информира клиента за изискванията си и ако вторият го приеме не виждам проблем. Понякога има неща, които развъдчиците не споделят, не винаги това е борба с конкуренцията. Не мога да изказвам мнение, когато не познавам конкретния случай.

Относно грешките в сайтовете. Когато те са направени от начинаещ развъдчик, който няма опит, това е разбираемо, но когато се правят от специалисти, които отговарят за развъдната дейност е недопустимо. Написах това, за да накарам хората да четат внимателно, да мислят и да се интересуват повече. Истината е някъде там и всеки трябва да я търси.
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#30 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 08:37 PM

1.V koi 4ujdi site moga da 4eta pove4e po raziskvanite temi?
2.Moje li da se proveri v registrite za vaprosniia kotarak-iskam da znam dali naistina tova negovo rodoslovie e bilo "istinsko",za6toto ako e taka...rodoslovieto be6e izdadeno ot imeto na BG federatsiiata?
kotkata se kazva LEO(4eren) ,a sobstvenika-Krasimir Uzunov...nadiavam se,4e mi e bilo pokazano "fal6ivo"rodoslovie,6tom kato ne sa6testvuva opredelenieto "klasi4eska persiika".
p.s.a po vaprosa za kastratsiiata i neinata tsel-pozitsiiata na vaprosniia razvadnik be6e ednozna4na:ako 6te se otglejda tuk(usa),6te bade kastrirano...6te podpi6em i dogovor za tova.Opredeleno si mislia,4e sam razbrala pravilno.
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#31 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 21 April 2005 - 09:22 PM

В сайтовете на всички световни организации има стандарт на породата. Дискусии относно тези / дългоносите/ котки не се водят никъде, защото за ВСЕКИ НОРМАЛЕН РАЗВЪДЧИК те са развъден брак и са подходящи само и единствено за домашен любимец. Можеш да прочетеш стандарта. Много хора използват и брийд котки, но само женски, ако те имат добри родословя. Показател за това са брой гранд шампиони и котки получили званието DM. Ако има много такива в родословието, женското животно от брийд клас има потенциал да ражда котета с високо качество.
Относно родословието на Лео, можеш да изпратиш номер на рдословието и ще направим проверка, ако е издадено от НФФЕ.
Относно решението на този развъдник мога да кажа само, че ти си клиентът, а те продавачът, ако някоя от страните не е доволна, просто няма сделка и това е!
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#32 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 09:32 PM

za sajalenie ne moga (za sega)da dam nomera na rodoslovieto...niamam ottuk vrazka s tozi 4ovek,no edin den-sas sigurnost.
za sdelkata-sam saglasna...no e jalko tova VELIKOLEPIE(ako ostane v USA) da bade kastrirano...
o6te dva vaprosa: dopuska li se pri izlojbenite persiiski kotki "riazane"na u6ite...ve4e pitam ne kato "vazmutena",a ot liuboznatelnost...za6toto tuk e masova praktika?Ako na edna izlojba(pri uslovie,4e ne e dopustimo kato standart) se ustanovi tova,koteto 6te bade li diskvalifitsirano?
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#33 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 21 April 2005 - 10:48 PM

По принцип персийските котки са порода, която се подготва за изложба. Грумингът е доста сложна и отговорна работа, но за да изглежда котката перфектно и да се подчертаят добрите й страни и да се замаскират недостатъците й трябва сериозно да се поработи. Всеки съдия може да разбере дали едно животно и грумирано, важно е всичко да бъде направено така, че да не изглежда изкуствено и да не разваля хормоничния вид на животното. Рязането на ушите е груба намеса във външния вид на животното и не се толерира от никой съдия. Това не се допуска от стандарта и може да бъде прочетено в сайта на ЦФА. Не мисля, че с купиране на ушите се постига нещо ценно, важно е да се закрепят белезите за малки уши, които са широко поставени чрез подбор на животни с такива белези, а козметиката е измама, която не се предава в потомството.
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#34 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 April 2005 - 11:43 PM

Oh,otdahnah si....do skoro o6te si misleh i sajaliavah,4e ne kupih tova kote-no sega ve4e sam sigurna,4e e bilo za dobro!!!
A ot edna snimka tova naistina ne se zabeliazva,ako ne ti go kajat ili ne go vidi6 "na jivo"(kakto napravih az).
Blagodaria!!!
p.s. mejduvremenno- 4esto rejat u6ite i na drugite vidove kotki,moje bi e niakakva nova moda... cl)
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#35 Потребителят е офлайн   netcat Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 12-June 05

Публикувано: 18 June 2005 - 01:57 AM

Цитат

а какво знаеш, Манус, за онези "несполучиливи" котила, на които не се дава гласност ?? лъжеш се, че винаги всичко е наред... но понякога наистина късметът ни спохожда...

И аз не съм съгласна за това, че се води за постижение 1 шоу коте на котило /топ шоу - може би да/ по света, по-скоро за България може да се каже това.
А защо се раждат при нас толкова много пет и брийд котета - отговора е много прост - прекалено много мешана кръв!
По принцип една добре изглеждаща по фенотип котка (с неясен генотип) би трябвало до 5-6 поколения /събирана с идеален мъжки, както и поколенията след това/ да се изчисти напълно, и поколенията й да дават "качествени" животни, със съвсем малко брийд и пет котета като изключения, ако не се правят допълнителни смески, разбира се.

#36 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 June 2005 - 09:29 AM

така е, но как да се пребориш с тези, които не искат да го разберат и за тях си остава по-важно да си заплодят котката, независимо с какъв котарак. Попадала съм на обява, в която стопанин на руска синя котка търси котарак за да осъществи заплождане на котката си и понеже не намирал мъжки от тази порода, той е склонен да я "събере" с котарак от каквато и да е друга порода, стига да е "син" на цвят, а резултата... излишно е да коментирам изобщо bl) bl)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#37 Потребителят е офлайн   netcat Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 12-June 05

Публикувано: 18 June 2005 - 01:09 PM

Преборване няма :) Всеки е свободен да си има каквото си реши котенце, от каквито и да било родители, най-важното е малкото да не се изхвърли на улицата след това, или пък да не се предлага за това, което НЕ е...

#38 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 June 2005 - 07:08 PM

Цитат

...да не се предлага за това, което НЕ е...

именно това е МНОГО ВАЖНО !! и всъщност точно това имах предвид когато споменах за "преборване"...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#39 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 11:03 AM

Със сигурност обаче, хора пускащи такива обяви (като за руската синя) НЕ могат да бъдат членове на уважаваща себе си федерация!!! Следователно тяхните котета НЕ могат да получат родословие! Слава Богу, и у нас хората поне почват да се научават да питат за такива неща като родословия, паспорти, ваксинации когато купуват коте! Жалкото е, че не знаят къде да търяст качествени животни и...се забиват по зоомагазините УВИ!!!:(... Наскоро разбрах как са продали бял класик персиец за 850 лв.!!! като показвали някакви измислени родословия на родители "шампиони" от Италия и каде ли не... Единствената реакция на това е пълното непризнаване на такива родословия при появяване за членство в НФФе или при явяване за изложба... Е, тъжно е да разочароваш някого като му обясниш, че си е дал парите за нещо, което не става за нищо друго, освен да ти мърка на ухото..., НО...такива хора след подходящо обясняване могат да бъдат привличани да работят като си купят вече нещо стойностно...
А който твърди, че зоомагазините не са един дол дренки - се лъже!!! Не е случана ЗАБРАНАТА за развъдчици да предлагат животните си чрез зоомагазини - това е правило за всички световни федерации!!!
Борбата с фалшификаторите и търгашите с котки трябва да е непрекъсната, но тя никога не може да бъде 100% успешна, за съжаление...особено в България...докато има кой да купува "ефтино" от сергии на улицата и по пазари...
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#40 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 04:50 PM

Цитат

... Единствената реакция на това е пълното непризнаване на такива родословия при появяване за членство в НФФе или при явяване за изложба...

Вярваш ли си ??
Бих искала ...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни