Dog.bg Форуми : Каква е ролята на родословията ?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Каква е ролята на родословията ?

#1 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 April 2005 - 10:13 PM

n) Много мислих преди да поставя на обсъждане във форума този въпрос... Началото: попаднах на тази обява (запазвам оригиналния правопис и ред на мисли) "Продавам прсийски котета на 50 дни-чинчили за 150 лв.С родословие-баща шампион" следва размяна на ... хъм, да ги наречем мнения, ама си е истинска "война": "Та значи си намерихте най-накрая евтини котета до 100 лева и сега ги продавате по 150. Браво бе търгаши мръсни" и "достоен отговор "Луда , въобще не знам за никакви котета от сто лв . коткота ми роди бе побъркано!!!" Намеса на трето лице "Да оставим настрана "странния" тон, с който водите кореспонденцията си... това изобщо не прави добро впечатление, дори напротив, но бих искал да попитам как е възможно котета с родител шампион да се продават на тази цена, пък и с родословие... Вие сама ли си издавате родословията ??! Който разбира от животни, изобщо не би Ви потърсил..." следва подобаващ отговор: "Първо се извинявам за тона си , просто бях възмутена ,че ме обвиняват без причина. Но да оставим това на страни . Причината , по която котетата се продават на такава ниска цена е че майката няма родословие/взета е от турския пазар/,а моя близка приятелка е собственичка на бащата , но няма нужда да навлизам в подробности . . . Така , че нямаше нужда госпожата да ме нарича "търгаши мръсни".Това ме обиди много , затова си изпуснах нервите . А за това , което казахте , че сама си пиша родословията съвсем не е така. Също така това , че никой не би ме потърсил не е истина . Вече са ми писали околу 6 човека , с които 3 от тях вече съм се уговорила , а едно мъжко вече е продадено .Такаче вече има много желаещи . Те също са прочели тази обява и съм и обяснила каква е ситуацията и те напълно ме разбраха . Така ,че пак поднасям СВОИТЕ ИЗВИНЕНИЯ на госпожата , Вас и на всички , които ще прочетат темата и се надявяам с това да приключи всичко . "... а ето и четвърти "Госпожо , все пак не е трябвало да си изпускате нервите по такъв вулгарен начин . Но все пак ви оправдавам , защото и другата госпожа също е използвала такива думи . Интересувам се от котетата , ако има в наличност пишете ми на и мейла или ми се обадете на ... "... Тъжно, нали ??
А аз питам: Коя е тази уважаваща себе си федерация/организация/асоциация/дружество..., която ще издаде родословие на тези котета, чиято майка е - цитирам "взета от турския пазар" (може би е купена !? може би наистина директно взета..."), каква е ролята на родословията, какво ще се впише в графата на майката, която е с неясен, неизяснен и т.н. произход... Какво следва след всичко това? Къде е НФФе ? Къде са радетелите за чистопородни животни, какво се прави за да се запазят породите ? Защо позволявате всичко това ?!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#2 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 April 2005 - 10:19 PM

Ще помоля админ-а ако може да премести това като нова анкета... в момент на афект, не улучих правилното място.
Благодаря!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#3 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 April 2005 - 08:36 AM

Здравей Йона,

Много се радвам, че има хора като теб, на които им прави впечятление този "търгашески подход" при "развъждането"! Силно се съмнявам, че НФФе има нещо общо с издаването на родословия на тези котета!!! Не че не би могла..., тъй като сама знаеш, че на котета, които имат един неродословен родител и един родословен могат да се издадат по решение на Развъдната комисия т.нар. експериментални родословия (известни като риексови) - уточнявам, че говорим изцяло как е според правилата на ФИФе! В НФФе риексовите родословия винаги са се издавали след консултации между членовете на УС и/или развъдната комисия. Освен това, в последствие, ако такива котета пожелаят да участват на изложби, съдиите на ФИФе най-добре могат да кажат дали съответното животно е подходящо за изложбена и/или развъдна кариера!
За конкретния случай е много обяснимо защо цената е толкова ниска - просто "продавачката" НЕ е давала пари за закупуване на женската /имам предвид сериозни пари, а не примерно 20 евро на продавачката на сергията или на килимчето на турския пазар!/. Мъжкият също не е неин! Тя просто ама съвсем наистина се е заела с търгашество - нейният подход НЕ е с цел да помогне с нещо за подобряване на породата, за закрепване и/или селектиране на някакъв положителен елемент у родителите - подходът и е "дайте да припечелим нещо"! Вредното на този подход е, че се "произвеждат" животни със СЪМНИТЕЛНА фелиноложка стойност!, сред хората се насажда мнението, че родословни котки могат да се продават "без пари", т.е. за по 100-150 лв.!, а в последствие закупилите си такива котета идват на изложби с големите претенции да стават победители, неосъднавайки и непризнавайки си че СА БИЛИ ИЗЛЪГАНИ!!! Такива котета стават ЕДИНСТВЕНО за домашни любимци и НИЩО повече!!!
Тук обаче е мястото да се постави един друг въпрос - за ОТГОВОРНОСТТА на събственика/чката на т.нар. шампион-бащата на котетата!!! Никой уважаващ себе си развъдчик НЕ би позволил на "улични", пардон "пазарски" котки да бъдат заплодени от шампион, та камо ли после да се издават родословия!!! Следователно стигам да следните две възможности като отговор: Или 1.) се използва чуждо родословие за бащата (откраднато или фалшиво); или 2.) бащата не е никакъв шампион или пък е станал такъв на изложби на измислени клубове и международни федерации, където титлите се раздават на кило!
А тонът на разменените реплики въобще не е обект на моите коментари - МНОГО по-важното е да се видят какви са реалностите..., с които всяка сериозна федерация или клуб следва да се бори! А борбата се води чрез ПРИНЦИПИ!!!: не се издават родословия на кого да е, не се допускат до изложби котки с измислени родословия и т.н, и т.н. ...т.е. - борба по всякакъв възможен начин!!! И то НЕ с цел "дайте да си браним кръгчето приятели и пазарната ниша" (както биха казали някои), а с цел ДА ПРЕДПАЗИМ ПОРОДАТА от нежелани примеси с недоказан произход! Защо ли? - ами ЗАЩОТО всеки уважаващ себе си развъдчик е наясно с това какви генетични проблеми са характерни за неговата порода и се стреми да ограничи разпространението им в породата, с която работи! А това НЯМА как да стане, когато едното животно е с неясен произход и...може да затрие дълъг и упорит труд на редица развъдчици преди него, които по същия начин са се трудили за породата!!!
Мисля, че стига толкова за сега от мен...нека и други вземат отношение...
Лек ден от мен,
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#4 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 19 April 2005 - 08:46 AM

Здравейте,

аз не съм член на УС на НФФе, но членувам във федерацията и ще изразя становището си по въпроса. Смятам, че всеки клуб, организация, сдружение и т.н се създава от хора с общи идеи, които се стремят да постигнат нещо, като си поставят определени цели и станадарти и търсят начини и средства за постигането им. Това ги отличава от масата, от хаоса и безразборното и неаргументирано бълване на животни/ в конкретния случай/. НФФе не може да изпълнява ролята на пъдар и да влиза в саморазправа с всеки, който произвежда нискокачествени котки без родословие. Докато има хора, които не се интересуват какво купуват, стига то да е евтино, ще има и такива, които да им го предлагат. Ролята на организацията е да начертае рамки, да създаде правила, които да се спазват от хората и да следи за истинността на информацията, която получава от отделните развъдчици. Правилниците, по които работи НФФе, са заимствани от ФИФе - най-старата и най-голяма фелиноложка организация в света и те са минали проверката на времето и са се доказали като ефективни. Всички тези хора, сега или преди време, са били запознати с тези правилници, но не желаят да ги спазват и да работят за развитието на дадена порода или дадена цветова група и предпочитат да разМНОЖАВАТ котки, като заблуждават хората с неверно посочена информация. В конкретния случай не става дума за шампион, защото въпросното животно няма получено такова звание, това е поредната заблуда.

ДО ВСИЧКИ, които искат да проверят истинността на документите на котенцата, които смятат да закупят: на адрес nffe@abv.bg можете да проверите валидността на представената Ви от развъдчика информация.

ДО ВСИЧКИ, които искат да работят за развитието на предпочитаната от тях порода: МОЖЕТЕ да го направите, дори животното Ви да няма родословие, но затова трябва да спазите определени изисквания - животното Ви трябва да участва на фелиноложка изложба и да получи оценка от международен съдия на ФИФе, който да определи породността на животното и вписването му в РИЕКСНАТА племенна книга и след препоръка на племенната комисия да се заплоди с най-подходящия за него партньор, така че да не се получават дефектни животни, каквото става най-често, когато собствениците не са достатъчно информирани за техниките на чистопородното развъждане.

ИЗИСКВАЙТЕ РОДОСЛОВИЯ НА ЖИВОТНИТЕ, КОИТО СМЯТАТЕ ДА ЗАКУПИТЕ, ТЕ СА ДОКАЗАТЕЛСТВО ЗА ПОРОДНОСТТА ИМ. ПРАВЕТЕ ГО И КОГАТО ИСКАТЕ ПРОСТО ДОМАШЕН ЛЮБИМЕЦ, КОЙТО СМЯТАТЕ ДА КАСТРИРАТЕ. ЗНАЙТЕ, ЧЕ В МНОГО ОТ СЛУЧАИТЕ НА ГЕНЕТИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ, ТО МОЖЕ ДА ВИ БЪДЕ ОТ ПОЛЗА, ЗА ДА СЕ ПРЕДПАЗИТЕ ОТ ПОКУПКАТА НА БОЛНО ЖИВОТНО.

ЧЕТЕТЕ И ПИТАЙТЕ ПРЕДИ ДА ВЗЕМЕТЕ ДОМАШЕН ЛЮБИМЕЦ ИЛИ КОТКИ ЗА РАЗВЪЖДАНЕ, ПОКУПКАТА Е НАЙ-ЛЕСНОТО НЕЩО, ВАЖНОТО Е ТОВА, КОЕТО СЛЕДВА!!!!!!!!!!!!!!
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#5 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 April 2005 - 02:43 PM

Правилно съм повдигнала темата ! Трябва още да се пише, непрекъснато да се пише, защото... хммм, ще го кажа направо - българинът, запътил се към Европа, напъващ се да бъде допуснат/признат/приет в Европа, има ОЩЕ МНОООГО да учи, и то за най-различни и елементарни неща... за да заслужи етикета "европеец" (тъжен факт, но е истина!)!
Това "просвещаване" е необходимо, защото предполагам, че няма развъдчик, който спокойно да иска да слуша, коментира и да отговаря на запитвания от рода "имам нов апартамент и ми трябва "сиво" котенце" (може би за да е в тон с мрамора, с гарнитурата, с латекса по стените!?!?! - простете, но аз съм bl) ИЗУМЕНА !!!)... защото видите ли, той не се интересува от породата (ами май това не е от значение ?!?, а вероятно няма представа, че има различни породи), от това дали са качествени животните, които му предлагате, той търси "сивия цвят"!!! и в резултат на това - правилно - озадачен е от цената, която ще му посочите, защото възприема животното като неодушевен предмет и част от мебелировката! А това изобщо не е така - няма нищо по-глупаво и безхаберно от подобни разсъждения, защото всяко живо същество участва в живота на стопанина си, поради което изборът трябва правилно да бъде направен ВЕДНЪЖ и за ЦЯЛ ЕДИН котешки/кучешки и т.н. живот.
Искат се усилия, много усилия... за да направим така, че да успеем да се преборим с подобни жалки разсъждения !
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#6 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 19 April 2005 - 11:28 PM

c) Само да попитам . Аз бях на сайтовете за руски котки в Германия и Белгия и там в родословието на гранд шампиони като прабаби и прадядовци бяха вписани срещу имената им - нерегистрирани.
А на сайтовете за кученца от едно кучило 3 са изложбени, 1 за пазач, а 2 за домашни любимци и цените са различни. Не може ли за домашни любимци да се предлагат и не съвсем породисти котенца? Без претенции за порода.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#7 Потребителят е офлайн   trankfilina Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 19
  • Регистрация: 21-January 05
  • Gender:Female

Публикувано: 19 April 2005 - 11:31 PM

Хммм! Много, много интересно! bl)
Въпросната госпожа е "обиколила" явно всички ни, но в крайна сметка още не си е купила котенце....дано и да не си купи! И искрено се надявам да е така!!!
Защото аз специално съм ПРОТИВ, котетата произведени в развъдник*TRANKFILINA*/а и тези от другите сериозни развъдници/ да съжителстват с подобни "личности", които парадират с новото си жилище или мебелировка, а същевременно търсят възможно най-ниската цена, без да се интересуват от порода, качество, здравословно състояние и т.н. a)
Интересно ми е, при първия възникнал проблем с котето, било здравословен или от хигиенна гледна точка, ...какво ли ще се случи на нещастното същество попаднало при такива "стопани"? w) /АЗ ЗНАМ ОТГОВОРА, а ВИЕ!!!/
Наистина е много жалко, че повечето от хората желаещи да отглеждат породиста котка, не са наясно с много неща..., а за тези, които се мислят за знаещи и предлагат УЖ персийски/или друга порода/котета, много от които нямат никакви допирни точки с породата,за по 100-150 лв, подскачащи от радост, че са си продали котето, което е на 40 дни! , направо ми е жал!!!
Такива развъждачи/не развъдчици!/ не си дават ни най-малко сметка, че когато тяхното коте по една или друга причина отиде на изложба на някоя сериозна организация като FIFE, CFA, WCF, и Международният Съдия каже, че това коте няма нищо общо с дадената порода и го дисквалифицира....какво следва от това?! СКАНДАЛИ със сидиите и организаторите на въпросната изложба, късане на дипломи, които брутално се хвърлят в лицето на съдията, заплахи....и какво ли още не...Какви ли са докладите, които се пишат от същите тези съдии за България и българите? Никой не се замисля!
И после такива недоволни собственици се обединяват и правят нови организации, правилата на които ще са изгодни за тях и котките им, които струват по 100-150 лв. Много е жалко, наистина! Това е най-малкият проблем!!!
А къде отива многогодишната работа на селекционерите????? s) Нали с тези си действия, личностите предлагащи и търсещи "ефтино коте", буквално хвърлят на вятъря постигнатото за вида и здравето на въпросната порода....
Нека всеки се позамисли n)
Иска ми се да вярвам, че и тук нещата няма да стоят по този, досегашен начин, и че нашите котета ще остават в България, за да радват българи, а не някой си чужденец, биещ се в гърдите след всяка изложба, която е посетил, че притежава ценен екземпляр от дадената порода....

c)

#8 Потребителят е офлайн   trankfilina Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 19
  • Регистрация: 21-January 05
  • Gender:Female

Публикувано: 19 April 2005 - 11:48 PM

Цитат

c)  Само да попитам .... за домашни любимци и .....цените са различни. Не може ли за домашни любимци да се предлагат и не съвсем породисти котенца? Без претенции за порода.

За котки, от каквато и порода да са те, е АБСОЛЮТНО! забранено да се кръстосват с друга такава/ има няколко изключения- напр. персийска и екзотична/.
И от най-ценните родители се раждат котета, които по-малко, или повече имат отклонения от стандарта на въпросната порода. Именно по тези "отклонения" котетата се категоризират по класове- Pet, Breed, Show и Top Show/при последните два класа няма отклонения/дефекти/.
Цената се определя по класа на котето, като зависи и от това, кои и какви са неговите родители. С колкото повече титли са бащата и/или майката, толкова по-висока е и цената на малките/както и при кучетата/.
С най-ниска цена са котетата от Pet клас- това са котета, които се предлагат за домашни любимци и обикновено се продават с договор за кастрация, тъй като не трябва да се използват за разплод. В България цената им е около 300 лева.
Ако само единият родител има родословие, малките имат право при определени условия, на риексово такова, което след 4 поколения се запълва, и поколенията са вече с напълно" нормално" родословие.
c)

#9 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 April 2005 - 08:28 AM

Цитат

... сайтовете за руски котки в Германия и Белгия и там в родословието на гранд шампиони като прабаби и прадядовци бяха вписани срещу имената им - нерегистрирани. А на сайтовете за кученца от едно кучило 3 са изложбени, 1 за пазач, а 2 за домашни любимци и цените са различни. Не може ли за домашни любимци да се предлагат и не съвсем породисти котенца? Без претенции за порода.

Предполагам на първия въпрос, можете, Pappy, и сама да си отговорите. Вижте разяснението за Риекс-родословията, а тогава надали за тази "порода " е имало изобщо племенна книга ?! Дали някой тогава, в необятната руска земя, е предполагал, че сибирецът ще бъде харесан, приет от фелиноложките организации ?! Да благодарим пак на американците за това... Всичко започва през не дотам далечната 1991 година...
А относно второто - ами ако всички родени котенца са с отлични характеристики на породата, какво да правим, да им отрежем по едно ухо или опашката - за да бъдат с различни цени. Разбира се, че има котила, където котетата не са с едно и също качество и съответно и цените им са различни. А когато родителите са елитни и не дават дефектни котета ?!? човекът ли да се намеси за да ги осакати и направи по-евтини...!?
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#10 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 20 April 2005 - 05:57 PM

а защо по света като постижение се води изкарването на едно шоу-коте от котило на шампиони, а в България всяко коте се води шоу? не ми се вярва да сме (сте) такива специалисти и късметлли.

ПП: не се заяждам-разсъждавам. c)

#11 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 April 2005 - 06:08 PM

а какво знаеш, Манус, за онези "несполучиливи" котила, на които не се дава гласност ?? лъжеш се, че винаги всичко е наред... но понякога наистина късметът ни спохожда...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#12 Потребителят е офлайн   trankfilina Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 19
  • Регистрация: 21-January 05
  • Gender:Female

Публикувано: 20 April 2005 - 07:11 PM

Не е вярно, че и по Света има само по едно коте Шоу клас!!!
Надникнете в сайта на развъдник "Lisalight"- адресът е http://www.lisalight.com
сами ще се уверите!!!!/цитирам този адрес, защото има снимки от няколко котила!/
Много е важно , с какви котки се работи!
Това, че една котка има титлата "Шампион"- не винаги означава, че и поколенията му ще са такива!-Затова се гледа и родословното дърво!...и именно затова такива котетата си имат определена цена/която повярвайте, е смешна за това качество/.
А тава, че всичките ни котета са Show клас - не е вярно! Никога, никой не е твърдял подобно нещо!
Може да погледнете и в сайта ми, и да се уверите- от Шоу родители, бащата дори е Международен Шампион на* FIFE*!!! цялото котило е "Breed"!
Но пък от предишно котило от 3 котета/пак разбира се от елитни родители/,
едното стана "Best in Show", а другите бяха Номинирани за Бест ин Шоу!
Така че, смело твърдя, че не грешим в оценките си, които правим за произведените котета!
Дано всички, които решат да се сдобият с коте, да се ориентират към наистина по-качествени животни!
c)

#13 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 20 April 2005 - 07:26 PM

Така е Манус и ти си прав. Аз мога да изказвам мнение само за породата, с която се занимавам - персийски котки. По света хората развъждат животни и преследват някакви цели, когато те заплодят котката си с даден мъжки, очакват да се получи нещо, стремят се към него. Така, след като се родят котетата става ясно, че не всички отговарят на изискванията им за шоу качество и те не правят компромиси с разбиранията си. Но ТЕ РАЗБИРАТ ОТ КОТКИ. Преди да заплодят дадено животно, внимателно подбират партньора, не пускат обяви "красива дама си търси половинка" или подобни, а целенасочено планират връзките. Трябва да започнем тази дискусия от определението какво е шоу котка! Има ли такива в България? Колко и кои са те? Кои са препоръчителните цветови комбинации и какво целим да постигнем? С какво разполагам? Когато намерим отговорите на тези въпроси, ще стане ясно донякъде какво ни е положението, а то е трагично. Жалката и грозна истина е, че в България 90% от представителите на породата персийска котка / визирам я, защото знам, че имаш афинитет към нея/ са клас домашен любимец, останалите 9% са бриид клас, а ако има и 1% шоу котки, то тяхното правилно развъждане и обречено на провал, защото с толкова малко животни не може да се работи сериозно.
Това е жалката и грозна истина, но такива са реалностите за България и докато не се намерят нови, ентусиазирани и амбициозни хора, ще важи приказката: " кучето си лае, керванът си върви". Всеки има глава на раменете си и може да мисли / степента на този показател е строго индивидуална/, преди да напише или характеризира нещо е добре да впрегне всичките си мозъчни клетки и тогава да характеризира нещо като шоу котка, но държа да подчертая, че не всичко, което и есктремално е шоу животно, защотото освен нос, котката е котка и тя трябва да отговаря на много други изисквания, които са посочени в стандарта. След всичко това, мога да кажа: четете хора и си отваряйте очите!!!
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#14 Guest_Guest_пепи_*

  • Група: Гости

Публикувано: 20 April 2005 - 07:32 PM

Цитат

Така е Манус и ти си прав. Аз мога да изказвам мнение само за породата, с която се занимавам - персийски котки. По света хората развъждат животни и преследват някакви цели, когато те заплодят котката си с даден мъжки, очакват да се получи нещо, стремят се към него. Така, след като се родят котетата става ясно, че не всички отговарят на изискванията им за шоу качество и те не правят компромиси с разбиранията си. Но ТЕ РАЗБИРАТ ОТ КОТКИ. Преди да заплодят дадено животно, внимателно подбират партньора, не пускат обяви "красива дама си търси половинка" или подобни, а целенасочено планират връзките. Трябва да започнем тази дискусия от определението какво е шоу котка! Има ли такива в България? Колко и кои са те? Кои са препоръчителните цветови комбинации и какво целим да постигнем? С какво разполагам? Когато намерим отговорите на тези въпроси, ще стане ясно донякъде какво ни е положението, а то е трагично. Жалката и грозна истина е, че в България 90% от представителите на породата персийска котка / визирам я, защото знам, че имаш афинитет към нея/ са клас домашен любимец, останалите 9% са бриид клас, а ако има и 1% шоу котки, то тяхното правилно развъждане и обречено на провал, защото с толкова малко животни не може да се работи сериозно.
Това е жалката и грозна истина, но такива са реалностите за България и докато не се намерят нови, ентусиазирани и амбициозни хора, ще важи приказката: " кучето си лае, керванът си върви". Всеки има глава на раменете си и може да мисли / степента на този показател е строго индивидуална/, преди да напише или характеризира нещо е добре да впрегне всичките си мозъчни клетки и тогава да характеризира нещо като шоу котка, но държа да подчертая, че не всичко, което и есктремално е шоу животно, защотото освен нос, котката е котка и тя трябва да отговаря на много други изисквания, които са посочени в стандарта. След всичко това, мога да кажа: четете хора и си отваряйте очите!!!

Браво Фантик!

#15 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 20 April 2005 - 08:58 PM

Йона-нищо не знам за несполучливите котила на които не се дава гластност. може би затова съм останал с впечатление че едва ли не според развъдчиците няма такива и щом съберат две котки печелили някога изложба се получават само шампиони.
Транкфилина-сайта ти го следя редовно и не визирах твоите котета. там се виждат котетата от едно котило с родителите им и се вижда как са разпределени-повече брийд и по малко шоу. това за мен е нормално разпределение на нещата. но пък не съм съгласен че може всички котета да са шоу (или дори повечето). ако се случи един път-добре късмет. възможно е да се намерят две котки които просто да дават добро поколение по правило-с добра съвместимост на гените. но това да е правило-просто не мога да го приема. винаги има и не толкова сполучливи комбинации-дори пи две перфектни котки. друг е въпроса както разбрахме ако това се прикрива. но на мен това не ми говори добре за съответния развъдчик-все пак се работи с животни и такива неща се случват. не бива да се прикриват.

фантик-за всичко си много прав. дори аз съм в категорияна за която ти говориш. виждал си котката ми. и щом самия аз не бих я класирал за повече от пет, то предполагам ти десет пъти. но ще я пусна да роди няколко пъти. няма да навлизам в обяснения защо. въпроса е че по света можеш да си купиш пет коте за 1/5 от средната работна заплата. у нас-за една работна заплата. мисля че това е основния проблем. не казвам че няма хора които да могат да си позволят това, но те май не са тези които го заслужават. s) аз например определено не мога за сега. и затова си гледам пет котето и се интересувам максимално от породата. твърдо съм решен един ден когато имам възможност даси взема родословно шоу коте. но колко хора са като мен.? чета обява например-дългонос персиец си търси подобна персийка за разплод. просто хората може би като защитна реакция (нещо като лисицата и гроздето) отхвърлят екстремалните котки и предпочитат класическите. не знам кое трябва да се промени-да се увеличат доходите или цените на котките да се съобразят с наличните, но засега определено има разминаване.

и накрая за де сме по темата-както каза транкфилина родословията са за да може да се предвиди резултата от едно кръстосване и да се получи максимално желания резултат, както и да гарантират здравето на животното, че няма инбридинг в лините и тн.

#16 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 20 April 2005 - 09:29 PM

Радвам се, че стигнахме до консенсус по тази тема, макар и да засегнахме една малка част от проблемите. Не желая да си позволявам да категоризирам ничии котки, това е право на техния развъдчик, на съдията и човека, който е решил да купува коте от съответният развъдник. Аз просто следя развитието на породата и си позволих да изразя мнение. Относно инбридинга мога да поспоря с всеки във форума. Има интересна статия по въпроса за техниките на развъждане в един он-лайн магазин, на който съм абонат, но не желая да я превеждам, защото последното нещо, което подготвих ми беше подло откраднато от нета и не желая да си късам нервите с тези хора повече. Но да се върнем на основната тема! Инбрийдинг, лайнбрийдинг и ауткросбрийдинг. Изборът на всеки един от тях зависи от целите, които си поставя развъдчика и белезите, които цели да закрепи. Всеки от тях има своите положителни и отрицателни страни.
Относно дългоносите персийки моето мнение е, че те не трябва да се използват за развъдна дейност, особено мъжките. По света хората са решили този проблем и продават тези котета кастрирани. Дори от две перфектни животни се раждат котета с отклонения в стандарта и се категоризират като домашни любимци. Важно е развъдчикът да подходи добросъвестно и да запознае купувача с проблема, за да не бъдат допуснати подобни животни до развъдна дейност.
Цената на котките е фиксирана по света и ние не можем да мислим, че сме изключение. Качествените животни струват скъпо и не попадат при всеки, те отиват при тези, които ценят това, което купуват. За хората, които търсят домашен любимец има котета с по-ниско качество на по-ниска цена. Това са реалностите и всеки в България трябва да свиква с тях. r)
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#17 Guest_Guest_*

  • Група: Гости

Публикувано: 20 April 2005 - 09:29 PM

Съгласна съм и с Транкфилина, и с фантик.
Не ме сдържа, обаче, да подложа на обсъждане и следното положение - което пак е в тясна връзка - според мен, с темата, която разискваме.
Кои са тези "развъдчици", които отнасят котетата за продажба в зоомагазините ?! и как се формира цената на въпросните котета, при положение, че "развъдчикът", който ги е отнесъл там (няма да се спирам на това по какви причини е решил да направи това a) ) е обявил, че на тези котета няма да се издава родословие и че той се надява да вземе след продажбата им х цена, която е значително по-ниска от цената хх, която би трябвало да се плати за доказано качествено, здраво и отговарящо на стандарта на породата животно. Евентуално, можем само да предполагаме, ако поне до известна степен е бил "добросъвестен", е запознал зоомагазина с причините, поради които фиксира цената на въпросните котета на х. Смятате ли, че зоомагазинът ще предлага тези котета на по-ниска цена и ще уведоми бъдещите собственици с причините за това ?? Аз директно заявявам - НЕ, няма да го направи, защото в случая най-важното и интересното е ПЕЧАЛБАТА! И котето се продава със суперлативи, че е супер качествено, че е от родители шампиони, че и то един ден ще стане шампион, че и повече !!! Може дори да се продаде с родословие, но с какво родословие (хайде, познайте ! - напримерно, с произход Чехия, Унгария, Русия ... и каквото още се сетите). До тук - да речем добре .?! bl) , но котето расте в дома на новия собственик и идва деня ... като тази вечер в конкретния случай, когато ми звънят и ме питат могат ли да доведат порасналата госпожица в къщи за да се запознае отблизо с някой от моите котараци. Разпитвам, интересувам се ... и вече знам коя е въпросната госпожица (все още не съм толкова късопаметна !), да, тя е купена от този зоомагазин, но тя е внос от ... А аз пък знам тъжната неистина !! Ами ако не я знаех ... ??? но колко хора се интересуват от последствията ?
Налага се обаче да уточня, че не поставям всички зоомагазини под един знаменател !!!
В заключение, ще си позволя да цитирам "максима"-та на Furia S (благодаря ти, Furia, за желязната логика !):
...Всеки развъдчик, вложил знания, ум, душата си, често и пари, които няма да се върнат никога, в едно кучило или котило, този човек много повече заслужава да му се плати за труда, като с тези пари той никога няма да забогатее, отколкото един търгаш, продаващ и прекупуващ наляво и надясно кучета/котета от родители "шампиони" и пълнещ джоба си благодарение на незнанието на купувачите.

#18 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 April 2005 - 09:31 PM

Горният разсеян Guest съм аз !
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#19 Guest_Guest_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 April 2005 - 12:14 AM

Pro4etoh s interes raziskvaniiata po temata.
Fantik, moje6 li po-podrobno da obiasni6-za6to "dalgonosite persiiki" ne triabva da se izpolzvat za razvadna deinost?Te ne sa li taka nare4enite "klasi4eski persiiki"-parvoosnova na posledvalite gi po-kasno polu-ekstremalni i ekstremalni...Moe mnenie e(ne angajiram nikogo s nego),4e ekstremalnite persiiki imat ne po-malko otkloneniia i problemi,imenno zaradi prekaleno 4ipiia nos?
A ako edno jivotno e pet,to moje li da u4astva v izlojbi i da se sastezava v saotvetnata kategoriia....i ako e otli4no v tazi si kategoriia i ne e kastrirano--gre6ka li 6te bade da vazproizvede sebepodobni....stiga da niama nikakavi zdravoslovni problemi?
Prosto pitam ot liuboznatelnost!

#20 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 April 2005 - 05:23 AM

Цитат

Цената на котките е фиксирана по света и ние не можем да мислим, че сме изключение. Качествените животни струват скъпо и не попадат при всеки, те отиват при тези, които ценят това, което купуват. За хората, които търсят домашен любимец има котета с по-ниско качество на по-ниска цена. Това са реалностите и всеки в България трябва да свиква с тях. 


е тук се разминават нашите мнения-цената може и да е фиксирана но доходите не са. и ако всеки американец (примерно) може да кажи "искам коте" и и може веднага да си позволи да извади от месечния си доход 1/10-1/5 за ПЕТ коти. то у нас същия клас котка струва една средна работна заплата. знам че е невъзможно да се продават на цена от 50-100 лева. това е лудост при условие че сама храната на това коте докао стигне възраст за продажба е повече, а ваксини и родословия са си съвсем отделно нещо. но разминаване има. bl) c)

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни