Dog.bg Форуми : Уроци от Скопие, април 2005

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Уроци от Скопие, април 2005

#1 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 24 April 2005 - 07:39 PM

Няколко практически примера от последната изложба в Скопие какво трябва и какво не трябва да се прави на изложба .

Вижте какво прави меги с Боцман по време на състезанието в девета група:

Качена снимка

(1) Меги е поставила Боцман в стойка и той стои много добре. Леко отпуснатият повод обаче е минус в случая. В това време собственикът на китайско качулато куче (2) прави безуспешни опити да го фиксира в стойка. На всичкото отгоре тази "борба" може да разсее Боцман, ако хендлера му не е достатъчно внимателен. В този случай обаче нашето куче показа железни нерви и уравновесен характер. В това време Светлето с Дори (3) се е приготвила на входа за влизане в ринга за следващата, 10 група, и наблюдава внимателно работата на съдията в ринга. Това, че е първа за влизане й позволява да прецени коя позиция по ред да заеме при влизането и да избере най-изгодната за нея. Тук тя имаше предимството да бъде ПРЕД най-силната конкуренция, английската хрътка (грейхаунд) (4), тъй като Дори проявяваше ясно изразен интерест към нея и ако тя беше пред него, щеше през цялото време да я тегли с ниско свалена глава и муцуна насочена към задницата на английската "госпожица".

Малки детайли, но с голямо значение за успешното представяне на кучето в ринга.

На втората снимка е Светлето в движение по ринга.

Качена снимка

Обърнете внимание на най-важното и най-трудното за постигане в хендлинга нещо - синхрона в движението на водача и кучето. Линиите на движение на краката на водачката (сините стрелки) са абсолютно успоредни с тези на кучето (червените стрелки). Общото впечатление от такова представяне на кучето води до сериозно предимство при неговата оценка от съдията.

d)

Специално благодарности на CASTOR за професионално заснетия "илюстративен материал" b)

#2 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 24 April 2005 - 08:59 PM

Светла е ... r) d) Перфектна както винаги !

#3 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 24 April 2005 - 09:21 PM

при мен снимките не се отварят(((
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#4 Потребителят е офлайн   impres91 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 933
  • Регистрация: 10-October 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 24 April 2005 - 09:28 PM

Цитат

при мен снимките не се отварят(((

Moge bi zastoto tochno sega toia sarvar nesto e zaciklil. I az ne gi otvariam, ama i frebol-bg ne ste da s e otvori.
User's Signature

Качена снимка; Качена снимка
Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 25 April 2005 - 06:27 AM

Я пробвай сега - преместих снимките в data.bg

#6 Потребителят е офлайн   castor Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 21-December 04
  • Location:София

Публикувано: 25 April 2005 - 08:36 AM

Супер ;) Малко ме е яд, че не хванах повече пози с Дори, обаче в ринга беше една лудница при групите и едвам успявах да снимам наградените (много бързо се изнасяха ;)

#7 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 25 April 2005 - 10:23 AM

боци наистина се е " боцнал" невъзмутимо ... b) , колко е сериозен само, определено му е ясно че е най... готин

#8 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 25 April 2005 - 10:29 AM

За първа изожба извън Б-я Меги се е представила много добре r) А за другите двама хендлери няма какво да кажа l)
п.с. Абе кой им дава на тия хендлери такива голями халби бира да пият бе l) l) l) l) l)

#9 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 25 April 2005 - 11:12 AM

Мерси за снимките! МНОГО интересно.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#10 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 April 2005 - 10:07 AM

Цитат

Леко отпуснатият повод обаче е минус в случая.
- и от какво идва миносът? Има ли правило за повода дали да е отпуснат или изпънат?
Ако повода е "душач" как тогава да бъде изпънат?
Когато кучето е поставено в стойка и повода е хванат съвсем късо до самата шия, това правилно ли е или е грешно?
Къде точно трябва да бъде поставен подът? - от горе ли да стой или от страни.
Ако е постаен отгоре можели да бъде отпуснат или задължително трябва да изпънат?
Ако е отсрани как трябва да изглежда тогава?
Къде трябва да бъде хендлера? - пред кучето, в една линия с него или малко след него?
Какъв точно трябва да бъде поводът?

Засега са това въпросите ми.

#11 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 26 April 2005 - 08:07 PM

Цитат

Цитат

Леко отпуснатият повод обаче е минус в случая.
- 1. и от какво идва миносът? Има ли правило за повода дали да е отпуснат или изпънат?

2. Ако повода е "душач" как тогава да бъде изпънат?

3. Когато кучето е поставено в стойка и повода е хванат съвсем късо до самата шия, това правилно ли е или е грешно?

4.Къде точно трябва да бъде поставен подът? - от горе ли да стой или от страни.

5. Ако е постаен отгоре можели да бъде отпуснат или задължително трябва да изпънат?
Ако е отсрани как трябва да изглежда тогава?

6. Къде трябва да бъде хендлера? - пред кучето, в една линия с него или малко след него?

7. Какъв точно трябва да бъде поводът?

Засега са това въпросите ми.


Много добри въпроси, които често се поставят и от участниците в курса.

1. Трябва да бъда изправен, опънат, без да е необходимо да бъде натегнат до душене. Писани правила няма, но има работни правила с които всички се съобразяват. някои от тези правила са залегнали и писаните правилници за хендлинг състезанията на отделните национални организации.

2. При (почти) всички случаи изложбения повод е тип душач със или без фиксатор. Ако е с фиксатор няма проблем да се изпъне без да се души кучето, а е без - напрежението върху повода трябва да е такова че да е изпънат, но не натегнат.

3. Не е грешно, но от гледната точка на съдията не изглежда добре. В този случай е по-добре да фиксираш кучето с ръка, хващайки го за устната или повдигайки леко главата му под долната челюст, а свободния край на повода да преметнеш зад врата си. Виж Меги на едната от снимките.

4. Душащата част на повода трябва да минава под гърлото на кучето, максимално високо, непосредствено зад ушите, двете части се съединяват зад ушите и от там се съединяват и продължават в опънатия повод.

5. Виж предишните отговори.

6. Предполагам че питаш за случая при движение по ринга. Няма един-единствен правилен отговор. Златното правило е плешката на кучето да е в една линия с крака на водача, но зависи от породата на кучето, размера му, начина му на движение в ринга и много други детайли. При вашата порода май е най-добре да се спазва стандартното правило.

7. Изложбен повод, достатъчно здрав, за да позволява пълен контрол по всяко време върху кучето, и в същото време максимално тънък за да не разваля общото впечатление от главата и врата на кучето.

Предполагам, че имаш свое виждане и коментари по поставените от теб въпроси - ще се радвам да ги обсъдим тук.

#12 Потребителят е офлайн   Samurai-brodnik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 418
  • Регистрация: 06-October 04

Публикувано: 26 April 2005 - 09:22 PM

d) Добър академичен спор, няма що!!! b) b) b) d)

#13 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 26 April 2005 - 09:45 PM

Аз спор не виждам ???

#14 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 April 2005 - 08:06 AM

Това което съм виждал е, че хендлинга има два основни "типа" - "Руски" и другия не знам как да го нарека. "Руския тип" винаги ми е бил много смешен от гледна точка на водене и поставяне на кучето в стойка, по същия начин и САЩ извеждат кучетата си, но през последните две години се наблюдава промяна в САЩ.

По отговора в 3-та точка

Цитат

3. Не е грешно, но от гледната точка на съдията не изглежда добре. В този случай е по-добре да фиксираш кучето с ръка, хващайки го за устната или повдигайки леко главата му под долната челюст, а свободния край на повода да преметнеш зад врата си. Виж Меги на едната от снимките.
- ако си хванеш кучето така по този начин закриваш част от главата и тя неможе да се види добре, вярно е че ако кучето им по-слаба долна челюст в този случай ще прикриеш до известан степен това, но при е една хубава и правилна глава, ще закриеш част от нея.

Цитат

4. Душащата част на повода трябва да минава под гърлото на кучето, максимално високо, непосредствено зад ушите, двете части се съединяват зад ушите и от там се съединяват и продължават в опънатия повод.
- аз също съм привърженик на това, но това което съм гледал през последните години, е повода да се поставя от страни. Пак е точно зад учшите както си го обяснил, но стой от страни. Най-вече наблюденията сами от видео касети от изложби, а не от уроци.

Цитат

6. Предполагам че питаш за случая при движение по ринга. Няма един-единствен правилен отговор. Златното правило е плешката на кучето да е в една линия с крака на водача, но зависи от породата на кучето, размера му, начина му на движение в ринга и много други детайли. При вашата порода май е най-добре да се спазва стандартното правило.
- така да се каже аз съм за този тип водене защото е много красиво, направо невероятрно. Но пак това което съм гледал е че повечето хендлери са някъде на крачка и половина пред кучето.(това пак е това кеото съм гледал по-касети от изложби)

после ще питам за още няколко неща

#15 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 27 April 2005 - 12:14 PM

Цитат

По отговора в 3-та точка

Цитат

3. Не е грешно, но от гледната точка на съдията не изглежда добре. В този случай е по-добре да фиксираш кучето с ръка, хващайки го за устната или повдигайки леко главата му под долната челюст, а свободния край на повода да преметнеш зад врата си. Виж Меги на едната от снимките.
- ако си хванеш кучето така по този начин закриваш част от главата и тя неможе да се види добре, вярно е че ако кучето им по-слаба долна челюст в този случай ще прикриеш до известан степен това, но при е една хубава и правилна глава, ще закриеш част от нея.


по.т. 3 - нищо не се закрива, защото ръката с която фиксираш главата е от вътрешната, противоположната на съдията, страна. Ето няколко примера с нашата порода, сигурно можеш да откриеш такива примери и далматини"


Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка

а на тази картинки се вижда как става и "от вътре":

Качена снимка
Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 27 April 2005 - 12:17 PM

Цитат

Цитат

6. Предполагам че питаш за случая при движение по ринга. Няма един-единствен правилен отговор. Златното правило е плешката на кучето да е в една линия с крака на водача, но зависи от породата на кучето, размера му, начина му на движение в ринга и много други детайли. При вашата порода май е най-добре да се спазва стандартното правило.
- така да се каже аз съм за този тип водене защото е много красиво, направо невероятрно. Но пак това което съм гледал е че повечето хендлери са някъде на крачка и половина пред кучето.(това пак е това кеото съм гледал по-касети от изложби)

после ще питам за още няколко неща

Както казах, зависи от породата, размера и начина на движение на кучето. Можеш да водиш на 1.5 м ПРЕД кучето далматин, афган или борзой например (между другото Светлето точно така води в повечето случаи Дори), но не можеш да правиш същото с дакел, мопс или йорки.

Ще се радвам да обсъдим и останалите ти въпроси.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни