Dog.bg Форуми : Обучение

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Обучение Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 26 April 2005 - 01:10 PM

Как да науча кучето си да не яде докъто аз не му кажа:))Преди да сложа купичката на земята давам команда Седни и в момента в който се навеждам да я постава на земята и вече двете лапи са върте и една муцунка :))Искам да се научи да яде,когато издам команда Яж:)

#2 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 26 April 2005 - 01:24 PM

Ще споделя опит ...
Оставям му паничката, той тръгва - следва НЕ !
В началото се налагаше и да го дръпна и да го сложа до паничката. Скимтеше, пак ... и така. После команда ЯЖ и го оставях на мира.
С течение на времето усложнявах нещата - оставям паничката пълна, без да казвам нищо. Само като тръгнеше, му казвах - НЕ. Свикна и след време стоеше и си чакаше командата. Често оставях паничката и започвах - Стани, Легни, пак Стани, Легни. Винаги накрая за награда - ЯЖ. Е, да кажа че става бързо, не, но към едногодишна възраст не ядеше нищо без команда ЯЖ дори и навън. Което не пречеше да носи кокали, но не хапваше без команда.
Случвало ми се е да седна на бира и разни хора да му подхвърлят кюфтета или други неща. И като не хапне, стои и гледа мен и всички - ей, много хубаво куче имаш, не взима r)
Не зная дали методите ми са били правилни, но имаха резултат. Просто като му кажеш, следи да го изпълнява.

#3 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 26 April 2005 - 01:29 PM

Абсолютно правилна методика w)
Тъй като аз пропуснах този момент с Реджи, сега правим следното: Взема някой познат кремвирш и му го подава. Аз го държа на повод. Щом посегне: фуй и корекция. Другият човек прави пляс по носа. На втория път се пази от кремвирша като дявол от тамян. После аз го вземам, казвам "браво, яж" и му го давам.
Интересно ми е, обаче, какво би станало, ако мен ме няма.
Затова започвай отсега, както догман ти казва.

#4 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 26 April 2005 - 01:34 PM

Благодаря ви много;))От днес почваме още, че тази лакомница като порасне ще минава през мен ,за да се докопае до чинията:)
А за команда Стани???Това как става, за сега знаем само седни:)))

#5 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 26 April 2005 - 01:34 PM

според мен не трябва да вижда че вземаш кремвирша r) , наградата трябва да е лично от теб .... питай сънди тя е по навътре в нещата...

#6 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 26 April 2005 - 01:44 PM

Ми изчезна ми от хоризонта:))Но ще я питам:)
Това са лесни команди,които са много важни за мен и за бебето:))

#7 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 26 April 2005 - 01:44 PM

Точно така, не трябва да вижда. Иначе прави връзката и си казва "в крайна сметка това нещо мога да го изям" и край. Благодаря, тренер, важно уточнение.

Цитат

А за команда Стани???Това как става, за сега знаем само седни:)))

Хей, не бързай с много команди. Нали е бебе? Седни, легни, и най-вече тук, всичко придружено с много игра и поощрения, ви стига. Сега трябва просто да се научите да общувате. Да й показваш, че като слушка има веселба.

Конкретно, командата не е стани, а стой, на немски "ще". Ако искаш да седне от легнало положение какво ще кажеш? Човек би казал стани, но всъщност е "седни". Последователност, не забравяй. Така е и със стоежа - ако бяга или лежи? Командата е една и съща, няма стани.
Казваш "стой" или "ще". Повдигаш кученцето под коремчето, ако е седнало. Задържате, после даваш лакомство, "браво ще".

#8 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 26 April 2005 - 01:47 PM

А Стани как се учи:)

#9 Потребителят е офлайн   Dara Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 566
  • Регистрация: 29-December 04

Публикувано: 27 April 2005 - 07:52 AM

Ми такава команда "стани" просто няма, ненужна е

#10 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 27 April 2005 - 08:54 AM

Аз го учих ... не зная дали съм бил прав, но съм се занимавал сам тогава. На "Стани" ставаше и чакаше следваща команда, било то " При мен" или " Напред". Всъщност с него си говорех на някакъв наш си език, който си измислях сам.
Сид - седни
Лег - легни
Ъп - стани
Хоук - напред
Кам - при мен
Най трудно беше да различава и да изпълнява Сид - Седни след Лег - легни. Все се изправяше, което му беше Ъп - стани и все го оправях с натискане на задницата. Докрай не свикна съвсем, но ... не зная, за мен си беше удоволствие да се занимавам. Не съм ходил на училище, ходихме няколко пъти на Сириус и хората там много ми помогнаха, особено за следата. Но това е друга тема ... r)

#11 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 27 April 2005 - 02:00 PM

Стани и напред и звучът доста труднички:))Но сега се учим на не яж и яж:))Ако беше по-голяма щеше да минава през мен докъто я заддържа малко и и кажа да яде:))Така ме бута:))Хиена:)

#12 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 27 April 2005 - 03:24 PM

Цитат

Ми такава команда "стани" просто няма, ненужна е

В случая "стани" разбирам че се визира кучето да седи изправено.
Което е и наща команда "щее"
Тази команда е много Ок за представянето на кучето в ринга:))))))))

#13 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 27 April 2005 - 04:10 PM

Така, де, пак казвам, няма команда стани. Командата е "стой" ли "щее" или "застани", каквото си измислите, самата дума не е важна. Въпросът е, че ако кучето тича и искаш да застане на място, командата е същата както ако е легнало и искаш да застане право. И в двата случая искаш от него едно и също. Няма стани и спри, това не са две команди, а една, която означава стоеж на място.

#14 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 27 April 2005 - 05:43 PM

Само не разбрах как така да няма команда СТАНИ ??? защо няма??? bl)
Аз имам такава команда за моите кучета и те я изпълняват, странна работа b) Освен това аз съм привърженик на "естествените" команди, т.е. така наричам тези команди, които се подават на български и имат смсъл в нашия език. Имам кучка която знае много думи и не ги бърка, (различава ги като команди и не само) дори когато са близки по произношение или не са кратки, звучни, или супер отсечени. Кучетата се учат на всичко. Смешни са ми тези "чужди" думи, които често хората дори не произнасят правилно!
... и моля моля - команда стани ИМА!!! Естествено едно куче трябва да бъде научено да знае какво е стани, стой или спри; последните две са еднакви за мен, но иначе се различават сериозно от първата r) поне за моите кучета е така r)
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 27 April 2005 - 06:50 PM

И аз използвам две команди:
стани - когато кучето е легнало или седнало; целта е да се изправи и да чака следваща команда.
стой - когато искам да спре да върви или тича; целта е да спре и да застане мирно.

Цитат

Въпросът е, че ако кучето тича и искаш да застане на място, командата е същата както ако е легнало и искаш да застане право. И в двата случая искаш от него едно и също.


Наистина е така - искаме да застане мирно, но дали то осъзнава това? Защото при кучето да лежи и да тича са две различни действия...

#16 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 27 April 2005 - 09:01 PM

Морти, съжалявам за вчера, но нета ми се поразпадна n)
За командата Stehe - това е команда, при която кучето трябва да остане право и неподвижно, независимо каква дума използвате, на какъв език я казвате и от какво положение я давате (само да е една и съща дума)...
Това означава, че каквото и да прави кучето - да лежи, седи, тича или просто се размотава - то трябва да остане право и да не се движи d) Тази команда може да се даде, когато кучето е в седнало или легнало положение и то трябва да стане, ако е в движение трябва да спре и да остане право - т.е. означава едно и също нещо за кучето и не е необходимо за едно и също нещо да има 10 думи, само можете да го объркате като давате различни команди и искате едно и също нещо...
Командата "стой" (Stehe) засега не ти е необходима, но по-нататък ще ти бъде полезна при определени обстоятелства (изложби... дай боже спорт b) ), при разходка ще ти предложа за спиране да използваш друга команда, която предполага по-сериозна и сигурна задръжка и е най-добре затвърдена от кучето, т.е. командата, която изпълнява безотказно.
Ако настояваш ще се опитам да обясня как точно се учи куче на "стой", но може би ще е по-добре да ти покажа, защото обясненията ми може по-скоро да те объркат bl)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 28 April 2005 - 07:44 AM

ААА, ще покажеш разбира се l) :))Само да мине и третата ваксина и ще ви посетим d) на тренировките:)))
За сега ще се опитам тогава да затвърдя не и яж, че са ми по проблемни, пък като порасне малко и стой:))) bl)
Мерси съм на всички писъли:))А Хари ще показва по Великден нагледно с кака Ера w) :))на Алма w) как се прави:)

#18 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 28 April 2005 - 08:47 AM

Цитат

Наистина е така - искаме да застане мирно, но дали то осъзнава това? Защото при кучето да лежи и да тича са две различни действия...

Точно тук е тънкостта. Това са две различни команди за човека. За кучето е една и съща. Няма значение от какво състояние то трябва да изпълни командата. Важното е, че в двата случая от него се иска едно и също нещо. Можем да въведем две команди, но това е излишно усложняване. Животните не мислят точно като нас и не правят същите сложни връзки. Пак ще дам пример: за човека да седне от легнало положение е "стани". За кучето трябва да е "седни". Ако му казваме стани в случай от седнало-право и от легнало-седнало, тотално ще го объркаме. Само за нас хората това стани има смисъл. Говоря като действие, думата няма значение.
Huskypower, разбира се, че кучетата могат да изпълняват и двете версии на командата, щом така си го измислила.
Реджо знае и "седни", и "зиц", почти с всички команди е така. Някои ги използвам като версии в по-омекотен или съответно твърд вид, например "не" и "фуй".
А това с езика, на който ще бъдат командите, всеки си го избира. Може да са абсолютно безмислени съчетания от звуци. Няма нищо смешно в това. И аз започнах на български. После се оказа, че ни е много по-лесно с немските команди, а това се наложи и по друга причина - тръгнахме на училище и се оказа, че за много неща съм използвала погрешна методика. Тогава започнахме отначало и за да не объркам кучето смених командите.

#19 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 28 April 2005 - 03:07 PM

А как се учи кучето на СТОЙ??

#20 Потребителят е офлайн   Hari Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 368
  • Регистрация: 30-September 04
  • Location:София

Публикувано: 28 April 2005 - 06:05 PM

Цитат

А как се учи кучето на СТОЙ??

Ще ти покажа като се видим b) .

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни