Dog.bg Форуми : Oсобеност при обучението на НОК

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Oсобеност при обучението на НОК

#1 Потребителят е офлайн   kivv Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 10-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Самоков

Публикувано: 03 March 2008 - 09:41 PM

Здравейте,реших да пусна тази тема имаме един особен проблем при отработването на командата "ела" Цезар е на 7мес. а проблема се състои в следното:
Командата ни е ясна знаем я идеално знае какво се иска от него да но само сутрин когато сме сами тогава сме от най-добрите
Когато сме с друго куче най-вече това е МОРИС тук от форума след като са се налудували наволя и решим примерно да ги задържим замалко МОРИС идва връзват го и тук почва проблема :Вниманието му го привличам обикновено след изричане на името му или ако се е заплеснал и на името не реагира с "цезар виж"това виж му деиства безотказно въпреки че не сме го тренирали нарочно деиства му като наркотик винаги се съсредоточава в мен,след това "ела"и тук се почва обикаляне в кръг на растояние 5-6метра и не идва .При това положение други дразнители няма а и друго повишиш ли му тон от този отработения веднага се запътва нанякаде и се почва гонидба.Просто се прави че не го викаш него.
Работим винаги с награди похвала лакомство и тн.Минали сме всички етапи на одработването на командата винаги се подчинява но когато сме сами а за дразнител когато сме с друго куче дума неможе да става защото аз сам до този дразнител в случая МОРИС и тои пак се услушва
Знам че някаде греша но не ми е ясно точно къде?
Всеки одговор би ми бил в полза :(

#2 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 04 March 2008 - 09:23 AM

ПОВОД!!! След като не се подчинява на командата значи просто не е затвърдена. Върнете се на етап повод и работете с "разсейващи" фактори (заедно с Морис например - ще се получи нещо като мини група ;)) Покажете му, че "ела" е абсолютно задължителна, а не пожелателна команда и постепенно го отработете в различни ситуации, докато му стане автоматична реакция първо да дойде и после да мисли "Бе дали не можеше да се скатая :huh:" Освен това не трябва да има връзка м/у идването и връзването на кучето за прибиране - това за него означава край на играта и веселбата... защо тогава да идва - викайте го, ако дойде награда и отново освобождаване (така ще свързва повикването с нещо приятно и ще има желание да идва отново и отново) НЕ го наказвайте, ако след дълга гонитба реши все пак да дойде сам - похвалете го, колкото и да ви се иска да го удушите :angry: Е, ако го докопате в гонитбата тогава наказанието е задължително, но дори един метър да направи КЪМ вас "гълтате" гнева си и го хвалите колко гениално добър е :->) Още нещо - ако не сте сигурни, че ще дойде не го викайте със задължителната команда (вероятно така е разбрал, че може да я пренебрегва и нищо няма да му се случи...) Аз използвам "ела" като пожелателна и за кучетата ми означава "Ако обичаш ела наблизо", а "Hier" вече е "Ела моментално и седни пред мен" Ако вашето "ела" вече е опорочено и незадължително за кучето може да опитате със смяна на думата - въвеждате нова и много задължителна команда, която обаче трябва да поддържате като такава... Не знам дали стана ясно какво искам да кажа, но основното е - върнете се на повода, прекалено рано сте го прескочили този етап и кучето е разбрало, че нямате контрол и ви прави номерца ;D
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#3 Потребителят е офлайн   kivv Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 10-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Самоков

Публикувано: 04 March 2008 - 09:45 AM

чудно ми е защо когато е сам е послушен идва веднага а когато е с друго куче и то е до мен (тоест тои пак си е сам )не се подчинява най-вероятно си мисли че е дошъл момента за прибиране когато бяхме още в началото така трудно прудоляхме подчиняването при вида на колата(тоест свързва я с прибиране щом я приближаваме) и така ни се налагаше да се водим по от рано на повод преди да я е мернал.Ще се върнем на воденето на повод и ще се опитам да отработим за по задължителна команда "тук" но на повод слуша и изпълнява дори когато има дразнители сам го пробвал да седне и да не тръгва и с това се справя просто има някакъв инат нооо

#4 Потребителят е офлайн   schatsi Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 27
  • Регистрация: 03-March 08

Публикувано: 18 March 2008 - 02:00 PM

здравейте ...мойта НОК е на 3 месеца и е при мен от 20 дни...пред къщата ми има огромна поляна и ходим там на разходка и се пробваме да се обучаваме обаче щом й сложа повода и тя започва да се мята като обезумяла въргаля се скимти и е нещо страшно...а ако й го махна директно тича към входната ни врата и няма начин да я повикам при мен...къде бъркам и как да реша проблема.По улицата избягвам да я водя защото във всеки двор има поне по 2 кучета и започва страшно лаене по нас и мойто куче се плаши.

#5 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 20 March 2008 - 09:55 AM

Просто не е свикнала с повода.Трябва първо да свикне.Слагаш повода и ако трябва го пускаш просто да се влачи след кучето,но същевременно не и даваш да си играе с него и да го дъвчи.Отвличаш и вниманието с игра или някакво любимо занимание,докато повода си стои закачен.Ако видиш че трудно го понася ограничаваш времето на повод.Може би си допуснала грешка като се опитваш на тази възраст да въздействаш с повода.На тази възраст работата с повод е почти забранена.Свежда се до разходка и приучаване на кучето че има нещо което го свързва с теб.Но не се притеснявай ще свикне.Не трябва да допускаш да свързва повода с нещо лошо,напротив това ще е връзката между вас ,докато ти станеш основния дразнител за нея(предпочита да е с теб пред всичко останало)... :blink:Ако искаш да започнете някакво обучение то това са едни подготвителни упражнения,без повод и кучето се мотивира с лакомство и игра,а също и приема всичко на игра.То е във фаза кой съм аз, кои сме ние и какво е това около нас.Ако се поровиш има тема за обучение на тази възраст ,но в момента не се сещам къде беше.......УСПЕХ ;)

#6 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 20 March 2008 - 10:11 AM

KIVV,щом изпълнява на повод го пусни на земята за да не вижда че ти е в ръцете и пробвай така,,разхождайте се до колата и после обратно да играете ,така ще се научи че не винаги като отидете до колата ще се прибирате и играта ще свърши.Става въпрос за дълъг повод нали?

#7 Потребителят е офлайн   schatsi Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 27
  • Регистрация: 03-March 08

Публикувано: 20 March 2008 - 03:12 PM

Цитат

Просто не е свикнала с повода.Трябва първо да свикне.Слагаш повода и ако трябва го пускаш просто да се влачи след кучето,но същевременно не и даваш да си играе с него и да го дъвчи.Отвличаш и вниманието с игра или някакво любимо занимание,докато повода си стои закачен.Ако видиш че трудно го понася ограничаваш времето на повод.Може би си допуснала грешка като се опитваш на тази възраст да въздействаш с повода.На тази възраст работата с повод е почти забранена.Свежда се до разходка и приучаване на кучето че има нещо което го свързва с теб.Но не се притеснявай ще свикне.Не трябва да допускаш да свързва повода с нещо лошо,напротив това ще е връзката между вас ,докато ти станеш основния дразнител за нея(предпочита да е с теб пред всичко останало)... :blink:Ако искаш да започнете някакво обучение то това са едни подготвителни упражнения,без повод и кучето се мотивира с лакомство и игра,а също и приема всичко на игра.То е във фаза кой съм аз, кои сме ние и какво е това около нас.Ако се поровиш има тема за обучение на тази възраст ,но в момента не се сещам къде беше.......УСПЕХ ;)
много ти благодаря за съветите...а във връзка с лакомството което й давам ..като види че в ръката имам нещо и изпълнява команда но щом веднъж усети че ръката ми е празна и край...ок всеки път ще й давам лакомство но това във времето как се отучава

#8 Потребителят е офлайн   kivv Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 10-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Самоков

Публикувано: 20 March 2008 - 05:50 PM

Цитат

KIVV,щом изпълнява на повод го пусни на земята за да не вижда че ти е в ръцете и пробвай така,,разхождайте се до колата и после обратно да играете ,така ще се научи че не винаги като отидете до колата ще се прибирате и играта ще свърши.Става въпрос за дълъг повод нали?

Благодаря,ти за съвета това го преминахме имено по този начин аа и изглежда че с израстването на кучето всичко си идва на място както някъде бяха писали трябва да му се даде време да разбере какво се иска от него сега вече е лесно всичко си върви стъпка по стъпка

#9 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 21 March 2008 - 01:16 PM

Цитат

Цитат

Просто не е свикнала с повода.Трябва първо да свикне.Слагаш повода и ако трябва го пускаш просто да се влачи след кучето,но същевременно не и даваш да си играе с него и да го дъвчи.Отвличаш и вниманието с игра или някакво любимо занимание,докато повода си стои закачен.Ако видиш че трудно го понася ограничаваш времето на повод.Може би си допуснала грешка като се опитваш на тази възраст да въздействаш с повода.На тази възраст работата с повод е почти забранена.Свежда се до разходка и приучаване на кучето че има нещо което го свързва с теб.Но не се притеснявай ще свикне.Не трябва да допускаш да свързва повода с нещо лошо,напротив това ще е връзката между вас ,докато ти станеш основния дразнител за нея(предпочита да е с теб пред всичко останало)... :blink:Ако искаш да започнете някакво обучение то това са едни подготвителни упражнения,без повод и кучето се мотивира с лакомство и игра,а също и приема всичко на игра.То е във фаза кой съм аз, кои сме ние и какво е това около нас.Ако се поровиш има тема за обучение на тази възраст ,но в момента не се сещам къде беше.......УСПЕХ ;)
много ти благодаря за съветите...а във връзка с лакомството което й давам ..като види че в ръката имам нещо и изпълнява команда но щом веднъж усети че ръката ми е празна и край...ок всеки път ще й давам лакомство но това във времето как се отучава

Цитат

Цитат

Просто не е свикнала с повода.Трябва първо да свикне.Слагаш повода и ако трябва го пускаш просто да се влачи след кучето,но същевременно не и даваш да си играе с него и да го дъвчи.Отвличаш и вниманието с игра или някакво любимо занимание,докато повода си стои закачен.Ако видиш че трудно го понася ограничаваш времето на повод.Може би си допуснала грешка като се опитваш на тази възраст да въздействаш с повода.На тази възраст работата с повод е почти забранена.Свежда се до разходка и приучаване на кучето че има нещо което го свързва с теб.Но не се притеснявай ще свикне.Не трябва да допускаш да свързва повода с нещо лошо,напротив това ще е връзката между вас ,докато ти станеш основния дразнител за нея(предпочита да е с теб пред всичко останало)... :blink:Ако искаш да започнете някакво обучение то това са едни подготвителни упражнения,без повод и кучето се мотивира с лакомство и игра,а също и приема всичко на игра.То е във фаза кой съм аз, кои сме ние и какво е това около нас.Ако се поровиш има тема за обучение на тази възраст ,но в момента не се сещам къде беше.......УСПЕХ ;)
много ти благодаря за съветите...а във връзка с лакомството което й давам ..като види че в ръката имам нещо и изпълнява команда но щом веднъж усети че ръката ми е празна и край...ок всеки път ще й давам лакомство но това във времето как се отучава
Трябва да даваш лакомството комбинирано с много похвали и галене.С времето ще свикне само с похвала и галене ,но всичко трябва да стане постепенно

#10 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 May 2008 - 10:46 AM

имам абсолютно същия проблем с моята НОК /на 11 мес/:rolleyes:само че при нас не кучетата ни разсейват,а когато има други хора :angry:когато сме сами не откъсва поглед от моя и изпълнява всичко веднага.
знам,че аз съм виновна ,защото е израстнала в постоянен контакт с много хора и е страшно общителна/но не и лигава/.та има ли друг човек винаги си мисли,че ще играе или и аз незнам какво...опитвали сме да не й обръщаме никакво внимание,но тя си знае нейната..нещо не правя както трябва... :huh:

#11 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 25 May 2008 - 01:49 PM

бъди ти дразнителя -  любимата играчка - нека има други хора  направи така че ти да си по интересна - пример - Гарда знае че щом свирне свирката ще играем с топка и лети  без значение  колко хора кучета и гълъби  размотаващи се под носа и има  - и винаги получава награда  игра с топка - не от някой друг  играе с мен  .
  Отделно се изпълняват  команди - седни, легни,  ред  , стой за да получи играта 

#12 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 08:12 PM

:rolleyes:беше близко до ума,но понякога нямам никакво търпение и започвам да се нервя..и става мацано :huh:

имам и др въпросче.сега по цял ден е на свобода/за разлика от преди,когато беше все на каишка/и не се спира от сутрин до вечер.но започна и дори "come" да не чува..днес например изгони едно прасе от калната локва и легна в нея ...:rolleyes: и когато й се скарах ,тя невъзмутимо стоеше и ме гледаше нахално в очите :angry:а аз как да вляза в тази локва...
колкото повече расте,толкова по-малко слуша.предавам се! :sos:
трябва ли отново да я вържа и да отнема от свободата й?
какво ще кажете за нашийниците с ток.....?вече какво ли не ми минава през ума.
лошото е,че от малка се занимавам с нея и всичко си знае,но просто се прави на разсеяна когато не е с каишка :angry:

#13 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 27 May 2008 - 09:19 PM

Мисля че трябва да изясните всъщност кой доминира във вашата връзка.Ами щом лежи невъзмутимо в локвата прежалваш се влизаш в локвата и я наказваш.В противен случай се получава обратния ефект ,мисли си че не може да бъде наказана.А за връзването,ДА трябва да работите периодично с повода.Сега тази абсолютна свобода я кара да си мисли че всъщност вие сте равни в глутницата,а утре може да опита и да отнеме лидерското ти място.Припомняй периодично кой командва ;)

#14 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 09:33 PM

ах леле изтървала съм май нещата доста... :rolleyes:
от утре се взимаме в ръце ,да видим кой кой...събличам всички дрехи и в локвата и аз ;D

#15 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 27 May 2008 - 09:43 PM

Просто се върнете малко назад и всичко ще си дойде на място :blink:Все пак расте и постоянно се променя,рано си дала пълна свобода.Нека стане завършено куче и после може малко да поотпуснеш положението :kuchence:

#16 Потребителят е офлайн   EternalDarkness Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 224
  • Регистрация: 14-August 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 09:55 PM

да не прекаляваме с flood-eneto  и да занимаваме аудиторията с моето куче много...но това стана ,защото беше започнала да изкривява китките..и се намериха хора да ми наговорят всякакви щуротии и все ми повтаряха "движение" "движение"..и аз намерих начин :Pяхвам коня и газ през полето..видях,че е по-лесно така и в един момент се оказа,че всеки се спасява поединично,аз си гледам моята работа,а тя се набягала и наиграла.докато не се сетих,че имам НОК,който може доста и само пропилявам уменията му..но докато се усетя,тя беше вкусила от свободата и "пей си пенкеле,кой ли те слуша"...
понякога забравям,че още расте..и така.
благодаря ти за съветите NANIOX

#17 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 27 May 2008 - 10:08 PM

Ами да ти кажа аз от моя опит съм се убедил че плуването ги развива най добре.А наистина НОК е щастливо когато се работи с него :drugarche:

#18 Потребителят е офлайн   m1mo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 188
  • Регистрация: 23-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Варна

Публикувано: 25 June 2008 - 09:07 AM

Здравейте,знам че ще ми кажете виж форума там има информация,но не намерих нужната.Бък е на 2 месеца  и незнам откога трябва да започна да го обучавам за стойка и т.н.Опитваме се да я правим,но не става перфектно.Някои казват след 1 година обучение на комадни,други след 6 месеца,трети след 3 месеца.Ако може да ми кажете кога е най-добре и как да го обуча за да ме слуша,какви тренировки да прави,по колко време да се разхожда и т.н.Виждам,че има хора от развъдници тук,които разбират и ако могат да се отзоват на помощ ще съм им благодарен.

    Със здраве Миро

                                  [img][/img]
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   LudmilDo Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 11-February 05
  • Gender:Male
  • Location:Плевен

Публикувано: 25 June 2008 - 09:25 AM

Кучето започва обучението си още от раждането си!
User's Signature

I LOVE THIS ...... BREED[br]Zak vom Yambol[br]Atina von Daron[br]Zhara v. Krasini

#20 Потребителят е офлайн   m1mo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 188
  • Регистрация: 23-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Варна

Публикувано: 25 June 2008 - 01:32 PM

Добре,благодаря ще го обуча,тамън имам време лятото  :P
User's Signature

Качена снимка

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни