Dog.bg Форуми : Взаимоотношението човек-куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Взаимоотношението човек-куче Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 15 May 2005 - 11:14 AM

Г-н Атанасов, благодаря ви за регистрацията. Сега вече можете да ползвате някои удобства, които тя предоставя. Ако кликнете върху ника на регистриран потребител, ще се отвори панел с данните за него. Също там ще намерите функцията "изпрати лично съобщение", която ще ви помогне да общувате лично с потребителя.
Най-горе вдясно можете да видите линк "Х нови лични съобщения", ако го последвате, ще видите дали някой пък е изпратил на вас лично съобщение.
При положение, че форумите са най-неформалното средство за общуване, нет-етикетът не изисква задължително ползване на учтивата форма в обръщенията. Всеки потребител е свободен да избира как да се обръща към останалите и дали да публикува данни за себе си, стига да не обижда събеседниците си да не накърнява достойнството на личността.
Поздрави!
Милена Македонска
модератор на форум "Възпитание, обучение, етология".

Въпреки, че дадох някои обяснения на Ники на лични бележки, ще ги повторя тук. Общуването с кучето и установяването на правилата в новосформираната глутница семейството и кучето, започва от първия ден. Всичко трябва да става с много игра и веселие, но и с постоянство. Ники, прегледай тема "Кучето ми проявява агресия" Ето тук, там става дума не само за агресия, но и за основни правила, които трябва да спазваш в общуването със своя любимец. Ако знаеш руски, добър източник е сайтът www.k-9.ru, Курс щенка Ето тук.
За започване на обучение в общо послушание с инструктор подходяща е възраст 5-6 месеца. За специализирано обучение (защита, следа и др.) - 1 година.
Специализирана информация за ваксинациите можеш да намериш във Форум Ветеринарен кабинет Ето тук
Успех!

#2 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 15 May 2005 - 11:32 AM

Здравейте, Милена !

Благодаря за разясненията, ще пробвам да се възползвам от тях при нужда. Проблемът е, че при много от регистрираните няма никакви данни освен датата им на регистрация.

Що се отнася за въпроса "семейство-куче-глутница". Темата е сложна и не стои така, както не само Вие, но на много места (идващи предимно от съветската, а в последствие - и руската литература) се опростява проблема. Човекът е социално животно, кучето - също. Глутници между различни биологически видове не могат да се изграждат и това за стопанина, който е глава на глутницата или, че кучето станало доминиращо в семейната глутница, звучи не само наивно, но и ненаучно.

Взаимоотношенията човек-куче се изграждат на съвсем друг принцип - до известна степен, все още считан за феноменален. Много учени правят опит да дадат точна трактовка на проблема, но все още до единно мнение не се е стигнало.

Но истината е една, която не се оспорва от нито един сериозен специалист, занимаващ се с някои от разделите на поведение при кучето. Човекът и кучето не са и не могат да бъдат членове на обща глутница. (вметвам като шега - ако човекът не е Маугли, детето, отгледано от вълци)

Моля Ви, не приемайте написаното от мене като стремеж да Ви поучавам или още по-зле - да Ви критикувам. Желанието ми е в името на точността на науката да се стремим да си изясняваме понятията.

Поздрави!
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#3 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 15 May 2005 - 12:19 PM

Както разясних в началото, това е единствената позната ми теория и ми е интересно да чуя друга. Но още по-интересно за мен, а предполагам и за повечето от потребителите е, до какви практически грешки или преимущества води прилагането на всяка от двете теории.

#4 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 15 May 2005 - 12:55 PM

Цитат

Както разясних в началото, това е единствената позната ми теория и ми е интересно да чуя друга. Но още по-интересно за мен, а предполагам и за повечето от потребителите е, до какви практически грешки или преимущества води прилагането на всяка от двете теории.

Принудих се да дойда до офиса си, за да се включа отново във форума.

Повече от месец имам някакви проблеми с компютъра си или с ИТНЕРНЕТ връзката си - никой не може да ми каже точно къде. Интернет доставчикът ми твърди, че проблемът е в компютъра.

Вчера повече от два часа специалист са занимава с моя компютър и той е категоричен, че проблема е в ИНТЕРНЕТ връзката ми. Така порочният крък се затвори и се стигна до снощи, когато не само, че много бавно и трудно получавам съобщения, но почти стана невъзможно да изпращам.

За съжаление в офиса ще бъда за много кратко време и нямам възможност за дискусии.

По-важното е, че както вече казах, въпроса за "глутниците" е сложен и честно казано (моля да бъда разбран правилно) не е за разисквания във форум - във форума трябва да се реагира бързо, да се пише възможно най-синтезирано и да няма вмешателства, целящи раздори и дребнавости.

Общо взето нещата се свеждат до следното - човекът трябва да е доминиращ фактор във взаимотношението с кучето. То трябва да е наясно, че е накрая в йерархичната стълба в семейството на своя стопанин, но с ненакърнена психика и потискане на комплекс от поведенческите му реакции. С една дума - да се запази достойнството му. по този начин, то ще знае че е "на опашката", но е ценено от човека и има достойно място в неговия социум - именно затова кучето се подчинява на човека, а в същото време се нахвърля да го защитава, ако той е застрашен.

Моля да бъда извинен, в обяснението си включих някои антропоморфични термини, но така някак си е по-достъпно за разбиране, а и времето ми е ограничено.

Поздрави!
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#5 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 15 May 2005 - 05:56 PM

Човек -куче.
Това са два различни микро-свята с единствена връзка - взаимна полезност.
Представите за лидерство не са такива,каквито са в съответните микросветове.Нито кучето може да е лидер,нито Човека.Липсва ли взаимна полезност,връзката е нарушена и всичко останало е илюзии.
Поздрави,
User's Signature

Marten BG

#6 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 15 May 2005 - 07:16 PM

Цитат

Човек -куче.
Това са два различни микро-свята с единствена връзка - взаимна полезност.
Представите за лидерство не са такива,каквито са в съответните микросветове.Нито кучето може да е лидер,нито Човека.Липсва ли взаимна полезност,връзката е нарушена и всичко останало е илюзии.
Поздрави,

Yes Sir!

Точно така, съгласен съм и тук няма място нито за спорове, нито за дискусии.

Поздрави!
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#7 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 18 May 2005 - 09:41 PM

С ваше разрешение се включвам в дискусията r)

Кучето и човека не са просто видове - в хода на еволюцията те са свързани толкова отдавна в дълбините на времето, че е трудно да си го представим. Кучето има физически възможности и съответстващи потребности, едно особено силно възприятие на обкръжаващия свят. То има свой биоритъм, удивително разпределена активност през всички часове на денонощието. В хода на съвмествия живот с човека, то подчинява този биоритъм на човека, но те никога не са еднакви. И още, кучето живее в друго темпо, то по бързо расте и се развива. Трябва също така да помним, че кучето в различните стадии на своя живот не е едно и също куче, външно да, но инстинктите се променят. Има още много биологични различия между видовете, но все пак основното, което трябва да знаем е - кучето не е човек, колкото и да ни се иска това.

Тялото на животното е прекрасно приспособено за бягане, но бягането не е станало негова специализация, както е при копитните. Придвижването на палци му дава възможност да бяга дълго, с отлична скорост, като при това се съхраняват и възможностите за изпълнение на много други сложни движения - лазане, копане, придържане, подпомагане в бой. Там, където за копитните високата скорост на придвижване става най разпространения метод за решаване на всеки проблем ( каквото и да се случи, бягай ), по универсалния хищник, в случея кучето може да използва свойте лапи като универсален инструмент. Способността да ловува, преследва е наложила отпечатък - организма на кучето действа много икономично при преследване и дълги натоварвания, за разлика например от котката, чиято специализация са засадите. Но е справидливо и обратното - кучето не може да лежи дълго неподвижно, съхранявайки работния тонус на мускулите.

Да споменем и няколко особености на възприятията на кучето.

Не е правилно да се казва, че зранието на кучето е по слабо от това на човека. Точно казано, кучето вижда обкръжаващата среда принципно различно. Това, че е далтонист и и е късогледо е само на първо четене. Кучето има отлични обемно зрение в сектора, намиращ се пред главата, тук остротата на зрението е значително повече от човешкото око, но не на голямо разстояние. В далечина кучето вижда контури, практически не различава детайли, но в зоната на проското зрение отлично се различават движещи се обекти, даже и на далечно разстояние, като полето на зрението е достатъчно широко.

Обонянието при кучето е пословично остро, това е известно на всички, но колко ? Всички нови разработки в тази област дават все нови и нови данни. Количеството миризми, които кучето различава лесно е просто огромно, но все още силата на обонянието не е уточнена.

Слуха позволява на кучето да възприема звуци в голям диапазан, по голям от този на човека. Кучето използва свойте ушни миди като локатори и само по шума може да определи местонахождението на човека и разстоянието до него.

Важно за кучето е и осезанието, то позволява да се определи качествата на обекта при тесен контакт с него. Особено развити са специалните осезателни косъмчета - вибриси, разположени на муцуната.

Трябва да отбележим, че кучето има по нисък праг на чубствителност при болка, отколкото човека, като при това различните участъци на тялото са чубствителни към болка и травми нееднакво. Най добре защитени са главата, шията, гърдите, предната част на гърба, а корема на животното е силно уязвим. Най чубствителни към болка и травми са крайниците. Обърнете внимание как при свада кучетата пазят краката си от възможни захапки на противника. Подчертаваме, че самата атака към краката на противника подсказва сериозна схватка.

Както казахме по горе, биологичния рътим на кучето е различен от човешкия. Часът на сутрешна и вечерна активност се оказват приемливи и за двата вида, като кучето преминава много лесно към активност в всяко едно време, когато потрябва и е нужно.

Е.Н. Мичко, "Поведение сабаки"

#8 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 19 May 2005 - 06:29 AM

Цитат


Именно.Тезата за взаимна полезност тук е водещата.Човекът използува по добрите физически характеристики на кучето във всекидневния си живот.Например различния цикъл на бодърствуване с цел осигуряване на денонощна охрана.
Казано по популярно- Човекът и Кучето са сключили сделка : ти правиш това,аз ще ти дам това.И като всяка сделка,страните за относително независими и следващи своята воля и духа на Договора.От тази гледна точка се налага изводът че отношенията се базират на сътрудничество,а не на подчинение.Подчинението е свързано единствено и само с условията на Договора.В противен случай - нямаме договор.
В тази връзка "обучението" е свързано с ясни демонстрации на условията на един договор между конкретното куче и конкретния му собственик.
И разбира се,ако Човекът постоянно променя условията на този договор,кучето е в невъзможност да ги разбере,защото не е налице ясност,а постоянна променливост.Ако опитите на кучето да разбере в крайна сметка какво се иска от него се разбират като неподчинение от страна на човека,то това дава основа на един конфликт във взаимоотношенията им,което и наблюдаваме постоянно.
Предимствата на човека са в неговия мозък/интелигентност,а не във физическата сила и възможности.Другите предимства в такова сътрудничество са в това,че кучето е с минимални нужди,за разлика от Човека - то иска само добра среда за съществуване и ясни правила/условия на "договора".Всяко негово поведение,изискващо корекция от наша страна е свързано или с промяна на средата /условията на живот които сме му осигурили или с промяна в Правилата/условията на договора.
Следователно,ако трябва да използуваме термина "Лидер" във взаимоотношенията Човек/куче,то той по скоро е свързан с по големите права,които имаме в един такъв договор.Но трябва да осъзнаем,че колкото и да сме в състояние да променяме едностранно условията,това е свързано с протест и пасивна или активна реакция от страна на песа,да не си изпълнява неговите задължения по договора.Тоест - постоянно ще нарушаваме един установен баланс,което се отразява на нашето спокойствие и това на другарчето ни b)
От тази гледна точка е и поговорката "какъвто стопанина,такъв и песа",защото всеки си сключва "индивидуален договор",както му е най удобно и полезно.
User's Signature

Marten BG

#9 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 May 2005 - 07:15 AM

Цитат

Е.Н. Мичко, "Поведение сабаки"


Дог! Откъде взе книгата? Искам и аз!!!!
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#10 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 19 May 2005 - 08:25 AM

Цитат

[Дог! Откъде взе книгата? Искам и аз!!!!

Който иска - получава b)
На среща в София r)
User's Signature

Marten BG

#11 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 May 2005 - 08:31 AM

Marten BG
Ми някои не можаха да дойдат, сещаш ли се кои бяха те? Аз честно си бях на линия r) w)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#12 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 19 May 2005 - 08:40 AM

Цитат

Marten BG
Ми някои не можаха да дойдат, сещаш ли се кои бяха те? Аз честно си бях на линия r) w)

Ами Тъпчо също ме погледна странно като писах горното.
Ако можеше да говори,щеше да сподели некои негови съображения относно прякора си и моята съобразителност bl)
Ще се самокоригирам. r)
User's Signature

Marten BG

#13 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 May 2005 - 08:47 AM

Цитат

Ако можеше да говори,щеше да сподели некои негови съображения относно прякора си и моята съобразителност



b) b) b) колко строг и критичен тоз Тъпчо b) b)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни