Dog.bg Форуми : Повече за хернията?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Повече за хернията?

#1 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 23 May 2005 - 08:06 AM

Моля, да ми обясните повече за пъпната херния (ако се казва така). От какво се получава, каква е разликата при малки и при големи кучета и как се лекува- при малки и при големи кучета?
Благодаря!
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#2 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 25 May 2005 - 03:34 PM

През времето на бременността всички бозайници се хранят от майката чрез кръвоносните съдове в пъпната връв. След раждането при нас хората лекарят я връзва и отрязва близо до тялото на бебето, а животните го правят сами прегризвайки я със зъби/е и ние стопаните се включваме понякога r) /. Остатъкът от пъпната връв изсъхва и след време отпада, обикновено след седмица или малко повече.След зарастването на пъпната раничка съществува и възможността да остане отвор в по-дълбокия мускулен слой на корема, през който са минавали пъпните кръвоносни съдове.

Пъпната херния се среща най-често при млади животни.Херниалното съдържание обикновено е части от оментума,гънки от тънките черва,а при кучетата и котките в голям процент от случаите мастна тъкан.
Причините за появата на пъпната херния са : неправилно прекъсване или обработване след раждането, вроден широк пъпен отвор, възпаления.
Признаците,по които можем да се усъмним,че любимеца ни има този проблем са : заоблена или продълговата неболезнена подутина в областта на пъпа с мека консистенция.Размерите варират- от лещено зърно до кокоше яйце /например/. Обикновено при натиск/отнася се за вправимите хернии/ или когато животното е по гръб херниалното съдържание се вкарва лесно в коремната кухина.Когато херниалният пръстенът е малък той се затваря сам за няколко седмици.
Консервативното лечение се прилага основно при хората със специални лепенки и при едрите животни с клипсове.
При кучетата и котките се прибягва до оперативният вариант на лечение и се прилага планово при животни над 6 месеца с вродени хернии,които не са се самозатворили и абсолютно наложително при големи по размер и при заклещване на херниално съдържание.

r) ако има допълнителни въпроси............
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#3 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 01 May 2006 - 05:33 PM

Бретон шпаньолка на 2 години има такава, сега са замислили да я заплождат.
Удачно ли е и , мисля си, не е ли опасно за нея. Хернията й е горе-долу колкото монета от 1 лв.?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#4 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 01 May 2006 - 07:11 PM

Присъединявам се към питането и допълвам въпроса с молба за пояснение на:
"Консервативното лечение се прилага основно при хората със специални лепенки и при едрите животни с клипсове."
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 01 May 2006 - 08:59 PM

Тук и аз засядам с любопитство и интерес да науча нещо ново...
Общоприетото мнение специално за образуването на пъпните хернии, поне до скоро, поне за мен, беше, че много късо прекъснатото пъпче на малкото кученце е една от най-честите причини за подобна случка. Съвсем неотдавна присъствах и помагах на цезарово сечение (т.е. помагах да се бършат, търкат и карат да дишат и пищят бебетата...) и там докторите ме светнаха за обратната теория, според която колкото по-късо се върже пъпчето, толкова по-малка опасност от херния има...
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#6 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 02 May 2006 - 10:31 AM

Повечето от пъпните хернии, бих казал"хернийки" не се нуждаят от никакво "лечение". Понякога има нужда от хирургическа намеса и операцията не е никак сложна.

#7 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 09 May 2006 - 04:53 PM

Цитат

Повечето от пъпните хернии, бих казал"хернийки" не се нуждаят от никакво "лечение". Понякога има нужда от хирургическа намеса и операцията не е никак сложна.

Странно, при нас ветеринарния лекар каза че вйпросната пйпна хенрия на 2 месечно коте е опасна за живота му, трябва спешно да се оперира. Котето нямаше щидими проблеми, хернията беше по малка от монета от 20 ст, когато я слагах на гръб изчезщаше. Когато я оперираха я и кастрираха - не присъстщах на операцията, никож не им беше разрешил, обяснението беше че имала тънка коремна стена и шяло да е опасно да ражда.

Редно ли е? Защо да не мога аз да кастрирам някои вет за удоволствие - бих ползвала китаиския метод или този с тухлите

#8 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 09 May 2006 - 07:36 PM

Цитат

Повечето от пъпните хернии, бих казал"хернийки" не се нуждаят от никакво "лечение". Понякога има нужда от хирургическа намеса и операцията не е никак сложна.

Тази херния, за която говоря е по-голяма от монета 1 лв, и дали няма да е опасно за кучето, ако забременее?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#9 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 10 May 2006 - 07:23 AM

Не мога да тговоря еднозначно. Най добре е да се вид, да се прецени какво има вътре, вправимо ли е или е заклещено.....Ако е пинчер, ще е нужно да се оперира. Ако е Бувие, бих казал"може би???"

#10 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 10 May 2006 - 08:28 AM

Цитат

Не мога да тговоря еднозначно. Най добре е да се вид, да се прецени какво има вътре, вправимо ли е или е заклещено.....Ако е пинчер, ще е нужно да се оперира. Ако е Бувие, бих казал"може би???"

Благодаря ви! Иначе кучето е бретон шпаньол.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#11 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 10 May 2006 - 08:52 AM

Да,наложително е да се оперира преди бременността.Консервативното лечение се провежда само в млада възраст до 3-4 месеца,после се оперира.Във връзка с повишения натиск в/у коремната стена през време на бременността хернии по-големи от 0,5см се оперират.Установено е наследствена предиспозиция при пъпните хернии.

#12 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 10 May 2006 - 10:44 AM

Цитат

Да,наложително е да се оперира преди бременността.Консервативното лечение се провежда само в млада възраст до 3-4 месеца,после се оперира.Във връзка с повишения натиск в/у коремната стена през време на бременността хернии по-големи от 0,5см се оперират.Установено е наследствена предиспозиция при пъпните хернии.

Благодаря!
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#13 Потребителят е офлайн   HERZ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1303
  • Регистрация: 25-August 05
  • Gender:Female
  • Location:Русе /София

Публикувано: 10 May 2006 - 11:03 AM

Шели /дакел/ беше с пъпна херния и преди вече 2 месеца (май толкова станаха) д-р Чернева я оперира, като в същото време я й кастрирахме нашата красавица b) Тогава беше на 6 месеца и половина може би. Преди операцията на хернията не е имала никакви проблеми. Мислехме да й направим това "лечение" с лепенките, ама това диване държи ли нещо по себе си, та се отказахме. Иначе просто се вкарва хернийката навътре, слага се малко памуче примерно и се залепва плътно с лекопласт, да речем. Но при животните е трудно това, особено при нашето! l)

И двете операции взети заедно не траяха повече от 30 мин. Даже ми се стори, че бяха и по-малко! Шели се чувстваше прекрасно след това, още на следващия ден си потичваше и беше същата луда глава. Белегът може да се каже почти изчезва, съвсем малко се забелязва.


User's Signature

EPAGNEUL BRETON KENNEL От РАЙЧЕВ

Качена снимка

"Благородният дух има прекрасното качество да се вдъхновява за достойни неща!" Сенека

#14 Потребителят е офлайн   4afi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1091
  • Регистрация: 31-October 05
  • Gender:Male
  • Location:Ракитово
  • Skype:

Публикувано: 10 May 2006 - 11:49 AM

Моя пинчер беше на 6 месеца когато го оперираха от пъпна херния s) тежеше към 1.500 кг.Два дни вървеше като спиртосан и другите 8 дни скачаше и си играеше без да му мисли много.На 10 ден свалихме конците и и взе че му мина като на куче.И аз мисля че трябва да се маха хернията навреме--иначе рано или късно ще се изтръси--видях женска болонка в такова положение и милата от това умря.
Та махайте ги тия хернии доде е време s)

#15 Потребителят е офлайн   sweet_donkey Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 30-October 08

Публикувано: 30 October 2008 - 01:16 PM

Здравейте. Преди няколко дни си взех кученце- ши-тцу . Докараха го от чужбина, от някакъв развъдник. Вчера видях , че на коремчето му има нещо, в кожата, помислих че му се е забило нещо, или че е кърлеж. Заведох го на ветеринар и там ми казаха че е шев, останал от операция на пъпна херния. Казаха че няма проблем и че се случва нерядко, но мен въпреки това ме притеснява. Някои може ли да ми каже дали оттук нататък трябват някакви специални грижи и дали могат да се появят някакви усложнения след операцията, въпреки  че мястото не е възпалено и почти няма белег от шевовете.
Благодаря!!!

#16 Потребителят е офлайн   drjeliazkov Икона

  • drZH
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 834
  • Регистрация: 25-November 07
  • Gender:Male
  • Interests:Плуване, бойни изкуства, музика( свиря на ударни инструменти), кино, политика....

Публикувано: 30 October 2008 - 03:54 PM

Забравете за проблема и се радвайте на кучето си..!!!  :yahoo:
User's Signature

д-р Живко Д. Желязков, двм, специалист хирург
Център PROVIA ветеринарна хирургия
СТАРА ЗАГОРА

Лична страница

#17 Потребителят е офлайн   rosiradeva Икона

  • Member
  • PipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 20
  • Регистрация: 02-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Асеновград

Публикувано: 27 August 2009 - 12:47 PM

Да се включа и аз, имаме бебета пинчери на 38 дни от няколко дни забелязах на едното малка подутинка около пъпчето, която когато го поставя да легне по гръб изчезва. Дали това е пъпна херния, много е малка колкото грахово зърно, иначе няма зачервено или някаква раничка. След няколко дни ни предстоят първи ваксини и разбира се ще се консултираме с вет. но все пак се обръщам и към Вас. Ако това е херния имали ли възможност да зарастне сама или в по късна възраст ще се наложи операция.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни