Dog.bg Форуми : Здравословни проблеми типични за породата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (24 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Здравословни проблеми типични за породата

#1 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 23 May 2008 - 10:45 AM

Дано не ми се разсърдите,че пускам теми постоянно,но смятам,че е важно да има и такава тема,касаеща най-често срещаните здравословни проблеми които са характерни за породата чау-чау.
Смятам все пак,че при всяко куче е индивидуално и се надявам чрез обмяна на опит и съвети от  собственици на чау-чау да предпазим и запознаем хората,бъдещи стопани на тази прекрасна порода с основните проблеми съпътстващи я.
Както се казва "не питай старило,питай патило"  ;D ;)

Кожни проблеми и алергий-такива проблеми се срещат все по-често при тази порода.Раздразнени места(мокра екзема)и алергии  най-често се срещат по гърба,където опашката допира гръбнака.При това проблемът възниква и се появява в пълна сила,буквално за часове.Така че ако чау-чау се чеше или хапе,забележите мокро петно по козината му или кожата е зачервена и раздразнена,не чакайте да се появи плешива рана,а веднага заведете кучето на ветеринар!Също така чау-чау се нуждае от пълно разресване поне 2 пъти в седмицата или по-често,ако е възможно.Дългата и гъста козина трябва да бъде поддържана чиста и бухнала.Подкосъмът на чау е гъст и къс и ако е добре разресан чрез него покривният косъм придобива специфичното си "щръкнало" рошаво положение!Чау-чау не е от кучетата които обичат особено много водата,а и къпането по-често от през три месеца не е препоръчително тъй като се премахва омазняващия слой на козината и така тя губи своята красота и блясък.За чау-чау не е добре да използвате обикновен кучешки шампоан,най-добре е да си купите бебешки шампоан и с него да къпете кучето,като много се внимава да не попадне пяна в ушите или очите на кучето.За тази цел и за ваше улеснение може да слагате тампони в ушите и да избягвате да мокрите лицевата част на чау.За още по красива козина е нужно чау да приема различни минерали и витамини,добавки към храната а също и калций.През латото редовно проверявайте лапите на кучето за така наречените усили които се забиват между пръстите на кучето и водят до сериозни възпаления.Редовно почиствайте очите и ушите на кучето не допускайте там са се събира секрет.
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   сесе Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1054
  • Регистрация: 11-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 May 2008 - 06:18 PM

Ето и мястото на което ни опада козината, гледката е ужасна :'(
User's Signature

Качена снимка[url=http://www.glitterfy.com/]

#3 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 May 2008 - 06:24 PM

:o ооо Сесе при нас явно беше доста различно,пак ни беше опадала козинката,но не чак толкова  :( ти си виждала снимки.
При нас проблема беше от смяна на косъма и горещината,започна много лошо да ни опада козината на места и то на парцали.
Вие посъветвахте ли се със ветеринар? Много лошо  :( ..на мен ми прилича точно на мокра екзема,но признавам,че не съм веща в тази област.
До сега не сме имали подобен проблем.
Ако някой е имал подобен проблем нека сподели ...

п.п засегнатото място разраства ли се?
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   сесе Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1054
  • Регистрация: 11-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 May 2008 - 06:47 PM

След като и изстискаха жлезата мястото спря да се разраства. Стана изведнъж само за 24 часа, беше недeля и нямаше как да я заведа при нашия лекар. На другия ден я заведох и сега се лекуваме.
User's Signature

Качена снимка[url=http://www.glitterfy.com/]

#5 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 May 2008 - 07:08 PM

Ние пък никога не сме им изстисквали жлезите  :o ..
Чувала съм,че било хубаво да се прави редовно тази процедура,но ние не сме го правили и не сме имали проблеми  :rolleyes: ..
Иначе знам,че когато има проблем с жлезата,започват да се чешат и хапят около опашката и често козината окапва на такива места.
Някой да ме светне по въпроса,трябва ли редовно да се изстискват жлезите за да се предотвратяват подобни проблеми?

Сесе,бързо оздравяване на Ира  :wub:
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   сесе Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1054
  • Регистрация: 11-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 May 2008 - 07:39 PM

Благодаря! Аз мисля, че щом нямате проблеми не се налага. На нас за съжаление ни е за втори път, преди една година ни се наложи пак. :(
User's Signature

Качена снимка[url=http://www.glitterfy.com/]

#7 Потребителят е офлайн   sunny20052 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 13
  • Регистрация: 04-June 08

Публикувано: 04 June 2008 - 10:59 AM

Здравейте,имам много сладко кученце чау чау на 8 месеца.Много се чешеше и го заведох на лекар и се рабра че има гъбички и започнах да го мажа с едни лекарства.На някои места са се образували петънца по косината в корета но той ми дава гаранчия че щ есе оправи.Но адски много мирише,лекара ми казва че попринцип е нормално да мирише.Искам да ви попитам при вас как е и дали е възможно от гъбичките да мирише повече. :P

#8 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 June 2008 - 01:01 PM

Здравей,sunny20052 и добре дошла!
Аз не мога да ти помогна много тъй като ние не сме се сблъсквали с подобен проблем гъбички.
Знам обаче,че често такова нещо се получава от горещината и когато кученцето лежи на влажно и мокро място за да се спаси от жегата,например в банята.
Според мен е нормално да мирише от козината и лекарствата,защото все пак се лекувате ... до колкото разбирам сте посетили ветеринар което е най-важното.
След като той ви е казал,че няма проблем и,че ще се оправи смятам,че е така ...
Евентуално ако сърбежите продължават тогава може да имате повод за притеснение.
Може би докато го мажеш не трябва и не е хубаво да го къпеш,даже съм сигурна ... за да може лекарствата да действат.Миризмата трябва да е най-малкия проблем.Когато кученцето се излекува напълно една баня ще му бъде добре дошла и миризмата ще изчезне  ;)

п.п разкажи нещо повече за него в темата "говорилня" от къде сте,как се казвате и всичко което се сетиш.А в темата фотогалерия можеш и да ни го покажеш на снимка сладура  :P
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   bubety Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 18
  • Регистрация: 20-October 07
  • Location:София

Публикувано: 07 June 2008 - 09:08 PM

Здравейте. Моята Ерика е на 1г и 2м. и го имаме този проблем с козината. Преди беше мокра екзема. Мазахме я с едно лекарство което лекаря ни предписа и се оправи. След известно време пак започна да и пада козината когато започна да се позатопля времето говоря към Април месец някаде. Една позната която има магазин за животни споделих ме с нея какво е положението и се оказа че са някакви космояди. Дадени едно лекарство с което да я искъпем и на следващия ден веднага започна да и се оправя.
Другото което знам е че е хубаво всяка година лятото да се постригва кучето. Както е хубаво за него така и за самата козина. Ние ще я водим другата седмица на фризиьор.
А щях да забравя, прочетох по-нагоре че не е хубаво да се купе много кучето. Кучето може да се къпе на всеки 2 седмици, но не по-малко от 2 седмици.
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 08 June 2008 - 07:06 PM

bubety въобще не съм съгласна с теб за това толкова често къпане на 2 седмици.
Това е безумно и скапва козината на кучето.По този начин косъма се изсушава,накъсва и начупва ... особено при чау-чау,седи изпръхнал и без блясък ... получава се защото от честото миене се сваля защитния филм на косъма и омазняващия слой.
Точно за такива кучета с дълга и гъста козина хората са измислили пудри и сухи шампоани,за да може кучето да не се къпе толкова често,но и същевременно да се изчиства мръсотията ако е необходимо.
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 09 June 2008 - 11:25 AM

относно къпането аз съм на същото мнение като БИЖУ,а сигурна съм и по-голямата част от форума чау.
кучето трябва да се къпе не по-често от два-три месеца.през останалото време може и сух шампоан,който ние никога не сме ползвали и най-вече с ресане.аз пък често и обтривам козината с мокри салфетки особено ако времето е влажно и се мушка и обира мърсотия.миене на лапите от калта-да.
относно гъбички Симба имаше.взеха и косми за изследване,за да сме 100%сигурни.почнахме мазане,но без особен ефект и почнахме курс на лечение с инжекции през 14 дни-ПОЛИВАК ТМ.и всичко си е о'к.просто имунитета,който всяко куче има към тези гъбички, и е бил отслабнал(имахме период,който тя беше изключително злояда).
сега винаги като забележа нещо нередно по козината и веднага ветеринар да видиме жлезата(на Симба доста пъти и е изтисквана) и след това петнил.витадерм никога не сме ползвали.ще го пробаме.
мокра екзема(да чукам на дърво)никога не е имала.
и най-важното-всеки,който иска да гледа чау чау трябва да се приготви за непрестанното чистене на косми-неизбежно е. ;)

#12 Потребителят е офлайн   sunny20052 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 13
  • Регистрация: 04-June 08

Публикувано: 09 June 2008 - 07:16 PM

Здравей Gery искам да те попитам твоето куче миришеше ли като ги имаше тези гъбички.И ние бием инжекции през 2 седмици и го мажа праз 2 дена сода и едно лекарство за кърлежи,а всеки ден мажа с един друг разтвор 2,3 петна които има по козината.Вие за колко време се излекувахте и подстрига ли го докато го мажеше??? :blink:

#13 Потребителят е офлайн   sunny20052 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 13
  • Регистрация: 04-June 08

Публикувано: 09 June 2008 - 07:28 PM

Искам да ви попитам също колко късо се подстригва мечето през лятото,защото моето е на 9 месеца и го имам за първо лято и нали после си пизраства същата козина  :P

#14 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 09 June 2008 - 08:16 PM

sunny20052,на Симба козината миришеше,но не много силно.още от първата инжекция имаше видим резултат.нейните петна бяха на гръбчето там,където се опира опашката и очевидно козината се запарва.в комбинация с петнил ефекта е  изключително бърз.обезателно му вземи.аз давах на Симба по 3 табл.на ден.той е добра добавка,а и общото състояние на организма и козината като цяло.
не сме я постригвали и не съм запозната в тая област.
изкъпете го чак когато спре да му капе козината и приключите с инжекциите.все пак се посъветвай и с ветеринар кога точно можеш да го къпеш.успех ;)

#15 Потребителят е офлайн   sunny20052 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 13
  • Регистрация: 04-June 08

Публикувано: 10 June 2008 - 08:31 AM

Мерси за информацията.амо не разбрах какви са тези таблетки които  си давала??То Майк няма окапала козина а само кафеникави петна той е бял. :blink:

#16 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 10 June 2008 - 08:38 AM

PETNIL(ПЕТНИЛ).ТОВА Е ВИТАМИННО-МИНЕРАЛНА ДОБАВКА.
питай вета,той ще ти каже.тя е за проблеми с кожата и козината.отделно засилва организма и апетита.както ние жените пиеме пантогар например.ветеринара ще ти обясни най-добре,звънни му и го питай. :blink:

#17 Потребителят е офлайн   sunny20052 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 13
  • Регистрация: 04-June 08

Публикувано: 12 June 2008 - 11:40 AM

Мерси  много ;)

#18 Потребителят е офлайн   сесе Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1054
  • Регистрация: 11-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 June 2008 - 06:52 PM

Здравейте! Не писах известно време,Ира малко ме поизплаши.  :'(Вчера сутринта мъжът ми разхождал Ира и тя като всяка сутрин се нагласила да ака(извинете ме), :( но изведнъж започнала да скимти, подкосили и се краката, излязла и пяна от устата. :'( Веднага отидохме на ветеринарен лекар и се оказа, че пак аналните жлези са запушени и ги изстискваха на ново. Още не съм се отърсила от преживяното, дано нямаме вече такива проблеми.Някой от вас сблъсквал ли се е с такъв проблем?
User's Signature

Качена снимка[url=http://www.glitterfy.com/]

#19 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 12 June 2008 - 09:00 PM

точно с такъв не,но на Симба често и изтискваме жлезата.вета каза,че може да решим проблема оперативно,ако имаме проблеми.засега нямаме,като ходиме на преглед и изтискват и толкова.но ако нещата се задълбочат,всмисъл,виждам че това я притеснява и я мъчи,бих се навила на тази операция.радвам се че засега няма изгледи за такава.
лошото е че аналната жлеза,когато е възпалена,влияе много зле на козината,а знаеме,че това за нашата порода е изключително важно-красивата и поддържана козина.

#20 Потребителят е офлайн   NElvit Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 566
  • Регистрация: 06-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Ботевград
  • Interests:Животни-особено бездомните!Музика и кино.
  • Skype:

Публикувано: 12 June 2008 - 09:44 PM

При нас също го има този проблем.Казаха че може оперативно да се махнат жлезите.Когато започват да се изтискват от вет става навик.Уж я храним все с твърда суха храна,пилешко и т.н. пак се събира секрет.
Самите жлези се запълват с гипс и когато се втвърди за да личи къде са точно ги изрязват.Така ми обясниха,но не ми звучи добре това.
Когато са възпалени жлезите,се получават и екземи и сълзене на очите ,липса на апетит и отпадналост.Все пак скрета в аналните жлези се превръща в отрова и това влияе зле на кучето.

  • (24 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни