Всичко свързано с храненето на Мопс
#141
Публикувано: 06 April 2010 - 05:42 PM
Относно вредата на бъбреците, някой може ли да ми каже?
#142
Публикувано: 06 April 2010 - 09:40 PM
много и различни мнения има по тази тема, но уви 100% доказателства няма. Дали точно тази храна на точно твоето куче ще увреди бъбреците никой не може да каже. Ако показва признаци, или е правил бъбречни проблеми, то тогава гранулите няма да са най-добрата храна. Но ако си е абсолютно здраво куче...няма за какво да се претисняваш. Можеш в годината веднъж да му пускаш кръвни изследвания, и ако има отклонения тогава вече можеж да търсиш проблема и решение. А относно зъбната хигиена, не очаквай да си почиства зъбите с накиснати гранули. Дано съм била полезна. Поздрави!
#143
Публикувано: 06 April 2010 - 10:35 PM
Следете цвета на урината и ще си направите сами изводите дали му вредят или не. Ако урината е тъмна, значи бъбреците са натоварени, ако мирише лошо - същото. Може да се компенсира като се дава готвено от време на време. Супички и подобни. Както при повечето създания на тази планета, колкото повече течности, толкова по-добре!


#144
Публикувано: 07 April 2010 - 12:43 PM
Следете цвета на урината и ще си направите сами изводите дали му вредят или не. Ако урината е тъмна, значи бъбреците са натоварени, ако мирише лошо - същото. Може да се компенсира като се дава готвено от време на време. Супички и подобни. Както при повечето създания на тази планета, колкото повече течности, толкова по-добре!


Мерси много! Продължавам да му давам вода по навик и защото не смятам, че му вреди! А за съвета за урината ще наблюдавам мерси :)
П.П: Между другото Руф още не дъвчи хубаво и понеже няколко пъти ми изкарва акъла със задавяне му давам водата
#148
Публикувано: 07 April 2010 - 08:26 PM

#149
Публикувано: 07 April 2010 - 10:30 PM

И аз така предположих,мерси за отговора.И аз не съм фен на Роял Канин от година и половина си го храня с Хилс,засега съм доволна,но ми се искаше да я пробвам и тази за мопсовете,чувала съм ,че доста я харесвали кучовците и чистела добре зъбките.Но ми казаха,че и много пълнеели от нея

Блазе му на Арчи рибка с оризче мммм

#150
Публикувано: 08 April 2010 - 01:28 AM
а за пълнеенето от храната която е точно за мопс неможе и да става дума защото тя е направена спецялно за тях и е съобрезена с това че са склонни към пълнеене и затова в нея има L carnitin i FAT burn които спомагат за горенето на мазнините и да не пълнеят.
искам да подчертая че не рекламирам нищо просто исказвам моите впечатления,секи е свододен да храни кучето си с каквато и да е храна.
#151
Публикувано: 08 April 2010 - 12:02 PM
а за пълнеенето от храната която е точно за мопс неможе и да става дума защото тя е направена спецялно за тях и е съобрезена с това че са склонни към пълнеене и затова в нея има L carnitin i FAT burn които спомагат за горенето на мазнините и да не пълнеят.
искам да подчертая че не рекламирам нищо просто исказвам моите впечатления,секи е свододен да храни кучето си с каквато и да е храна.
Да и аз се зачудих как може да пълнеят щом е направена специално за тях а и те са предразположени към това.Не е реклама обменяме опит все пак

#152
Публикувано: 08 April 2010 - 08:36 PM

#153
Публикувано: 09 April 2010 - 03:29 PM
#154
Публикувано: 10 April 2010 - 12:05 AM
От Роял Канин -храната специално за мопсове,мопса не може да напълнее-защо ами защото протеина никак не е висок


#156
Публикувано: 10 April 2010 - 01:59 PM

Абсолютно вярно. Аз затова забраних със закон подхвърлянето на каквото и да било под масата без моето разрешение.

Бтв аз взимам и Хилс против зъбен камък и от нея също съм доволна. На Акана сме пробвали всичките, но сега заради козината и пролетното скубане давам само с риба, защото тя е най полезна в това отношение.
А когато давам готвена риба взимам пангасиус. Обикновенно я продават обезкостена. Даже ей сега ще взема да и наготвя една рибена супичка със зеленчуци.

#157
Публикувано: 11 April 2010 - 03:57 PM
Няколко вида кокалчета-на различните фирми външния изглед е различен,има и солетки от пресована кожа и зеленчукови-но като цяло солетките не са много подходящи-(според мен) за нашите диванета-твърде бързо се размеква самата кожа на солетката което почти при мопсовете води до задавяне-защото повечето от тях гълтат на бързо омекналата кожа и то се опитват да глътнат доста дългички парченца


На пурина има едни големи солетки дълги във формата на кръст-те са два вида обикновени и такива с подсилена формула -дентал с мента,и понеже са големи аз като им вземам от тях ги разрязвам на половина,те за разлика от кокалчетата и солетките не се размекват и страха от задавяне е почти нулев ама като ги знам какви са тазманийски дяволи такива "полезни занимавки за дъвчене" им се дават само в мое присъствие за да ми е мирна главата!
И като завършек да обобщя че колкото с по качествена и правилно балансирана храна се храни кучето-(не зависимо дали е мопс или не)толкова по здраво и дълголетно е то!!!
#158
Публикувано: 11 April 2010 - 04:25 PM
#159
Публикувано: 11 April 2010 - 04:51 PM
Чакайте,чакайте-зъбен камък или бежаникави отлагания-има разлика!
С каква храна храните малкия вагабонтин?Спрей да,окей-но като се има предвид че като цяло нашата любима порода не е от най "лесните" и като се вземе под предвид и неуспоримия факт че те проявяват и доста видове алергия-като например-бои оцветители,прах,трева,домакински препарати като доместос,циф,препарати за стъкла,упойки и т.н и т.н аз лично не бих рискувала с тези спрейьове!
Друго да питам на каква възраст е малкия вагабонтин?Щото ако е на 5-6 месечна възраст то той сега ще сменя и зъбки така че това притеснение до голяма степен е неоснователно!
Ето изрязък от полезна статия публикувана в сайта-зоосвят-не я копирах цялата защото освен полезното инфо имаше и голяма доза реклама на четки и пасти за зъби за кучета-(ще сваля шапка на този който лично ми покаже как бърка в устата на мопс с четка и паста и успешно му измие зъбите-това за мен е просто мисия невъзможна

Състоянието на зъбите и венците на кучетата , както и общата хигиена на устната им кухина, е често подценяван проблем от собствениците на домашни любимци. Те по-скоро се дразнят, например, от лошия дъх на кучето си. А при кучетата най-често причините са 2: несмляна храна с незадоволително качество (лоша смилаемост) или проблеми в устната кухина.
След всяко хранене киселинността в устата на вашите любимци се повишава, а по повърхността на зъбите полепва белезникав слой от органични вещества. При системно неотстраняване този слой се превръща в неминерализиран плътен налеп с жълт до жълто - кафяв цвят, наречен от стоматолозите зъбна плака. Тя съдържа органични вещества, епителни клетки от лигавицата на устната кухина и изобилства от микроорганизми.
Зъбната плака и зъбния камък са много подходяща среда развитие на микроорганизми, отпадните продукти от жизнената дейност на които допълнително увеличават киселинността в устната кухина.
Високата киселинност в устната кухина, наличието на микроорганизми и понижената резистентност на зъбния емайл водят до:
- разрушаване на зъбния емайл (кариес);
- развитие на възпалителни процеси на венците (gingivit);
- възпаление на венците и свързващия апарат на зъба (periodontitis).
Зъбите се разрушават, разклащат и падат.
Всички тези процеси са съпътствани с болезненост, повишена слюнчена секреция и неприятна миризма от устата на вашия любимец, нарушено хранене и промянa в поведението. Инфекциите в устната кухина могат да навредят и на други органи на тялото като сърце, бял дроб, черен дроб, бъбреци, опорно-двигателна система.
Всичко това няма да се случи, ако системно полагате грижи за хигиената на устната кухина на вашето куче!
Отделете малко време и внимателно разгледайте зъбите на вашия любимец.
Ако досега не сте полагали грижи за зъбите и венците му, твърде е възможно да има лош дъх, зъбен камък или разрушени зъби поради което устата да е силно чуствителна и измиването на зъбите със специална паста за зъби за кучета може да бъде болезнено.
В този случай е препоръчително да се обърнете към ветеринарния ви лекар. Той ще почисти и дезинфекцира устната кухина на кучето, ще изчисти зъбния камък (обикновено с ултразвук като при хората) и ще ви даде наставления за следващите ви действия.
#160
Публикувано: 11 April 2010 - 05:29 PM

Зъбния камък представлява твърд налеп, върху зъбите, който се образува бавно вследствие на минерализирането на хранителните остатъци в устната кухина. В този процес участват и бактериите, намиращи се там. Обикновено натрупването на зъбен камък представлява сериозен здравен проблем за животните над тригодишна вьзраст, макар при някои кучета и котки да се появява по-рано. Някои породи са предразположени към натрупване на зъбен камък. Това са брахицефалните породи /с кьса муцунка/ като пикинез, японски хин, мопс, английски и френски булдог, бостан териер и др. Предразположени са сьщо миниатюрните породи: минипинчер, чи хуа-хуа, шпицове, болонки и др. Като цяло, по-едрите породи кучета имат по-малко проблеми.
При котките най-много зъбен камък натрупват породите с къси муцунки-персийските. Селекцията в продължение на векове е създала породи, които твърде много се различават от дивите си предшественици и често красивият външен вид е за сметка на изменена анатомия на устната кухина. Следните промени в захапката са предпоставка за натрупване на зъбен камък:
•прекалено близо разположени зъби;
•неправилен контакт между зъбите на горната и долната челюст;
•зъби израстнали в неправилна посока;
•задържани млечни зъби и др.



От ляво на дясно
1снимка- Нормално състояние на зъбите и венците
2снимка- Заболяване, от което животните могат да се възстановят след своевременно лечение
3снимка- Необратимо заболяване. Чрез подходящо третиране може да се забави неговото прогресиране
Някои грешки в храненето също водят до натрупване на зъбен камък. Много хора хранят кучетата си с кости или им позволяват да си играят с твърди предмети, камъни, метал и т.н. Като резултат често се получават фрактури /счупвания/ на някои зъби, най-често предкътниците и кътниците на горната челюст. Дори и минимално нарушаване на емайла на зъба води до бързо натрупване на зъбен камък. Грапавата повърхност е идеално място за задържане на хранителни остатъци и натрупване на бактерии. Тук трябва да отбележим, че хранителната стойност на костите е изключително ниска. Те се състоят от малко желатин, който е нискокачествен белтък, и голямо количество минерални вещества. Освен зъбите, костите могат да увредят и всички други части на храносмилателната система. От медицинска гледна точка изводьт е, че вредата от храненето с кости е по-голяма от ползата. Другата грешка в храненето, имаща връзка с хигиената на устната кухина, е навикът да се черпи” често домашният любимец с лакомства или да се оставя храна в купичката през целият ден. Това води до постоянно присъствие на хранителни отпадъци в устата. При положение че кучетата и котките не си мият зъбите два пъти дневно, както ние правим, много лесно е да се ускори натрупването на зъбен камък. Лепкавите и меки храни също ускоряват този процес. Храната, бедна на витамини, също е предпоставка за проблеми, тъй като намалява антибактериалните свойства на слюнката. Натрупването на зъбен камък води до редица реални опасности за здравето на животните. С появата на зъбен камък неизменно се появява и силно възпаление на венците. Венците стават червени, подпухнали, болезнени, лесно кървят. В хроничните случаи често се развива хиперплазия на венците /прекомерно разрастване на лигавицата, приличащо на карфиол/. Възпаление на венците винаги е свързано със силна, неприятна миризма от устата. Кучето или котката изпитват болка, капризен апетит, понякога отделят обилно слюнка. С напредването на заболяването започва разрушаването на опорния апарат на зъбите. Връзката на зъбите с околната костна тъкан се разхлабва, костта бавно се стапя и корените на зъбите се оголват. Зъбите се клатят лесно и в крайна сметка кучето или котката губят голяма част от тях преждевременно. Голям брой животни идват при ветеринарния лекар с оток в лицевата и челюстната област, със или без фистулни отвори, от които изтича гной. Това са абсцеси или грануломи, причинени от гнойно възпаление на зъбните алвеолил. Те са свързани със сериозна болка и често с влошено общо състояние на животното. Такива кучета и котки, освен силно намаленият апетит, в много случаи са и с намалена активност, обезводнени, отпаднали, понякога силно раздразнителни. Освен изброените последствия от възпалението на тъканите в устната кухина, голямо значение има отражението на стоматологичните проблеми върху дейността на жизненоважни органи и системи в тялото на животното. Възпалените венци лесно кървят и са ”отворени врати” за патогенни бактерии. В иначе патогенната крьв лесно проникват болестотворни микроорганизми с разрушителна сила. Те увреждат ендокарда и миокарда и водят до заболяване на сърцето, а от там хронична сърдечна недостатъчност. Уврежда се също бъбречната тъкан с последващи бъбречни заболявания: пиелонефрит, глумеролонефрит и др. Крайният резултат често е бъбречна недостатъчност. При отслабена имунна защита на организма се развиват многобройни гнойни процеси в различни части на тялото и понякога септицемия.
Всички споменати заболявания са трудно лечими и в много случаи необратими. Огромен брой възрастни кучета и котки умират от заболявания на сърцето, бъбреците, черния дроб и др. От нашата лекарска практика сме установили ясната връзка между болните зъби и заболявания на сърцето при възрастни кучета. Почти всяко куче със сериозен гингивит, със зъбен камък и клатещи се зъби има силен сърдечен шум, а на рентгенови снимки се виждат признаци на заболявания на сърцето.
Като обобщение можем да кажем, че натрупването на зъбен камък води до лавина от проблеми, които със възрастта се задълбочават и като цяло съкращават с години живота на любимите ни четериноги приятели.
След като се запознахме с плашещите факти за вредата от зъбния камък, трябва да се запознаем с решението на проблема. И тук, както при повечето заболявания, далеч по-лесно и евтино е да се спазва правилната профилактика, от колкото да се лекуват сериозно увредени органи. Тъй като по статистика 80% от кучетата и котките натрупват бързо зъбен камък след тригодишна възраст, трябва при всяко куче и котка да се пологат грижи за забавяне на този процес и за почистване на зъбния камък.
Профилактиката се състои в почистване на зъбите преди още да се е натрупал зъбен камък. Добре е при малките кученца и котенца още от 2-3 месечна възраст да се отваря редовно устата, да се пипат и масажират зъбите и венците. Трябва да се подходи внимателно. Грубостта и насилието ще попречат на изграждането на навик. Ако процедурата е неприятна за животното, ще стане неприятна и за вас и най-вероятно няма да успеете редовно да се грижите за зъбите на любимеца си. Ласкавото отношение и умерените почерпки” с лакомства по време на почистване помагат.
Идеалният вариант е да немерите лакомства, които не замърсяват устната кухина. Много подходящи са и изкуствените кокали, които освен че са вкусни, почистват и налепите на зъбите. Например Rask Dentabone на Pedigree, използван веднъж дневно, забавя повече от два пъти скоростта на натрупване на зъбен камък, а също намалява и възпалението на венците.
Твърдите гранулирани храни също забавят натрупването на зъбен камък в сравнение с консервените храни и с меката домащна храна. Погрешно е схващането, че костите почистват зъбите. Както споменахме по-горе, те са прекалено твърди и често предизвикват фрактури на зъбите. Ако животното ви добре понася масажирането на венците с пръсти, може да пробвате почистване с влажна марля, а после и с мека четка за зъби, оформени като пръстник, които улесняват почистването. Както и при хората, почистването става с леки въртеливи движения. Специални пасти за зъби все още се намират трудно у нас. Могат да се използват и детски пасти за зъби, които няма да причинят вреда, ако бъдат погълнати. От антисептичните разтвори подходящ е 1%-ен разтвор на кислородна вода. Той може да се използва 2-3 пъти седмично. При по-сериозни възпаления на венците може да се използва 0,1%-ен разтвор на хлорхексидинов глюконат. Такъв разтвор може да получите от вашия ветеринарен лекар по негова преценка след преглед. В зависимост от свободното ви време, отделяйте по няколко минути всеки ден. Дори почистването с влажна марля е достатъчно, за да запазите зъбите чисти. Ако превърнете това задължение в приятно време за общуване с вашето куче или коте, ще ви бъде по-лесно. Резултатът от вашите усилия ще бъде съществено забавяне на натрупването на зъбен камък, а от там и на всички последици, свързани с него.
Трябва да подчертаем, че щом се натрупа зъбен камък, почистването му не може да бъде извършено в домашни условия. За това е редно домашните ви любимци да посещават ветеринарен лекар редовно.
Профилактичен преглед на зъбите и венците трябва да се прави поне 3 пъти годишно. Удобно е такъв преглед да се извършва по време на годишната ваксинация. Ако обаче забележите лош дъх от устата на вашия любимец, ако не са чисто бели, а венците розови, е добре да потърсите веднага ветеринарна помощ.
А ето и храната за дентална хигиена на Роял Канин-тя всъщност е съвкупност от три вида храни-мини джуниър,мопс и зъбна хигиена-този подбор е направен заради капризните мини породи!
Държа да отбележа че аз също не правя реклама на определена марка,просто показвам полезни материали!
http://www.sambs.bg/...d...cts&pid=152