Dog.bg Форуми : Грууминг на чау-чау

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (15 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Грууминг на чау-чау (къпане,ресане и подстригване)

#1 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 07:57 PM

Тук ще обсъждаме и ще си говорим как да поддържаме добрия външен вид на нашите мечета.
Както знаете чара и красотата на чау-чау се крие в обилната и гъста козина и се надявам темата да бъде полезна на всички които искат техните мечета да са с красива и поддържана козина.
Всякакви съвети относно козметика,шампоани,балсами,четки,гребени и други джунджурийки ще обсъждаме тук ..
Та така споделете вие колко често се къпете,какъв шампоан използвате?!
Подстригвате ли се през лятото или се ходите с големите кожухчета  :P ?
Това лято се очертава да е много горещо и ние вече сериозно се замисляме дали да не се подстригваме  :rolleyes:
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 08:18 PM

Една статийка по въпроса с груминга  ;),но за съжаление е на руски ...бих се радвала ако някой които разбира я преведе на български  :blink:

Груминг - гигиенический уход за животным, включающий расчесывание и подстригание шерсти, удаление колтунов, подстригание когтей и купание.

Качена снимкаРасчесывание

Для ухода за густой шерстью чау-чау лучше всего воспользоваться расческой с редкими зубьями длиной 5 см. (№ 2). Для приведения в порядок шерсти за ушами, на пястях и плюснах - расческой с частыми зубьями длиной 2,5 5 см.,а для удаления отмершего волоса - щеткой (№ 1) .

Уложив собаку на бок, расчешите ее от холки к крупу. Для этого вам следует левой рукой провести против шерсти, чтобы приподнять ее. Расчесывайте шерсть шаг за шагом, участок за участком, короткими движениями, от корней волос к их концам. Поверхностно пройдясь расческой по шерсти, вы только пригладите ее, оставив все спутавшиеся волосы, которые впоследствии взобьются в колтуны. Расчесав шерсть на спине, переходите к ближайшему вам боку.

Расчесав его, займитесь сначала ближайшей к вам задней, затем передней конечностью, расчесывая их сверху - в низ, по ходу роста волос. После этого, расчешите «гриву» с вашей стороны, после чего переверните чау-чау на другой бок и повторите процедуру в той же последовательности.

Теперь усадите питомца и пройдитесь по шерсти между его передними конечностями, приподнимая шерсть одной рукой и расчесывая другой рукой. «Гриву» следует расчесывать сверху вниз и изнутри наружу.

Затем поставьте собаку и обработайте шерсть на задней поверхности задних конечностей, то есть вам следует привести в порядок его штаны. Шерсть на плюснах должна быть расчесана строго назад, на «штанах» - под углом к заднепроходному отверстию, сверху вниз и изнутри наружу. Точно также расчешите шерсть на передних конечностях и задней конечности предплечья и пясти.

Теперь поднимите хвост вверх и расчешите его, начав с основания. Вспушите его и уложите веером на спине.


Качена снимкаСтрижка питомник
Сначала пройдитесь по конечностям филировочными ножницами (№ 2), чтобы не было торчащих волос из шерсти, а силуэт собаки был полностью завершенным. Все переходы должны быть плавными, без лесенок от ножниц. Отфилируйте волосы на лапе спереди, но не между пальцами, после чего приподнимите ее и уберите шерсть вокруг подушечки. Таким образом обработайте последовательно каждую лапу.

Потом отфилируйте шерсть на плюснах переверните ножницы лезвиями вниз если ваш питомец стоит, ведя руку снизу вверх. Отходя в сторону оценивайте результаты своей работы. Сняв не много волос, всегда можно еще что-то подправить, но не тогда, когда срезано очень много. Конечности должны быть обработаны так, чтобы задние не отличались от передних. Не оставляйте много шерсти, иначе сложится впечатление выраженных, а не спрямленных коленных суставов.

Образовавшиеся колтуны следует своевременно удалять - вырезать или вычесывать т.к. бороться с колтунами малого размера гораздо проще. Большие свалявшиеся комки шерсти нужно разрезать (приблизительно до середины) на несколько частей и поочередно вычесывать омертвевший волос. Лучше использовать ножницы с закругленными концами (№ 1), чтобы не поранить собаку. Вычесав , а не вырезав колтун вы сохраните хоть часть живого волоса и шерстный покров чау будет практически не испорчен. Подстригание усов не желательно, считается, что их удаление пагубно сказывается на сенсорном восприятии животного. Состричь можно небрежно торчащие остатки усов.

И самое главное- не состригайте шерсть полностью, считая что так летом будет прохладней. Наоборот, именно шерсть защищает чау от жары.

Если вы не регулярно ухаживаете за шерстью, все же лучше тщательно расчесать ее, чем состричь.


Качена снимкаКупание собаки

Чау-чау не следует купать часто, только частичное купание должно быть своевременным и регулярным в целях гигиены и опрятности(после еды, прогулки и т. д.). Кожа и шерсть чау имеют естественный приятный запах, поэтому не нуждается в дополнительных водных процедурах с целью дезодорирования. Частое купание сушит кожу, нарушая ее биологическую пленку и естественную смазку волос, что приводит к перхоти, зуду и исчезновению естественного блеска волос - они становятся ломкими и секутся. Чтобы собака имела ухоженный вид, ее следует просто расчесывать.
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2008 - 08:20 PM

Още малко инфо  ;)

Тази английска дума, означаваща грижа за козината, влезе отскоро в речника на любителите на кучета. Сега със сигурност може да кажем, че болшинството от собствениците на чау-чау знаят, че грижата за кучето се харесва и на собствениците и на съдиите.
Груминг това е определена обработка на козината на чау-чау, служеща за поддържането и подравняването й. Тази процедура широко се използва при подготовката на кучетата за изложба. Погрешно е мнението, че не е необходим груминг, тъй като без постоянни грижи за козината чау-чау ще изглежда занемарен.Козината на чау преминава през различни стадии на развитие, преди да достигне окончателната си зрялост на 2-4 годишна възраст.
Гъстото подкосмие поддържа козината права. Обилната и гъста козиа е едно от неоспоримите достойнства на породата. След груминга ежеднивната грижа за козината отнема около 15 минути. При други обстоятелства на собственика се налага с пръсти да се справи със сплъстената козина и много добре да вчеше кучето. Неправилно е и твърдението, че чау-чау не трябва да се къпе. Къпането е особено наложително в периода на сезонното линеене. То способства старата и мъртва козина да падне и помага на новата да израсте, като избавя кучето от безкрайното чесане.
Грумингът включва целия комплекс от хигиенни мероприятия миене, сушене, щателно вчесване на козината, обработка на лапите, ноктите, ушите и козината.
Къпаната, вчесаната и грижливо поддържаната козина помага на чау да добие хармоничен, балансиран и главното много красив и поддържан вид. Умело проведеният груминг не трябва да скрива или разваля красотата на козината и екстериора на кучето, а трябва да подчертава всички негови достойнства. Поддържаната козина на чау в съчетание с прекрасния екстериор е залог за успех на вашите питомци на изложби от всякакъв ранг. Как ще изглежда вашият чау красив или не съвсем, решава само собственикът му. Неоспоримо е твърдението, че кучето е отражение на стопанина си, така че изборът е ваш.


източник:zoosviat.com
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 03 June 2008 - 10:37 AM

Искам да ви попитам какъв шампоан ползвате за вашите мечета  :rolleyes: човешки или кучешки,защото на нас явно човешкия ни е супер /и най-вече бебешките серии/,но кучешкия не ни понася въобще и винаги след къпане с такъв получават сърбеж :(
На вас случвало ли ви се е подобно нещо?
Нека всеки изрази мнение според него кои продукти за грижа за козината са добри. :blink:
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 03 June 2008 - 03:36 PM

за първото къпане на Симба и взех най-обикновен шампоан на frieskes за дълга козина,бяхме на море с нея и в зоомаг.в несебър нямаше друг.изкъпахме си я още там.тя беше доволна,а също и добре и се отрази на козината.
след него взех на beaphar с масло от норка.този ш-н е супер-блясък,лесно разресване и перфектно измиване,но не е п-во паразитен-за тая цел фронтлайн,а сега е с килтикс каишка.
като свърши и взех на biozoo п-во паразитен,с който съм мила само дупето.заради бременността не посмях да я къпя,за да не настине.но също сме доволни от него.
с бебешки не съм я къпала.за красотата и здравето на козината пие петнил.много го харесва и ефекта се вижда само след ден-два.
за всекидневното почистване на козината се решиме.взела съм и гребен за дългокосмести,като всяко зъбче на гребена се върти само за себе си и така по малко се оплита в козината и не скубе и таралежче за обиране на космите накрая.
ето ги:

#6 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 03 June 2008 - 05:02 PM

Гери ние пък от всички кучешки шампоани получаваме сърбеж и вече се чудя какво да правя  :huh: уж знам,че не е добре да я къпя с човешки шампоан,но като друго не и понася ?
Ние също ползваме на Биозоо шампоаните този с кокос за чувствителна кожа и още един с масло от норка който явно и вие сте ползвали.
За добавка тъй като имах проблем с козината и се наложи да изкараме един курс с петнил и след това едно шишенце Мегадерм.Козината в началото на пролетта още когато беше рано и климата лъжеше започна да се скубе страшно много и на места по краката дори оплешивя  :rolleyes: :o направо си изкарах акъла и веднага я заведох на ветеринар да и вземе проба от кожата дали няма някакви гъбички или паразити които не се виждат с просто око,но нямаше ... всичко беше въз основа на рязката промяна на климата.
После пък взе,че стана това със сърбежа от шампоана и направо откачих  :rolleyes:
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Mike Patton Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 16-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив/София

Публикувано: 21 July 2008 - 04:47 PM

Здравейте,

Както вече разбрахте от галерията ми, отскоро имам малко мече и аз...
Имам обаче питане. Тъй като той е вече на 6 месеца и ме притесняват
адските жеги навън (в Пловдив), дали трябва да го подстригвам, с какво и
как да го направя ако трябва?

Благодаря предварително за вниманието.

Снимки на РОКО може да видите в личната му галерия
Поздрави на всички мечета !!!
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   staskata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 56
  • Регистрация: 09-May 08
  • Location:София

Публикувано: 21 July 2008 - 05:05 PM

Здравейте Mike Patton ,
аз имам бебе чау на 3 месеца съвсем наскоро при консултация с ветеринар категорично ми се забрани да си подстригвам кучето защото е имало риск да не му порасне козинката това разбира си го обяснявам с това че е още мъничка , но разбирасе има кучета който се подстригват например Армани на Бижу е прясно подстриган можете да попитате нея как се чувства кучето и да ви разкаже как и с какво го е подстригала. Не помня кой и в коя тема беше написал че кученцата чау благодарение на козинката се предпазват от слънчасване хубаво е да се консултирате с вашия ветеринар за да можете да прецените най добре за вашето куче успех  :wub:

#9 Потребителят е офлайн   Mike Patton Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 16-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив/София

Публикувано: 21 July 2008 - 09:19 PM

Благодаря много за безценната информация, сега отиваме да се разхождаме и после ресане отново и отново, че....
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 July 2008 - 10:07 PM

Ами аз не мога да споделя много опит по темата,но само ще кажа,че това с козината,че ако се подстриже нямало да порасне са пълни глупости ( лично мое мнение) ...
И аз като повечето тук доста се колебаех дали да подстрижа мечето.
В крайна сметка се доверих както на себе си,така и на хора който са го правили преди мен.Не съжалявам определено!
Разликата в поведението на кучето се усети веднага.Сега когато го няма този кожух на гърба му е много по-леко и по-лесно понася жегите.Подстригах го преди месец,а козината вече започва постепенно да израства,по пухкава и по мека.
Още две мечета са подстригани от форума и смятам,че това си е лично решение на стопанина на кучето,а не на ветеринара.
Някой хора от форума казаха,че би изглеждал смешно,но напротив всеки който го види му се радва и казва,че прилича на лъвче и е много симпатичен така.
Когато го подстригвах му оставих козината на опашката,гривата и ботушките.
Нищо по специално не съм ползвала,освен пълно разресване на козината,подстригване с обикновена ножица и след това оформяне с машинка за да не седи наръфано.Ако имате подходяща машинка става и само с нея.Важно е да се прецени дължината на косъма,не е хубаво да се подстригва до кожа,аз оставих 2-3см козинка,която по скоро седи като пухче (това е подкосъма) ....
След процедурата хубаво се разресва козината с така наречената пуходерка и след това една хубава баня. :blink:
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   iron_lady Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 173
  • Регистрация: 08-February 08
  • Location:Велинград

Публикувано: 04 September 2008 - 06:23 PM

С какви гребени решете мечетата?Ако имате и снимки качвайте Яху!

#12 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 06 September 2008 - 12:41 PM

от nelvit знам,че шампоана с масло от визон е невероятен и прави козината на мечетата като коприна.другата седмица замислям да изкъпя Айра с такъв.веднага ще споделя мнението си с вас.
а за гребените взела съм същия на Айра като този на Симба,само че сега е с обновен дизайн-сив и дръжка с бодлички,която Айра умира да гризка като докопа :klati:

#13 Потребителят е офлайн   iron_lady Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 173
  • Регистрация: 08-February 08
  • Location:Велинград

Публикувано: 06 September 2008 - 03:45 PM

хьха добре .ще чакаме да чуем как е минала банята.а бтв само Айра ли остана при вас?

#14 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 08 September 2008 - 09:12 PM

спомняте ли си вие с какво къпахте за първи път вашия пухчо?
аз съм решила с този визонския шампоан,но дали е най-правилното решение?
ще се радвам да го споделите.
п.п.предстои ни къпане най-вероятно утре.целувки от Айра :wub:

#15 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 26 September 2008 - 09:20 PM

след дълго отлагане днес Айра беше изкъпана.изчипкахме се два пъти с визонския ш-н.
за мое учудване моето диване стоя изключително мирна .направо не можех да си позная кучето.дори въртеше опашка доволна и само ме пръскаше с нея .козината и е приказно мека,ухаеща и бухнала.
днес купихме и фронтлай и след някой и друг ден ще се обезпаразитим и външно.


извинявам се,но обърках темите.

#16 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 September 2008 - 06:07 PM

И ние днес ще се къпем  :blink:
Преди малко се прибрах и купих два шампоана един за бели кучета и този с визоновото масло.
Гери за Симба може да ползваш шампоан специално за черни кучета,чух,че бил много хубав и насищал цвета.Черните чау често с времето започват да придобиват кафеникав или сребрист отенък по гривата и опашката,също по гащичките ... според мен такъв шампоан би направил козината им супер  :blink:
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 27 September 2008 - 09:13 PM

Еее БИЖУ здрасти :blink: какъв е този шампоан с визоново масло.Хубав ли е?

#18 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 29 September 2008 - 02:06 PM

незнам дали тук е мястото на снимката,но аз прецених ,че е за тук.
това е новия автоматичен повод на Айра-flexi,модел summer time(...and walk with style),мноого е красив.с лента,а не с тези ненадеждни според мен връвчици.
имаше само един,ще трябва да взема и за Симба,но на първо време ще е със ''стария'' си.
имаше и много красиви каишки с името на кучо,а буквите са сребристи с камъни по тях,не че се виждат от гривата,но ей така за мое удоволствие :yahoo:
keri14,това е ш-на,за който питаш.мисля,че ще останеш доволна,много стопани на чау от форума го ползват. снимката ми е от nelvit.
мен лично ме заинтригуваха добавките на bosch за красива козина,но се оказа,че в момента нямат внос и не можах да си поръчам.

#19 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 29 September 2008 - 02:44 PM

Гери ние също имаме повод на flexi,скоро го взех и съм доволна наистина.Нашия е син.Бях пускала снимки мисля.Стария ни автоматик беше по скапан и бързо се скъса,този се надявам да издържи наистина по-дълго.

Мястото на снимките е точно тук и според мен  :blink:
Keri14 както ти написах и по-горе и ние ползваме шампоана на Биозоо с масло от визон.Много съм доволна,първия кучешки шампоан от които нямаме сърбеж (онзи ден се изкъпахме с него) по принцип ползвам човешки бебешки шампоани,но от този съм наистина доволна и мирише страхотно.
А относно добавките на bosch и аз искам да купя,но не съм търсила сега.
Вие къде сте търсили на официалния сайт ли? Предполагам,че ги има по магазините останали в наличност.
Гери проверихте ли тук в този сайт
http://www.wings-bg....h_bo_caro_1_kg/
http://www.wings-bg....ch_vi_min_1_kg/
http://www.wings-bg....sch_vi_to_1_kg/
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   gerry_22 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 609
  • Регистрация: 28-March 08
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 29 September 2008 - 09:20 PM

Цитат


само да вметна,че цените в този сайт са в пъти по-високи.и тези добавки ги има и в по-малки разфасовки от тези по 1кг,все пак си е огромно количество,особено за едно куче.
имуностимулиращите ще ги взема със сигурност.

  • (15 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни