Dog.bg Форуми : Болести и лечение при Мопс

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (18 Страници) +
  • « Първа
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Болести и лечение при Мопс

#221 Потребителят е офлайн   miass Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 30
  • Регистрация: 28-January 06
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 22 October 2009 - 10:21 AM

Проблемът е, че е трудно да се намери и свястен лекар. Предишният за едни гъбички го тъпчеше с антибиотици, от които имунната му система съвсем се сриваше и се появяваха още гъбички. Като го открих този доктор ми забрани да му давам каквито и да е лекарства с изключение на вит.С и гъбичките му изчезнаха за отрицателно време. И сега просто не знам към кой друг лекар да се обърна. Ровя се в нета за някой препоръчан, но не откривам такъв, а трябва да имам такъв за да може при такива положения да потърся и второ мнение. Онзи ден го закарах пак при лекаря и ми каза че нямало проблем, добре се възстановявал и т.н., а като се прибрахме и го оставих сам така се беше чесал, че от цялото място течеше кръв - направо полудях. Днес поне не тече кръв и е хванало тук таме струпейчета.
User's Signature

Качена снимка

#222 Потребителят е офлайн   Archiball Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистрация: 09-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Варна
  • Interests:жУвотни

Публикувано: 06 April 2010 - 09:43 PM

Арчи е с възпалено гърло и малък оток. Пие антибиотик, и му дадоха топчета рибено масло, но...в бързината забравих по-колко казаха да му давам на ден, а знам че с това трябва да се внимава за да няма "меки" последствия. Някой има ли идея колко на ден? 1-2?
User's Signature

Качена снимка


"you cannot change the world by saving one animal, but for that one animal...you can change the world."

"Имаме земя, имаме вода... и си правим кал."

#223 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 07 April 2010 - 10:11 AM

Цитат(Archiball @ Apr 6 2010, 07:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Арчи е с възпалено гърло и малък оток. Пие антибиотик, и му дадоха топчета рибено масло, но...в бързината забравих по-колко казаха да му давам на ден, а знам че с това трябва да се внимава за да няма "меки" последствия. Някой има ли идея колко на ден? 1-2?



По-добре да не му давате, ако давате то по 1.
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#224 Потребителят е офлайн   Archiball Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистрация: 09-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Варна
  • Interests:жУвотни

Публикувано: 07 April 2010 - 04:24 PM

Цитат(svetamops @ Apr 7 2010, 10:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Archiball @ Apr 6 2010, 07:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Арчи е с възпалено гърло и малък оток. Пие антибиотик, и му дадоха топчета рибено масло, но...в бързината забравих по-колко казаха да му давам на ден, а знам че с това трябва да се внимава за да няма "меки" последствия. Някой има ли идея колко на ден? 1-2?



По-добре да не му давате, ако давате то по 1.

Може и да не ги дам всичките.
Доктора ни е дал общо към 6-7 топчета, т.е. за една седмица по 1. Каква точно е причината да се избягва рибеното масло, много ми е любопитно. Все ще го питам, ама забравям. Нали рибата е полезна за тях, а това масло се добива от риба. Няма ли разните му там Омеги 3-6?
User's Signature

Качена снимка


"you cannot change the world by saving one animal, but for that one animal...you can change the world."

"Имаме земя, имаме вода... и си правим кал."

#225 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 07 April 2010 - 05:42 PM

Цитат(Archiball @ Apr 7 2010, 02:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(svetamops @ Apr 7 2010, 10:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Archiball @ Apr 6 2010, 07:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Арчи е с възпалено гърло и малък оток. Пие антибиотик, и му дадоха топчета рибено масло, но...в бързината забравих по-колко казаха да му давам на ден, а знам че с това трябва да се внимава за да няма "меки" последствия. Някой има ли идея колко на ден? 1-2?



По-добре да не му давате, ако давате то по 1.

Може и да не ги дам всичките.
Доктора ни е дал общо към 6-7 топчета, т.е. за една седмица по 1. Каква точно е причината да се избягва рибеното масло, много ми е любопитно. Все ще го питам, ама забравям. Нали рибата е полезна за тях, а това масло се добива от риба. Няма ли разните му там Омеги 3-6?


Опасно е ако предозирате ,това го знам от моя педиатър,смятам щом важи за децата значи и за кучета.
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#226 Потребителят е офлайн   Archiball Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистрация: 09-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Варна
  • Interests:жУвотни

Публикувано: 07 April 2010 - 08:09 PM

съгласна smile.gif
User's Signature

Качена снимка


"you cannot change the world by saving one animal, but for that one animal...you can change the world."

"Имаме земя, имаме вода... и си правим кал."

#227 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 11 April 2010 - 04:35 PM

Рибата е полезна не толкова заради рибеното масло в нея а заради фосфора който тя съдържа!
Рибеното масло действа на принципа на бирената мая-действа положително на косата ноктите и кожата-но това се отнася повече за хората отколкото за кучетата ab_041.gif а рибеното масло не е твърде препоръчително за кучета особено при по малките породи защото съдържа мастни киселини които се натрупват в депа в черния дроб и не могат да се освоят от организма на сто процента!
Страно ми е Вили доктора за какво точно му е предписал това рибено масло?Ако е свързано със осилено капане на козинка то на този проблем си има друго решение-казва се Виакутан плюс-съдържа всичко необходимо за по здрава и блестяща козинка и намалява драстично по засиления пролетен "космопад"!
Не ми се вярва да ги е предписал заради раздразненото гърло-а всъщност понеже когато се споделя такава информация свързана с времени или постояни проблеми при мопситата лично аз смятам че е по удачно и правилно да се сподели целия проблем-как е възникнал,има ли конкретна причина за този проблем и съответно мерките които са взети отностно решаването му ще помоля всички които споделят и търсят съвет да са по обстоятелствени за да може и тези които евентуално могат да дадат насоки и съвети които да бъдат съобразени и правилно фокусирани върху самия първоначален фактор!
Това раздразнено "възпалено" или евентуално зачервено гърло било ли е придружено с някакъв вид кашлица или отказ от поемане на храна и вода?
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#228 Потребителят е офлайн   Archiball Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистрация: 09-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Варна
  • Interests:жУвотни

Публикувано: 11 April 2010 - 08:26 PM

Честно да ти кажа Ани, и аз не знам за какво ни го даде това рибено масло, понеже въобще не сме споменавали козината. Тя сега пада, ама в нормалните граници, не съм мислила да му давам някакви добавки. Проблема се появи, когато Арчи докато си търчеше на поляната и внезапно започваше да кашля, все едно се опитва да изкашля примерно тревичка заседнала в гърлото. Аз така и си мислих първия ден, че нещо му е дразнило на гърлото. На втория ден, когато пак го направи и изкашля бяла слуз, започнах да си мисля, че това което е заседнало не е излязло и се опитах да видя дали има нещо, опипах му гърлото..нищо. Правеше го само когато излезем навън и се разбеснее. Помислих си, че е от жегата, докато не го направи и вечерта докато съвсем спокойно си спеше и пак изкашля такава слуз, и на следващия ден веднага отидохме на доктор. Той прегледа гърлото, показа ми го, беше зачервено и с оток, който затруднява и без това тясното гърло. Каза ми, че може и да се е наранил ако е гризкал някой кожен кокал, клонка или клечка. Също така от студена вода или храна (но аз не съм му давала) или от гранулите, понеже не дъвче. Оттам се е възпалило. Би му една противовъзпалителна инжекция, изписа ни и Азатрил по 4 мл (за 8 кг тегло), и накрая ни даде и тези топчета. Преди известно време имахме същия проблем с гърлото, не съм сигурна дали писах тогава, но тогава пак ни даде риб. масло. Да не е нещо заради витамин А?

бтв: рибата е полезна също и заради омегите в нея, и се препоръчва при кучета склонни към алергии и чувствителни стомаси, затова и аз я предпочитам.
User's Signature

Качена снимка


"you cannot change the world by saving one animal, but for that one animal...you can change the world."

"Имаме земя, имаме вода... и си правим кал."

#229 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 11 April 2010 - 11:57 PM

Цитат(Archiball @ Apr 11 2010, 07:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Честно да ти кажа Ани, и аз не знам за какво ни го даде това рибено масло, понеже въобще не сме споменавали козината. Тя сега пада, ама в нормалните граници, не съм мислила да му давам някакви добавки. Проблема се появи, когато Арчи докато си търчеше на поляната и внезапно започваше да кашля, все едно се опитва да изкашля примерно тревичка заседнала в гърлото. Аз така и си мислих първия ден, че нещо му е дразнило на гърлото. На втория ден, когато пак го направи и изкашля бяла слуз, започнах да си мисля, че това което е заседнало не е излязло и се опитах да видя дали има нещо, опипах му гърлото..нищо. Правеше го само когато излезем навън и се разбеснее. Помислих си, че е от жегата, докато не го направи и вечерта докато съвсем спокойно си спеше и пак изкашля такава слуз, и на следващия ден веднага отидохме на доктор. Той прегледа гърлото, показа ми го, беше зачервено и с оток, който затруднява и без това тясното гърло. Каза ми, че може и да се е наранил ако е гризкал някой кожен кокал, клонка или клечка. Също така от студена вода или храна (но аз не съм му давала) или от гранулите, понеже не дъвче. Оттам се е възпалило. Би му една противовъзпалителна инжекция, изписа ни и Азатрил по 4 мл (за 8 кг тегло), и накрая ни даде и тези топчета. Преди известно време имахме същия проблем с гърлото, не съм сигурна дали писах тогава, но тогава пак ни даде риб. масло. Да не е нещо заради витамин А?

бтв: рибата е полезна също и заради омегите в нея, и се препоръчва при кучета склонни към алергии и чувствителни стомаси, затова и аз я предпочитам.


Азатрила е широкоспектърен антибиотик,основно действа при инфекции на горните дихателни пътища,бактерии и зарази предавани по полов път и лаймска болест-която се причинява от кърлежи-ето и отговора за предписването на рибеното масло-антибиотика може да причини странични реакции като обриви и алергии по кожата а маслото предотвратява появата на нежеланите реакции от този вид!
Какви са наблюденията ти след приемането на антибиотика,как се чувства Арчи-след продължително тичане в къщи или при разходка продължава ли да го прави номера със задавянето и бялата слуз?Или вече всичко е наред-в което искрено се надявам!!!
Много много ценен съвет от мен- не допускайте кучетата ви да дъвчат пръчки каквито и да било по време на разходка-жив пример-немската овчарка Кая при разходка "умираше от кеф" да носи пръчки и да ги дъфчи-резултат- след едно такова злополучно дъвчене на пръчка по време на разходка се наложи операция за премахване на бактериална зараза, по точно цяло бактериално депо "остановило се "около далака й в следствие на забита съчка в едно от зъбчетата й-така че моля ви ако искате да избегнете подобен род неприятни преживявания-обръщайте по-голямо внимание на любимците си къде ходят,какво душат,къде си завират муцуните и най вече какво докопват и пъхат в устата си!!!

Вили пиши как се чувства Арчи,премина ли всичко или все още има отклонения от нормалното!
Аз лично се надявам всичко да е отшумяло! ba_025.gif
Колко тежи в момента Арчи?
Предните дни преди да почне да се задавя и да изхрачва слуз давала ли си му каквито и да било-кожени кокалчета,пресовани свински ушички или някакви други лакомства с които да се задави,има ли пряк достъп до саксии с цветя,гранулата с която го храниш по -голяма по размер ли е от храната за мопсита на роял канин?

Бтв.Рибата да като ястие но не синтезираното рибено масло на хапченца,дозирано както трябва и давано много рядко ще подейства благоприятно но не и при постояно периодично даване-тогава по скоро ще се прояви обратния ефект!
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#230 Потребителят е офлайн   plamena_petkova_ Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 12-April 10

Публикувано: 12 April 2010 - 01:26 PM

Здравейте

имам нужда от вашата помощ. Преди 4 месеца моето мопси получи чернодробна инфекция.Гледката беше жестока, но за радост успяхме да го излекуваме и тои отново стана предишното мопсче. Радостта ни обаче не траеше дълго. Две седмици по-късно Арес получи първия си гърч. Такова нещо виждам за първи път и повярвайте ми не го пожелавам на никого! Правихме му диазепам след всеки гърч, но от снощи гърчовете започнаха да стават през 2-3 часа и диазепама вече явно не му действа. Не мога да гледам животнота си така. МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ-какво да правя. това е толкова жестоко както за него, така и за нас-хората които го обичаме до болка.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#231 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 April 2010 - 01:45 PM

Цитат(plamena_petkova_ @ Apr 12 2010, 10:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Здравейте

имам нужда от вашата помощ. Преди 4 месеца моето мопси получи чернодробна инфекция.Гледката беше жестока, но за радост успяхме да го излекуваме и тои отново стана предишното мопсче. Радостта ни обаче не траеше дълго. Две седмици по-късно Арес получи първия си гърч. Такова нещо виждам за първи път и повярвайте ми не го пожелавам на никого! Правихме му диазепам след всеки гърч, но от снощи гърчовете започнаха да стават през 2-3 часа и диазепама вече явно не му действа. Не мога да гледам животнота си така. МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ-какво да правя. това е толкова жестоко както за него, така и за нас-хората които го обичаме до болка.


Прочете и трите статии ,ще Ви бъдат от полза и не се предавайте, пожелавам Ви да се оправите и да го видите такъв какъвто беше преди.В третата статия много подробно описано всичко има и методи на лечение.

http://www.vetvrach-...ru/simple5.html
http://www.pitomec.r...s/dogs/prik/450
http://dalmatin-club...m/epilepsia.htm
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#232 Потребителят е офлайн   md_baskervil Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1163
  • Регистрация: 09-April 06
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 12 April 2010 - 04:03 PM

Жалко за вашето мопсче.Причините за тези гърчове може да са от различно естество,но най вероятно става въпрос за енцефалит на мопса или обикновенна епилепсия.За съжаление положението не е никак обнадеждаващо,но дано може да му се помогне.Искренно ви го пожелавам.

Енцефалит на Мопса
това е единствен по рода си за Мопса проблем, който всява страх в сърцата на тези от нас, които познават и обичат тази порода. Енцефалит е фатално възпаление на мозъка. Ние не знаeм защо Мопсът го получава. Ние не знаем и как да го лекуваме. Няма начин тази болест да бъде тествана, като може да бъде изследвана само мозъчна тъкан от мъртви кучета. Засегнатите от болеста кучета са най-често млади. Те получават припадъци, световъртеж, слепота, кома и смърт, като всичко това се случва в рамките от няколко дни до няколко седмици. Това явно е генетичен компонент,защото протича в срокове. Клубът на Мопсовете в САЩ, заедно с American Kennel Club Canine Health Foundation, спонсорира два отделни научно-изследователски проекта, за да се опита да разбере повече за разпространяващата се болест. Единият проект е проведен в университета Корнел. Главният изследовател е др. Scott Schatzberg. Вторият проект се провежда в Texas A&M University.

Епилепсия
Не всички мопсове, които имат припадъци, имат епилепсия. Срещат се кучета, които имат идиопатична епилепсия или припадъци с неустановен произход. Много от тези кучета, могат да бъдат контролирани с анитконвулсни лекарства като Phenobarbital или Potassium Bromide. Целта на тази терапия е да се намали силата и честотата на припадъците. Вие трябва да работите по този въпрос в тясно сътрудничество с вашия ветеринар, за да определите правилното лекарство и необходимата доза за вашия домашен любимец
User's Signature

Големи черни очи,пълни с любов и ласки.Забавно като дете от чудна дивна приказка. 

Качена снимка
www.mops-baskervil.com

#233 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 12 April 2010 - 05:09 PM

Плами в такъв момент на паника и страх за живота на вашето любимо кученце е важно да се опитате да вземете правилните решения-какво имам предвид от малкото инфо което сте публикували до тук човек може да направи два извода че мопчето или е заразено с енцефалит-казвам заразено защото както по долу ще публикувам инфо се оказва че тази коварна болес е широкоспектърна като понятие и като видове заразяване и проявяване при кучетата,а другата е епилепсия-но при епилепсията гърчовете и пристъпите не са на толкова често,докато при прогресиращия енцефалит са такива каквите вие ги описвате-твърде чести.
Направени ли са иследвания на кучето каквито и да било-дори и кръвна картина за някакви отклонения от нормалното-нещо което да насочи лекарите в правилната посока на лечение(ако изобщо може да се проведе такова-пак се извинявам за думите си, не искам да ви плаша и огнетявам още повече в такъв момент но ситуацията и случващото се с вашето мопси но изгледите от това което сте описала никак ама никак не са розови)Борете се докрай за живота на вашето кученце,ако диазепама не помага другия вариянт е фенобарбитал-ако при ветеринарите го няма трябва да ви го изпише човешки лекар със зелена рецепта-а ветеринаря трябва да ви каже според килограмите на кучето каква доза да му давате!
Качвам линк към официалната страница на Ветеринарната университетска болница към ветеринарния колеж в северна Каролина-Америка, там много точно е описана самата болест като заразяване,протичане,симптоми и евентуално лечене.
С гугъл преводач можете да направите превод-излиза много прецизен и точен!

http://www.cvm.ncsu....cephalitis.html

Искрено се надяваме всички и стискаме палци малкия вагабонтин да се пребори с това изпитание!
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#234 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 12 April 2010 - 05:25 PM

Ето и превода с гугъл.

Какво е енцефалит?
Възпалителни заболявания на централната нервна система (мозъка и гръбначния мозък) е един от най-честите причини за неврологични заболявания в хуманната и ветеринарна медицина. Клиничната диагноза е кръстен областта на нервната система, която е най-силно засегнати. Например, "енцефалит" се отнася до възпаление на мозъка (encephalo-= мозъка и - itis = възпаление) и "миелит" се отнася до възпаление на гръбначния мозък. Ако менингите (на влакнести мембрана, която обгражда главния и гръбначния мозък) са предимно засегнати, заболяването се нарича "менингит". Ако менингите, мозъка и гръбначния мозък са всички участници след това болестта се нарича "meningoencephalomyelitis". Най-възпалителна болест засяга предимно на мозъка и по този начин "енцефалит" често се използва като общ термин за възпалително заболяване на нервната система.

Какво причинява енцефалит?
Заразни и идиопатична енцефалит са двата основни вида енцефалит. Инфекциозни причини включват бактерии, вируси, паразити, гъби и пренасяни от кърлежи (rickettsial) заболяване. Идиопатична енцефалит, медицински термин смисъла енцефалит с неизвестна причина, се диагностицира, ако инфекциозна причина не може да бъде намерена. Идиопатична енцефалит е най-честата причина за възпаление мозъчно заболяване в Северна Каролина Колежа по ветеринарна медицина - ветеринарна университетска болница (NCSU-VTH).

Какви са клиничните признаци на енцефалит?
Клиничните признаци (животното еквивалент на симптомите) на енцефалит обикновено отразява областта на мозъка, която е засегната. Гърчове, слепота, промени в поведението, депресия и психическо обикалят се виждат с forebrain (мозъчен) заболяване. Дисбаланс или несъгласуваност, ръководител наклон, тремор или парализа на лицевия са свързани с мозъчно заболяване. Животни с енцефалит може да има неврологични нарушения, които идват от едно място (фокусно) или няколко области (мултифокална) на мозъка. Много заболявания, различни от енцефалит може да предизвика неврологични симптоми като има предвид, фокусно мултифокална мозъчно заболяване е най-често се свързва с енцефалит. Ако неврологични нарушения са фокусни, други заболявания като инсулт или мозъчен тумор трябва да се изключи. Повечето животни с енцефалит ще разработи неврологични нарушения през кратък период от време (дни до седмици). Въпреки че по-рядко, видяхме животни с клинични признаци на енцефалит в продължение на месеци, преди сезиране.


Ръководителят наклон е знак за баланс смущения (вестибуларния заболяване) и обикновено се разглежда в случаите на мозъчен енцефалит.

Спадане на лявата страна на лицето показва, парализа на лицевия.
Как се диагностицира енцефалит?
Рутинните bloodwork и изследване на урината може да се предполагащи на инфекциозни енцефалити, но рядко диагностика. Ракла Х-лъчи, ултразвук или корема aspirates лимфните възли може да откриете признаци на инфекция, но въпреки това, много животни с енцефалит няма да има системни нарушения. Ето защо, енцефалит обикновено се диагностицира чрез гръбначния чешмата.

В главния и гръбначния мозък са заобиколени от гръбначномозъчната течност (CSF или просто гръбначномозъчната течност) и тази течност пряко отразява какво се случва вътре в нервната система. Значително увеличение на белите кръвни клетки в гръбначния течност обикновено показва, енцефалит. А Spinal Tap е рутинна процедура в най-ветеринарните училища и сезиране практики, но не носи малък риск. Животни с повишено налягане във вътрешността на черепа (вътречерепно налягане), тъй като на мозъка оток или тумор са по-висок риск за усложнения с Spinal Tap. Ако вътречерепното налягане е повишено, отстраняване на гръбначномозъчната течност може да предизвика ефект на засмукване. Това от своя страна може да дръпне част от hindbrain от задната част на черепа (мозъчни херния), до усложняване, която е често с летален изход.
Мозъкът може да бъде imaged с ЯМР или CT (CAT) сканиране преди Spinal Tap да търсят признаци на повишена вътречерепното налягане и да изключи други причини за неврологични заболявания. Главния и гръбначния мозък изображения могат да бъдат скъпи и по този начин в случаите, когато съществува висока степен на съмнение за енцефалит, един Spinal Tap сам може да бъде достатъчно, докато няма клинични признаци на повишена вътречерепно налягане. Изображения на мозъка, обикновено се прави на първо място в случаите, когато енцефалит не е главният проблем. Това е така, защото някои тумори мозъка може да доведе до значително възпаление в гръбначномозъчната течност и по този начин "имитират" енцефалит.

Какво предизвика инфекции енцефалит?
Най-честите причини за инфекциозни енцефалит е различна в различните части на страната. В Северна Каролина, пренасяни от кърлежи инфекции са най-честите инфекциозни причини при кучета. В области като Аризона и Ню Мексико, Сан Хоакин долината на Рифт или кокцидиоидомикоза е много често, докато други гъбични инфекции са по-често в долината на река Охайо. Няколко примера за всеки вид на инфекциозни енцефалити, са изброени по-долу:

бактерии - бактериален менингит е рядкост в домашни любимци, най-вече защото основните бактерии, които причиняват това заболяване при хора, изглежда не заразят кучета и котки. Когато момента на бактериални инфекции обикновено са резултат от разширяването на един дълбоко ушите или синусите инфекция или разпространи чрез кръвта.
Virus - гана вирус, котешки инфекциозен перитонит вирус, вируса на бяс
Паразити - Toxoplasma gondii, Neospora caninum
Гъби - Cryptococcus neoformans, Blastomyces dermatididis, Coccidioidomyces immitis ("долината Рифт")
пренасяни от кърлежи заболяване - Rocky Mountain петнист тиф, Ehrlichia Canis, Лаймска болест
Какво е идиопатична енцефалит?

Идиопатична енцефалит е общ термин за случаите, в които една инфекциозна причина не може да бъде намерена. В много случаи на идиопатична енцефалит, изрично имунно-медиирани причина се предполага, защото тези животни се подобри след подтискане на имунната система. Имунно-медиирани заболявания да възникне, когато имунната система на тялото (бели кръвни клетки) погрешно атаки нормалната тъкан, в този случай мозъка или гръбначния мозък. Има няколко различни видове идиопатична енцефалит, описани в кучета. Няколко примера за идиопатична енцефалит са изброени по-долу, заедно с характеристиките на всяка болест:

грануломатозен meningocencephalomyelitis (GME)
Синоними: възпалителни reticulosis
Порода Възраст: всяка порода, но най-често малки кучета порода (Terriers и миниатюрни Poodles над представител), предимно на средна възраст (от 3 до 6 годишна възраст)
Клинична картина: може да засегне всяка област на мозъка или гръбначния мозък, могат да бъдат фокусни или мултифокална
некротизиращ menginogencephalitis (NME)
Синоними: Pug куче енцефалит, енцефалит некротизиращ на малтийски
Порода Възраст: Pug, малтийски, Чихуахуа, Papillion, Shih-Дзъ, Бостън Териер, обикновено млади кучета (6 месеца до 7 години)
Клинична картина: предимно forebrain, гърчове общи
некротизиращ Leukoencephalitis (NLE)
Синоними: некротизиращ енцефалит на Йоркшир териер
породи: Йоркширски териер, Чихуахуа, Shih-Дзъ, малко по-възрастните кучета (от 1 до 10 години)
Клинична картина: мултифокална локализация (forebrain и мозъчния ствол), централен вестибуларен болест често, хронична прогресивна
Не са тестове за окончателно диагностициране на тези заболявания, различни от пряката мозъчна биопсия или аутопсия изпит. Много от докладите на GME и некротизиращ енцефалит показват, че те са неизбежно постепенното и фатални заболявания. Тези изследвания обикновено се базират на доклади от аутопсии и да разгледа всички животни са умрели от болестта. Бяхме свидетели на голям брой животни с идиопатична енцефалит отговори на потискане на имунната система и така окончателно диагнозата не може да се направи. GME и некротизиращ енцефалит може просто да отразяват един от най-тежките форми на имунно-медиирани енцефалит. Налице е също така някои спекулации, че GME може да са форма на рак лимфом.

Какво е за лечение на енцефалит?
След като животното е било с диагноза енцефалит, антибиотици, обикновено са започнали да третират за общи инфекциозни заболявания. Ако животното е гърчове, антиконвулсанти като фенобарбитал са започнали. Ниските дози стероиди могат да се използват, ако е налице значително възпаление в гръбначномозъчната течност или тежки клинични признаци. Нарушения на кръвта и / или гръбначномозъчната течност след това се представят за тест за обща инфекциозни заболявания. Противогъбични лекарства не са рутинно започна в NCSU-VTH, защото тези лекарства са скъпи и гъбични тестове обикновено са на разположение в рамките на няколко дни. Ако една инфекциозна причина се посочва, антибиотици може да продължи дългосрочен план. Въпреки това, положителен тест инфекциозни заболявания не винаги показват активна инфекция и може просто да представляват преди експозицията. Ако тестът е ниска или слаб положителен, то може да се повтаря 2-3 седмици по-късно да се види дали е във възход.

Лечението за идиопатична енцефалит обикновено включва подтискане на имунната система. Това е в ясно противопоставяне на лечение на инфекциозни енцефалити и поради това е наложително, че инфекциозните заболявания да се изключи преди започване на имуносупресията. Високи дози лечението с стероиди преднизон е най-честата третиране на идиопатичен енцефалит. Лечението обикновено продължава 3-6 месеца, но може да бъде по-дълго. В случай на тежки или рецидивиращи енцефалит, по-мощни имуносупресивни лекарства се използват заедно с преднизон. Повечето от тези лекарства са видове химиотерапия и да изисква периодични кръвни изследвания, за да се избегне токсичност. Тези медикаменти могат да бъдат използвани при животни, които са чувствителни към страничните ефекти на преднизон.

Какво е "Създаване на фонда?
Мотивацията за този фонд идват от собствениците на кучета с енцефалит, който иска да помогне на други животни. Клиничните изследвания, образование и лечение на енцефалит (CREATE) Фондът е започнал да помогнат да научите повече за имунно-медиирани енцефалит, образоват клиентите за енцефалит и подкрепа за лечение на енцефалит. Създаване на фонд ще подпомага малките клинични изследователски проекти да ни позволи да разберем по-добре и лечение на това заболяване. Това също ще помогне в създаването и поддържането на ресурси, като този сайт да се даде възможност собствениците да научите повече за това заболяване. На последно място, стойността на първоначалните тестове и лечение на енцефалит може да бъде повече от $ 2500, особено ако има и един ЯМР или продължителна хоспитализация. Въпреки това, Spinal Tap самостоятелно струва около $ 300-400 в нашата болница и това може да е достатъчно за диагнозата на енцефалит. Повторете гръбначния кранове са ценен инструмент при определяне на отговор на терапията, но може да се окаже доста скъпо. Една от основните цели на "Създаване на фонд за заплащане на първоначалната гръбначния кран или кран се повтаря в случаите, когато финансите са ограничени.

User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#235 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 12 April 2010 - 06:02 PM

Ето още една статия от сайта на бг вет.

Какво представлява вирусът от Западен Нил?
Вирусът от Западен Нил е арбовирус [съкращение на arthropod-borne(роден от членестоноги) вирус], който причинява енцефалит (възпаление на главния мозък). Арбовирусите, включително и вирусът от Западен Нил, се предават от кръвосмучещи насекоми, като например комарите. Най-голяма част от инфекциите с вирус от Западен Нил са идентифицирани при диви птици, но вирусът може да зарази и хора, коне, кучета, котки, прилепи, домашни зайци, домашни птици, и др.


От къде произлиза вирусът от Западен Нил?
Вирусът от Западен Нил първоначално е идентифициран в областта на Западен Нил в Уганда през 1937 и от тогава е откриван в Африка, Източна Европа, Западна Азия, Средния Изток, както и САЩ. Щамът на вируса, открит в САЩ, наподобява най-вече вируса открит в страните от Средизмноморието и Близкия Изток.


Как се предава вирусът от Западен Нил?
Комарите получават вируса при хранене от инфектирани птици. Нивото на виремия при животните, освен при птиците, е доста ниска, за да инфектира комарите. Инфектираните комари предават заболяването на животни и хора чрез ухапвания и енцефалитът, предизвикан от вируса от Западен Нил, се развива след като вирусът се намножи и преодолее кръвно-мозъчната бариера. Кърлежи, инфектирани с вируса, са откривани в Азия и Африка; досега, обаче, няма данни кърлежите да участват в разпространението на вируса и тяхната роля в трансмитирането му е неясна.
Няма доказателства за предаване на вируса от животно на животно и от животно на човек. Съмнителни случаи на предаване от човек на човек чрез трансплантация на органи или хемотрансфузии са докладвани неотдавна. Теоретически е възможно предаването на вируса от животно на животно чрез хемотрансфузия, но това все още не е демострирано. Хора, пряко обслужващи болни животни, би трябвало да вземат извънредни мерки за защита от контакт със слюнка от болните животни, която може по-скоро да съдържа причинителя на беса, отколкото вирус от Западен Нил.


Какви са рисковете от заразяване с вируса от Западен Нил?
В областите, където комарите са носители на вируса, по-малко от 1% от комарите са фактически инфектирани. Даже, ако комарите са инфектирани, по-малко от 1% от ухапаните и инфектирани от тях хора се разболяват сериозно. Рискът от заболяване след едно единствено ухапване е изключително малък.


Какви са клиничните признаци на инфекцията с вирус от Западен Нил?

Коне
Най-типичните признаци са слабост, обикновено на задните крайници. Слабостта може да бъде демострирана с разкрачена стойка, залитане, накланяне на една страна, задиране с върховете на копитата. В тежки случаи може да последва парализа. Треската понякога е явна, както и депресията и плашливостта.

Хора
Повечето инфекции са относително леки, с грипоподобни признаци, включващи треска, главоболие, мускулни болки, а в някои случаи кожни обриви и отичане на лимфните възли. Признаците на по-тежки инфекции включват силна треска, схващане на врата, мускулна слабост, конвулсии и парализи. Смъртните случаи, свързани с тежките инфекции, варират от 3% до 15% и са най-чести при по-възрастните индивиди.

Други животни
Дивите птици, инфектирани с вирус от Западен Нил се откриват най-често мъртви; въпреки това не е изготвено пълно описание на клиничните признаци при дивите птици. Същото се отнася и за клиничните признаци при кучета, котки, прилепи, домашни зайци и домашни птици, които са недостатъчно добре описани. По всичко личи, че повечето животински видове, макар и инфектирани, не развиват в достатъчна степен клинични признаци на заболяване.

Може ли вирусът от Западен Нил да причини заболяване при кучета и котки?
Рядко. Съществуват сведения за заболяване и смъртен случай от енцефалит предизвикан от вирус от Западен Нил при възрастно куче в Илинойс през септември 2002. Кучето вероятно е било с потисната имунна система. Инфекция с вирус от Западен Нил е демонстрирана преди това върху кучета, но нито едно не е проявило клиника на заболяване. Вирус от Западен Нил е изолиран от скитащо коте в Ню Джързи през 1999, както и при две котки в Ню Йорк през 2000. Трите котки са били тежко болни и са умрели. Тъй като заболяването, предизвикано от вирусът от Западен Нил при домашни любимци е доста рядко, то кучета и котки, демонстриращи неврологични признаци, би трябвало да се преглеждат по-скоро за други по-често срещани заболявания, включително и бяс. Ако домашен любимец покаже признаци на треска, депресия, липса на координация, мускулна слабост или спазми, парези или парализи, то ветеринарният лекар би трябвало да изследва животното и за заболяване от вируса от Западен Нил.


Как кучета и котки се инфектират с вируса от Западен Нил?
По същия начин, по който се инфектират и хората: чрез ухапване от инфектирани комари.


Как се диагностицира и третира енцефалит, предизвикан от вируса от Западен Нил?
Диагнозата се базира на историята на заболяването, клиничните признаци, както и резултатите от диагностичните кръвни тестове.
Както при всички вирусни заболявания, лечението се състои в осигуряване на подръжка (в т.ч. хоспитализация, интравенозни флуиди, респираторна подкрепа, предпазване от вторични инфекции, добро гледане), докато имунната система на засегнатия индивид отговаря на инфекцията.


Може ли да бъде редуциран риска от енцефалит, причинен от вируса от Западен Нил?
В настоящия момент е на разположение ваксина за коне. За всички останали видове, включително и човек, редуцирането на излагането на комари е във фокуса на превантивните мерки. Следните действия могат значително да намалят риска от ухапвания от комари и вероятността от излагане на вируса от Западен Нил:
Редуцирайте популацията от комари около дома си и около помещенията за отглеждане на животни чрез елиминиране на застояли и отпадни води.
Не позволявайте на кучетата и котките да скитат в областите където популациите от комари са по-гъсти.
През топлите месеци избягвайте престоите на открито на здрачаване и разсъмване.
Ако се налага престой на открито през периодите от денонощието, когато комарите са най-активни, обуйте се и се облечете добре, така че откритите части от тялото да са възможно най-малко.
За хора използвайте репеленти за комари по откритите части на кожата и напръсквайте дрехите с репеленти, съдържащи permethrin или 35% DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide), тъй като комарите могат да хапят и през тънко облекло. Когато използвате репеленти или инсектицидни препарати, прочетете предварително указанията за употреба на производителя и ги следвайте стриктно.
За домашни любимци, НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ човешки препарати, съдържащи DEET. Концентрациите на DEET, използвани в търговските продукти против комари за хора, са доста високи и не са безопасни за кучета и котки. Има описани доста случаи, при които кучета и котки, изложени на препарати, съдържащи DEET, развиват сериозни неврологични признаци. Прилагайте продукти, които отблъскват или убиват комари и са одобрени и предназначени за кучета и котки. (Бъдете внимателни, тъй като не всички продукти одобрени за кучета, са подходящи за котки.) По-възможност се посъветвайте с вашия ветеринарен лекар.


Трябва ли животно, инфектирано с вирус от Западен Нил, да бъде евтаназирано?
Не, няма причина за ликвидиране на животно само заради това, че е инфектирано с вирус от Западен Нил. В повечето случаи след инфекция се наблюдава пълно възстановяване, а и хора и животни не могат да бъдат заразени при контакт с инфектирани животни.


Ето и инфо от уйкипедия
Енцефалитът е възпаление на веществото на главния мозък. Причинители са обикновено вируси, включително и тези на детските шарки. Заболяват предимно малките деца, но вирусите не подминават и възрастните. Когато възпалителният процес не се ограничи в менингите, а засегне и мозъчното вещество, се развива менингоенцефалит. Ако възпалителният процес започне направо с ангажирането на мозъчната тъкан, настъпва енцефалит, тоест възпаление на мозъчната тъкан.

Някои от вирусите-причинители на енцефалит са известни. Болестта може да се развие и при различни ваксинации (например против едра шарка, холера, бяс) или в процеса на боледуване от някои инфекциозни заболявания (скарлатина, морбили, лещанка, коклюш, коремен тиф). Болестната картина при всички енцефалити се развива бурно, с повишена телесна температура и ранни признаци на увреждане на мозъчната тъкан, което се изразява с два вида явления:

Явления на възбуда — проявяват се генерализирани (общи) или огнищни (местни) гърчове, с пристъпи на потрепвания в едната или другата половина на тялото;
Явления на отпадане — изразяват се в пареза или парализа на едната половина на тялото, нерядко само на едната ръка или единия крак. В острия период съзнанието може да бъде променено, да се явят бълнувания, халюцинации, илюзии или, обратно, болният да изпадне в сънливост и кома.
Провежда се болнично лечение. Възможно е пълно оздравяване, но често остават трайни последици — епилепсия, изоставане в умственото развитие.

User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#236 Потребителят е офлайн   Archiball Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистрация: 09-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Варна
  • Interests:жУвотни

Публикувано: 12 April 2010 - 09:28 PM

Цитат(Malaika wa mbinguni @ Apr 12 2010, 12:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Вили пиши как се чувства Арчи,премина ли всичко или все още има отклонения от нормалното!
Аз лично се надявам всичко да е отшумяло! ba_025.gif
Колко тежи в момента Арчи?
Предните дни преди да почне да се задавя и да изхрачва слуз давала ли си му каквито и да било-кожени кокалчета,пресовани свински ушички или някакви други лакомства с които да се задави,има ли пряк достъп до саксии с цветя,гранулата с която го храниш по -голяма по размер ли е от храната за мопсита на роял канин?


Ооо всичко премина и замина още на 2-рия ден след антибиотика. Не го е правил това задавяне повече, дори го провокирах, бягахме 30 мин по поляната двамата и не се задави нито веднъж. Той и антибиотика свърши. А преди това не съм му давала кокалчета, пръчките се стремя винаги да му ги вземам преди да ги е нагризал, но ме съмнява една играчка, която е пластмасова, и с нея е възможно да си е бръкнал в гърлото (вече е в боклука), или от това че пие топла вода от чешмата докато му мия лапите (и това вече му е забранено). От 3-4 месеца насам си е 8 кг и не е мръднал. А гранулата нямам идея дали е по-малка или по-голяма от на РК за мопс, не съм взимала (давам Акана а те са кръгли и плоски). Той миличкия не е показал по никакъв начин, че му има нещо, все такъв дивак си е, ама аз нали съм като орлица над него...Та така, нямаме проблем вече (дори и космопада намаля, след всекидневно яко четкане и изтупване), да си ми расте той, жив и здрав. А на другото мопсче пожелавам да оздравее и да не се предава, както то така и собствениците! Той разбира кой го обича и кой се грижи за него!
User's Signature

Качена снимка


"you cannot change the world by saving one animal, but for that one animal...you can change the world."

"Имаме земя, имаме вода... и си правим кал."

#237 Потребителят е офлайн   eellee Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 06-June 10

Публикувано: 08 June 2010 - 02:09 PM

Здравейте,
от два месеца сме собственици на мопс.Взехмего от легитимен развъдник, така предполагам, защото имаме родословие, паспорт и т.н.
В началото всичко беше ОК, но по мое невнимание, забравих кученцето на спалнята. При скок от спалнята изпищя силно, нищо повече. След около 3-4 дни започна да си гриви краката, да прикляква и да неможе да върви повече от 10мин. Руди тогава беше на 3месеца. Веднага отидохме на вет. и там го прегледаха, като му направиха кръвна картина, неврологичен преглед и снимки на таза. От всички тия работи не излезна нищо. След което ни посъветваха, че трябва да изследваме кучето на антитела за ацетил холин. Това изследване на се прави в България, а най - близко в Германия. Чрез биомед изпратихме кръвна проба в Германия и от там ни казаха че всичко е ОК. Между временнони пасъветваха да се видим с проф.Аминков в СОфия. Той веднага постави диагноза "дископатия" , но зада се потвърди трябва да се направи скенер. От скенера се видя ,че няма дископатия. Незнам сега какво да правя.
Руди се чувства добре, храни се , играе, прави се на шут и т.н. , но със задните крачета е зле.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#238 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 08 June 2010 - 05:05 PM

Здравейте Еле съжалявам че първия повод по който пишете във форума е малко обезпокояващ,няма да започвам с моя "упяващ" "свекървен" тон-ще го запазя за по-късно!
В първия момент в който кучето падна от спалнята вие опипахте ли му крачетата,уверихте ли се дали всичко е окей още в този момент с костите на кученцето?
Имам още доста въпроси но ще ги задам по-късно!
Не зная при кои лекари в кои клиники сте правили всички тези иследвания-и дали те имат право да разчитат снимките-защото много малко лекари имат право да разчитат снимки на костната система!Имате ли някаква възможност да направите клипче в което дасе види как точно се замятат краката защото има много въпросителни!
Другото което е всичко може да е и на психична основа,но аз лично не мога да твърдя какво му е и какво не му е!Важното е това което пишете че кучето е игриво,храни се и не е спряло да се движи.Може и всичко това да се дължи на преживения шок,а може и да се окаже нещо по сериозно,но иследванията уборват тезата че по някакъв начин костната система на кучето е засегната от удара.
Стискам палци и се моля всичко да се оправи и след седмица вашето малко сладко игриво и дундаво мопси Руди да припка подир вас като атлет! :ba_025:

И не на последно място -Добре дошли във клубния форум на вас и вашият малък боец Руди :re_037: Желая ви приятни моменти на страничките на форума! :rc_036:
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#239 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 June 2010 - 09:19 PM

Показване на мнениетоeellee, в 08 June 2010 - 12:14 PM, написа:

Здравейте,
от два месеца сме собственици на мопс.Взехмего от легитимен развъдник, така предполагам, защото имаме родословие, паспорт и т.н.
В началото всичко беше ОК, но по мое невнимание, забравих кученцето на спалнята. При скок от спалнята изпищя силно, нищо повече. След около 3-4 дни започна да си гриви краката, да прикляква и да неможе да върви повече от 10мин. Руди тогава беше на 3месеца. Веднага отидохме на вет. и там го прегледаха, като му направиха кръвна картина, неврологичен преглед и снимки на таза. От всички тия работи не излезна нищо. След което ни посъветваха, че трябва да изследваме кучето на антитела за ацетил холин. Това изследване на се прави в България, а най - близко в Германия. Чрез биомед изпратихме кръвна проба в Германия и от там ни казаха че всичко е ОК. Между временнони пасъветваха да се видим с проф.Аминков в СОфия. Той веднага постави диагноза "дископатия" , но зада се потвърди трябва да се направи скенер. От скенера се видя ,че няма дископатия. Незнам сега какво да правя.
Руди се чувства добре, храни се , играе, прави се на шут и т.н. , но със задните крачета е зле.



Добре дошли при нас!:re_037: Вярвам,че Руди ще се оправи и всичко ще бъде наред.:ae_085:
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#240 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 10 June 2010 - 06:53 PM

Ели тръпнем в очакване на обнадеждаващи новини отностно състоянието на малкия борбен Руди-такава искра за игри има това кученце че ще размекне със сладката си муцунка всеки човек!
А и силно се надяваме че новата "рехабилитаторка" Парис ще помогне на момчето да си върне грациозната мопсова походка :ba_025: :af_089: !
Ели като ви остане време зарадвайте ни със пресни снимчици на двете диванета! :rc_036:
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

  • (18 Страници) +
  • « Първа
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни