Dog.bg Форуми : Когато искаме куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Когато искаме куче

#1 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 07 June 2008 - 02:10 PM

Чета от няколко дни - вчера си взех кокерче, на 31 дена е, кажете как да го науча на еди какво си....

Айде сега да се съберем и да впишем в тази тема какво трябва да прочетат, научат, разберат и проверят хората, които искат куче, главно кокер, ПРЕДИ да отидат да си го вземат.

Аз започвам с един често пренебрегван факт - бебето може да се отдели от майката не по-рано от 45-50, че и 60 ден. Това е много важно за имунитета на бебето.
Второ - бебетата не трябва да излизат преди поставяне на третата ваксина, някои лекари казват втората, но аз лично предпочитам сигурните неща и затова казвам след третата.
Ваксините и тяхната схема се определят от лекарите, затова е хубаво ПРЕДИ да се вземе кученцето да е намерен добър лекар, да е говорено с него за бъдещото кученце и неговите нужди.

Очаквам вашите мнения и коментари, когато съберем повече материал ще го сложа в едно цяло мнение за да си четат бъдещите собственици на кокери.

Още нещо важно - ЗАБРАНЕНО е вече рязането на опашки.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#2 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 07 June 2008 - 11:58 PM

Цитат

Аз започвам с един често пренебрегван факт - бебето може да се отдели от майката не по-рано от 45-50, че и 60 ден. Това е много важно за имунитета на бебето.

И заради нещо същот толкова важно - правилното израстване на кучето.


Цитат

След като се роди, малкото кученце не знае, че е куче; то трябва да научи това. Трябва да разбере, че принадлежи към животинския вид куче.

Цитат

Това интересно явление се нарича импринтинг (запечатване или първо впечатление) и е установено, че идентични резултати са получени и с кученца на възраст от четвъртата до края на седмата седмица от раждането им.


Цялата статия
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#3 Потребителят е офлайн   joleto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 622
  • Регистрация: 26-August 07

Публикувано: 09 June 2008 - 05:45 PM

Също нещо важно,което поне АЗ мисля,че е важно!
Ако бях почакала,да видя как расте кученцето,как се заформя и на какво ще прилича,може би нямаше да направя тази сладичка грешка в живота си-Бебка :( обичкам си я,но там беше грешката,че се влюбих...беше толкова малка и крехка,че исках да я имам,да я гледам,да я обичам и да и дам всичко от което се нуждае!
Сори за офф топика малко!

Ето и важното:
-Ако сте харесали бебе от някъде,трябва добре да познавате тези хора(ако не е така-съответно да ги упознаете!)Важното е да сте виждали родителите на кутрето и да знаете повече за тях.Ако преди заплождането са били изследвани за болести-искайте да прегледате дукоментите,а ако не са-помолете да бъдат изследвани преди да си закупите кутрето(при един човек,дето продава кучетата за да си изкарва хляба-едва ли би ви направил такава услуга,докато в развъдник-гледат най-отговорния човек,на който да поверят кученцето,а какво по-отговорно от желанието да разбере повече за кученцето,породата,родителите,здравето и отглеждането-значи човека се интересува,както и да е-в развъдник хората ПРЕДИ ДА ЗАПЛОДЯТ КУЧЕТАТА СИ първото нещо е да ги изследват!Следователно от развъдник е препоръчително,това са хора,които пазят породата и определено получавате ПОРОДИСТО КУТРЕ!)Никой неможе да даде 100% гаранция,че кученцето няма да се разболее,просто ви дават 100% гаранция,че родителите са здрави и нямат наследствени болести И следователно кутрето също няма как да има!

-Друго,също толкова важно,е преди да вземете кученцето да го огледате,дали крайниците му са нормални,походката,симетрично ли е,движи ли се свободно опашката(ако не-е възможно да има разместени гръбначни прешлени,което ще се отрази върху бъдещия живот на кученцето!)Стойката на кученцето дали е нормална :) огледайте го,след като го вземете трябва да го заведете на преглед,обезпаразитите вътрешно и външно и ваксинирате-ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!(това май също е офф топик,защото темата е за преди да вземеш кученце,а не СЛЕД,извинявам се отново)

та исках да кажа,че когато искате куче,трябва да се наясно с грижите,+ и - на породата,трябва да познавате характера на тази порода,да сте сигурни,че можете да поемете разходите по него,защото всичко ТЕ ПЪРВА започва с копуването на кученцето...колкото повече знаете за произхода и родителите му,толкова по-добре е за него И ЗА ВАС включително!

п.п Всъщност,повечето неща които казах бяха казани на мен от други хора,които се опитваха да ми вкарат мозък в главата,но тя по принцип трудно попива!Благодаря на всички от форума,които ми помогнаха с отглеждането на Бебка,със съветите с които ме сдобиха ии доста забележки,които изживях ;D сега разбирам,че са прави-след като видях Бебка,взех я за кокер,а тя няма нищо общо...така че когато искате куче-бъдете наясно с това от къде,как и защо можете да си го вземете,а не на първото срещнато пале,което ви хареса ;)

Нямам какво повече да кажа-километражен пост както винаги...само затруднявам хората да го четат ;D

#4 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 10 June 2008 - 03:31 PM

Единствените РАЗВЪДНИЦИ за породата в България.
ВСИЧКО друго са ферми/борси за кученца.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#5 Потребителят е офлайн   joleto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 622
  • Регистрация: 26-August 07

Публикувано: 10 June 2008 - 05:07 PM

Освен,че са само 3,са и само за американски кокери...
Надявам се скоро време и за английски да има регистрирани!Защото май в момента в България няма чистокръвни английски кокери :-

#6 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 10 June 2008 - 07:08 PM

joleto, тук по-скоро искам да наблегнем на това как да се подготвят хората преди взимането на кучето, самото взимане не е чак такъв проблем. Всъщност в България е проблем де, но той би намалял доста ако се знаят основни неща. Ако всеки се е подготвил както трябва и да не вземе кокерче от най-правилното място пак ще може да реагира адекватно.

Българските развъдници са малко, но съседките ни имат добри такива и вноса не е чак толкова непосилен при добро желание. Ако някой има възможност и желание да внесе английско кокерче аз съм убедена, че клуба би съдействал и всичко би минало бързо и лесно.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#7 Потребителят е офлайн   buch Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1000
  • Регистрация: 16-March 07
  • Gender:Male
  • Location:София жк надежда

Публикувано: 10 June 2008 - 08:12 PM

Според мен ще е хубаво да се напише как трябва да изглежда малкото кученце преди да го земеме как да му тестваме характераа бързо лесно и ефективно.
User's Signature

КУЧЕТО - КАКВО Е ТО ЗА НАС? НАЙ-ДОБЪР ПРИЯТЕЛ, НАЛИ?

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 14 June 2008 - 01:55 PM

Жизнено, игриво, да не е слабичко, да има здрава козина, правилна походка, да няма ранички, да не е с изкривени кости, да има апетит, за кокерите е важно напоследък да са с опашки /все повече млади кокерчета виждам с целите си опашки и това ме радва/.
Освен това не трябва да се страхува от хора, не трябва да изглежда малтретирано /на Сара на втория час й установихме че е била жестоко бита, вдигнах ръка да се почеша и тя се скри под леглото/.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#9 Потребителят е офлайн   idol ike Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1113
  • Регистрация: 30-November 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 June 2008 - 06:21 PM

Само тази тема бе подходяща за този линк, според мен, ако иска Модератора може да премести или да направи нова тема!  ;)
Това са родители на едно ново кучило английски кокери, родени в Сърбия:

http://www.dcforum.i...php?f=13&t=3202

Развъдник http://diskatia.50webs.com/
User's Signature

"Животните са толкова добри приятели- никога не задават въпроси и никога не критикуват".

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   Meridit Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 148
  • Регистрация: 27-May 07

Публикувано: 18 June 2008 - 09:21 AM

Ето един линк по темата с полезна информация, много е важно наистина  за тези  който нямат опит и им предстои да вземат  първото си кученце  да се запознаят предварително с някои основни неща.

http://www.dcforum.i...php?f=17&t=3078

#11 Потребителят е офлайн   Didka_puppy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 366
  • Регистрация: 13-May 08
  • Location:Варна

Публикувано: 18 June 2008 - 09:40 PM

Ще си позволя да се включа, защото темата е полезна, не само за стопани на кокерчета. Въпреки, че аз от скоро гледам куче, споделям неща само от личния си опит, изживяни и доказани:
- След като еуфорията от новодошлата идея да си вземем куче премине, отгърнете книга, форум, попитайте стопанин, но задължително се информирайте от сигурен източник какви са отрицателните и положителните страни от отглеждането на конкретната порода. Тук, изключително визирам децата, които забелязах, че в момента берат киселите плодове от лекомислието си - не действайте импулсивно, не се "влюбвайте" от пръв поглед, не слушайте съседки, приятелки от класа и други "компетентни" мнения- всяко бебе, ако щете и хипопотамче е сладко, НО....!!!
- Преценете социалния си статус- голямо семейство, предстоящо бебе и т.н.т.- всички породи изискват специална грижа. Няма еди-си-коя порода е "по- лесна" от другата. Ако едновременно гледате малко бебе, ходите на работа, готвите, чистите и още куп неща определено кучето ще ви дойде "нанагорнище". Има породи които са неподходящи за семейства с  малки деца, често агресивни.
- Знайте, че каквото и куче да си вземете, няма да успеете да го възпитате след като се върнете от работа и уикенда. Първоначално, за неговото социализиране, опознаване на жилището, привикване към елементарни хигиенни навици трябва минимум една всеотдайна седмица. Обикновенно тогава кучето избира своя "господар"- човекът който го храни, извежда и се грижи за него. (Аз изчаках седмицата в която се очакваше че ще имам най- малко работа, месеци преди това започнах да планувам)
- Ако си казвате "Ей, ся ако имах куче нямаше да хвърлям боба" по добре се откажете. Кучетата не са кошчета за отпадъци. Аз на ден изяждам около 1 лев- Лиса яде храна за 12 лв. килото  :rolleyes:
- Често нетърпеливите хора си скубят косите като ги изненада локвичка на килима. Пригответе се за интензивни обучителни курсове, въоражете се с време и търпение- много килими ще изперете, много чехли ще си отидат, докато вашето куче осъзнае какво е позволено и какво не. Аз все повече и повече ги оприличавам с бебета, особено ако става въпрос наистина за бебе- куче.
- Цената на кучето не е пътен знак! Тя не определя "финалната" сметка- умножете я по две и ще получите сумата която ще изхарчите за най- много месец. Ако си вземате една порода защото за друга не ви стигат парите-  :-, недейте. Бъдете убедени, че искате кучето защото най- добре пасва на характера ви и всичко друго, но не и на джоба ви! Няма скъпо и евтино куче- живота няма цена!
- С хирургическа точност се опитайте да разберете положителните и отрицателните страни на породата- лесно ли подлежи тя на дресировка, нуждае ли се от необикновенно дълги разходки, колко храна изяжда кучето когато порастне, каква е козината, характерни заболявания за вида. Неприятно, но изключително важно!
- Определете за каква цел се сдобивате с куче- компанъон, охрана, друго. Ако искате да гушкате, връзвате панделки и разнасяте в чантата си малко сладко пухче един нюф или хъски би ви създало проблеми, макар, че  "ама те са толкова сладки.."
- Обсъдете със семейството дали избора е подходящ- ако само един от вас не го иска, то усеща и започва да живее в страх, чувства се нежелано, расте в нездрава среда. Пример- дете с говорен дефект, физични затруднения в училище без специализирани дрижи за него. Отражения- болна психика, отблъснатост, нежелание за контакт, агресивност, асоциализираност....

И въобще- Помислете добре, много добре, изчакайте максимално дълго- единствен показател за това дали желанието не е прищявка (Аз чаках...15 години).
Последно- НАЙ- ВАЖНО: Купувайте куче само от лицензиран развъдник- единствен сигурен (колкото може да бъде сигурна една съдба) гарант за това, че кучето е здраво със здрави поколения назад. Ако не можете да си го позволите- НЕ купувайте от борси, магазини, кучкари. Искайте медицински тестове на майката и бащата, проучете стопанина, запознайте се с майката и бащата на кутрето, ако може и с дядото и бабата, проучете характера им. Често кученцата, които са плод от непрофесионално оплождане са обременени с лошите страни на характера. Те често са "сбор" от много палави или пък много агресивни родители- тези съчетания в развъдниците са забранени. Моето не е от развъдник, затова всеки ден, всяка минута се моля- дано расте все така здрава и никога не ме сполетят здравословни проблеми (пу-пу, чукам на дърво)

П.П- Всичко е описано с по- професионални изрази, по- компетентни мнения и от по- опитни стопани в Общите теми като "Възпитание, обучение, спорт", "Къщата на кучето" и др. Тези трудове са безценни, неизчерпаем източник на знания, нека всеки бъдещ стопанин ги "изяде".

Поздрави!

#12 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 20 June 2008 - 10:02 AM

idol ike, много си е подходяща темата за линка. В крайна сметка това е едно от най-важните неща, които трябва да знаем преди да си вземем куче - кокер. Родителите са невероятни, обожавам чернилките, и на други места съм казвала, че сърбите имат невероятни кокери. Странно как две съседни държави могат да имат толкова големи различия по отношение на една сравнително популярна порода.

Didka_puppy, много хубави неща сте написали, и да, те наистина важат за всички кучета. Тук просто доразвиваме нещата в посока към кокерите и техните изисквания за стопани и начин на живот.
Лошото е, че децата в днешно време /а и не само в днешно време/ не могат да мислят като възрастни, не успяват да предвидят и сериозните неща, за тях кучето е само игри, разходки и ресане. Тази роля се пада на родителите им, които обаче с цел децата да престанат да мрънкат им дават пари и им разрешават да си купят куче. И тогава вече всички се виждат в чудо, и децата и родителите и кучето.
Аз също съм минала през това като дете, слава богу моите родители бяха непреклонни и това може би е спасило и моята страст към кучетата и някое куче, което евентуално е щяло да попадне у нас и не много след това евентуално подарено на някой.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#13 Потребителят е офлайн   Didka_puppy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 366
  • Регистрация: 13-May 08
  • Location:Варна

Публикувано: 20 June 2008 - 12:45 PM

Samotnata  :palec:, всички се трудим за общото благо, аз вече се оттеглям- немога да кажа конкретна информация за кокерчетата- оставям по- компетентните и по- опитни от мен с породата да кажат. Дано всеки, който иска да си вземе куче уважи труда ни и най- вече помисли трезво!
Успехи и поздрави!

#14 Потребителят е офлайн   liubka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 692
  • Регистрация: 23-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Монтана/Стара Загора

Публикувано: 22 July 2008 - 04:47 PM

Тази седмица окончателно се убедих,че дете не може да гледа куче и че децата нямат никаква отговорност... :huh: .Едно детенце от нашия вход си намери куче-бебе на улицата-мънчко,колкото една шепа.Родителите му уж се съгласиха да го гледат-да ама не-първата нощ кученцето скимтяло и айде в мазето.Детето го извеждаше точно 3 дни и край.Сега само майка му го извежда сутрин и вечер. А кучецето е толкова сладко-черничко,игриво бебе...
Сега детенцето,което всъщност е четвърти или пети клас каза,че му обещали да му подарят хъски и ще подари неговото на някой... :angry: :angry: :angry: .Как да се стърпиш и да си замълчиш?!!
Много ми е жал за бебето.Сега убеждавам майката на хлапето да ми даде кучето да пусна обяви-сигурна съм,че някой ще си го хареса...
Така,че ако детето ви иска куче-не му купувайте,ако не можете вие да се грижите за него! Кучето не е играчка-днес да си играеш с него-утре да ти омръзне и да го изхвърлиш!
User's Signature

Всеки ден в България умират десетки кучета от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства на кучета сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят!

#15 Потребителят е офлайн   ivelin9021 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 22 July 2008 - 05:26 PM

ем така е. аз сам на 17 ии си се грижа сам за тара храна вода разходки бет лекар ваксини 4истене ала бала си4ко сам .. и сам горд сус себе си  ;D ;D ;D B)

#16 Потребителят е офлайн   Brani and Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1693
  • Регистрация: 15-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Благоевград

Публикувано: 01 August 2008 - 02:48 PM

Видях следната тема във форума и реших, че става за този наш раздел, за начинаещите собственици :)

Наръчник на младия кучкар
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   ReZoN Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 25
  • Регистрация: 20-August 08
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 August 2008 - 12:39 AM

Не знам защо всеки мисли , че едно дете не е способно на грижи с куче имам приятели , които имат кучета от 3-ти клас и си ги разхождат , грижат се за тях правят всичко , което могат .. ! Незнам какво очаквате още да вземат колата на бащите им и да ги водат по ветеринар сами ли ? Вярно , че има и деца , които единствено си зимат куче за едногодишно забавление и после им писва и айде " мама и татИ " . И аз като по-малак исках куче , но не ми разрешаваха .. и то с право ! Защото ако ми бяха купили като по-малък щях да си го обичам винаги , но нямаше да се грижа за него . След толкова години чакане и мислене смятам , че съм готов да поема ангажимента и отговорноста да гледам куче . Избрал съм кокер и се интересувам от одавна за тази порода .. почти на 15 съм и незнам какво имате в предвид под думата " дете " но според мен има два вида .. възрастни и деца , може би говорите за деца до 4-ти клас

#18 Потребителят е офлайн   Brani and Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1693
  • Регистрация: 15-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Благоевград

Публикувано: 21 August 2008 - 01:03 AM

Понеже това е форум, би ми било интересно да споделиш какво си научил за породата след като казваш,че си се интересувал доста за нея?
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 21 August 2008 - 01:34 PM

Под дете разбираме човек, който няма сосбтвени доходи и няма нужните години законово да пеоме отговорността. Тогава родителите са тези, които я поемат. Едно дете идеално може да разхожда, храни и доста често обучава куче, но отговорността не свършва до там. Затова е хубаво подобно нещо, като взимане на куче, да бъде решено от родителите и след това детето.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#20 Потребителят е офлайн   ReZoN Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 25
  • Регистрация: 20-August 08
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 August 2008 - 02:42 PM

Говорил съм с родителите и няма проблем .. просто искам да кажа , че няма да оставя в техни ръце всичко .. признавам си , че ще има и дни в които няма да мога да го разходя сутрин или вечер , обаче това няма да е всеки път , парите за храна , нашийник , ветеринар , дори за самото куче ще са от родителите единственото , което искат от мен е да поема отговорност към него и да се грижа добре .. естествено , че ще има и помощ от тях , това не отричам . Колкото до това с интересуването имам в предвид , че съм чел доста от много време и от отдавна съм се насочил към тази порода  :kuchence: Съжелявам , но не искам да се чувствам като в час по биология и да разказвам урока .. Каквото съм чел то си е за мен . Понякога като мълча съм по-умен  ;D

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни