Dog.bg Форуми : Защо не трябва да се развъждат кучета без доказан произход

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (7 Страници) +
  • « Първа
  • 5
  • 6
  • 7
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Защо не трябва да се развъждат кучета без доказан произход

#121 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 18 June 2008 - 11:18 AM

Цитат

Йоле, едно бяло родословие с нищо неможе да сгрее собственика. Да, то в действителност показва, че кучето отговаря на стандарта, така е.

Бялото родословие не показва, че кучето отговаря на стандарта. Никое родословие не показва това. Родословието е само документ за произход.Окачествяването по стандарт и допускането до разплод стават с други документи.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#122 Потребителят е офлайн   lonesome Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1640
  • Регистрация: 13-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 18 June 2008 - 07:34 PM

Прощавайте за невежеството! Явно нещо не съм разбрала пак  :-
User's Signature

Качена снимка

#123 Потребителят е офлайн   Milla Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1843
  • Регистрация: 26-June 05

Публикувано: 19 June 2008 - 02:13 AM

Не знам за бялото родословие, но РОДОСЛОВИЕТО (документа за произход) доказва, че куче Х е порода  Чау Чау. Всяко куче, което няма документ за произход, колкото и "по-добро по стандарт" да е от друго такова с документ, не е по-породно от тези на улицата. Прощавайте драги читатели, това са фактите и са неоспорими.

#124 Потребителят е офлайн   NElvit Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 566
  • Регистрация: 06-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Ботевград
  • Interests:Животни-особено бездомните!Музика и кино.
  • Skype:

Публикувано: 19 June 2008 - 07:31 AM

Щом е така защо сме във този форум за Чау Чау след като нямаме документ за кучетата си.

#125 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 19 June 2008 - 08:07 AM

Цитат

Щом е така защо сме във този форум за Чау Чау след като нямаме документ за кучетата си.

Надяваме се, че защото харесвате породата, искате да научите повече за нея и за това как можете да й помогнете. Всеки ентусиаст на някоя порода се е влюбил в нея я заради някое неродословно кученце, я заради не толкова добър неин представител, който завинаги ще остане в сърцето му. Важно е какво ще прави по-нататък. Дали ще реши, че му е достатъчно да си стои извън сферата на кинологията и професионалната селекция, обявявайки ги за снобизъм и дискриминация, или ще поиска да надскочи тези рамки.

#126 Потребителят е офлайн   NElvit Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 566
  • Регистрация: 06-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Ботевград
  • Interests:Животни-особено бездомните!Музика и кино.
  • Skype:

Публикувано: 19 June 2008 - 08:13 AM

Цитат

Не знам за бялото родословие, но РОДОСЛОВИЕТО (документа за произход) доказва, че куче Х е порода  Чау Чау. Всяко куче, което няма документ за произход, колкото и "по-добро по стандарт" да е от друго такова с документ, не е по-породно от тези на улицата. Прощавайте драги читатели, това са фактите и са неоспорими.


Ако е така както казваш,то тези на улицата и нашите "псевдо "Чау са еднакви.Не мисля че е точно така.

#127 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 19 June 2008 - 08:54 AM

Различават се, разбира се - сигурно по красота, по характер, по степен на прилика с чау-чау.
Но като развъдна стойност за породата не се различават, наистина е факт.
От чау чау без доказан произход никога няма да се получи такова с доказан. Съответно тези поколения няма да се подлагат на оценки - екстерирорни, на темперамент, здравословни проблеми и наследственост, те ще бъдат изгубени за бъдещата работа с породата.

#128 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 19 June 2008 - 09:30 AM

Тука да цитирам нещо пак по този повод от форума на нюфовете:

Цитат

bis85, ще дам един конкретен пример, с риск да бъда досаден!

Сдобивате се с бебе нюфче от зоомагазин или зооборса и в най-добрия случай то изглежда приблизително така
Качена снимка

и очаквате когато кученцето израсте да имате вкъщи ето това
Качена снимка

или това

Качена снимка

но за съжаление са ви продали това!
Качена снимка

а в най-песимистичния вариант това
Качена снимка

За допълнително сравнение ще ти дам пример с две женски кучета. Първото от регистриран в FCI развъдник - второто от неизвестно кой "развъдник" взето и с родословие, което по един или друг начин се е превърнало в легитимно. Отбелязвам това, тъй като снимките на двете кучета са правени на изложба с ранг CACIB.

Качена снимка

и

Качена снимка

Много е лесно неопитното око да се излъже, когато кученцето е малко и да не може да прецени какво реално ще произлезе от кученцето. На това разчитат и дилърите! Затова е изключително важно да си вземете куче от ръзвъдник! Истински развъдник! Такъв, в който сама можете да видите кои са родителите и какви поколения са "давали" тези кучета или "произвеждали" в този развъдник (потребителят insult е дал линк към изчерпателна информация по този въпрос).

Крайният резултат, който ви давам за пример с първото куче, в първата част на писанието ми, е с куче с документи за произход, но с изключително "лоша" кръв и все пак е почти задоволителен, като имате предвид второто куче.

Когато постъпите по начина, който ще ви препоръчат всички нормално мислещи хора тук и си вземете куче от регистриран в FCI развъдник, кученцето ще изглежда приблизително така

Качена снимка

и когато завърши развитието си, то наистина ще изглежда така
Качена снимка

Въпросът не е в това, дали ще обичаш или не кучето си, а дали ще имаш куче от породата нюфаундленд или куче, което прилича на нюфаундленд, но само господ знае кой ще си мисли, че то наистина е такова!!!

Дано да не те обърквам с писането си, но напоследък сетивата ми са изключително изострени към хора, особено дилъри на животни, които се опитват да ме убедят, че кучетата, които продават, са от породата нюфаундленд. Съвсем наскоро, видях на живо, кученцето в зоомагазина на Стамболийски, до МОЛ-а, което се опитват да продадат за кученце от породата нюфаундленд! Собственикът му се опитваше да ме убеди в невероятните екстериорни качества на бебока. Няма да коментирам емоциите, които се породиха у мен или собствените си разбирания за породата нюфаундленд, но ми стана изключително смешно, защото в магазина бях задено с Бела Шиклоши. Бела Шиклоши е един от най-добрите съдии за породата и собственик на един от най-добрите развъдници на породата! В света!

Та, истината за 95% от кучетата, които се вкарват от Унгария е, т.е. "технологията" да се озове едно куче в зоомагазин в България е следната: в определени дни от месеца в унгарските села има пазар, еквивалентен на пазара за селскостопански животни у нас, на който се продават кучета, котки, папагали и т.н.; едно куче от породата нюфаундленд там се продава за около 100-150 евро; дилърът го купува или по поръчка на клиент, като му е обещал, че кучето ще е качествено или просто го взима като стока, която ще бъде продадена в близкото бъдеще; необезпокояван минава границата, на която в най-криминалния вариант има познати митничари, които прибират своята лепта; кучето се озовава в стъклен аквариум с размери метър на 50 в центъра на София, например.

Тук ще направя една вметка от Закона за защита животните:

Раздел ІІІ

Движение, хранене и поене на животните

Чл. 19.

(1) Движението на животните не може да бъде ограничавано по
начин, който им причинява болка, страдание или силен страх.

(2) В помещенията за отглеждане на животни, собственикът осигурява
място, съответстващо на техните физиологични и етологични нужди и възможност
да стоят изправени в естественото си положение, да лягат, стават и се обръщат без
затруднения и да проявяват естественото си поведение.

(3) В зависимост от вида им, на животните се осигурява ежедневна
разходка и активни движения или подходящо оградено място за свободно
движение или паша.

Чл. 20.

(1) На животни, които се отглеждат на открито, се осигурява
защита от неблагоприятни атмосферни условия, хищници и вредни физични и
химични въздействия.

(2) На кучета, които се отглеждат на открито, се осигурява подслон или къщичка, които ги защитават от неблагоприятни атмосферни условия.

(3) На кучета, които се отглеждат предимно вързани, се осигурява най-
малко 19 кв.м. площ или 10 метра тел (въже) за свободно движение, както и
ежедневна разходка.

(4) Къщичката по ал.2 се съобразява с големината на животното и има:

1. площ не по-малка от 1 кв.м.;
2. височина, не по-малко от 50 см от холката на кучето до тавана.

Край на вметката.

Следващият процес е: разхожда си се един човек по улицата и вижда кученцето на витрината. Става му изключително тъжно за животинчето и пожелава да си го купи; влиза в магазина и пита за цената му, която е скочила от 100 евро или 200 лева до невероятните 600 евро или 1200 лева; дилърът му обяснява колко качествено е кучето и как има документ; човекът е обсебен от идеята да има точно това сладко и безпомощно животно и когато чуе думата "паспорт" хич не му и минава през ума да попита за родословие, въпреки, че е чувал отнякъде за съществуването на Документ за произход. Но ако във вълнението си се сети да попита за този документ, дилърът му пояснява, че трябва да доплати още 100 или 200 евро за родословие, защото таква била практиката на развъдника!

Ситуацията се развива в няколко варианта (посочвам само крайните):

1. Човекът се връзва, плаща допълнителната сума; получава кучето; дилърът след около месец-два му дава родословие; впоследствие, ако човекът реши да заведе кучето си на киноложка изложба или наистина реши да се поинтересува (дилърите изключително разчитат човекът да не го направи), разбира че родословието е фалшиво и...  :viking: :mazohist:  :kuchence:

2. Човекът се връзва и не плаща допълнителната сума; получава кучето; грижи се за него с любов и всеотдайност; до последно си мисли, че има куче от породата нюфаундленд.

3. Човекът не се връзва и превъзмогва емоциите си; не се сдобива с куче или постъпва разумно, като теб - разпитва, събира необходимата информация, прави най-добрия избор и се сдобива с куче от породата нюфаундленд!

Искрено се надявам да не съм те отегчил със словоизлиянието си, но както споменах, напоследък сетивата ми на тази тема да изключително изострени!

Иска ми се да вярвам, че съм бил пределно изчерпателен и че ако наистина си решена да имаш нюфче, ще направиш правилен и разумен избор!

П.П. Ето и нещо, което ми прави изключително впечатление.

Раздел ІІІ
Изисквания за отглеждане и продажба на животни в зоомагазини

Чл. 38. Зоомагазините, в които се отглеждат и продават животни, се
регистрират по реда на чл. 137 от ЗВД.

Чл. 39. Собствениците на зоомагазини осигуряват:
1. ветеринарномедицинско обслужване на животните;
2. достатъчен персонал, който има познания и опит в отглеждане на
съответните видове животни.
Чл. 40. (1) Персоналът в зоомагазините притежава удостоверение за
завършен курс за защита на животните.
(2) Персоналът предоставя информация и съвети на клиентите за начина
на отглеждане на животните, необходимите грижи, задължителни ваксинации и
регистрации.
Чл. 41. (1) Зоомагазините разполагат и предоставят информационни
материали, свързани с отглеждане на животните.
(2) Изискванията към обектите по ал. 1 се уреждат с наредба по чл.176,
ал.2 от ЗВД.
Чл. 42. (1) В зоомагазините се отглеждат и продават само:
1. здрави животни, на които е извършена необходимата
ветеринарномедицинска профилактика;
2. животни с документ за произход или придобиване;
3. кучета и котки с ветеринарномедицински паспорт, обезпаразитени,
ваксинирани и маркирани с чип.


Проблемът, според мен, е че има приличен закон, но никой нито го спазва - нито го изпълнява!

Съвсем искрено (а най-вероятно наивно) се надявам скоро да се появи зоополиция, която да вземе изпълнението на закона, за да може най-накрая да започне да бъде спазван. Знам, че не малка част от потребителите на dog.bg са здравомислещи хора, но за съжаление също така знам, че на този етап сме просто една капка в морето!

Надеждата на всички ни е в старанието!

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#129 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 19 June 2008 - 09:32 AM

И питане:
какво ще кажете на хората, които имат този "нюф" и много държат да го размножат? Те ви убеждават, че това е нюф и се обиждат ако им кажете, че не е. Това е пресилен пример, за да успеете да разберете - без значение е дали НЕ прилича хич катотози, или малко прилича като други.

Качена снимка
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#130 Потребителят е офлайн   lonesome Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1640
  • Регистрация: 13-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 19 June 2008 - 06:17 PM

Буш, страхотно включване. Тъкмо се прибирам и да споделя какво видях днес. Първо: "самоед" (след малко ще разберете защо е в кавички), с бледорижава, на пръв поглед жълта козина. Като отидох да го погаля попитах каква порода е. Собственика казва: Самоед е, от чужбиха е донесен, то в България няма такива.  :huh: И аз, естествено, си замълчах, какво можех да направя? Другото, което е съвсем по темата. Точно на светофара, преди училище видях чау - чау, муцуната на което изглеждаше като тази на бебе кавказка овчарка и на места козината му беше къдрава.  :huh: :rolleyes: Ясно е, че някои хора си вземат кученце от магазин, защото нямат достатъчно пари накуп да вземат куче от развъдник, но аз смятам, че човек, който наистина е любител на породата би бил по - упорит, би изчакал да събере нужната сума и пак да си вземе пале от любимата порода. След толкова изчетено тук, във форума, дори и това, което е умело прикрито измежду личните нападки, не смятам следващото ми куче да е взето от магазин, колкото и да са ми ограничени възможностите, защото те наистина са такива.
User's Signature

Качена снимка

#131 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 June 2008 - 10:29 PM

Само че за някои породи, много често кученцата в магазините са дори и по-скъпи от предлаганите в развъдници у нас.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#132 Потребителят е офлайн   joleto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 622
  • Регистрация: 26-August 07

Публикувано: 21 June 2008 - 09:35 AM

Lagerfeld се е изказал/а мн правилно!
Всъщност,такива са обстоятелствата в България...всеки ламти за пари и не му пука какво ще им е на хората след година-2...нали парите са им в джоба!
Бедна страна сме и всеки се хваща на най-евтиното...гледа на снимката изглежда добре,но не си правят преценка как ще бъде след 10 месеца :- и аз не си направих сметката!
Взех я защото се влюбих в нея,а и беше евтина...и си казах-какво пък?
Аз сбърках!Много хора са го правили,правят и ще правят и неможем да ги спрем или да им вкараме мозък в главите!
Ако някога си взема друго куче,то ще бъде от развъдник!Вече ми е писнало да ме лъжат,и мен и семейството ми!
Препоръчвам ви от развъдник,нека да е регистриран и известен!Незнаеш от къде могат да се появят измамници ;) не правете грешки ;)

#133 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 June 2008 - 11:15 AM

joleto, а на теб целия форум ти казваше да не правиш тази глупост да си взимаш куче от магазин, но ти мислеше че се заяждат с теб... наистина явно е важно човек сам да си строши веднъж главата и после се научава.

#134 Потребителят е офлайн   lonesome Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1640
  • Регистрация: 13-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 June 2008 - 11:28 AM

Стига сте и натяквали де! Ако е имала достатъчно пари накуп да си вземе куче от развъдник, убедена съм, че е щала да вземе от там!
User's Signature

Качена снимка

#135 Потребителят е офлайн   **БИЖУ** Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3613
  • Регистрация: 01-May 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2008 - 11:46 AM

Цитат

Lagerfeld се е изказал/а мн правилно!
Всъщност,такива са обстоятелствата в България...всеки ламти за пари и не му пука какво ще им е на хората след година-2...нали парите са им в джоба!
Бедна страна сме и всеки се хваща на най-евтиното...гледа на снимката изглежда добре,но не си правят преценка как ще бъде след 10 месеца :- и аз не си направих сметката!
Взех я защото се влюбих в нея,а и беше евтина...и си казах-какво пък?
Аз сбърках!Много хора са го правили,правят и ще правят и неможем да ги спрем или да им вкараме мозък в главите!
Ако някога си взема друго куче,то ще бъде от развъдник!Вече ми е писнало да ме лъжат,и мен и семейството ми!
Препоръчвам ви от развъдник,нека да е регистриран и известен!Незнаеш от къде могат да се появят измамници ;) не правете грешки ;)
Толкова много си противоречиш в предишни и сегашни постове,че чак ми ставаш смешна.Оплете се в собствените си разсъждения.
User's Signature

Качена снимка

  • (7 Страници) +
  • « Първа
  • 5
  • 6
  • 7
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни