Dog.bg Форуми : Как да съхраним чистотата на породите

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Как да съхраним чистотата на породите

#21 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 June 2005 - 11:05 PM

Знаете ли-иска ми се малко ,о6те много малко да поразровите тази тема и то не толкова едностран4иво-само по посока на обикновени хоритса-незнае6ти и неграмотни-които пускат такива обиави...Определено не6тата са по-далбоки и сериозни-една такава обиава,колкото и абсурдна да е,едва ли представлиава сериозна заплаха за фелинологииата в БГ!Имам предвид следното:
Не мислите ли,4е е много по-сериозно и фатално,когато хора,обиавили се за развад4итси и занимава6ти се активно с "развадна"деиност нару6ават много от саздадените правила?!И как приемате факта,4е такива хора с4итат родословието за "снобарска приумитса",воденето на живoтното на изложби-за "парадиране"...Такива хора са сред ВАС...Пониакога,когато животното им има родословие,се оказва в последствие,4е е от друг ба6та,за6тото е допуснато безконтролно заплождане...Какво мислите за това?!?Какви мерки предприемате сре6ту такива хора...
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#22 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 11:16 PM

Ами...засега такива сред НАС (НФФе) няма!!!!!!! Родословието при нас е един от НАЙ-важните атрибути за една котка!!! А развъдчикът докладва какво прави, за да получи родословие!!! За НАС воденето на изложба е също ОСНОВНА дейност, за да получават котките ни т.нар. разплодна способност, за която вече започват да се затягат нещата и да се търси доказването й, както е записано по правилник!!! Не си мисли, че сред НАС се допускат такива хора!!! А не-членовете ни, за да участват по наши изложби доказват всичко документално (като не се зачитат измислени родословия, и всичко се проверява във ФИФе регистрите!!! - проверяват се надлежно и старателно и всякакви претенции за титли от ФИФе съдии!!!)
Хората, за които ти говориш, Цвети, НЕ СА и НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ развъдчици!!!, а и не могат да бъдат допуснати сред нас, защото процедурите са строги и ще стават още по-строги, за да се спазват напълно същите правила, каквито спазват всички други клубове и федерации на ФИФе!!!
Търгашите НЕ СЕ и НЯМА ДА СЕ толерират сред нас - не е случайно изискването на ФИФе една женска да има не повече от 3-4 котила за Две години!!! - преди всичко е за нейното здраве, а не да ражда по 3-4 пъти годишно, като се амортизира тотално...
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#23 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 June 2005 - 11:29 PM

4е ги има,има ги...но ме удовлетвори това,което каза-4е ниама да се толерират!!!За6тото именно тези са хората,които визира-"нахакани" ,които идват с хилиади претентсии и миродавното си мнение,4е тиахната котка е толкова ка4ествена,толкова уникална...4е ниама нужда от родословие и водене по изложби...
Знае6 ли-тези хора публикуват и тук и дават "професионални"мненииа и савети...Не мога да остана невазмутена от 4ове6кото литсемерие...Ина4е сам сагласна с теб и подкрепиам са6тествуването и спазването на вси4ки правила-така,както е редно...
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#24 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 11:32 PM

лично аз не вярвам, че подателят на обявата Х е неграмотен и незнаещ и знам защо го казвам. Може би все още едната обява да не представлява заплаха, но ако други такива хорица решат да последват "примера" му... ех, каква лавина от нови породи се задава... bl) bl)
Този въпрос, който повдигаш определено е много важен/принципен и аз мисля, че може би знам кого визираш - е, ако има начин тази информация да е стигнала до теб cl). Аз, разбира се, не се стряскам ни най-малко от това, че някой ме квалифицира като "черна овца", макар че съм козирог, а не овен l) l) . Зададох директно въпроса си и ... отговор не получих, но не съм го забравила... но пък и не съм оправомощена да взимам каквито и да е мерки (за съжаление). За момента повече не мога да коментирам, разчитам силно на това, че "нещата се затягат" !
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#25 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 11:39 PM

къде съм пропуснала това, че родословието било снобарщина и воденето на котки на изложби е парадиране ... l)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#26 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 June 2005 - 11:44 PM

Когато класифитсирах вапроснииа са4инител на обиавата така,имах предвид,4е ако бе6е достата4но грамотен и запознат...6те6е да знае колко тсенна е например руската синиа котка(ако неговата е такава)и едва ли ниакои здравомисле6т 6те повиарва,4е притежател на такава котка 6те иа запложда с персиика,например!?...Дано наистина се се6та6 кого имам предвид-даже визирам двама ду6и,а не един,за сажаление!!!
За останалата 4аст от саоб6тението ти коментар ниама да правиа...но ако сам пропуснала да отговориа на конкретен вапрос,не е било наро4но и може да ми се припомни за какво става вапрос...
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#27 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 June 2005 - 11:52 PM

Знае6 ли,...не сам от хората,които се боиат да кажат истината,но винаги предпо4итам да иа кажа о4и в о4и...и 6те го направиа,когато се видиа с вапросните хора!Сега ниамам тази вазможност-тситирах тиахното мнение за родословииата и изложбите,за да го про4етат и да им стане неудобно...да си свериат малко 4асовнитсите и да си дадат сметка,4е преди да се прави6 на ниакакав...парво триабва да си!!!
Ниама да се у4удиа,ако ниакои ден,скоро и от тиах "тсафне"подобна обиава...но те са толкова "нахакани",4е ни6то 4удно тази обиава да иа про4етем и тук...
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#28 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 11:59 PM

е, аз знам за един. Останалото в съобщението ми си има друг адресат (може пък да се случи да мине оттук и да го прочете). Питах се къде съм пропуснала изявленията за - родословието е снобарщина и котката е уникална, няма нужда от показване по изложби, което пък си е чиста проба парадиране - или не става въпрос за този форум. това беше.
Всъщност напоследък се чудя дали изобщо са останали здравомислещи хора (това във връзка с въпросната обява), защото преди всичко това да се случи и да се стигне до обявата - имаше разговори, обяснения, обсъждане, но ... явно без резултат.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#29 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 June 2005 - 12:01 AM

Разбирам... но всичко това е много много жалко... и все по-пошло става. Радвай се, че си далече.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#30 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 22 June 2005 - 12:11 AM

Дале4е сам...оба4е ми е болно!Особено,когато става вапрос за лиубимата ми порода,за това 4е моето желание да се оправиат не6тата поне за една порода-не сре6та разбиране,а само упретси...Ве4е си мислиа,4е става вапрос за наи-долна проба завист,така типи4на за балгарина!Болно ми е,4е полу4их разбиране от американски развад4итси,които ме поо6триават с пожелание-нека,радваме се,4е и в БГ има интерес кам на6ите котки...а самите бг-развад4итси...дори не могат да приемат(един от тиах),4е от баде6тите си "снахи'"6те изисквам наи-малкото и РОДОСЛОВИЕ...Ами-да,6те го изисквам,за6тото моето коте 6те го има...и не само това:
Не ми пука колко котета 6те имам като поколение...и едно ми стига,но да е ка4ествено,да сам удовлетворена от това,което 6те правиа...ина4е за какво говорим---сас са6тииа успех,ако е само за спорта-6те си пусна котарака да обиколи махалата и да си "набави"нужната броика...


--------------------
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#31 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 22 June 2005 - 12:40 AM

A за вапросната обиава-ако никои здравомисле6т...абсолиутно никои не купи тези котета и не се обади да се интересува за тиах-така,както е редно...едва ли 6те има повторно заплождане!!!Ето това е не по-малко важно...от купува4а зависи да проиави са6то разум!
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#32 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 22 June 2005 - 07:10 PM

Цитат

Манус - радвам се, че си се постарал да намериш точния цитат!!! Де повече хора да бяха толкова амбицирани!!!:)))
Това, което пише там е точно така и на практика на това животно му се дава само номер в родословната книга - това означава да бъде "registered" - никъде не пише, че му се издава родословие!:) (и то празно;)) Този номер после за записва срещу неговото име в родословията на неговите деца, внуци и т.н. (щото както предполагам знаеш, срещу всяко име в едно родослоие има номер на родословието в съответната племенна книга - иключение се допуска само в F4, поради евентуална липса на място).
Що се отнася до XLH/XSH progeny - ясно си пише "may" - това може да стане по решение на Развъдната комисия и то след обоснована молба от съответния член с каква цел иска тази регистрация!!! Не е обосновка "Ами много ми е красиво животното и искам да си имам номер"!!! За такива животни е САМО клас "домашни коти" по изложбите!!! XLH/XSH progeny - е за животни, които се считат за носители на някакви ценни гени, които в последствие да се използват в някаква целенасочена развъдна програма!!!

мерси за похвалата ;) не че ми е било трудност да го намеря това, и мисля че всеки с някакви претенции (в случая аз) трябва и малко да се постарае. и всъщност това което ми отговори много ми допада на това което искам-нищо повече от номерче което да се впише при поколението на котката ми (при събиране с родословен котарак), което ще намали неродословните животни (не елитни, но с родословие... порода). и в тази връзка (за енти път ама какво да направя като все недоразбирам нещо...) какво означава "обоснована молба"? това което по горе съм написал обосновка ли е?

#33 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 22 June 2005 - 09:15 PM

манус - значи:
1.) явяваш се с твойта котка още на първата изложба в клас 13 - начинаещи;
2.) получаваш отлична оценка от съдия на ФИФе, потвърдена от втори съдия на изложбата;
3.) получаваш право на номерче, НО - ако искаш да я развъждаш, я водиш на още две изложби, където да получи поне отлична оценка, ако е мъжки, и поне мн.добър, ако е женска, за да получи животното ти разплодна способност; едва тогава
4.) подаваш молба до развъдната комисия, в която описваш кой белег от твоето животно считаш за важен за породата в България и считаш за полезно да бъде закрепен в желаното потомство, като посочваш и с кое животно искаш да го заплодиш и защо;
5.) получаваш разрешение и пристъпваш към заплождане. Без разрешение, НФФе НЕ Е ДЛЪЖНА да издаде експериментални родословия!!!
Иначе, разбира се че ще те похваля - не всеки се захваща да рови и търси, а обикновено идва с претенции - уви!
Желая ти УСПЕХ с твоето животинче!:)))
П.С. А ако животното ти е женско и след първото котило се окаже, че дава ценни екземляри и искаш да продължиш да я развъждаш, тогава си регистрираш и развъдник!!!:-)
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#34 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 23 June 2005 - 12:37 AM

Браво,Манус!!!Браво,skogkatt!!!Ето за това става вапрос---дано са пове4е хората като ВАС!!!На Манус стискам палтси,за6тото иска и знае,и 6те направи наи-доброто!На skogkatt-пожелавам професионални успехи...и ти благодариа за хубавите думи и пожеланииа!!! r)
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#35 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 24 June 2005 - 11:29 AM

П.С. Има изключения с по-строги изисквания в правилата на ФИФе към някои породи, но от тях няма въобще в България...
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#36 Потребителят е офлайн   netcat Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 12-June 05

Публикувано: 05 July 2005 - 01:47 AM

Цитат

хора, а ще ми повярвате ли, че една позната ветеринарка ми обясняваше как е против селекцията на кучетата и котките от хората, защото така те се обременявали генетично с безброй болести?????  bl)  bl)
затова пък при бездомните и безпородни животни имало естествен подбор и затова живеели толкова дълго.  b) и го обясняваше на всички пациенти.

ето с това няма преборване, защото такъв човек си мисли, че е наясно с всичко...

Това всъщност си е точно така, но чак пък да умират по-рано... едва ли (или поне едва ли всички - напр. сфинска е с къса продължителност на живота, за други не съм се интересувала), просто са по-податливи на заболявания.
Но най-лошо става, и най-вече се проявяват тези проблеми, когато селекционера не внимава какво прави. Такъв пример мога да дам от развъдник на НФФе (да не го казвам кой е) - прекрасно коте на външен вид, но иначе безплодно - с показател за естрогени 0 от натрупан имбридинг, да не говорим, че бащата ту се оказва един, ту друг, а накрая като се разрови из хвърчащата тетратка става ясно, че такова коте няма b)
За чистопородността - докато развъдниците развъждат пет животни, с тук-там изключения брийд (не визирам всички), то дали ще си купиш от подобен 'развъдник' или от обява за смеска между еди-какво-си и еди-какво-си е почти равнозначно за мен.
Бтв, какво е това коте от аватара шхат, много е сладко :)

#37 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 05 July 2005 - 07:35 AM

Неткат,
започваш интересна тема, но нека изясним и някои други неща. Признавам факта, че си препатила доста с котетата си и ти се е наложило да прочетеш доста литература за заболявания, НО много често един лекар трябва да мисли комплексно и глобално, а не да тълкува нещата директно и да ги опростява.
Не разбирам с какво точно те е засегнала НФФе, че провеждаш тази агитация срещу нея? Защо в момента се превръщаш в глашатай на развъдник Persy De Gal, като само преди година водеше същата масирана кампания срещу тях? Аз знам този случай и понеже се хвърлят обвинения просто ей така ще ти разкажа историята.
Преди 2 лета семейство Праматарови отиват на гости у г-жа Герасимова, за да закупят котета с цел препродажба. Котетата са спазарени на символична цена, защото вземат повечко. Между тях е и въпросното коте Тара Хелиос, което е коте клас домашен любимец, защото има лицева асиметрия и трябва да бъде кастрирано, а не да се използва за разплод. Проблем като този се среща често при тази порода, но борбата с него се води генерално в целия свят, но не и тук. Та в този ред на мисли се питам защо му се прави изследване за естрогени?! Ти какво ще ми отговориш, като изнасяш тази тема и поставяш този въпрос, като той води други след себе си? Когато ме попитаха за съвет по този случай и ми казаха къде са правили изследването им казах, че могат да бъдат 99% сигурни, че то не показва обективния хормонален статус на животното и трябва да го направят другаде, ако за себе си искат да разберат нещо, но то няма да направи животното по-малко дефектно. За твое сведение инбридингът не води до стерилитет.
От друга страна се чудя на източника ти на информация, защото почти всички техни котки произлизат от котки от г-жа Герасимова, че дори и твоите и вместо да са доволни, че имат някакви прилични котки непрекъснато се бълват змии и гущери по неин адрес. Смятам, че за да знае какво е постигнал един човек, винаги трябва да помни откъде е тръгнал. Омръзна ми да слушам дребни нападки, които нямат за цел да доведат до повишаване на фелиноложката култура и постигане на по-високи резултати в развъждането, а гонят личните интереси за запазване на параметри, което е в разрез с програмите на всяка една уважаваща себе си организация.
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

#38 Потребителят е офлайн   netcat Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 12-June 05

Публикувано: 05 July 2005 - 10:49 AM

Kъде е на Тара лицевата асиметрия?!?
Качена снимка

И това е смешно... някой ще знае, че котката му е кастрат и ще ходи да я изследва за безплодие.
А война - не водя, нямам и подобни намерения:) Колкото за последния абзац и чистопородността, най-малко съм имала предвид софийските ви развъдници от НФФе, едва ли има някой, който да не се досеща за кои става въпрос при даденото определение.

#39 Потребителят е офлайн   netcat Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 12-June 05

Публикувано: 05 July 2005 - 11:21 AM

Малко съм пообъркала историята:)
".... И не е само това, аз имам и друг проблем с нея. Преди месец и направих кръвни изследвания и се установи, че е с 0 % естрогени. Безплодна е от натрупан имбридинг или от лекарство дадено й преди да я взема. Този проблем имат още 10-тина котки, които познамам и са взети от *****. Това го знае и Мартин, а и ***** затова си продава котката от нея.
Нека не ти прозвучи като клюка, а само като полезна информация..."

"...в родословието, което е издадено от ***** пише на 05.06.2003 г.,т.е. вчера й празнувахме нещо като рожден ден. Пиша ти така, защото не съм сигурна дали наистина е родена тогава. Когато я взимах, госпожата не знаеше кой всъщност е бащата (и двата и мъжки били с майката). Миналата година пък ми изтърси, че майката на Тара никога не е раждала червено коте. Два месеца я чаках да си рови из раздърпаната тетрадка с разпадащи листове(племенната книга на цялото НФФе)и не можа да ми отговори кои са всъщност истинските родители на горкото коте. И така, Тара е паднала от небето и незнам какво да мисля, а Таричка е толкова добро и мило коте и я обичам много, много. Не мога да си представя колко са достоверни всички родословия издадени от нея и клуба й, след като сама си признава, че нейните не знае и не помни. На последната изложба в София я чакаха няколко човека търсещи отговор, защо са им объркали рожденни дати, написани други родители на котетата им, объркани кодове на цветовете и т.н. Направо не повярвах. Та за Тара.... ще си я гледам такава и няма да я обичам по-малко заради това."

#40 Потребителят е офлайн   fantik Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 397
  • Регистрация: 16-February 05
  • Location:София

Публикувано: 05 July 2005 - 01:39 PM

Тара е котка с лицева асиметрия и ако я погледнеш добре ще установиш, че брадата й е наляво и челюстите й се разминават. Това е причината да бъде категоризирана като пет клас и да не се използва за развъждане дори хормоните й да са в норма.
Племенната книга на НФФе не е тетрадката, в която г-жа Герасимова си води лични записки за котилата си. Не разбирам защо Галя говори за неща, които никога не е виждала.
Аз питам Галя защо си оставя котка за развъждане при положение, че не знае кои са родителите й?
Относно объркването на родителите и цветовете мога да кажа, че доста хора в тази страна имат проблеми с определянето им, това не е никак лесна работа и при положение, че половината от кръжащите родословия са изфабрикувани е нормално да става така.
Съжалявам, че се стига до положение да се дискутират тези теми, но когато някой всячески се стреми да дискредитира дадена организация, в която доскоро е членувал и дори след това отново желаеше да членува,не мога да стоя и да наблюдавам безучастно.
User's Signature

Развъдник за персийски котки Star Night (CFA & FIFe registered)[br]www.starnightpersians.com

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни