Dog.bg Форуми : Как да съхраним чистотата на породите

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Как да съхраним чистотата на породите

#1 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 06:57 AM

Ето ви обява: "продавам полуперсиски котета, на 35 дена, 2 мъжки сиви 100лв едното. 1 женско черно 150лв, майката е руска синя-нибелунг, бащата е персиец"... bl) bl)
Приятели, любители на чистопородните животни, как ще коментирате това ?!?! a)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#2 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 June 2005 - 08:23 AM

ми различно може да се тълкува
на първо място е алчост, защото не може да се продават на такава цена безпородни животни. от друга скрана виждаме откровеност в отношенията-казват си и майката и таткото какви са (всъщност на какво приличат тъй като се съмнявам даимат родословие), а не да твърдят че са персийчета, или синя руска... мисля че в случая второто е похвално, а първото въпрос на пазарно мислене bl) ако има търсене... защо не r)

#3 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 21 June 2005 - 09:38 AM

Нищо не може да ме учуди, особено след изявлението на един "развъждач" на мини-зайци r) На въпрос кога са родени две зайчета - едното клепоухо, а другото лъвска глава - отговорът беше една дата... питах го зайките му да не раждат по поръчка и отговори... "ми те са от една майка" bl) bl) bl) Същото с обявите за котки по таблото - "продават се ...бр. сиамски и ...бр. персийски котенца - майка сиамка, баща персиец" bl)
Без коментар s)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#4 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 10:27 AM

Цитат

ми различно може да се тълкува... защо не r)

Манус, учудваш ме ... bl) това за откровенността - ясно, поне не го крият, но какво е това "полуперсийчета" или "полу-руска синя", а многогодишният труд на селекционерите ???? не, не е пазарно мислене, а ... bl) има търсене на какво - на помияри, ли? Нямах представа...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#5 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 June 2005 - 10:33 AM

това с полу**** е също пазарен трик, в подкрепа на твърдението ми че става въпрос за алчност. а на такива хора не им пука за труда на селекционерите, ако изобщо имат представа за какво става въпрос. защото повечето от тези хора си мислят че те породите са нещо абстрактно и си съществуват по подразбиране, а не защото някой години се е трудил за това. виж това-

Цитат

"продават се ...бр. сиамски и ...бр. персийски котенца - майка сиамка, баща персиец"

ме ядосва много повече-това е не рекламен трик а откровена лъжа с цел облага. защото обикновено се продават и с "родословие" (често на ръка написано).

#6 Guest_папи_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 June 2005 - 10:48 AM

c) Много хора продават така какви ли не котета и кучета, няма какво да се учудваш .Изненадващо за мене е че ги продават, а не подаряват! По цял свят хората като нямат достатъчно пари за породисто животно си вземат за компания безпородни.
Значи помияр е бездомното животно, а домашното е безпородно. Не е срамно да се отглеждат и размножават безпородни животни. Хората в къщи имат нужда от котки мишелови, според книгата ми за котки най-добрата за целта порода е шартрьоз. Ама чичо от село дали е чувал и ще даде ли пари. Как мислиш сър Арчи дали е мишелов, според размера му трябва да е и плъхолов, но е домашен любимец и освен това породата му може да не е мишеловна. Аз имам на къщата си Лъки огромен котарак с полудълга козина много красив, шарен и със сиамска муцуна. Подари ми го комшия и доста котенца наоколо имат неговия вид. Комшиите го хранят през седмицата, а през уикендите и лятото аз си го гледам и храня. Нямам мишки и плъхове, хлебарките лови и яде, не дава чуждо животно да премине през двора и познава нашите домашни любимци и играе с тях. Кучетата пасти да ядат като пазачи.

#7 Потребителят е офлайн   puppy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 155
  • Регистрация: 21-May 05

Публикувано: 21 June 2005 - 11:27 AM

Лошото е ,когато умишлено си решил да създадеш такива животинки, а след това искаш и да печелиш от тях.
Ние имахме друг случай- получихме кръстоска от мъжки пинчер и женска болонка bl) . Не сме искали да става така, но когато двете кучета са на едно място много трудно се предотвратява. Малките бяха големи сладури (малко странни, но все пак b) ). Стопаните на женското куче ги подариха на познати и дори си оставиха едно за тях. Нищо, че не бяха породисти, хората пак си обичаха и се грижеха за тях!
Има много хора, които не държат кучето/котето им да е породисто и да има родословие. Незнам дали ще се съгласите, но едно куче или коте взето от улицата с нищо не отстъпва на такова със супер родословие. Според мен повечето животинки се купуват, защото детето иска куче или коте. За голяма част от хората е по- важно да купят евтино животното вместо да търсят развъдчици и клубове. Освен това е по- лесно: отваряш вестника и готово!

#8 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 21 June 2005 - 11:41 AM

c) Това бях аз и пак казвам
СРАМНО Е ДА СЕ ПРОДАВАТ БЕЗПОРОДНИ ЖИВОТНИ!

Това са откровена алчност, безхаберие и мошеничество.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#9 Потребителят е офлайн   schatzie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 338
  • Регистрация: 27-April 05

Публикувано: 21 June 2005 - 12:44 PM

здравейте, нали може и аз да се включа? c)
може би наистина на първо място е алчността, но и мързела - на хората им е много по-лесно да получат котенца от две котки, които са им наблизо или под ръка, вместо да си вдигнат за*ниците и да отидат не дай си боже в друг град или страна и да намерят подходящия партньор за животното.

Освен това липсва информация - айде сега има Интернет, но преди 16 години когато се сдобих с тайски котарак, за всички това беше сиамски котарак b) Има книги и списания, обаче са на английски или руски, не на български...

знаете как стои и въпроса с кастрирането на животни в България - кажете на леля Пена как е по-добре да си кастрира котката и ще чуете, че трябва да роди поне веднъж в живота си иначе ще се разболее сериозно и ще умре bl) обаче междувременно ще я тъпче с лекарства против разгонване

иначе не е фатално да има и безпородни животни, ако хората търсят такива - защо не? проблемът е когато лъжат, че такива животни са породисти и резултат от развъдна програма ...

#10 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 03:00 PM

А още по-кофти е, когато такива измислени 'персийки' и измислени 'норвежки' и какви ли още не изведнъж идват нахакани и със самочувствие и искат да печелят награди по изложби - е тогава става страшно!!!
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#11 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 June 2005 - 03:41 PM

Цитат

А още по-кофти е, когато такива измислени 'персийки' и измислени 'норвежки' и какви ли още не изведнъж идват нахакани и със самочувствие и искат да печелят награди по изложби - е тогава става страшно!!!

с това не съм съгласен напълно. всеки има право да иска котката му да спечели награда, и това не е лошо. страшното идва от това че няма кой да обясни като хората на тези собственици как да стане това. че могат да извадят родословия на котките си (риексни), и че след това могат да ги водят свободно по изложби, да ги развъждат и че постепенно родословието се запълва. не мога да разбера защо обаче не се казва това? на някой му е по-удобно да се развъждат мелези или...

#12 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 04:32 PM

манус - не си съвсем прав! r)
кажи ми как да обясня на собственик на персийка класик, че може да вземе награда? ако кажа такова нещо, значи да излъжа! а ние залагаме не на привличането на хора на всяка цена, а на говорене на това, което е истина, за да няма недоразумения! b)
А за да получи една котка експериментално (риексно) родословие поне единият родител трябва да е с признато родословие! Ако не се знаят родителите на животното, то може да участва на изложби в клас 13 - начинаещи - и ако бъде оценено отлично, тогава вече неговите котета могат да получават риексни родословия, но не и то. И после вече да се попълва родословието със следващите поколения...:)
Членовете на УС на НФФе НЕ СМЕ СПИРАЛИ да разясняваме това на всеки, който се е обърнал към нас!!! Проблемът идва, когато хората не искат да ни вярват и започват скандали и обвинения, че ние си правим федерация и изложби за нас си, което вече не само не е верно, а и обидно!!! Защото ние отделяме и време и средства и нерви само и само в България да се въведе някакъв ред в развитието на фелинологията!!!
Разбира се, че излъганите от зоомагазини и тям подобни, които пожелаят да започнат начисто и по правилата са добре дошли, но...много често ни се налага едва ли не да се борим със самозванци и невежи, което дори е досадно!!! - за тези хора говорех!!!, които идват хем сбъркали, хем без възможност за развитие с котката, която имат, хем с ГОЛЕМИ претенции!!! Е това не може и НЯМА да бъде толерирано - нито от НФФе, нито от ФИФе!!!
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#13 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 04:41 PM

Лично мое мнение (с което не желая да замесвам други и ангажирам само и единствено себе си) е, че нещата не стоят точно така. Ако въпросната руска синя на въпросния Х е чистопородна котка, за което - предполага се - той е платил полагащата се сума, защо той си позволява да я запложда с друга порода, което е неприемливо, тъй като отново, предполага се, това е направено нарочно, а не просто защото двете животни живеят в един дом и нещата са bl) излезли извън контрол? Всъщност, може би Х само си мисли, че има руска синя... както и да е. Мислите ли, че той е бил воден от някаква цел ? Не, просто, семпло и чисто безхаберие... Вероятно, schatzie, той дори не е наясно с понятието кастрация, не е потърсил отговор на въпроси като - ще има ли проблеми ако котката изобщо не роди или важно ли е наистина да е роди поне веднъж, защото от това зависи здравето й (по този повод пък какви легенди се носят)... И пак просто, семпло и чисто безхаберие...
Ето това е:

Цитат

лошо е, когато умишлено си решил да създадеш такива животинки

Да, лошо е, защото се обезсмисля дългогодишния труд на стотици селекционери из целия свят! В цивилизованите бели държави едва ли някой умишлено ще се реши да направи подобно нещо - ей, така просто за опита, ей, така просто защото така му е хрумнало, но при нас в БГ, всичко е позволено и всичко може да се прави.
А, и пари им иска ! Не че 100-150 лева са кой знае каква главозамайваща сума, но Х дори не съзнава, че няма право на това.
Да, съгласна съм с това, че по цял свят хората като нямат достатъчно пари за породисто (=чистопородно) животно си вземат за компания безпородни. Но за мен помияри са и котетата от тази конкретна връзка.
Откакто се помня съм живяла заобиколена от животни - години наред сред тях нямаше чистопородни и никой не ми е искал пари за да ги взема при себе си. Грижила съм се за тях и съм ги обичала така силно, както сега обичам и бритишите си. Няма нищо лошо в това да имаш просто някаква котка, за мен обаче е лошо когато съзнателно от котка, която е "нещо" (а дали изобщо е?!?) решиш "да произведеш" "нищо".
Не знам, папи, дали сър Арчи е мишелов, нито имам намерение някога да разбера това. Някои сигурно помнят една госпожа на фелиноложките изложби в София, която на всеослушание разказваше, как оставяла котката си сама да си набавя храна, да лови и похапва мишки... (то май беше котарак, но пък какво значение). Е, папи, аз не съм от нейната "порода".
Не е така, Манус, говорено е и за Riex родословия. Хората обаче не питат какво се цели с това, как изобщо става това - те освен, че смятат, че са господари сами на себе си, са убедени, че имат достатъчно знания и да се намесват и в други съдби, били те и на котенца дори...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#14 Потребителят е офлайн   schatzie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 338
  • Регистрация: 27-April 05

Публикувано: 21 June 2005 - 07:14 PM

хора, а ще ми повярвате ли, че една позната ветеринарка ми обясняваше как е против селекцията на кучетата и котките от хората, защото така те се обременявали генетично с безброй болести????? bl) bl)
затова пък при бездомните и безпородни животни имало естествен подбор и затова живеели толкова дълго. b) и го обясняваше на всички пациенти.

ето с това няма преборване, защото такъв човек си мисли, че е наясно с всичко...

#15 Потребителят е офлайн   tsveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 811
  • Регистрация: 08-February 05

Публикувано: 21 June 2005 - 07:48 PM

Цитат

Ето ви обява: "продавам полуперсиски котета, на 35 дена, 2 мъжки сиви 100лв едното. 1 женско черно 150лв, майката е руска синя-нибелунг, бащата е персиец"... bl) bl)
Приятели, любители на чистопородните животни, как ще коментирате това ?!?! a)

Жалко,много жалко наистина...такива котета триабва да се подариават,ако ве4е са саздадени-дори и да не са 4истопородни,те имат право да бадат оби4ани,не по-малко от другите!Поне такова е моето отно6ение кам самите животни,а за 4овека-продава4а,тарговетса-мога да тситирам мнението на един известен професор:
"Докато има телета,6те има и касапи!"...Вапросат е в това купува4ат да не се е поставил в ролиата на "теле"-затова триабва да има по-висока фелиноложка култура от страна и на онези,които тарсиат...за да не може тиахното незнание да стимулира разваждането и пазара на такива животни!!!
User's Signature

"Pravia,kakvoto triabva-da stava,kakvoto 6te!"(L.N.TOLSTOI)

#16 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 21 June 2005 - 09:08 PM

съгласен съм с тебе вече, след поясненията. може да се обяснява на човек който е поне средно интелигентен и разбира какво му се говори. винаги има някой който ще дойде при тебе със собствена концепцция за нещата и ще ти обясни че нищо не разбираш от котки ако не я приемеш bl)

за Риексните родословия-това е от правилника на ФИФе

Цитат

4.4.5.2.1 Cats with unknown background
Cats with unknown background may be registered in the RIEX register providing the breeding committee
of the FIFe member has granted permission to the registration. These cats are registered as:
XLH * Longhair progeny
XSH * Shorthair progeny
Subsequently these cats may be re-registered in their corresponding recognized breed by meeting the
following requirements:
being exhibited at the minimum age of 10 months during an international cat show in the «Novice
Class»
being judged by at least two international judges, who are aware of the circumstances and under
control of the national breeding committee
by obtaining the qualification «Excellent» from both the judges.


защо ми се струва че малко се различава от написаното от теб?

Йона, съгласен съм с всяка твоя дума. аз не ти противореча. само казах че всеки има право да продава каквото си поиска на каквато си цена поиска стига да има кой да го купи (пазарен принцип), независимо от моралните и други принципи на които това противоречи. и че е похвално в случая че има известна (защото не знам до колко това са котки от тези породи) откровеност.

#17 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 09:45 PM

Цитат

В цивилизованите бели държави едва ли някой умишлено ще се реши да направи подобно нещо - ей, така просто за опита, ей, така просто защото така му е хрумнало, но при нас в БГ, всичко е позволено и всичко може да се прави.

В Цивилизованите държави, ако СЛУЧАЙНО някой такъв си позволи такова нещо, то той МОМЕНТАЛНО бива изключен от федерацията, където членува /защото там по принцип хората интересуващи се от котки търсят да членуват в клубове и федерации както им викахме ние - по интереси/!!! Защото кръстосването между породи е забранено!!! /освен когато някой селекционер се е заел да създава нова порода и е получил разрешението на съответната Развъдна комисия за това!!!/. Има разрешено кръстоване между породи, но САМО между т.нар. "Сестрински породи", което е изрично упоменато в правилата /на ФИФе - там ги има категорично!!!/ - за това обаче СЪЩО се иска РАЗРЕШЕНИЕ /писмено/ от съответната Развъдна комисия след обосновка какъв белег от породата се цели да бъде закрепен в поколението!!!
За всичките тези тънкости обаче в България е МНОГО далече да се говори - УВИ!!! Докато царува търгашеството и невежеството...все ще е така!!! И именно в преборването на тези нагласи в обществото и в повишаването на фелиноложката култура не само на развъдчиците, но и на потенциалните купувачи-членове на българското общество се крие огромната отговорност на всеки член на НФФе!!! /Който член се предполага да е запознат предварително с правилата в НФФе, респективно ФИФе!!!, а ако не е - има кой да му помогне да стане!!!/

schatzie - ами като е ветеринарка, да не мислиш че е и киноложка или фелиноложка??? ветеринарите също имат нужда от обучение по тези неща!!! Е, жалко е наистина, че има и чак пък толкова непросветени хора - това ме навежда на мисълта да се усъмня и в нейните способности като ветеринар!!!
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#18 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 09:54 PM

Манус - радвам се, че си се постарал да намериш точния цитат!!! Де повече хора да бяха толкова амбицирани!!!:)))
Това, което пише там е точно така и на практика на това животно му се дава само номер в родословната книга - това означава да бъде "registered" - никъде не пише, че му се издава родословие!:) (и то празно;)) Този номер после за записва срещу неговото име в родословията на неговите деца, внуци и т.н. (щото както предполагам знаеш, срещу всяко име в едно родослоие има номер на родословието в съответната племенна книга - иключение се допуска само в F4, поради евентуална липса на място).
Що се отнася до XLH/XSH progeny - ясно си пише "may" - това може да стане по решение на Развъдната комисия и то след обоснована молба от съответния член с каква цел иска тази регистрация!!! Не е обосновка "Ами много ми е красиво животното и искам да си имам номер"!!! За такива животни е САМО клас "домашни коти" по изложбите!!! XLH/XSH progeny - е за животни, които се считат за носители на някакви ценни гени, които в последствие да се използват в някаква целенасочена развъдна програма!!!
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#19 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 June 2005 - 10:06 PM

Manus, не съм го приела като опит да ми противоречиш, а просто се учудих на "спокойствието", което усетих в думите ти. Но после се замислих, че не могат всички да са трудно контролируеми и кибритлии като мен bl) ... Именно защото принципът е - както казва skogkatt - безразборното кръстосване между породи е ЗАБРАНЕНО, особено от хора, които нямат ни най-малка представа какво правят! Затова и алармирах, повдигайки тази тема, защото фелиноложка култура в БГ почти липсва и тези, които имат повече или по-малко опит и знания в тази област трябва да говорят, пък дано нещо се промени към по-добро !!! И хората трябва да разберат, че това не са просто ей така капризи на един или на друг - а принципи, които би трябвало да се спазват, които е важно да се спазват.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#20 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 21 June 2005 - 10:16 PM

На подобни обяви трябва веднага и подобаващо да се реагира!!! И така ще се реагира при всяка подобна идиотщина!!! Наистина е недопустимо повече подобно невежество и претендиране за какво ли не!!!:)
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни