Dog.bg Форуми : Кастрация на котка - популяризиране

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Кастрация на котка - популяризиране

#21 Потребителят е офлайн   PinK^{LaDy} Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 100
  • Регистрация: 21-August 07
  • Location:Varna

Публикувано: 08 August 2008 - 02:37 PM

За бездомните котки не съм казала нищо.Спасявала съм доста котки и съм хранила и съм прибирала вкъщи (дори котката при баба ми е от улицата).Хората в един малък град едва ли разполагат с толкова добри специалисти каквито има в София и за тяхното животно риска е доста по -голям.Но не кастрацията не носи рискове и едва ли не трябва всички животни да се кастрират.Така и не можахме да се разберем явно аз не мога да се изкажа както трябва.Исках да кажа че какъв е смисала да се призовават и хората които си гледат животните и няма опасност да им забременей котката да си ги кастрират.Животните се нуждаят от любов и грижи и повечето улични котки са точно от това че хората са си взели котка,но тя е започнала да прави бели и те вече не могат да я траят и хайде на улицата.Дори и да се кастрират апсолутно всички котки живота на тия на улицата отново няма да е хубав.Тях всеки миг може да ги блъсне кола някое лапи да ги рита и т.н.Хората играят най голяма роля тука защото ако те си гледат жовотните и не ги изхвърлят като кофа за боклук на сметищата и по улиците тоя брой бездомни котки няма да съществува.Не е ли така?
User's Signature

Всеки Страда И Всеки Обича , А После Плаче И Дълго Мълчи.Всеки Вярва В Някого , Докато Той Не Го Нарани

#22 Потребителят е офлайн   dolittle Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 25-June 08
  • Location:София

Публикувано: 08 August 2008 - 04:10 PM

Да, така е! Абсолютно си права! Но има и доста немърливи стопани, който си пускат котките и не ги наблюдават,когато са разгонени, както ти твоята. и те би трябвало да ги кастрират. аз също съм имала коте и не съм го пускала никъде и съответно не беше кастрирано. Но не съм го и тъпкала с хапчета или инжекции, което пък е другата причина да караме стопаните на котки в апартаменти да си ги кастрират. Защото ги тъпчат с такива неща.

#23 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 10 August 2008 - 02:01 PM

Аз държа само да вметна нещо - в България никой за нищо не може да накара стопаните, за кастрация пък съвсем. Изключение прави собственик, подаряващ спасено котенце, както правят в дружеството на котките. В останалите случаи всеки човек сам взима решение и прави това, което иска. Тази тема е информативна. Защото далеч не всички хора знаят колко са вредни хапчетата и инжекциите и как всъщнсот кастрацията решава няколко проблема наведнъж, при това завинаги. Когато хората търсят информация, могат да отворят темата и да прочетат защо ние искаме да популяризираме кастрацията. А не защо ние искаме да накараме хората да си кастрират животните. Така, че PinK^{LaDy} , ние никого не караме на сила да прави каквото и да било. Ние само изтъкваме предимствата, обясняваме, че не е толкова страшно, колкото повечето хора си го представят и че решава проблеми, които повечето собственици на котки в случая имат или са имали. Нищо повече. Не си спомням да сме казали "Кастрирайте, за бога!" Въпреки, че ако някой ме пита мен, би било по-добре...
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#24 Потребителят е офлайн   veronica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 47
  • Регистрация: 22-October 08
  • Gender:Female
  • Location:sofiq
  • Skype:

Публикувано: 22 October 2008 - 05:58 PM

здарвейте ,прочетох мненията на всички и вече започнах да се чудя дали да си кастрирам котето :rolleyes:

#25 Потребителят е офлайн   wendy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1155
  • Регистрация: 17-November 06
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2008 - 08:29 PM

Като чета напианото се сещам за по-малките градове и най-вече села у нас. Много ми е интересно как там ще накарат хората да си кастрират или микрочипират котките... Понеже аз съм се опитвала да водя преговори и хората не искат и да чуят... Честно казано там смъртността на животни е много голяма и може би до някъде са прави. Да и аз искам да живея в къща, но мойте котки няма да се виждат с други. От малка гледам котки и винаги са били вътре. Котаракът ми веднъж избяга и го откраднаха... Аз съм за и против кастарията. Не съм съгласна, че всички котки котки трябва да се кастрират и да останат само породистите, но съм против безразборното разплождане. У нас всичко е пуснато по течението.
User's Signature

Tурската ангора е единствената котка с чувство за хумор!
При вида на Невските Маскарадни котки, все още никой не е успял да скрие възхищението си!

http://bendidas.com/

#26 Потребителят е офлайн   neznainata Икона

  • Just a dream
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1368
  • Регистрация: 11-July 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 24 October 2008 - 06:16 PM

Цитат

Не съм съгласна, че всички котки котки трябва да се кастрират и да останат само породистите, но съм против безразборното разплождане

Защо и тук, както и при кучетата, в темата се забъркват породите?!? Кой е споменал, че трябва всички котки, без породистите да се кастрират? Моят приятел има мъжки ангорски котарак и той е кастриран! Може ли веднъж да се мине, без да се намесват породите в тема, която няма нищо общо с това?!?
User's Signature

Качена снимка
Doesn't matter.

#27 Потребителят е офлайн   dolittle Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 25-June 08
  • Location:София

Публикувано: 26 October 2008 - 09:55 PM

Абсолютно съм съгласна с горното изказване!
Никой не говори за развъждане само на породисти животни!!! Става дума за ограничаване на безразборното и безотговорното размножаване на котките, което, за съжаление е практика. Говорим за кастрация на животните, за да се намали популацията им като цяло ина породисти, и на непородисти. И заплождането да се сведе само до предвидени такива и да няма нещастни изоставени и бедстващи мъници, които безнадеждно да чакат нечие съжаление, за да имат дом.

#28 Потребителят е офлайн   animalprograms Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 190
  • Регистрация: 20-January 07

Публикувано: 04 November 2008 - 04:25 PM

Поздравявам модераторите, че са фиксирали тази наистина сериозна тема. Веднага ще изкажа мнението си за причините у нас кастрацията да е непопулярна сред собствениците на котки. Всъщност кое остава популярно? Развъждането и предлагането на котета. Любителите по традиция нямат сериозни мотиви "за" кастрацията, т. е. "против" домашното развъждане.

Може би по-новите поколения любители биха намерили аргумент например във факта, че търговията с котешки кожи продължава да вирее и у нас, и по света. Ето част от статия на Дер Шпигел от 24 януари 2007, засягаща търговията с котешки кожи в Германия. "Германия внася около 250000 до 500000 котешки кожи годишно, предимно от Китай и Корея. В много от случаите клиентите не знаят какво купуват. Котешките кожи често не са идентифицирани, или са етикетирани като нещо друго, например - като заешка кожа. Котките обичайно стават на ръкавици и шапки, палта и накладки за сако. Тяхната кожа също е подходяща за панталони и обувки, превръща се в "ревматични одеала", в грейки за бъбреци. В Южна Германия има много карнавални сдружения, които имат еднакви ризи, изработени от котки.

Тук някой би възразил: Какво общо имат нашите котки с Германия или с китайските котки? Общото е живият търговски интерес от наличието на такава суровина. Няма голямо значение липсата у нас на каквото и да било черно на бяло по този въпрос, "доказателства", както някои се изразяват. Можем да признаем, че в София бъка от здрави котки - предлагани за повторно задомяване, или просто хранени навън. Не значи ли това, че суровината е общодостъпна? Виждаме и палтата, но сякаш предпочитаме да се съмняваме, че са от котки. Това не означава ли, че търговията е налице?

Пак биха възразили: Какво да направят любителите срещу това? Освен емоциите около развъждането и подаряването, трябва по-често да се замисляме за несигурната перспектива пред всяко наше коте за следващите 12-13 години; както и за своята отговорност за общото увеличаване на популацията, а то е повсеместно и постоянно.

#29 Потребителят е офлайн   slindan Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 04-May 07

Публикувано: 05 November 2008 - 08:16 PM

Не е вярно, че кастрациите в града ни сабезплатни - напротив

#30 Потребителят е офлайн   ninjabg Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 09-November 08

Публикувано: 09 November 2008 - 06:44 PM

Здравейте, отдавна видях, този толкова необходим форум, но чак сега набрах смелост да се регистрирам.

Вероятно моят случай е доста рядък.
Положението е следното - имам общо 4 котки: майка, две женски и един мъжки.
Малките(трите) са на около 2 години.Чудех се дали има някой в подобна ситуация като моята.
Можете да се сетите какво става когато някое от животните се разгони.
Все повече и повече мисля, че да кастрирам мъжкият ще е най-добрият вариант да запазя и четирите котки в нас без каквито и да е лоши последици.
Когато двете женски се разгонят въобще не са пищяли или маркирали по простата причина, че веднага мъжкият е при тя и се сещате какво иска да направи...
Дали ако той е кастриран те ще започнат да се държат, при разгонване, както ако са сами: пищене, маркиране и т.н.

Предварително Ви благодаря за отговорите.

#31 Потребителят е офлайн   dolittle Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 25-June 08
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2008 - 12:20 AM

Трябва да питаш специалисти, но аз ще споделя опита си - моята котка не е правила така, а си я гледах сама у дома и не е имало мъжки. Баша кротка и тиха, мисля, че си е до характер. Не е правило, че ще мяука и оставя следи.

#32 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2008 - 11:36 PM

и до характер, и до темперамент, и до поведение.
Кастрация на мъжки - няма да имате котенца, няма да множите популацията, с която разполагате в момента.
Последваща кастрация на женските (или поне някои от тях) - ще им осигурите по-дълъг живот, по-щастлив, който няма да е управляван от хормони.

Решението е ваше.
:blink:
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#33 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2008 - 11:30 AM

Цитат

Можете да се сетите какво става когато някое от животните се разгони.
Все повече и повече мисля, че да кастрирам мъжкият ще е най-добрият вариант да запазя и четирите котки в нас без каквито и да е лоши последици.


Сещаме се и още как. Даже се чудя как сте ги опазили да не забременяват ... Според мен във вашия случай е най-добре да започнете с кастрацията на мъжкия, а по-нататък постепенно да кастрирате и женските. По всяка вероятност в началото дори и кастриран мъжкият ще продължи да ги уважава и всичко ще е наред, но по-нататък е много вероятно котките ви да получат пиометра или кисти на яйчниците, защото хем ще продължат да се разгонват хем няма да бременеят и раждат.

#34 Потребителят е офлайн   animalprograms Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 190
  • Регистрация: 20-January 07

Публикувано: 11 November 2008 - 02:18 PM

Цитат

... мисля, че да кастрирам мъжкият ще е най-добрият вариант да запазя и четирите котки в нас без каквито и да е лоши последици.

Дали ако той е кастриран те ще започнат да се държат, при разгонване, както ако са сами...


Разгонването е свързано с два проблема - увеличаването на популацията, и здравословното състояние на всеки индивид. Кастрирайки мъжкия, ти елиминираш първия проблем.

Но за да бъде избегнат и вторият проблем, е най-добре женските да бъдат кастрирани. При тях най-честото поражение е пиометра (гнойно възпаление на матката). И аз, преди да възприема превантивния подход спрямо всичките ни женски, вече бях разболял една млада котка. Дори я бяхме изложили на фатален риск, оставяйки на недобросъвестни доктори да пробват антибиотична терапия.

#35 Потребителят е офлайн   dolittle Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 25-June 08
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2008 - 06:33 PM

Добре, дайте да кажем примерни цени за една кастрация, за да си правят хората сметка, защото пък и не струва хиляди. А много хора не искат дори да попитат за кастрация, защото си мислят, че ще ги "одерат там". Честно да си кажа и аз не знам колко е.
Както и ако някой знае къде се извършват безплатни кастрации. Има такива места. Мисля, че това ще е доста полезно за темата.

#36 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 11 November 2008 - 06:37 PM

В раздела Без дом има залепена тема с места за безплатни кастрации. А нета може да намерите цени в различните клиники за ориентир.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#37 Потребителят е офлайн   pili-me4e Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 170
  • Регистрация: 09-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 09 December 2008 - 12:33 PM

Здравейте,"за" кастрацията съм.Водих приятел да кастрира четири годишния си котарак,който скача три пъти от четвъртия етаж и най-накрая взе решението.Не мога да ви опиша какво видях след упойката на горкото животно и какви рани остави на стопанина си-за цял живот  :( Иначе сега животинчето е по-добре,натдаде на кила и е страшно игрив  :P Само не ми стана ясно защо се получи така при него,явно наистина има разлика от лекар до лекар.....,а и цената беше 54 лева.Кажете ми моля нормално ли е това!?След като му сложиха три пъти упойка,изпоиздра ни всички,половината работа я свършихме ние-държахме го докато му обръснат атрибутите и след половин час си го взехме ,под упойка все още,за после не ми се говори.....Понеже си взех и аз малък писан,който сега става на 6 месеца и съм взела решение че ще го кастрирам,но ме е страх да не се получи същото.В гарада ни има и още клиники,цените  варират от 20 до 60 лева и ако обслужването е същото,по-добре да не го водя....Кажете вие какво мислите.
User's Signature

"Всички гледат породата,търсят расови белези,
а пък има в природата удивителни мелези.
Тъй,че както при хората,приятелче мое,
и при нас е по-важно сърцето какво е!"
Валери Петров
торенти за български филми и музика

Качена снимка

#38 Потребителят е офлайн   dolittle Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 25-June 08
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2008 - 11:24 PM

Аз мисля, че е заради небрежни и некомпетентни лекари. Просто такова нещо за първи път чувам. Кастрацията се е превърнала в рутинна манипулация, не би трябвало да искат вие да си даржите животното. Това ... ами нямам думи.  :o От там нататък, мисля, на всички е ясно за какви "лекари" става дума. Все пак, за това, че драска, не мога да се изкажа. Може да не му у понесла упойката, може при някой животни да има такъв ефект...само си предполагам. Има вет раздел, попитай там. Пишат лекари и ще ти отговорят.

#39 Потребителят е офлайн   Атина Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 53
  • Регистрация: 07-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 January 2009 - 06:50 PM

Здравейте!
Аз имах мъжки котарак, който го кастрирахме на 4 годишна възраст. Дълго време не бях съгласна - не харесвам идеята да се правим на Дядо Господ, но (ние живеем в къща) той излизаше и след два дни се връщаше целия в рани от бой с други котараци. Капакът на всичко беше кагато дойде с раздрано око и се наложи в вет клиниката (на автогарата на Овча купел -страхотни са!) да му зашият клепача за 7 дни. Това беше начина да се спаси окото (иначе нямаше гаранция). Окото му се възстанови напълно (даже влезе в брошурата на клиниката) и чак тогава се реших да го  кастрирам.
Операцията мина ОК, Фют продължи да дебне по цял ден врабчетата, но почти не излизаше от двора и не се биеше с другите котараци.
Изобщо не надебеля - въпреки че го хранехме както и преди.
Но си мисля, че ако е женска котка -това рязане на коремната стена - хич не ми харесва - струва ми се доста рисково - не е като другата операция....

Сега гледам женско куче и много ме е страх за такава операция ...
User's Signature

tmilka@abv.bg

#40 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 11 January 2009 - 10:22 PM

Цитат

Сега гледам женско куче и много ме е страх за такава операция ...
При добър лекар с опит няма място за притеснения.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни