Dog.bg Форуми : Подуване/превъртане на стомаха или преплетени черва?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Подуване/превъртане на стомаха или преплетени черва?

#1 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 14 August 2008 - 03:18 PM

Куче - сетер, на 13 години, доста зле физически. Тежи 14 кг,  трудно ходи, напоследък доста пада(изтърсва се шумно с изкарване на въздуха), има проблеми с простата. Все пак ходеше, полягваше като се умори, хапваше (мека храна).
На обяд оставен за 1 час сам, през което време е изял сутрешната си дажба, която е 1/3 от дневната. Намерен  силно подут, при почукване кънти на кухо. Едвам диша, венците бледи, почти сини, езикът също. Кучето се задушаваше. При опит да му се вкара сонда в гърлото успя да оригне един път силно.
След това заведен на лекар.
От почукването и от мястото на подуването (мястото беше под ребрата) реши, че не е превъртане на стомаха, а преплетени черва.
Така или иначе - кучето не оживя.
Моля лекарите да ми обяснят разликата между превъртането и преплетените черва и за кое от двете  се е касаело в случая?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#2 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 14 August 2008 - 03:36 PM

За кое от двете се е касаело може да каже само аутопсията, а разликата е оттук до луната и обратно.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#3 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 14 August 2008 - 03:40 PM

Да, за аутопсията знам, но няма да я правят.
Не би ли  могло да се каже по признаците  все пак - и вие казвате, че "разликата е оттук до луната и обратно" - не са ли и признаците много различни?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#4 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 14 August 2008 - 03:48 PM

Мога, но не желая поради факта, че разбрах, че потребител, който уж иска съвети всъщност е колега и се консултира като незнае какво да направи за наша сметка не където трябва. Съжалявам.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#5 Потребителят е офлайн   d-r Bobadova Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6824
  • Регистрация: 22-October 07
  • Gender:Female
  • Location:P. Sherman 42 Wallaby Way, Sydney

Публикувано: 14 August 2008 - 04:05 PM

Не смятам, че е подуване на червата, каквото и да значи това. Във всеки случай, едини балонирани черва не следва да са с толкова жестока картина. Кучето е с дълъг и тесен гръден кош, следователно породна предразположеност за превъртане на стомаха има. Цианоза и задух би следвало да има при наличие на много газ в стомаха.
User's Signature

Ветеринарна клиника "Добро хрумване!" ул. "Княз Борис I" N125, София
тел: 929 80 29; 0896 604 835
Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 14 August 2008 - 04:08 PM

превъртането на стомаха (Volvulus) е завъртане на органа и по този начин се блокира входа и изхода му => и влизането и излизането на храната в него- на рентгенова снимка може да се познае- вижда се като кух балон изпълнен с газ.Стомаха се издува, стомашните капиляри секретират, но този секрет няма на къде да се оттича, образува се газ. Преплетените черва-има няколко варианта за преплитане- може ако е имало тумор или някакво друго образувание от вътрешната част на червото (най-често на тънкото черво, но се случва и в дебелото) при преминаването на храната през него да го завлича на вътре-това е вгъване на черво, или вид чревна бримка- Инвагинация.По този начин с времето тази част от червото се вдлъбва и се образува нещо като джобче.Друг вариант за преплитане (най-често ако е преживяло операция някога, но рядко-може и без да е имало такава, или ако червото е било много дълго) различни участъци на червото се срастват и се получава примка, която в случай че се прехвърли, може да преплете черво- Инкарцерация.Това става когато от храната се запуши червото и вместо нормалната перисталтика да изтласква храната в посока ануса, участъкът от червото се прехвърли.Друга причина да си отиде кученцето е парализа на червата ( случва се при по-възрастни) -перисталтиката е слаба в следствие на парализираният мускулен слой и по този начин храната не се движи в червата=> не се изхвърля от организма и си се натрупва.Ако тези неща се случват по в края на дебелото черво , една клизма може да помогне.А сихурна ли си че не е имало херния?
Нека и ветовете изкажат мнение по това което написах-не съм сигурна че е на 100% вярно...
User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#7 Потребителят е офлайн   borisova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 171
  • Регистрация: 02-November 07

Публикувано: 14 August 2008 - 04:30 PM

Цитат

Мога, но не желая поради факта, че разбрах, че потребител, който уж иска съвети всъщност е колега и се консултира като незнае какво да направи за наша сметка не където трябва. Съжалявам.



Е жалко за животните"лекувани" от него тогава,и как е възможно това? :(

#8 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 14 August 2008 - 05:54 PM

Благодаря за отзивите. "Инвагинация" (както писа Раста) - това бе една от възможните причини, която спомена лекаря.
Херния - не знам, каква херния и къде?


Търся причината, както би я търсил всеки стопанин. Знам, че е наложителна операция след това, която операция това точно куче, едва ли би издържало. И все пак... Винаги има това "все пак". Чудя се дали ако му беше сложена сонда (аз успях само веднъж и предизвиках голямо оригване) - дали тогава нямаше пък да успее да изкара газовете и да мине без операция? Винаги ли е наложителна операция?


Цитат

Цитат

Мога, но не желая поради факта, че разбрах, че потребител, който уж иска съвети всъщност е колега и се консултира като незнае какво да направи за наша сметка не където трябва. Съжалявам.




Е жалко за животните"лекувани" от него тогава,и как е възможно това? :(

Нещо сте в голяма грешка. Нямам нищо общо с медицината. На д-р Коко пратих лс с обяснение коя съм. На вас, Борисова - не, защото не виждам какво общо имате със случая (освен, че се ръгате отново където не ви е работа. Може да имате някакво приличие и поне в тема за починало куче да ни лишите от ценното си присъствие. Не се извинявам за тона си - и без това не ми е чуден ден, само мерудии като вас ми трябват).
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#9 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 14 August 2008 - 06:14 PM

На кучето е поставена ГРЕШНА диагноза, щом така искате. Аутопсията щеше да потвърди.
Инвагинация и обстипация при месоядните протичат подостро до хронично/14 дни/.
Волвулус протича остро , но с други признаци.
Така описана клиниката говори единствено за превъртане на стомаха и последвалите клинични признаци.
Чудно ми е как така без да сте медицинско лице и без ветеринарно образование първо сте поставили сонда пък после сте го завели на лекар.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#10 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 14 August 2008 - 06:21 PM

Обадих се на д-р Бобадова, която ми обясни. Успях да вкарам маркуч в гърлото му  и той се оригна. Не посмях повече, защото ми изглеждаше страшно, това, което правех, а и знаех, че е важно да не  губя време, а да ида на лекар.
Искаше ми се да му дам няколко минути, като изкарам част от газовете. Успяхме да стигнем живи до лекаря, но за съжаление  без особен смисъл, защото 

Цитат

На кучето е поставена ГРЕШНА диагноза

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#11 Потребителят е офлайн   d-r Bobadova Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6824
  • Регистрация: 22-October 07
  • Gender:Female
  • Location:P. Sherman 42 Wallaby Way, Sydney

Публикувано: 14 August 2008 - 06:37 PM

Кучето и Буш са на прилично разстояние от мен. Буш се обади да ме попита какво може бързо, ама много БЪРЗО да се направи. Имаше нужда от помощ и аз не й я отказах!
Лично аз я посъветвах да изкара от някъде маркуч и да сондира кучето! Обясних как, защото познавам Бушката и знам, че ще се справи, а и не е някоя самонадеяна кокошка.
Така че - АЗ ДАДОХ НАПЪТСТВИЯТА ЗА СОНДАТА, Бушката искаше да помогне на кучето. Колегата е сбъркал. Бушката не!
Точка!
User's Signature

Ветеринарна клиника "Добро хрумване!" ул. "Княз Борис I" N125, София
тел: 929 80 29; 0896 604 835
Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 14 August 2008 - 06:46 PM

Цитат

Кучето и Буш са на прилично разстояние от мен. Буш се обади да ме попита какво може бързо, ама много БЪРЗО да се направи. Имаше нужда от помощ и аз не й я отказах!

За което съм много благодарна, защото съм убедена, че дори това еднократно изкарване на газове даде няколко минути бонус на кучето, което беше посиняло, за да стигнем до лекаря.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#13 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 14 August 2008 - 07:01 PM

Ужасно...
Бушк, дано никога повече да ни те си случва, лека му пръст на сетера.  :(
Д-р Коко, какво медицинско лице е Бушката!?! Всички тук я познаваме, не се шашкайте.
Борисова, аре чао!
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   insomnia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1061
  • Регистрация: 03-May 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 August 2008 - 08:23 PM

Цитат

Търся причината, както би я търсил всеки стопанин. Знам, че е наложителна операция след това, която операция това точно куче, едва ли би издържало. И все пак... Винаги има това "все пак". Чудя се дали ако му беше сложена сонда (аз успях само веднъж и предизвиках голямо оригване) - дали тогава нямаше пък да успее да изкара газовете и да мине без операция? Винаги ли е наложителна операция?

Не видях някой да отговаря на този въпрос, а го намирам важен. Възможно ли е да се спаси положението без операция? Или ефекта е само печелене на време (което никак не е малко де, може да има решаващо значение) ? Не за конкретния случай, ами изобщо?

Съжалявам за кучето...
User's Signature


It is true that Pitbulls grab and hold on. But what they most often grab and refuse to let go of is your heart, not your arm.

#15 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 14 August 2008 - 09:46 PM

Именно, защото ако е възможно да се мине без операция, и ако (много ако-та, както винаги) този лекар беше направил нещо да облекчи кучета, да го освободи от газовете, който притискаха вътрешните органи и го задушиха (така мисля) - може би ... можеше дядото да изкара още.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#16 Потребителят е офлайн   dmm Икона

  • Rott Group
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4360
  • Регистрация: 02-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 August 2008 - 09:59 PM

Ветовете ще си кажат тежката дума, но от моите лаишки знания кучета трудно се спасяват при превъртане на стомаха. Познавам хора (опитни кучкари) потърпевши от това и до момента не съм чула случай, в който куче да е било спасено от това.
И аз се надявам специалистите да споделят какви са шансовете, куче да оцелее при превъртане на стомаха. :blink:

П.п. Моите съболезнования за сетера.
User's Signature

Не са ме е хапали кучета, ... само хора! - М. Монро

#17 Потребителят е офлайн   borisova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 171
  • Регистрация: 02-November 07

Публикувано: 15 August 2008 - 08:10 AM

Съжалявам за кучето, но нямах предвид вас. Моето почина от инвагинация, знам какво е.

#18 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 15 August 2008 - 08:43 AM

Познавам куче, спасено от превъртане на стомаха. НОК на 5 г., операция.
След това имаше сериозно увреждане на черния дроб, по време на операцията са извадили далака. При това състояние вътрешните органи започват да некротизират поради липсата на кръвоснабдяване (не само заради газовете, но предимно заради усукването ако го има) и прогнозата не е никак добра. Възстановяването беше трудно и дълго. Почина млад, две години след това заради увредения черен дроб.
Бушка, съжалявам за кучето, но мисля, че и да беше спасено сега не му е оставало много.

#19 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 15 August 2008 - 10:02 AM

Благодаря ви. За дядо Рекси се  грижа почти цяло лято, крепяхме го криво-ляво и той беше по-специален за мен.
Осъзнавам (вече) факта, че кучето нямаше да оцелее.
Освен шока от случката, (поне стопанката му успя да го види в последните му минути, ако това може да е някакво успокоение) ме потресе грубата (според мен, а явно и спред други лекари) грешка на лекаря, независимо, че спасение от ситуацията няма. За непукистичното му отношение  към случката няма да обяснявам.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#20 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 08 October 2008 - 03:15 PM

За протокола: "клиниката" е Мегавет,  д-р Алексиев.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни