Dog.bg Форуми : Fundulopanchax cinnamomeus

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Fundulopanchax cinnamomeus

#1 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 08 August 2005 - 12:24 PM

Fundulopanchax cinnamomeus


Този прекрасен представител на кили рибките обитава Западна Африка, по-точно територията на Камерун. Откривател на вида е датчанина Stenholt Clausen през 1963 година.

Синоними:Aphyosemion cinnamomeum (Clausen, 1963)
Aphyosemion (Paraphyosemion) cinnamomeum (Huber, 1994)

Fundulopanchax cinnamomeus
е една от малкото кили рибки, по която наистина няма червен цвят. Въпреки че окраската на мъжките екземпляри се състои само то два основни цвята, тя е достатъчно ефектна и привлекателна. Цялото им тяло е със светъл металносин цвят. Края на опашката им завършва с лимоненожълта дъга, а преходът между синьото и жълтото става посредством тъмнолилава линия. Петно с жълт цвят имат и на гърба си. То стои много интересно върху синьото и преливането на цветовете един в друг само засилва ефекта от комбинацията им. За съжаление това гръбно петно се проявява доста късно в окраската на мъжкарите. Женските рибки са сивокафяви. На размер видът достига до 6 см.
Fundulopanchax cinnamomeus се отглежда в условията, при които се отглеждат и другите представители на групата му, наречена Paraphyosemion - t@ - 20-25@C, DH до 10@, ph 6-7 и задължителното покривно стъкло на аквариума. Този вид има предпочитания към дневната и слънчевата светлина, поне моите наблюдения показват това. Без нея окраската на мъжките рибки е само леко загатната и с доста "убити" цветове. Само доброто дневно и естествено осветление, съчетано с достатъчно количество ракообразна храна спомага за пълното проявяване на уникалната му окраска. Виждал съм риби, отраснали при мен, с добро оцветяване, но живели няколко месеца на изкуствено осветление. Разликата между животните излезнали от стопанствата ми и тези, които видях след известно време, беше доста голяма. При дневна светлина видът проявява още едно ценно свое качество - активността си. При изкуствено осветление рибките са много плахи и унили, а при естествено - активноплуващи обитатели на аквариума. Така че, ако искате да имате перфектни Fundulopanchax cinnamomeus ще трябва да измислите някакъв начин за дневно осветяване на аквариумът им.
Видът е непретенциозен и по отношение на храната, всякаква жива храна е подходяща за него. Яде също и качествени сухи храни. Изпробвал съм няколко от храните на немските фирми "Sera" и "Tetra", както и подходяща по размер на гранулите чернодробна храна - яде ги всичките.
Размножаването на Fundulopanchax cinnamomeus не е проблемно. При него важат с пълна сила всички варианти и подварианти, които се практикуват в размножаването на кили рибките. Дали върху мрежа, дали върху торф, дали върху растения или т. нар. "spawning mop", рибките охотно хвърлят хайвера си. С този вид за първи път изпитах на практика варианта с използавнето на "spawning mop". Това представлява снопче от изкуствени влакна, в единия край на които е прикрепена коркова тапа. Този край стои на повърхността на водата, а свободните краища на влакната потъват надолу. Забелязъл съм, че Fundulopanchax cinnamomeus полага хайвера си в горната 1/3 на този изкуствен субстрат за хайверене. Наистина, така се получават по-малко хайверни зърна отколкото при мрежовия метод, но за сметка на това по-голям процент от тях се развиват и излюпват. Тази система за развъждане на кили рибките има още едно голямо предимство. С нея се осигурява по-голямо генетично разнообразие. В аквариум с 20-30 развъдни екземпляра се поставят няколко туфи от изкуствени влакна, като по тях хвърлят хайвера си женските рибки, а оплождат тези мъжкари, които в момента са при тях. Така се избягва непрекъснатото кръстосване на едни и същи индивиди, и в голяма степен се избягва инбрийдинга.
Варинатът на развъждане с този изкуствен мъх има още едно предимство. Какво става когато развъждаме рибките по мрежовия метод? Рибките стоят разделени по пол в отделни аквариуми и се събират веднъж или два пъти седмично в малки развъдни аквариуми. Така женските рибки понякога са подложени на голям тормоз от партньорите си, а няма къде да се скрият. Да не говорим за стресирането на производителите от преместването им от аквариум в аквариум, където, макар и минимална, разликата в параметрите на водите съществува. С използването на изкуствената среда за хвърляне на хайвер тези неприятности за рибките се прескачат. Хвърлянето на хайвер става там, където живеят производителите, а щом някоя женска не е готова за хайверене просто се скрива от погледите на мъжките в някое убежище. А на нас ни остава само вечерта да извадим снопчето, да отделим от него оплодените зърна и да ги поставим в малко съдче с вода или в предварително подготвен торф. След това връщаме изкуствените влакна обратно в аквариума, а те си остават невредими и годни за употреба още дълго време. Нещо, което не би се получило с естествените растения, да не говорим, че те доста трудно биха могли да се дезинфекцират в гореща вода.
В зависимост от начина на инкубация малките рибки се излюпват след 3-4 седмици при инкубация във вода или след 7-8 седмици при "сухо" складиране в торф. Новоизлюпените рибки са достатъчно едри за да се захранят директно с науплии от артемия. Младите Fundulopanchax cinnamomeus не растат с темпото, с което сме свикнали да растат кили рибките, а малко по-бавно. На възраст от пълни два месеца едва могат да се забележат първоначалните полови различия, а възрастта, на която биха могли да се използват за производители е задължително след навършването на петия месец. Едва на тази възраст мъжките рибки би трябвало да са получили пълното си оцветяване.
В моите аквариуми Fundulopanchax cinnamomeus проявява още едно свое качество, нетипично за повечето кили рибки. Това е неговата подвижност и активност. Тази рибка прлува почти непрекъснато и я няма плахостта, с която подхождат голяма част от кили рибките към откритите водни пространства. Почти непрекъснатото и движение я прави я прави подходяща за отглеждане не само в специализираните аквариуми, но и за големи, показни аквариуми.


Качена снимка
Fundulopanchax cinnamomeus Supе

Качена снимка
Fundulopanchax cinnamomeus Supe - мъжки

Качена снимка
Fundulopanchax cinnamomeus "Supe" - женска

Качена снимка
Fundulopanchax cinnamomeus "Kumba" - мъжки

Качена снимка
Fndulopanchax cinnamomeus "Dikoni - Bafor" - мъжки

Качена снимка
Ето го и този "spawning mop"!

#2 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 31-July 05
  • Location:София

Публикувано: 21 August 2005 - 12:18 PM

Здравей Васко, отново съм в мрежата и искам да ме насочиш, откъде да си набавя това снопче от изкуствени влакна. В първата свободна събота ще си купя бюлетините и ще се видим.

#3 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 21 August 2005 - 03:42 PM

Здравей hidalgo, радвам се, че отново се появи!
Тези влакна са изкуствена акрилна вълна. Аз си купих няколко снопчета по мрежата, но излизат много скъпо.... s) Наскоро Мечо ми подари едно кълбо от тая вълна и си направих няколко туфи....Но преждата е с кафяв цвят и зърната не се виждат много добре. Друго е на тъмнозелен фон да ги търсиш. Трябва отново да проверя в няколкото магазина....Ако изникне нещо - ще ти купя и на теб.

#4 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 31-July 05
  • Location:София

Публикувано: 21 August 2005 - 05:20 PM

Васко, много ти благодаря за вниманието. Засега всички нови рибки са живи и здрави, но втората ми упешно излюпена група нотобранхиуси заболя и измря от подхранване с инфузория, в кояго е имало и патологична култура. Първите ми рибки също подхраних с инфузория от наш колега и нямах никакви загуби, затова реших да повторя, но сега съм раздвоен. Мисля, че знам твоя съвет в случая.

#5 Guest_Guest_*

  • Група: Гости

Публикувано: 22 August 2005 - 04:21 PM

Ами да.... Вече не използвам инфузория. В новоизлюпената артемия е истината! b)

#6 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 22 August 2005 - 04:24 PM

Забравих да вляза преди да пиша....Горното е от мен.

#7 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 31-July 05
  • Location:София

Публикувано: 24 August 2005 - 09:09 PM

Васко, благодаря ти за вниманието, така и предположих. Имам хайвер от твоите юнаци.

#8 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 25 August 2005 - 02:13 PM

Ама ти бая видове натрупа....Станаха ли десетина вече?

#9 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 31-July 05
  • Location:София

Публикувано: 27 August 2005 - 03:08 AM

Де да беше така...но в момента мога да се похваля само с четири вида: Два афиосемиона / незнам новите им точни названия / и нотобранхиусите на Гюнтер и Кортхаузе. Първата ми успешно излюпена популация расте и вече намеква за вида си - бащата е твоят мъжкар, първият, който закупих. Много ми се иска да купя Гюнтер-Голд и голд-формата на аплохейлос-линеатус , ако го изписвам вярно. Но пък в количествено отношение, нещата са по-добри - Около стотина афиосемиона и тридесет нотобранхиуса. Имам около 15 добре гледани майки и смятам да опитам твоя съвет с изкуствената вълна направо в аквариума на производителите.

#10 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 27 August 2005 - 06:39 PM

Много е удобно, повярвай ми. Спестява доста време, усилия и не на последно място - аквариуми. Това е много важно за мен.

А за Aplocheilus lineatus "Gold" ще трябва да изчакаш 2-3 месеца. Успях да си "сглобя" един чифт и вече ги имам първите двадесетина малки. r)

#11 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 31-July 05
  • Location:София

Публикувано: 29 August 2005 - 06:27 AM

Много ми харесва тази рибка и особено очите и. Радвам се , че ще имам възможност да взема два-три чифта, и то млади. Надявам се скоро да се видиме.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни