Dog.bg Форуми : Защо обикнах кили-рибките

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Защо обикнах кили-рибките

#1 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 31-July 05
  • Location:София

Публикувано: 21 August 2005 - 05:50 PM

С акваристика се занимавам от 20 години. Това е моето истинско хоби. Десетки видове риби съм отглеждал и развъждал, като най-много ме привлякоха африканските и американските цихлиди. И когато , най-случайно погледнах в едно малко аквариумче на пазара, останах озадачен от външността на малките, пъргави и силно оцветени рибки. Жоро - така се казва акваристът, който продава от години жива храна на подуенския пазар - ме въведе в този интересен дял на акваристиката. Още тогава му казах, че не съм виждал по-красива рибка от нотобранхиуса на Гюнтер, който беше в най-наситената си оцветеност. След това срещнах г-н Тодор Мечков, който в отговорите на моите въпроси и най-вече с настолната си книга за кили-рибките постави нещата на необходимата научна и практична основа. От снимките разбрах колко още по-изящни създания крие света на тези рибки. На много акваристи съм говорил за килитата, но така и не срещнах някакъв особен ентусиазъм. Сега си мисля , че за вникването в дадена красота трябват някакви пътечки, водещи към нея. Трябва зрение и влечение към изтънчената красота, тази от която са изваяни мъжките индивиди при килитата. Те са малките гейши в света на акваристиката. Ако имах тази възможност бих финансирал един електронен билборд, който непрекънато да излъчва за околните тяхната красота. Тогава хората, като мен ще са много повече. Нали все пак, красотата спасява човека от подивяването му.

#2 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 810
  • Регистрация: 09-November 04
  • Location:София

Публикувано: 22 August 2005 - 04:34 PM

Интересна тема....

От както се помня винаги е имало аквариуми покрай мен. Първоначално бяха на родителите ми, но с напредването на възраста ми открих и процеса приватизация. И аквариумите станаха мои...
Харесвам кили рибките още от преди да видя живи екземпляри. Винаги съм знаел, че това са "моите" рибки. От оскъдната литература по онова време не можеше да се научи кой знае колко...Но като видях първия жив Aphyosemion gardneri на подуенския пазар бях най-щастливия ученик на Земята! И така - до сега!

#3 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 24 August 2005 - 12:11 PM

r) Ами аз ... с аквариума от малък. Започнах първо с хелери и гупи и един буркан, още си го спомням. Постепенно до влизането ми в казарма имах три хубави аквариума в къщи. Рибките, които гледах тогава - скаларии, трифогастери, бети, гупи, лири, хелери ... предимно живородни. Когато скаларията хвърли хайвер, как се радвах ... но после нещо го изтървах, а рибки успях да извадя чак на третия или четвъртия път.

Обичам този воден свят, зад стъклото ... живеят си и им е добре, красиво. Когато имах дискуси, тук в София, повече време гледах тях, отколкото телевизия примерно. То така и така не обичам да гледам телевизия, но да гледам аквариума си е ... страхотно. А и дискуса е супер риба, толкова красива и различна вв всеки един момент. За съжаление не можах да изкарам хайвер, но пък има време r)

Кили рибките ги видях за първи път на изложбата миналата година. Впечатлиха ме ... не ги познавам по видове, но от тях има буквално уникални. Толкова цвят и красота в едно, сякаш слънцето е слезнало. Като си помислиш колко уникални ги е създала природата, за да оцеляват, как да не ги обичаш ... w)

Кили рибки

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни