Dog.bg Форуми : Ред и дисциплина

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Ред и дисциплина

#21 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 07 November 2008 - 03:07 PM

Цитат

Да, тези с накрайниците са софт варианта. Аз използвам нормален не в ежедневието, а само при случаи, които изискват недвусмислена корекция, доминантно ми е животното  :rolleyes: Шега не бива ако се ползва такъв нашийник за корекция, особено при по-лабилна психика.

Стела, командата ПЛЮЙ я владеем до съвършенство, какво да правиш  ;)

А колко взимаш на ден, за да научиш и Айк на ПЛЮЙ?  :P
Ами доминатни са, това го разбрах много бързо, но не искам да се оплаквам-има доста по-непослушни кучета. Това, което се очаква от него на 8 месечна възраст го прави на 70%, но наблягам още. Интересно ми защо когато не го тормозя и има команда ИГРАЙ, той засължително се мота около мен, ако играе с друго куче се връща да види къде съм и не е на повече от 20м от мен. А ако има команда, все едно напук ми прави и бяга  :rolleyes:
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#22 Потребителят е офлайн   redika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1229
  • Регистрация: 22-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 07 November 2008 - 11:43 PM

И Ред от скоро е със строг нашийник...без гумички... :( Започнахме тренировки с учител, който го изисква и наистина съм много приятно изненадана от ефекта...Преди ми изглеждаше много жестоко, но ако има кой да ти покаже как да го използваш, се превръща в голямо удобство за стопанина, без тормозене на кучето. До преди няколко месеца душача ни вършеше идеална работа, но от както сме вече големи мъже  :rolleyes: въобще не го отразява...
Stella_Popova Аз направих грешката да си повярвам, че Ред много ме слуша точно на тази възраст (колкото Айк или малко по-малък) и да видиш сега как ми излиза през носа...трябват си постоянни занимания. Такова нещо като "Ама той вече си знае и няма нужда от тренировки", просто нЕма...тренировки нон-стоп, пък дори и по 5мин, на ден да са... :) Затвърждение, затвърждение и пак затвърждение!  ;D
Трябва да сме гадни до дупка  :P
User's Signature

Качена снимка

#23 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2008 - 07:49 PM

Цитат

А колко взимаш на ден, за да научиш и Айк на ПЛЮЙ?  :P


5-6 облизвания и 2-3 корсо прегръдки  ;)

Щом те следи с поглед и внимава да е близо до теб и те "проверява" имаш добра база за работа с него. Ако се ослушва при командите, най-вероянто не си била последователна, не ти прави на пук, по-скоро знае, че може да мине и без това примерно. Ако всеки път при дадена твоя команда има едни и също последствия за него, които не му изнасят рано или късно би осъзнал как да избегне последствията, респективно да получава наградата. Ако не изпълнява може би няма правилната мотивация - лакомство, играчка, игра на дърпанка, наистина щедра похвала - напоследък използвам дори ритане на листа във въздуха, което Алира обожава, за да я награждавам за правилен "ФУС" сиреч - РЕДОМ. Пробвай различни неща за да видиш на кое кога как реагира.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#24 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 10 November 2008 - 09:11 AM

Цитат

Трябва да сме гадни до дупка  :P

Ами аз всеки ден се занимавам с командите-първо вкъщи, след това навън. Нещото, което го кара да върши всичко перфектно е храната-има ли лакомство, даже не отразява кой минава покрай нас. Проблемът според мен идва от това, че когато е с майка ми, тя не може да го накара да нищо да направи-той просто не я слуша. Рядко е с нея, но след това едно 2-3 дена влиза в ритъм. Решението за сега е да се учим и затвърждаваме командите с наградка и евентуално със строг нашийник, но няма кой да ми покаже как се действа с него
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#25 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2008 - 10:05 AM

Ако наградките са му отлична мотивация и както казваш не отразява кой минава покрай вас при наличието им, а нали това ви беше доста силен и разсейващ фактор - значи на този етап едва ли ви е нужен строг нашийник. Използвай лакомията на максимум. С ръка в която имаш наградка можеш да го водиш за носа буквално  ;) и така да му показваш какво искаш от него - после даваш наградката и хвалиш щедро при добро изпълнение. Не давай наградка ако не си получила каквото искаш от него. Щом не отразява минувачите, ето как ще го научиш да не скача по тях - просто прикови вниманието му към теб и твоите лакомства, поискай да направи нещо за теб и щедра го почерпи при изпълнение, не с ежедневната му храна.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#26 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 10 November 2008 - 10:18 AM

Разбира се, че не е с храната-купила съм 1кг бисквити  :rolleyes: , които вършат работа за почистване на зъбите и за лакомство. Ма да не ти кажа как и другите кучета, които срещаме вървят след мен  ;D и душат.
През събота и неделя пробвах различни награди-лакомство, похвала, но САМО храната е важна, няма такова лакомо същество. А има ли шанс да се научи само с наградка да изпълнява, а когато не давам лакомство да се ослушва?
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#27 Потребителят е офлайн   Bella C.N. Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 392
  • Регистрация: 27-March 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2008 - 11:01 AM

Цитат

А има ли шанс да се научи само с наградка да изпълнява, а когато не давам лакомство да се ослушва?

Зависи дали награждаваш правилно  ;) Т.е. да не си мисли, че сяда или идва за да изяде лакомството, а да си мисли, че ако седне или дойде - тогава евентуално ще яде или ще го бравосваш.
User's Signature

Качена снимка

#28 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2008 - 11:35 AM

Цитат

Цитат

А има ли шанс да се научи само с наградка да изпълнява, а когато не давам лакомство да се ослушва?

Зависи дали награждаваш правилно  ;)


+ наградките се разреждат след като си изгради навик, че всяка команда изисква съответното действие от него. Това по-нататък, иска се известно време щедро награждаване. След като командата стане закон започваш да разреждаш. Въпреки, че го интересува само яденето, а не толкова попупването при Браво - продължавай да потъпваш, защото като започнеш да разреждаш наградките ще остане потъпване и браво като индикация, че се е справил. Вместо лакомство може да се използва играчка, кликер метод - стига да има кой да показва и/или се разровиш надълбоки из информационните дебри и му намериш цаката...което е по-трудният вариант.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#29 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 10 November 2008 - 02:50 PM

Благодаря за съветите и насоките  :blink:
Ще действам упорито с кучо и ще докладвам резултатите! Току виж и аз съм се научила да сядам, лягам, търлкалям и лая  :rolleyes: ;D
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#30 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 22 November 2008 - 12:37 PM

И аз да кажа резултат-след 2-те седмици занимаване с командите имаме напредък  :yahoo:
Не скача по хората, само извърта глава, за да подуши все пак кой минава (нали си е клюкарка  ;D ). Реагира на секундата при останалите команди - седни, легни, редом, на място...Пробвам се да го уча на седни и легни с жест с ръката, не само команда-за сега реагира винаги ако в ръката има бисквитка  ;D , а ако няма понякога се ослушва, но и това ще поправим  :blink:
На непознати за него места в началото ги изпълнява на повод, след това го пускам и съм доволна. Слуша за сега, но нямам намерение да го оставя да забрави /нали трябва да сме гадни до дупка  :P /
ИЗВОД:Има ли храна, ставаме най-послушните и милите на света!
Сега вече намалям наградките. Вместо тях го потупвам и казвам Браво!
И освен това хората вече ни се радват-спират се да погледат като се учим и го снимат даже  :blink:
А 2-3 майки позволиха на децата си да го погалят, понеже виждат, че слуша.
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#31 Потребителят е офлайн   vlado zoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1818
  • Регистрация: 12-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 22 November 2008 - 07:40 PM

И ние имаме напредък. Тренираме "Ела тук!" и колкото повече го усъвършенстваме, толкова по-малко имаме проблем с боклуците.
User's Signature

Качена снимка

#32 Потребителят е офлайн   eleanor_a Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 452
  • Регистрация: 15-April 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 23 November 2008 - 02:06 PM

Айде и ние да се похвалим :blink: седни ,тук и фус ги изпълнява на 100% ако няма дразнители  ако има започва да се разсейва :sviruka:  след корекция обаче се съсредоточава на бърза ръка ;D
Нещо се пъне да ляга от право положение, вината разбира се е наша защото е научен първо да седне и след това да легне и сега го поправяме :-.Крайната цел ми е да изпълнява всички команди без повод и сред всякакви дразнители :->)
User's Signature

Качена снимка

#33 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 24 November 2008 - 01:12 PM

Йеехеее, таз тема станала хвалебствена  :kuchence: Браво на вас!
Стела, всичко звучи супер, само че защо ти е ученето на знак, ако кучето реагира само на вербална команда - принципно знакът е помощ при заучаване на командата, идва момент в който започваш да разреждаш знаците, целта е кучето да разбира смисъла на командата, за него принципно по-лесното е да разчита езика на тялото. Нормално хората имат проблема, че без знак или друга помощ чрез езика на тялото кучето не изпълнява командата, ти пък обратното - но иска ти се да изпълнява без думи явно  ;) Ако е така, мисля, че ще ти е по-лесно да го научиш на знаци отколкото на вербални команди.

Брех, тоз Греко и той голям послушан стана  :wub:

Цитат

Крайната цел ми е да изпълнява всички команди без повод и сред всякакви дразнител
- дай боже всекиму  :blink:

Ние пък бяхме на семинар и то какъв Иван Балабанов в София
Изтощителен уикенд, веселие и нечовешко зъзнене в снега - но аз и кучка доволни  :wub:
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#34 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 06 January 2009 - 10:38 AM

Ето нещо полезно, публикувано от Lagerfeld в клубния форум на нюфаундлендите, което се отнася с пълна сила и за нашите гигантчета, както впрочем и за което и да е друго новозадомено куче-бебе.

Ето нещо, което повечето от нас добре знаят, но е добре да си припомним. Още повече в превод от AKC Gazette Breed Column написано от Мери Лу Къди, Американски Нюфаундленд Клуб.

"Добрите развъдчици на нюфаундленд или инструкторите по послушание "охкат" когато видят 8-10 месечно нюфче се тегли в края на повода. Или още по-лошо, когато собственика го дърпа силно, за да го изведе през вратата или да пресече улицата. Нюфчето гризе повода; направо ще се обеси, докато се дърпа; краде храна от масата; упорито се катери на дивана или просто си лежи там, и дори повдига бърни, когато му се скараш. Какво става? Това е, което аз наричам синдрома на разглезеното куче (spoiled puppy syndrome). Аз и много други, сме свидетели на твърде много подобни случаи.

Понякога, репутацията на нашата прекрсна порода е неговия най-голям враг. Много хора обикновено виждат и се впечатляват от вече напълно развит нюфаундленд с поведение на перфектен джентълмен или дама, а ние им разказваме за техния благ храктер и забележителна интелигентност.

И така, един ден мечешкото излъчване и очите с изражение в стил "не спирай да ме галиш", един ден се превръщат в собствена домашна "глутница" от новородени кученца (да се надяваме от добър развъдчик, който се грижи за темперамента, който пчели на изложба). А новият собственик е убеден, че има перфектното куче. За кратко време, всички кученца са прелестни и са "на върха на класацията". Кой може да устои на пухкавите телца и прекрасно изражение?

Когато кученцето пристигне в новия си дом, собственика започва да се прехласва "О, виж как сладко гризе пръстите ми. Колко очарователно!". Децата пък започват да разнасят нюфчето нагоре-надолу и си играят с него на дивана. Скоро обаче, нюфчо се научава сам да се качва на дивана и решва, че там му е изключително удобно. В крайна сметка цялото семейство седи там през цялото време, защо не и то? И преди някой да се осъзнае, нюфчо вече е на 6 месеца, тежи 30-на килограма и отгоре, и започва да прави живота на стопаните си малко сложен. Дори може леко да ръмжи или да гледа изпод вежди! Кученцето започва да се превръща в чудовище! Олеле! Бърза помощ не помага - има ли някой друг?

Нашето общество винаги е било свързано по един или друг начин със животновъдството и земеделието. Много хора обаче растат с почти никакъв контакт с животните. Е, може да има някое куче или котка вкъщи, но може и да няма. Децата вече не са отговорни да помагат за храненето на пилетата, да помагат с кравите или вече не им се ходи на риба със старото куче на фермата. Много хора в днешно време никога не са имали способноста да "четат" едно животно. А когато се появи желание за куче, то се третира като любима играчка или дете, но никога като куче. Комуникацията вече е нарушена и кученцето решава, че то е шефа, защото няма кой да му се опре.

И тук е мястото на един опитен развъдчик, инструктор по послушание или някой друг човек със сериозни умения в контакта и възпитанието на кучето. Ние (развъдчици и т.н.) трябва да бъдем бдителни и да напомняме на хората да започват работа с кученцето си и неговото възпитание още от деня, когато то пристигне в дома им. Старото схващане, че обучението по послушание трябва да започне от 6-месечна възраст е тотална заблуда. Установените методи за възпитание, трябва да започнат да се прилагат веднага!

Неведнъж съм казвала, че не трябва да се позволява на едно 8-седмично кученце да прави това, което няма да позволявате и на едногодишно 50 килограмово куче. Ако не искате кучето ви да ви яде обувките, не му давайте да дъвчи старите ви чехли - то няма да направи разликата. Ако не искате един 65-килограмов нюф на дивана си, не му позволявайте да се качва там, когато е все още на 10 седмици.

Давайте му играчка за дъвчене - не му давайте да гризе пръстите ви или ръкава ви, например. Започнете още на 8-седмична възраст да му слагате каишка, след това добавете повода и лека-полека почнете да го учите да "ходи на каишка". Накарайте кученцето да ви изчака да излзете първи през вратата. Накарайте го да седне или да легне, преди да му дадете храна или да го погалите. Научете го на командата "Не", когато души около ръба на масата - никога не давайте на растящо куче храна от масата.

Изобщо внимателното, но не агресивно възпитание, чрез установените елементарни методи и правила, ще научи нюфчето на респект и дори ще се забавлява с тях, когато порасне. Нюфчетата са велики кучета, но все пак са кучета. Те имат нужда от обучение. Само тогава вие ще имате онзи очарователен нюфаундленд с прекрасно благо поведение и мечешко излъчване, който всички искат да прегръщат и галят."


User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#35 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 08 January 2009 - 10:04 AM

От Библиотеката на дог.бг

Спазването на тези правила може да спести много неприятни ситуации

Чести грешки при отглеждането на куче
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#36 Потребителят е офлайн   redika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1229
  • Регистрация: 22-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 24 January 2009 - 11:54 AM

Такамм...имам оплакване.
  Ред ми прави на пук. Започнал е да ака вкъщи от няколко дни. Като ги свалям до долу за малко, Сър си свършва и двете работи, а Ред само препикава някакви коли и дори не отива към тревичката за да се изака  :rolleyes: Аз го карам да застане на тревичката, ходиме до мястото, където си ака обикновено, но НЕ! Качим ли се горе 15-20 минути най-много и Редчо се е изакал пред спалнята (като малък акаше там, а Сър ака на друго място). Вече съм сигурна, че е той. До вчера се колебаех дали не е Сър, но не е.
Защо може да го прави?! :o А когато си е на по-дълги разходки си върши работата на вън, но на кратките отказва...
User's Signature

Качена снимка

#37 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 25 January 2009 - 06:46 PM

Според мен не е задължително да е поведенческо. Може да е от смяна на храната - да му е нужно повече време. Но и друго си говорихме с теб, по-чувствително с момчето, не го играй толкова ледена кралица  ;)
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#38 Потребителят е офлайн   redika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1229
  • Регистрация: 22-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 26 January 2009 - 12:07 PM

Не смятам че е друго...храната си му е същата, а и разходките са му същите и преди това време си му стигаше...По скоро е второто  :( От вчера вече много му се мазня  ;D Не де, ама като ходихме на стадиона следобяд и му мятам фризбито и като ми го донесе "Браво", като не седне от първия път го дръпвам за нашийника и с нормален тон му повтарям...Е, те такива нормални неща,а не моите истерични крясъци  :izcherven: И сега ще се постарая да прекарвам повече време с тях, че последните 2 седмици само вкъщи ги виждам....
И в интерес на истината вчера и днес не е акал  ;D
User's Signature

Качена снимка

#39 Потребителят е офлайн   mirannda Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 21-September 08
  • Gender:Female
  • Location:София Овча купел 2
  • Interests:Книги,музика,кучета,деца,филми,цветя,татуировки,история,компютри,PDA,дрехи и дискотеки.

Публикувано: 25 March 2009 - 09:50 PM

Аз пак имам безумен въпрос,дано не досаждам.Имало ли е при някое от кучетата ви доминантно поведение или агресия срещу "господаря"?Ако да,как сте се справили-сами или с професионална помощ?
User's Signature

Няма нищо по-важно от засмените детски очи и четириног верен другар!

#40 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 27 March 2009 - 11:23 AM

Аз мога да споделя моя опит, нека е с Алира като пример за доминантност.

Тя е доминант по рождение, първо кученце в кучилото беше, най-едра, свикнала е от раждането си да е Алфа.
Продължава да е доминантна с кучета, отначало изяснява, че тя е шефа и след като го е демонстрирала държи да се спазва йерархията – така всичко е наред, с познати кучета е игрива и търпелива. Абсолютно спокойна съм за разни хора, както и за малки деца в нейно присъствие, много любвеобилна е и търси контакт с хора, радва се много на познати, които ние приветстваме вкъщи или навън.
Докато беше бебе се опасявах, че ще се опитва да заеме водеща позиция и в отношенията си с хората, дори съм се опасявала, сега знам, че неоснователно да не го допусна. Опитваше се да ми казва” кога трябва да и дам да яде, хапеше ми крачолите (типично бебешко) но не понасяше да я коригирам докато го прави, когато я спирах да се пали по крачола ми, да хапе стола или нещо неподходящо започваше да лае яростно насреща ми и да се настървява повече. Като я тръшках в легнало положение настрани борбата беше повече от десет минути докато се кротне от умора. Аз просто я държах, а тя си беснееше. Този период продължи максимум 20 дни. Просто заложихме правила, които се спазваха неизменно – търпеливо чакане на яденето седнала или легнала -ядене само когато разреша, куче в леглото и на дивана – не, забрана да се шмугва през вратите и да ни избутва, да не скача по хора, просто правила каквито са ви нужни на вас, от които не отстъпвате.
По-късно разрешихме да се качва в леглото след наше разрешение, и сега понякога слага лапа сякаш подава заявка и чака да и кажем – айде”, но нямаме проблем с изтегнало се удобно куче и борба за място под слънцето, просто знае как стоят нещата. Не се опитва да оспорва никакви позиции или решения които сме взели как трябва да се държи, например като кажа ВЪН се излиза от кухнята, като сложа яденето се чака понякога минути докато разреша да яде, докато яде – мога да правя абсолютно всичко с нея, да бръкна в купата, да я взема, да я извикам и тя да остави яденето и да седне пред мен, не си и помисля да оспорва.

Допълнително се занимавам се с нея откъм команди за послушание от малка, от 5-месечна с треньор, след 8мия и месец само аз като през последните 3 месеца тренираме в Сириус”, така че работата продължава и на мен ми носи удоволствие.

Мога спокойно да кажа, че нямаме проблеми с изясняване кой-кой е и че при наблюденията ми с други корсо типичното е доминантност към други кучета, но са душички със своите си хора.

Всичко това е с презумпцията, че човекът зад кучето познава същността му, занимава се с него и не подминава с лека ръка бебешкото изпитване на границите, а го възпитава стъпка по стъпка.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни