Dog.bg Форуми : Ред и дисциплина

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Ред и дисциплина

#1 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 05 November 2008 - 04:31 PM

Хайде да заделяме тук въпроси и впечатления относно възпитанието - обучение, послушание, подход.

Stella_Popova написа:

Сетих се и друго да питам-Айк понеже нали е "голям пазач" Grin и като излизаме на разходка много се радва на хората-пробва да скача върху тях, души ги, върти дупето rolleyes
Нямам друг проблем с него-слуша и изпълнява всичко-седни, легни, на място,редом, донеси, пусни...Но върви ли човек, не приема и не предава-нито на НЕ обръща внимание, нито на седни, нито на легни  Sad
Като по-малък правеше така, но беше спрял. Сега пак започна  rolleyes
Пробвах като реши да се метне върху някой да го карам да седне и ако изпълни давам лакомство-не минава номера  Sad
Не знам дали го прави, защото си е с детския акъл още и дали ще спре някога...
Ама да ви кажа честно, това започва да ме побърква-сега излизаме рано рано сутрин и късно вечер, че да вървим спокойно, без той да се вдъхновява много много


twoofo написа:

Стела - въпросче: Какво значи, че Айк "слуша и изпълнява всичко-седни, легни, на място,редом, донеси, пусни"? Ако го прави в обстановка без дразнители, то плавно трябва да преминете и към изпълнение с разсейващи външни фактори, в един момент ще стигнете до това твоето СЕДНИ да е по-силно от неговото желание да тича и скача след хората. Ако изпълняваше нямаше да имаш проблем при наличие на човек или какъвто е там дразнителят да дадеш команда, която той да изпълни - СЕДНИ например. Ако е седнал, то не може да скача по хората  Wink Вместо НЕ, в случай според мен е по-добре да ползваш - ЕЛА или СЕДНИ (кучето сяда там, където се намира при подаване на командата и остава на място).

За да го отучиш от скачане по хората принципно пък - вдигаш свит в коляното крак пред теб, така кучето не може да те достигне и бива отблъснато. Действа и настъпване по задните лапи, когато се вдигне на тях - но това трябва да се оттренира. Естествено настъпването не е с цел да му премаже пръстите, но все пак достатъчно силно, за да е неприятно.

User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#2 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 05 November 2008 - 04:38 PM

Да ти кажа вкъщи няма проблем, навън също изпълнява. Но на моменти желанието му да се порадва на някой е голямо и не обръща внимание. Пробвах със СЕДНИ и МЯСТО и ако изпълни, въпреки, че минава човек, давам лакомство. Но понякога гледам как на 20 метра пред нас има човек,а той вече върти дупе и опашка...Когато се приближи, пробва да скача, въпреки командата. Значи ако изпълни 1 път, 5 пъти няма... А това не е малък проблем-не на всеки е приятно да му се вре куче
НО няма да го оставя така, ясно ми е че е голям и трябва да слуша МЕН и да не се разсейва. Мисля, че късият повод също е решение.
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#3 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 05 November 2008 - 05:02 PM

Започва се с по-слаби дразнители, на които командата ти "устоява". Вкъщи е първото място за заучаване на нещо ново, после се преминава навън в спокойна обстановка, след това се добавят дразнители, но с възходяща градация. Не очаквай да изпълнява веднага във всякакви обстановки. Карай го да сяда навън без да има никой наоколо, после когато има хора далееече, постепенно ( и търпеливо) и когато хората са по-близо.На финала той ще седи седнал докато разговаряш с някой и ще чака позволението ти да стане. Такова нещо като подаване на команда 5 пъти не трябва да допускаш. Ако не седне от първия път - при контрастния метод следва корекция докато седне. Ако използваш само позитивен метод - игнорация, липса на награда, смяна на ситуацията. Като принцип - всяко подаване на команда трябва да последства или изпълнение или някакъв вид корекция (което може да е игнорация при някои подходи или механично въздействие - разбирай класическото камшично движение с повода при контрастен метод). Мисля, че подаване на команда, съответно и иизпълнението и в случая е по-подходящо от НЕ-то. Възможно е той хич да не схваща какво точно му забраняваш, докато той се суети около хората.

Мисля, че във форума за Възпитанието може да намериш и други съвети, това е което ми хрумва на мен и така действам с моите калпазани.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#4 Потребителят е офлайн   redika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1229
  • Регистрация: 22-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 05 November 2008 - 07:08 PM

Stella_Popova Реди беше същия като малък. Видеше ли човек и се започваше кючека  ;D С времето понамаля, а сега го има, само когато някой му заговори...тогава се връща към любимия танц  ;D
Аз съм пробвала и сядането и "НЕ!"...не знам кое точно даде резултат и дали изобщо резулата беше от командите или израстването, но сега вече не се мятаме на всеки. Според мен, най-голямо значение си е възрастта...на бебетата им е интересно и кеф да се радват на хората. Е не всички бебета де...оплаквах се от Ред, че се радва на всеки като бебе и сега явно за наказание, Съри ми се падна темерутче от класа  ;D Той не само, че не се радва, ами и ръмжи на тези които съвсем не харесва. Другите само ги гледа лошо и на много малко (ама наистина малко - броят се на пръсти) се радва, както е нормално за бебешорче  :huh:
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 06 November 2008 - 08:36 AM

От вчера правя това, което twoofo каза-карам го да сяда, без да има хора. Изпълнява без проблеми. Ще продължа така, като добавям и дразнители, да видим до къде ще го докараме. Макар че, никога не го оставям докато не изпълни това, което съм казала-иначе бързо почва да се лигави и не отразява въобще какво му се говори. Също така, когато не изпълни команда, примерно не иска да седне, не му повтарям, ами го хващам за повода и го карам да седне (това с настъпване на лапата при нас става с предната лапа, когато не иска да легне).
redika, бебшорчето се радвай, че е така. Поне знаеш какво си минала с Реди. Което ме навежда на въпроса-той добре ли е?Имаше една снимка, която много ме притесни  :P
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#6 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 06 November 2008 - 10:28 AM

Цитат

От вчера правя това, което twoofo каза-карам го да сяда, без да има хора. Изпълнява без проблеми. Ще продължа така, като добавям и дразнители, да видим до къде ще го докараме.


Ако сте последователни и упорити след време ще го докарате до там, че обстоятелствата ще са от второстепенно значение след командата ти. Относно мятането по хора - има и доста по-силни дразнители от това, с които трябва много упоритост за да му избиеш на кучето от главата да им се поддава и да слуша теб, аз си имам такива моменти с Алира още. Та - скачането съм сигурна, че ще попремине с възраста + знае ли, че изпълнението на командата е закон няма как да се метне на някой ако изпълнява СЕДНИ.

Доколкото си спомням Ред беше доста объркан като "майка" му викаше НЕ относно хората и не винаги зацепваше, че става дума за това да не се приближава към хората, затова мисля, че ЕЛА или СЕДНИ са по-подходящи.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#7 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 06 November 2008 - 10:36 AM

И аз мисля, че СЕДНИ е по-подходящо. Също така е нормално да има моменти, в които се отплесва-все пак е куче, не робот. И от друга страна избягвам поощряването с лакомство-използвам го само в началото-докато учи някоя команда. Не знам дали това е правилно, но така мисля. Поощотряваме се с БРАВО и потупване, а той използва момента да ми оближе ръката, разбира се  :rolleyes:
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#8 Потребителят е офлайн   elrisha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 587
  • Регистрация: 20-January 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 November 2008 - 12:35 PM

ние също имаме проблем със скачането. и не само,че ни връхлита с 4 лапи ,ами и се опитва да се закачи за нас със зъбки :rolleyes:
номера с коляното не помага,напротив - за него играта става още по-интересна :-
и в тия моменти нито НЕ,нито СЕДНИ важат :angry:

#9 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 06 November 2008 - 12:36 PM

А само на вас ли скача или на хората по време на разходка?
Айк например вкъщи като се радва и тръгва да скача му казвам рязко седни и ако изпълни давам награда. Резултата след 1 месец е следния-отварям вратата, той се засилва към мен и като наближи сяда  ;D
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#10 Потребителят е офлайн   elrisha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 587
  • Регистрация: 20-January 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 November 2008 - 12:46 PM

ми предимно към семейството го прави..към чужди хора не..ако някой му заговори започва кючеци с дупето  ;D

#11 Потребителят е офлайн   stanislav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 03-December 07
  • Location:Варна

Публикувано: 06 November 2008 - 01:04 PM

Мен ме врахлитат 3 чифта лапи и става някакъв ад ;D

#12 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 06 November 2008 - 01:34 PM

Цитат

ми предимно към семейството го прави..към чужди хора не..ако някой му заговори започва кючеци с дупето  ;D

Ами пробвай тогава така, както писах в горния пост. При моя има ефект, ама и той си обича лакомства-особено ако са хапчета или добавки  :rolleyes: ;D
Не съм пробвала да наказвам-с лакомство и поощрение постигам по-голям ефект. Когато аз се карам, ми се кара и той и ефект никакъв  ;D
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#13 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 06 November 2008 - 03:34 PM

Стела - игнорацията също е вид наказание, под наказание може да се имат предвид различни неща, от които най-малко помага викането, с това съм съгласна  :blink:

Елриша -явно Кхан се разпалва доста щом пуска и зъби в устрема си да ви "докопа".
Мисля, че може да ви помогне или игнорация или командите, просто ако командата е по-силна (а това се отработва с време) ще седи и ще чака похвала. Много е вероятно като чуе похвалата обаче - пак да "откачи", така прави Алира, но вече не с такъв интензитет както в първия момент като приближава към мен. Знае, че не е позволено да скача по-мен - със строг тон и казвам да легне, когато се прибирам и тя се засили към мен, тя лежи и върти дупе и в тази поза, кажа ли БРАВО екзалтирано се изправя и се изправя на задни крака, защото опре ли се на мен я бутам с коляно и пак "Platz" - нашето Легни, държа я по-дълго легнала и пак я освобождавам. Когато се превъзбуди - командата ми върши работа, иска да получи одобрението ми, затова и изпълнява, в някои случаи я игнорирам - когато видя че е прекалено екзалтирана.
Ако Кхан се превъзбужда много - пробвай да го игнорираш - това е другият метод, който на мен много ми помага. Обръщах се с гръб в момента, в който тръгне да скача по мен и започвам да се правя, че не я виждам. Никакво говорене (това така или иначе при прибиране вкъщи - без Ох на мама, какво прави без мен и неща от сорта), без контакт с очите и обръщане с гръб ако се държи грубо и минутка-две не я забелязвам. 

При разните темпераменти подходът може да е различен, трябва да надушите какво работи при вашето куче. На мен хватката с коляното, игнорацията и команда спрямо момента ми вършат работа. Но командата е наистина отработена, със и без повод и на разстояние от мен.

Ако някой друг се справил по различен начин със скачащото куче - ще ми е интересно да напише.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#14 Потребителят е офлайн   redika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1229
  • Регистрация: 22-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 06 November 2008 - 04:19 PM

Ред също скачаше по мен, като малък. При мен само игнорирането даде светкавичен ефект  :blink:
А относно скачането по други хора...наиситна се объркваше като му казвах "НЕ"...добре че е twoofo да ми припомни... ;D Сега се сещам и че се пробвах да го връзвам, когато видех да приближава човек и следваше "Седни!"...абе май май времето си най-добрия помощник в този случай  ;D
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   vlado zoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1818
  • Регистрация: 12-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 07 November 2008 - 12:04 AM

При нас е същото, ама знам, че е до време. Моята дилема сега е тичане или ядене на боклуци. Първата работа на Фиона след "играй" е да изяде или мокра кърпичка или хартия от баничка или от ... . Страшна работа. И бягане докато не го глътне. После идва и гледа умно. И не става за наказание, защото сама е дошла. Много хитра гад :)
User's Signature

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 07 November 2008 - 08:49 AM

Цитат

При нас е същото, ама знам, че е до време. Моята дилема сега е тичане или ядене на боклуци. Първата работа на Фиона след "играй" е да изяде или мокра кърпичка или хартия от баничка или от ... . Страшна работа. И бягане докато не го глътне. После идва и гледа умно. И не става за наказание, защото сама е дошла. Много хитра гад :)

vlado zoo, това с боклука е много гадно. Айк като беше на 4 месеца много се пускаше да яде боклуци, но с постоянно НЕ и наградка-отвикна. Сега от време на време пак се стрелва да яде боклуци (понеже смотаните ми комшии слагат храна на котките първо на моя етаж и второ пред блока-няма определено място, всичко зависи от това, къде са им терасите  :rolleyes: ), но като кажа НЕ той поглежда виновно и си минава редом пак. А другия вариант е намордник, но на Фиона й е рано още.
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#17 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 07 November 2008 - 10:16 AM

Цитат

И бягане докато не го глътне. После идва и гледа умно. И не става за наказание, защото сама е дошла. Много хитра гад :)


Греко прави същото нещо, Алира също така правеше, за нейните подвизи в поглъщането на елементи от околната среда всички сте чували. Това е отвраатително нещо, с което много трудно се справихме - признавам си. В момента, понеже вече 1. много добре знае, че взимането от земята на каквото и да е е забранено и 2. е достатъчно голяма и SITZ и е на ниво, случим ли на неустоимо лакомство (от ония гадните и миризливите) - SITZ ми върши работа от разстояние, така се отучихме от бягането. Като беше малка точно това правеше - налапва лакомството и бяга през глава. Да я гониш няма смисъл, напротив става по-лошо. С командите ни се дават средства, които да използваме в такъв момент. Може да помогне и да не се позволява да взима от земята, дори лакомство, което ти си и подал, а тя е изпуснала. При куче със силна нервна система помага замеряне с нещо дрънчащо - верига, кенче с монети или камъчета.  Да падне близо до кучето, което аха да хапне вкусотията, целта не е уцелване на кучето, а само пренасочване на вниманието му. Докато е още несигурно какво точно го е сполетяло - повикване при стопанина, при когото отново ще се почувства сигурно. И естествено огромно БРАВО и наградки.

С Алира и нейната лакомия и ядене от земята имах огромен проблем, застрашаващ здравето и - тогава строгият нашийник и треньор дойдоха в играта и дни по-късно напредъкът беше огромен. Не препоръчвам строг нашийник без съпровождане и практически инструкции за употреба от опитен човек обаче.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#18 Потребителят е офлайн   SteLLa_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 631
  • Регистрация: 14-June 08
  • Gender:Female

Публикувано: 07 November 2008 - 10:25 AM

Повече от ясно е че е индивидуално за всяко куче  :rolleyes:
На Айк му стига и НЕ, за да пусне, но има дни, в които все едно напук ми прави  :rolleyes: и в такива случаи налапва боклука и ме гледа умно.
twoofo, относно строгите нашийници, гледах има едни с гумени накрайници на шиповетеи си мисля, че те няма така да се набиват във врата на кучо.
User's Signature

Successful people never worry about what others are doing!

#19 Потребителят е офлайн   elrisha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 587
  • Регистрация: 20-January 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 07 November 2008 - 11:01 AM

ние сме с такъв строг нашийник(с гумени тапи) и съм доволна!
не сме усъвършенствали "редом" и като видиме друго куче или просто сме превъзбудени - много се дърпаме..вече не ни минава номера! ;D

#20 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 07 November 2008 - 02:43 PM

Да, тези с накрайниците са софт варианта. Аз използвам нормален не в ежедневието, а само при случаи, които изискват недвусмислена корекция, доминантно ми е животното  :rolleyes: Шега не бива ако се ползва такъв нашийник за корекция, особено при по-лабилна психика.

Стела, командата ПЛЮЙ я владеем до съвършенство, какво да правиш  ;)
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни