Dog.bg Форуми : Помощ ! Смяна на козина !

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Помощ ! Смяна на козина !

#1 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 25 August 2005 - 12:54 PM

За първи път сменяме така активно козина. До момента сменихме бебешкия пух, но сега козината пада обилно, изресвам цели топки, просто е видно. Да, реша и зная, че трябва, за да отстраня мъртвия косъм, но въпроса ми е :

Трябва ли да му се дават витамини за козината, докато я сменя или след като я смени ? Ако му давам витамини, докато сменя, това няма ли да удължи процеса на смяна ? Колко време трае смяната на козината или е индивидуално от самото куче ?

#2 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 25 August 2005 - 01:28 PM

С интерес ще следя развитието на тази тема, защото у нас това е болна тема r) l) d)
(но нямаше ли подобен разговор в Къщата на кучето?)Мисля че Мил беше писала доста по въпроса.Ще потърся.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#3 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 25 August 2005 - 01:50 PM

Смяната на козината при Кевин е нормална, като при всеки самоед.... подкосъмът е дълъг, естествено ще пада на топки b)
По въпроса за витамините, отговорът е "да": смяната няма да се "удължи", падащият косъм е ВЕЧЕ мъртъв от известно време; точно обратното - витамини и масла ще подпомогнат по-бързото израстване на новия косъм и падането на стария; и ще заздравят, удебелят и оформят новия косъм. Препоръчвам ти да съчетаеш смяната на козината и с 1 месец терапия с пчелен прашец - хем за витаминизиране, подпомагане на имунитета, храносмилането и т.н., хем и за по-здрав и хубав косъм. Лично при мен резултатът е много добър.
Самата смяна е индивидуална по продължителност (и по "здравина" на косъма, т.е. скорост на опадване). При северните породи би трябвало да продължи около 2 до 3 седмици с "бясна скорост" и евентуално още 1-2 доопадване на покривния косъм, който има да се сменя, след което в рамките на около 1 месец видимо израства новата козина. На практика, разбира се, покривен косъм се сменя през цялата година с различна интензивност, а и периодът на "голота" зависи пак от 101 фактора.
Не е съвсем нормално обаче падането на подкосъма на фитили да продължи повече от 2-3 седмици - това ще рече, че е в сила едно от тези "условия": 1) кучето има "прекалено" здрав косъм, който организмът не изхвърля нормално 2) организмът е прекалено слаб и не е в състояние да се справи сам; 3) климатът е крайно ненормален и организмът на кучето не може да реши да го съблича ли или не. Не е нормална и появата на оплешивяване - дори интензивното опадване на подкосъма не може да причини плешиви петна по кожата; покривният косъм остава на място и би трябвало да е достатъчно гъст, за да не се виждат розови дупки bl)
Иначе... примери много. Ето ги моите в глутницата: всичко живо се "съблече" още преди 2 месеца; Стили обаче гордо си носеше всички косми допреди 2-3 дни, когато реши да подеме кампания по събличане и в момента сваля подкосъм с бясна скорост. Другите вече почти се облякоха отново l) , тя изостава с графика. Всичко е индивидуално.
---
Иначе, от гледна точка на грууминга на "нашите" породи, има различни хватки за запазване на косъма още известно време, така че да не тръгне кучето да се скубе насред изложбения сезон: маски, които се правят отрано; допълнително витаминизиране; специфични шампоани и по-често къпане и т.н., което позволява кучето да остане с подкосъм още 2-3-4 седмици след "нормалното" начало на събличането. Започне ли веднъж процесът обаче, спасение няма: може единствено да се ускори, за да се свали всичкият подкосъм. Пак с маски, по-често къпане и т.н.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#4 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 August 2005 - 03:10 PM

Vabank
За пчелния прашец се надявам да ми пишеш на лични, имахме приказка преди 10дни, както и за заместителя на яйчния прах r)
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 25 August 2005 - 03:33 PM

За пчелния прашец - това е пчелен прашец, който се продава в човешките аптеки или има специален за кучета ? l) А мога ли да давам биотин - на хапченца, специално за кучета ? Докато давам примерно пчелен прашец, трябва ли да продължа с Айриш кал или ... зная, че като се дава една добавка, не е хубаво да се дават две. r)

#6 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 August 2005 - 04:14 PM

А това е много уместен въпрос!!! По отделно ли се дават разните добавки или може и заедно да се комбинират?
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 25 August 2005 - 05:22 PM

Пчелният прашец няма общо с калциевите добавки. Съдържа: (в свободен превод от руски) - възстановими и невъзстановими захари; мазнини до 20%, белтъци, аминокиселини, пепел, витамини разни, фолиева и др. киселини. Специално аминокиселините са в пъти повече отколкото в месо, яйца, сирене. Съдържа също макро и микроелементи - манган, калий, мед, желязо, сяра, цинк и т.н.
С други думи, аз лично бих спряла да давам SА37, докато давам пчелен прашец, макар че витаминното и "елементно" съдържание не си съвпадат 100%. Така или иначе със SA-то трябва и да се почива от време на време b) . Навремето (2 г.) давах прашец едновременно с капсули за козината - комбинация от 1001 масла от рода на Витадерм, Мегадерм и т.н. - и на опитното зайче, т.е. куче нищо не му стана. В момента нямам проблематична козина, която да изисква Витадерм, така че давам прашец без масла b)
Иначе да - същият пчелен прашец, който се продава в диетичните магазини и в аптеките. Кучетата го ядат с апетит, чак до някои странности - Новъли например му се настървява повече, отколкото на хубава мръвка... По едно време бях намерила на таблетки - т.е. пресован на хапчета - което беше супер-удобно, но от поне година не съм виждала в тази форма... иначе се продава на гранулки (миниатюрни топчета) и на прах; гранулките са по-удобни, тъй като кучето ги яде "без подправки", прашецът трябва да се слага в храната, за да не се пръсне, като му дъхне кучо отгоре b)
Препоръчва се едномесечен курс с дози съответно около 10 гр. за дребни породи, 15 гр. за средни и 20 гр. за едри; "профилактично" се повтаря два пъти годишно - примерно пролет и есен; може да се провежда и 3-4 пъти годишно (през 2 месеца) - примерно за ловни кучета, които се товарят много през ловния сезон; кучета със слаб имунитет, с кофти козина и т.н.
Нямахме ли в архива тема за пчелния прашец? Имам спомен, че сме го обсъждали...
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#8 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 25 August 2005 - 06:57 PM

dog bg, тук копирам това, което бях писала в темата Линеене във Възпитание и обучение:

Цитат

От това, което съм чела:
Сезонното линеене е естествен процес и не бива да му се пречи. Тъй като повечето кучета не живеят навън, а в апартаменти, сезонното линеене може да не е така отчетливо изразено, а да продължава през цялата година. Прочетох интересно обяснение за това: освен температурата, роля играе интензивността на слънчевата светлина, а домашните кучета често са изложени на изкуствено осветление. Не е решение куче, свикнало да живее в апартамент, изведнъж да започне да се оставя по цял ден навън.
Единственият начин е ресане и четкане, така механично се отстраняват вече мъртвите косми наведнъж и събираш по-малко из къщата. Опс, тук за Мини - нежните косми, които събираш, всъщност е подкосъмът който опада през лятото. Нашата порода например, няма подкосъм, но също линее.
Чувала съм за продукти, които помагат естествената смяна на косъма да стане наведнъж - на няколко сесии, но не мога да препоръчам нещо подбно.
Но линеене може да се получи и от нискокачествена храна: организмът използва малкото качествени съставки за други нужди и последното, от което "се интересува", е козината. На руски сайт прочетох, че това може пък да е признак за излишък от протеини и мазнини в храната, въпреки, че си мислим точно обратното. Може от стрес и психологически проблеми. Получава се при женските след раждане. Също и след подлагане на анестезия. Последиците във всички тези случаи са поправими.
Добавки, свързани със състоянието на козината: рибено масло, бирена мая на прах или таблети, лъжица зехтин в ежедневната дажба храна.

Самата тема се беше изродила в някакъв безмислен спор, но ако искаш, ето линк: Линеене
А за биотина бях пускала питане тук, в Груминг.
Така, според съветите взех Петнил, изядохме 3 опаковки. Не мога да установя помогна ли с нещо. Периодът продължи мнооого дълго при нас, абе направо повече от 2 месеца, да не бяха и 3, накрая спря да ми прави впечатление, а то пък премина. Естествено, при вас нещата са някак по-ясни.
В зоомагазините има още една добавка специално за линеенето, в течно състояние и пусто не мога да запомня дългото име, което започваше с М.

#9 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 26 August 2005 - 09:03 AM

Вабанк, Мил .... 10 х ! Чудех се дали да спра Айриш кал или не, но така и така месеца му изтече и ще направим почивка една седмица, после ще продължа с хапчета биотин и пчелен прашец. Да, друго интересно - докато търсех инфо из чужди сайтове, попаднах на това, че козината на самоеда е лечебна r) Така че ще събирам ... r)

Елен, питах доколкото зная, отделните добавки се дават заедно, ако не съвпадат по състав. Ако има дори една съставка, която се повтаря, трябва да се дават отделно на серии.

#10 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 26 August 2005 - 11:52 AM

В какви дози се дава пчелният прашец?

#11 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 26 August 2005 - 12:32 PM

Цитат

Препоръчва се едномесечен курс с дози съответно около 10 гр. за дребни породи, 15 гр. за средни и 20 гр. за едри; "профилактично" се повтаря два пъти годишно - примерно пролет и есен; може да се провежда и 3-4 пъти годишно (през 2 месеца) - примерно за ловни кучета, които се товарят много през ловния сезон; кучета със слаб имунитет, с кофти козина и т.н.

User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#12 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 26 August 2005 - 02:06 PM

Цитат

Цитат

Препоръчва се едномесечен курс с дози съответно около 10 гр. за дребни породи, 15 гр. за средни и 20 гр. за едри; "профилактично" се повтаря два пъти годишно - примерно пролет и есен; може да се провежда и 3-4 пъти годишно (през 2 месеца) - примерно за ловни кучета, които се товарят много през ловния сезон; кучета със слаб имунитет, с кофти козина и т.н.

20гр. дневно или месечно не разбрах? Извинявам се и благодаря предварително! n)

#13 Потребителят е офлайн   RozaLiq Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 05-May 05
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 August 2005 - 02:30 PM

Цитат

Цитат

Препоръчва се едномесечен курс с дози съответно около 10 гр. за дребни породи, 15 гр. за средни и 20 гр. за едри; "профилактично" се повтаря два пъти годишно - примерно пролет и есен; може да се провежда и 3-4 пъти годишно (през 2 месеца) - примерно за ловни кучета, които се товарят много през ловния сезон; кучета със слаб имунитет, с кофти козина и т.н.

Ами моят дакел като е още бебе може ли да му давам пчелен прашец вече или .. ? На почти 3 месеца е.. ако може по 10гр. ли трябва? Мерси r)

#14 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 27 August 2005 - 12:40 AM

Vabank, не успях да намеря на плочки, но взех пчелно млечице на капсули. Мисля да му сипвам в храната, а не да му давам капсули. Глупав въпрос - нали пчелно млечице и пчелен прах е едно и също ? r)

#15 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 27 August 2005 - 07:17 AM

Не, не е едно и също l)
Пчелният прашец е непреработеният продукт - онова, което пчелите събират от цветята.
Млечицето е вече преработеният продукт.
Прясното пчелно млечице е гъсто, пастообразно, непрозрачно вещество с кремавобял цвят. Постепенно добива матово-жълтеникав отенък. Лиофили-зираното млечице е бял до светлокремав, силно хигроскопичен прах. Водните му разтвори притежават същите свойства като и естественото.
Съдържанието е приблизително едно и също, пчелният прашец съдържа повече захари, мазнини и аминокиселини.
Пчелното млечице представлява високохранително и лесно усвоимо от организма вещество. Съдържа необходимите за нормално съществуване елементи.
Усилва апетита, повишава обмяната на веществата, създава бодрост, настроение и прилив на сили, повишава имунната защита, подобрява функциите на жлезите с вътрешна секреция, стимулира кръвообразуването и забавя процесите на стареене
За пчелния прашец пише следното:
Пчелният прашец е най-богатият на хранителни вещества продукт от всички останали произвеждани от медоносните пчели. Той представлява прекрасен източник на протеини, въглехидрати, витамини, минерали, аминокиселини, хормони, ензими, които помагат да израстне и да се поддържа един здрав организъм.
С други думи, в нашия случай и пчелното млечице, и пчелният прашец са приложими и подходящи, но прашецът е по-добър.
Материалите са взети от сайт на Абиконик - раздел Пчелни продукти
Там има и още доста интересни неща за четене по повод пчелните продукти.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#16 Потребителят е офлайн   RiseAndFall Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 24-August 05

Публикувано: 28 August 2005 - 08:45 AM

Някой може ли да ми каже кога започва ювенилното линее при голден ретривърите?

#17 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 31 August 2005 - 08:58 AM

Намерих проклетата добавка на Virbac: Megaderm
Качена снимка
Съдържа омега 6 и 3 мастни киселини, витамини А, Е и Н (биотин) и цинк.
Следващият път ще опитам с нея. Някой да има впечатления?

#18 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 31 August 2005 - 09:32 AM

Нямам никакви наблюдения от Мегадерма, в къщи имам Витадерм но не съм го давала така че пак нищо.
Аз давам СА37 , ако нещата не влизат в контрол съм давала веднъж Петнил , и тази година за първи път давах Ревалид по 2 капсули на ден повреме на хранене.

#19 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 31 August 2005 - 09:53 AM

За линеенето на голдените, няма точна дата от която започва и когато свършва.
Зависи на каква възраст е кучето , доколкото знам тойто сега е бебе и според мен първото линеене можеш да го чакаш на пролет

#20 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 31 August 2005 - 10:48 AM

b) един много стар "кучкар " преди години ми беше казал така за смяната на косъма
кучето сменя косъма 2 пъти годишно .... / тук имаше пауза/ по 6 месеца b)


мегадерма е много хубав препарат - аз го ползвам и то както е дозировката има ефект и за заздравява кожата
не очаквайте чудеса има период от поне 1 месец докато се усети ефекта

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни