DessyD, в May 28 2009, 10:16 PM, написа:
Е, благодаря за отговорите ! Някой път ще седна да се поразровя и да попрочета повечко. Въпросите с цевтовете ме интересуват по принцип, не само за вашата порода. При някои породи определени разцветки са свързани с тип характер .... интересно е.
При стафа белия цвят не се корелира с определен тип характер. Не съществува и връзка с определени заболявания.
След доста ровене намерих само едно обяснение от изследовател на породата, което ми изглежда правдоподобно - идеята е била да се ОТГРАНИЧИ стафа от бултериера. В началото на миналия век бултериера не е изглеждал така, както изглежда днес . Представителите на двете породи са били по-близки, отколкото днес. Регистрирането на породада АСТ е целяло РАЗГРАНИЧАВАНЕ от боевете с кучета, за които са използвани питовете. Затова чрез стандарта са ударени едни от най-силните линии гейм кучета, като се обявяват за недопустими червените носове и червените ръбове на клепачите. Англичаните приемат, че е "откраднато" името на тяхната порода - стафордширски бултериер, и затова са настроени негативно срещу регистрацията на "новата" порода. Затова при създаването на стандарта се налага да се вкарат в него ограничения, за да се удиса на претенциите на няколко организации - белия цвят заради була, с името - заради англичаните, с одновните белези на най-известните линии гейм кучета - заради лошата слава.
Ще потърся стари снимки, на които си личи билизостата между стафа/пита/ и була в началото на ХХ век.