Dog.bg Форуми : Вълкът - възхищение или омраза

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Вълкът - възхищение или омраза

#21 Потребителят е офлайн   Black Heart Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 87
  • Регистрация: 08-September 08

Публикувано: 24 January 2009 - 07:39 PM

Shadow, navar съвсем не се е объркал............. ;)

#22 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 24 January 2009 - 08:57 PM

Цитат

П.П. Навар, гледам си стокар, заповядай в Този форум да разказваш случки и да споделяш опит.  :blink:


айде сега , голем зор да навличаш досади на човека...добре си му е тук...там само ще чакат да го подхванат че ползвал грешните пазачи...седи си тук, navar B)
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#23 Guest_navar_*

  • Група: Гости

Публикувано: 24 January 2009 - 09:31 PM

1. Навар е учил до 4 клас,и го зазъвърши успешно,а после и още няколко образования -та тва не за да се изфука, а за да намекне че познава кантара..и когато Навар говори,не дрънка приказки прочетени оттук оттам а видяни със собствените му очички...45 кила са вълците в тюркмения,и заради дребните вълци се преувеличава славата на тюркменския алабай,много едри са вълците в Русия и Кавказ,което пък води до качествата на кавказката овчарка,но това е друга тема..ако тук има някой работещ в ДАГ може да изнесе инфо за килограмите на убитите вълци,тъй като те се отчитат като отстрелян вреден дивеч..миналата зима,вълчица ,малко под 70 килограма,отстреляна от ловна дружинка с. Тича..височината при холката на мъжки достига 80-82 см..на тази височина сами си правете извода коко може да тежи,е да по стандарт му дават до 55 килограма,но с апостроф че достига и повече...а когато годината е добра за вълците те се ояждат

за справка :
http://dariknews.bg/...ticle_id=108808
http://d.foto.radika...c7924fc90f9.jpg

#24 Потребителят е офлайн   ben2418 Икона

  • One ot them ...
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 817
  • Регистрация: 07-August 08
  • Gender:Male

Публикувано: 24 January 2009 - 10:34 PM

Цитат

1. Навар е учил до 4 клас,и го зазъвърши успешно,а после и още няколко образования -та тва не за да се изфука, а за да намекне че познава кантара..и когато Навар говори,не дрънка приказки прочетени оттук оттам а видяни със собствените му очички...45 кила са вълците в тюркмения,и заради дребните вълци се преувеличава славата на тюркменския алабай,много едри са вълците в Русия и Кавказ,което пък води до качествата на кавказката овчарка,но това е друга тема..ако тук има някой работещ в ДАГ може да изнесе инфо за килограмите на убитите вълци,тъй като те се отчитат като отстрелян вреден дивеч..миналата зима,вълчица ,малко под 70 килограма,отстреляна от ловна дружинка с. Тича..височината при холката на мъжки достига 80-82 см..на тази височина сами си правете извода коко може да тежи,е да по стандарт му дават до 55 килограма,но с апостроф че достига и повече...а когато годината е добра за вълците те се ояждат

за справка :
http://dariknews.bg/...ticle_id=108808
http://d.foto.radika...c7924fc90f9.jpg


Малко глупав въпрос,но нека все пак попитам ! Ротвайлерите как опазват стадото от 80-кг вълци ? Мъжките ротчета мисля,че по стандарт са 50 кг,а женските 42 кг ! Височината на тези вълци наистина е внушаваща ! Ротвайлери не мога да се мерят дори по височина с тях ! Тогава как пазят стадото ? Глутницата ако е голяма напада заедно или ...... ?  :blink:
User's Signature

Айда Скот Тейлър е написал: Не поглеждай назад да скърбиш по миналото което вече е свършило и не се притеснявай за бъдещето което още не е дошло.Живей в настоящето и го прави толкова красиво че да си струва да го запомниш !

#25 Потребителят е офлайн   shadow Икона

  • master of puppets
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2761
  • Регистрация: 24-October 05
  • Location:Sofia

Публикувано: 24 January 2009 - 10:37 PM

Има изключения, да. Но повечето от вълците в България са около 45кг.  ;)  
Информацията ми е от Българско дружество за опазване на биологичното разнообразие СЕМПЕРВИВА, както и от овчари от Пирин и Родопи.
При вас може и да са се заселили най-едрите и да ти объркват представите за популацията на вълци в Бг.  ;D
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Качена снимка

#26 Потребителят е офлайн   ben2418 Икона

  • One ot them ...
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 817
  • Регистрация: 07-August 08
  • Gender:Male

Публикувано: 24 January 2009 - 10:55 PM

Анатомията на вълка се отличава по някои белези от тази на домашното куче. Вълкът обикновено има златистожълти очи, по-дълги крака, по-големи лапи, по-изявена челюст, по-дълга муцуна и мозък, който обикновено е с 30% поголям от този на кучето ! :o И последно, докато лактите на много кучета са насочени настрани, тези на вълците са обърнати навътре към корема им, като почти го докосват. Това им позволява да тичат със скорост до 70 km/h.  :rolleyes:

Обемът на мозъка на вълка е с около 30 % по-голям от този на домашното куче, докато обема на мозъка на чакала е също с толкова проценти (около 30) по-малък от този на кучето.

Ето нещо важно: Вълците често изглеждат по-масивни от куче със същото тегло, заради допълнителния обем на козината !Тя е съставена от два пласта, твърда защитна козина, предпазваща от водата и калта, и по-гъста и мека, която поддържа топлината на тялото.  Повечето кучета, освен може би едрите нямат особени шансове срещу вълк !  :o  При нападение вълците обикновено се насочват към врата, гърлото и страничните части на животното. Глутниците най-често убиват слабите, възрастни и болни животни, тъй като едрите и здрави екземпляри им отвръщат, като понякога нараняват и дори убиват ловуващите вълци.

Ето нещо интересно: Някои изследвания показват, че едва един от десет опита за убиване на лос от глутница вълци завършват с успех ! :huh: Обикновено вълците живеят 69 години в диво състояние, като затворени достигат средно до 16 години. Рекордната продължителност на живота на вълк е около 20 години !

  Това е от мен ! Айде лека вечер на всички ! :blink:
User's Signature

Айда Скот Тейлър е написал: Не поглеждай назад да скърбиш по миналото което вече е свършило и не се притеснявай за бъдещето което още не е дошло.Живей в настоящето и го прави толкова красиво че да си струва да го запомниш !

#27 Потребителят е офлайн   Black Heart Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 87
  • Регистрация: 08-September 08

Публикувано: 24 January 2009 - 11:46 PM

ben2418, виждам,че се позоваваш на информация от wikipedia.org :blink: Искам само да допълня,че вълците се насочват към по-слабите жертви само,ако се отнася за едри животни!Иначе ако става въпрос за жертва с размерите на овца-примерно,бих казал,че гадовете най-често си избират най-хубавото и охранено животно,също така искам да допълня,че когато на вълка му се отдаде възможност,не убива само за да се нахрани,ами продължава да убива колкото се може повече животни,сякаш го прави за удоволствие :angry:

#28 Потребителят е офлайн   Mahorec Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 384
  • Регистрация: 20-March 08

Публикувано: 25 January 2009 - 01:39 AM

Цитат

Ротвайлерите как опазват стадото от 80-кг вълци ?


Отговора е:Никак!  ;D просто не виждам куче което може да се справи с такъв звяр...ротвайлера единствено може да го затрудни.Чувал съм,че единственото куче което се справяло с вълк бил Кангала. :-

#29 Потребителят е офлайн   Black Heart Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 87
  • Регистрация: 08-September 08

Публикувано: 25 January 2009 - 02:23 AM

Mahorec- това,което си чувал за кангала,за мене  е просто мит и никой не може да ме обеди в това,че каквото и да е куче може да убие само ,здрав вълк сред природата B)Не се заблуждавайте с това,че някои "вълкодави" са по-едри от вълка :huh:предимството им свършва до тук-подвижност,издръжливост,захапка и не на последно място дължината на зъбите,всичко е в ползва на дивото животно ;)

#30 Потребителят е офлайн   ben2418 Икона

  • One ot them ...
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 817
  • Регистрация: 07-August 08
  • Gender:Male

Публикувано: 25 January 2009 - 10:35 AM

Цитат

ben2418, виждам,че се позоваваш на информация от wikipedia.org :blink:


Какво и на wikipendia.org ?  :angry: ;D ;D  На мен ми беше интересно това,че вълка има с 30% по-голям мозък ! Относно Кангала: Единственото му предимсто е че е по-голямо и това е ! Както каза Навар: дивото си е диво,то убива за да оцелява,всеки ден,цял живот ! Един добре трениран питбул (само тренировки като:тичане,прескачене на препядствия и плуване НО НИКАКЪВ БОЙ) не може ли да се справи с вълкът ?  :( Мисля че захапката на питбула беше плътно клещовидна и като захапе не пуска ! Ако вълкът е един пита няма ли да се справи с него ?  :( :viking: :viking:
User's Signature

Айда Скот Тейлър е написал: Не поглеждай назад да скърбиш по миналото което вече е свършило и не се притеснявай за бъдещето което още не е дошло.Живей в настоящето и го прави толкова красиво че да си струва да го запомниш !

#31 Потребителят е офлайн   shadow Икона

  • master of puppets
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2761
  • Регистрация: 24-October 05
  • Location:Sofia

Публикувано: 25 January 2009 - 10:54 AM

Цитат

Mahorec- това,което си чувал за кангала,за мене  е просто мит и никой не може да ме обеди в това,че каквото и да е куче може да убие само ,здрав вълк сред природата B)Не се заблуждавайте с това,че някои "вълкодави" са по-едри от вълка :huh:предимството им свършва до тук-подвижност,издръжливост,захапка и не на последно място дължината на зъбите,всичко е в ползва на дивото животно ;)

Тук си много прав. Макар, че митове и легенди бол. Който не е виждал челюст на вълк, може да говори подобни глупости.
Едно куче срещу вълк няма никакъв шанс- не можем да мерим килограмите само, те не са критерий за успеваемост.
Затова стадата се охраняват от няколко кучета- миналата година две КК от МАКК убиха вълк(не повече от 40кг.). Е, впоследствие и двете кучета бяха отровени. (Между другото, така си отиват повечето  :(, а не от схватки с хищниците).
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Качена снимка

#32 Потребителят е офлайн   Black Heart Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 87
  • Регистрация: 08-September 08

Публикувано: 25 January 2009 - 11:26 AM

ben2418 -не съм казал,че тази информация от wikipedia e грешна,просто допълних някои неща :palec:А колкото до питбула........Давам му 4,най-много 5 минути живот,срещу вълк B)

#33 Guest_navar_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 January 2009 - 12:55 PM

Цитат

Малко глупав въпрос,но нека все пак попитам ! Ротвайлерите как опазват стадото от 80-кг вълци ? Мъжките ротчета мисля,че по стандарт са 50 кг,а женските 42 кг ! Височината на тези вълци наистина е внушаваща ! Ротвайлери не мога да се мерят дори по височина с тях ! Тогава как пазят стадото ? Глутницата ако е голяма напада заедно или ...... ?  :blink:


ами отговорът се крие в поста ми,всъщност не се крие а е очеваден...
няма значение дали са ротт-ове или безпородни кученца по 25 кила(всъщност това което посочваш за 50 килограма е стандарта на породата,който е определящ за изложбите,дост аот ротвайлерите  тежат повечко от 50 килограма,но както и да е,килограмите са без значение) могат да опазят стадото,стига да знаят какво правят,ако стоят около стадото,заедно с възрастните животни всичко е ок..глутницата напада ,но целта и е да пръсне добитъка,и да отдели едно или две животни които да убие..ако успее-яде,ако не търси друга плячка...ролята  на кучетата пазачи не е да се бият с вълците,и вълци и кучета бягат от такава схватка освен ако вълкът не е сам а кучетат няколко ,или обратно...
ролята на кучетата е да не позволяват на стадото да се пръсне,да вдигат аларма за да може евентуално стопанина да чуе врявата..и никога да не преследват вълк в гората..което явно са направили моите БОК..
няма начин да опазиш на 100% животните ако има глутница в района,важното е да сведем загубите до минимум..
на какъв език да го напиша-забравете легендите за кучета които убиват вълци-става,но рядко и такива кучета се мистифицират,и в повечето случаи кучетата са били няколко а вълкът сам..
за въпроса  питбул срещу вълк-това че пита е бойна порода,не значи че става за универсален бой..пак казвам дивото си е диво..90 % от кучетата подвидат опашки и се крият само от миризмата на вълк..ловни кучета на мои познати не са искали да се качат в джипа ,в който предния ден са возили убит вълк...а иначе на хайак гонят
да,има породи които минават за вълкодави-но това е само условно,поради което хората помагат на кучетата -ковани метални нашийници с големи шипове навън,за да не могат вълците да хапят по гърлото...
вижте например стадата в родопите,на 5-600 овче има 20 кучета...
и пак няма опазване

към Шадоу..
ще прегледам форума който ми препоръча,но не обещавам да се включа-мога да споделя опит и наблюдения,но отсега казвам-не обичам да ме убеждават че еди кои си кучета са по добри от моите за работата за която ги ползвам..спрял съм се на ротт-а след доста опити,минах през няколко породи,включително и "чобан копеся" наследена от дядовците ми-бащата на съвременното БОК,Каракачанско куче, Български горан и пр. китеници..
така че ако смяташ че може и да не се засяга темата-нашите кучета са по от твоите-става

#34 Потребителят е офлайн   ben2418 Икона

  • One ot them ...
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 817
  • Регистрация: 07-August 08
  • Gender:Male

Публикувано: 25 January 2009 - 01:21 PM

Ако кучетата са 2-8 защо да не преследват вълка ? Той няма никакъв шанс срещу тях ! Кучетата не бягат ли по-бавно от вълкът ? Четох че вълкът развива скорост до 70км/ч ! Ако му се бяга бързо те май никога няма да го настигнат или .... ? :blink:
User's Signature

Айда Скот Тейлър е написал: Не поглеждай назад да скърбиш по миналото което вече е свършило и не се притеснявай за бъдещето което още не е дошло.Живей в настоящето и го прави толкова красиво че да си струва да го запомниш !

#35 Guest_navar_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 January 2009 - 02:36 PM

ами защото освен че развива до 70 км в час,вълкът има 30% по голям мозък от кучето ,и го използва повече от добре..много рядко сам вълк би нападнал охранявано стадо,единаците обикновено търсят по лесна плячка..по скоро това е "пратеник" и би направил това за да го подгонят кучетата,които надценявайки способностите си,или ако са млади,или ако не са израстнали с добитък ще го последват  в гората,и така да попаднат..посредата на глутницата..а тогава няма милост,нито за кучетата нито за стадото..
пак повтарям само неопитно или младо куче би последвало вълк ..
нали тук не говорим за ловните кучета ,чиято роля е да прогонят вълка от шубрака,да го извадят на открито за да го отстреля ловеца

#36 Guest_navar_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 January 2009 - 02:48 PM

Цитат

Цитат


П.П. Навар, гледам си стокар, заповядай в Този форум да разказваш случки и да споделяш опит.  :blink:


айде сега , голем зор да навличаш досади на човека...добре си му е тук...там само ще чакат да го подхванат че ползвал грешните пазачи...седи си тук, navar B)


ами всеки си има мнение,аз съм намерил пазачите които ме устройват...не налагам моето мнение никому,и не искам да ми се налага-който иска да си ползва"черги" за пазачи..ако искат да поспорим-няма проблем,което няма да промени моето мнение..

относно стартовия фураж за малки прасенца,разбъркан с вода и даден на кучето-нормално е да се подриска,и това не е от трупното брашно а от зърното...всяко куче би се подрискало ако му дадеш ярма с вода...
за да може да усвои зърното то трябва да бъде сварено,или най малкото попарено-тогава не се подрисква,но и се изхвърля почти неоползотворено..
поради гореспоменатото много кучета се посират от евтина гранулирана храна,която е основно зърнен прат

#37 Потребителят е офлайн   totschica Икона

  • groomer
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1289
  • Регистрация: 12-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Груминг на пудели, афганки, " космати" териери ( скоч, фокс, ердейл, " уести" ... )и др.

Публикувано: 25 January 2009 - 02:50 PM

Цитат

...
нали тук не говорим за ловните кучета ,чиято роля е да прогонят вълка от шубрака,да го извадят на открито за да го отстреля ловеца


Ами то тук уж говорихте за кокалите и домашните кучета, ама ;)
Темата стана доста интересна( или поне на мен ми е интересна). Може ли МОД да отвори нова тема за вълците и да премести писаното тук?

#38 Потребителят е офлайн   shadow Икона

  • master of puppets
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2761
  • Регистрация: 24-October 05
  • Location:Sofia

Публикувано: 25 January 2009 - 03:29 PM

Цитат

ами всеки си има мнение,аз съм намерил пазачите които ме устройват...не налагам моето мнение никому,и не искам да ми се налага-който иска да си ползва"черги" за пазачи..ако искат да поспорим-няма проблем,което няма да промени моето мнение..

От "черга" до "черга" има огромна разлика. Каракачански кучета в Родопите се справят отлично с опазването на големи стада (не става въпрос за 100-200 овчици), а там освен вуци има и мечоци, които обичат овче месце.
Пак "черги" от тоя дамазлък опазват стада овце и кози в Пирин(с. Влахи) от кумчовците и се справят отлично. Малко кучета стават добри стокари- и от "чергите", и от другите охранителни песове.
П.П. Навар, не мога да говоря от името на другите, но на мен би ми било интересно да разкажеш там за твоя опит с рот, като охранител на стадо.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Качена снимка

#39 Потребителят е офлайн   Black Heart Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 87
  • Регистрация: 08-September 08

Публикувано: 25 January 2009 - 03:54 PM

Напълно съм съгласен с navar- почти всяко куче може да стане пазач на стадо и да алармира за появата на вълци :blink:Трябва да призная,че за пръв път чувам за ротвайлери,които пазят стадо,но не се съмнявам,че се справят отлично-аз сам много изненадан от интелигентноста на тези кучета(преди да си взема не мислех така) ;)Даже понякога се замислям дали някой път да не взема моя разбойник на ловен излет ;Dтоку виж от него излезнал отличен ловец :sedni!:

#40 Guest_navar_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 January 2009 - 05:29 PM

за ловци не стават-поне тези които сме пробвали, като казвам "черги" не го казвам като обида а като събирателно за космати мечочи-Бок,сао,кавказ,шарпланинка,кангал,и пр... но тъй като приличат на китеници,та затова черги :) никой не оспорва качествата им...както казах аз си имам един мъжки кавказ...
въпросът е че всеки си е намерил най удачната порода,за съответния добитък и район....а за мен най удачен се оказа ротт-а

  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни