Dog.bg Форуми : Здравословни проблеми при Шар- Пей!?!

Към съдържанието

 
 
 

БКК Китайски Шар-Пей


Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Здравословни проблеми при Шар- Пей!?! често срещани проблеми, препоръки за лекари, съвети за превенция и грижа

#1 Потребителят е офлайн   StyleBullet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1556
  • Регистрация: 12-October 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 08 February 2009 - 05:56 PM

Иска ми се да се спра, в/у  здравословните проблеми при породата шар-пей. Реших да го направя, защото четейки форумите, виждам че масово се шири  мнението или по-точно заблуждението на хората, че тази порода има много здравословни проблеми и отглеждането на тези кучета никак не е лесно! Прави ли ви впечатление обаче, че 99% от кучетата с някакъв здравословен проблем, /предимно кожен, очен, ушен, дисплазия/, са предимно кучета с недоказан произход или неродословните кучета! Според мен, именно това е и основната причина, за всички по-горе изброени заболявания при тази порода! Повечето хора си купуват шар-пей, само защото им харесва на външен вид, без да се интересуват дали бъдещият им любимец има родословие! Искам да Ви подчертая, че това е много погрешен подход, защото родословието на кучето не е някаква си там приумица, на някакви си там маниаци, които отричат неродословните кучета и се борят с/у ненаправляваните връзки. Именно родословието е документа, който удостоверява, че вашето кученце е създадено, чрез правилно проведена селекция на родителите му! Клубовете по породи, са тези които стриктно съблюдават, за спазване на правилниците за селекция и развъждане и не биха допуснали да се развъждат кучета със здравословни проблеми, които впоследствие ще се проявят в тяхното поколение! Всички екземляри, които участват в развъдната програма на клубовете, преминават на екстериорни изложби, където се оценяват техните качества и отбелязват техните недостатъци. Само кучета, получили оценки, изискващи се от правилника за селекция и развъждане може да се допуснат до разплод. Точно клубовете, чрез избраните от тях ОРД / отговорници по развъдна дейност /, следят за спазване на тези правилници и всички кучета, които не отговарят на тези изисквания, не се допускат до развъждане. Значи, кучетата които могат да участват в развъждането на породата, трябва максимално да отговарят на стандарта на породата и да нямат заболявания, които да се предават генетично. Точно от тук, идват здравословните проблеми при нашата порода. Много кучета от породата, които имат изразени екстериорни недостатъци или здравословни проблеми, биват изключвани от развъждане! Точно тези екземляри, в последствие биват размножавани от техните стопани или с цел печалба, или от криво разбрана любов към домашния си любимец....: "да си имаме поколение от него"!  Именно при този начин на размножаване / не развъждане /, се получават поколения, със здравословни проблеми, с които по-късно се сблъсквате всички Вие, купили си кученце без родословие, смятайки че родословието е израз, на някаква си там еснафщина!!! Пиша всичко това, защото ако всеки който иска да има куче от дадена порода, особенно пък от порода, при която има генетична предразположеност към някои заболявания, ще бъде сто пъти по щастлив, ако кучето му е здраво, а не цял живот, да е принуден да се бори със здравословните му проблеми и да дава сумата и пари, за лечението му! В крайна сметка, какво се получава - оставате разочарован от самата порода! Всъщност, не породата е виновна, а самият Вие, когато сте решили да спестите някой лев / ако изобщо сте спестили / закупувайки кученце без документа удостоверяващ неговият произход! Да не говорим, че ако наистина сте успели да закупите такова кученце, на по-ниска цена, колко пари отиват след това, за лечението му!?! Шар- пея е порода, която наистина има генетична предразположеност към кожни, очни, ушни проблеми. Затова, в клуба не се допускат до развъждане кучета с такива заболявания. Далече съм от мисълта, че всички произведени в клуба кучета, са 100 % здрави! Винаги е възможно някъде да се получи пробив, но определено мога да кажа, че при 90 % от произведените в клуба кучета няма кожни проблеми, не се налагат операции за ентропиум, нямаме проблеми с ушите-разбира се при спазване на необходимата хигиена, или ако се появи такова, много бързо отзвучава при правилно проведено лечение.
Това са най-често срещаните заболявания, които се предават генетично при породата шар-пей! Ужасно са упорити и именно това води до разочарованието на собствениците им, към породата като цяло!!!   
Не породата е виновна обаче, а самите ние, които си позволяваме да развъждаме кучета със здравословни проблеми, обричайки на страдание не само бъдещите собственици, а и самите кучета!!!
С по- горе написаното искам да Ви обърна внимание:  ако искате да притежавате здраво куче от тази порода, не купувайте шар-пей без родословие, не заради друго, а защото при тях никой не се е съобразил със здравословното състояние на родителите и никой не го интересува, че след време ще Ви обрече на постоянни грижи и непрекъснато посещение при вет. лекари и ще Ви отнеме удоволствието да гледате и да се радвате, на едно наистина красиво и здраво куче от тази порода!Много често се сблъсквам с хора, които ми казват: не ме интересува родословието, на изложби няма да участвам, никой не ви кара да участвате на изложби или да развъждате, родословието Ви дава гаранция, че при това куче е проведена селекция и че кучето Ви, ще е здраво!!!
Не един път ми се случва, да ми се обаждат хора, купили си шар-пей, без доказан произход и желаещи да участват в развъдната програма на Клуба..., съжалявам, но именно поради тези проблеми, Клубът е приел, да не се използват кучета без доказан произход!!! Кучето  закупено от Вас, може да изглежда перфектно, но ние не знаем какво носи ТО, като генетичен материал!!!
   


#2 Потребителят е офлайн   6arpei4o Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 08-March 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 March 2009 - 10:18 PM

Здравейте на всички фенове на тези прекрасни кучета.
Искам да задам един въпрос за ушичките им, защото нещо нашият мъник започна да се попочесва повечко по тях от два - три дена насам!
Кажете някой спрей или нещо подобно и с какво е най - добре да им се чистят ушите, защото сме новобранци все още и не ми се ще да се излагаме като такива :blush: .
Р.S. ....... видях, че е тема здраве затова тук пиша :zz_231: :ns22:


#3 Потребителят е офлайн   Nickey Икона

  • the BlueAngelicDevil
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7420
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 26 March 2009 - 10:25 PM

Има няколко вида лосиони за уши. Един от по-често срещаните е ЕпиОтик. Почиства се най-добре с напоено с лосиона тампонче за почистване на грим.

По принцип трябва веднъж седмично поне да ги почиствате! Ушите на шар-пей са малки и затова в тях влиза повече мръсотия и трябва да се чистят често.

Ако имате много кафяв секрет, отидете на ветеринар и може би ще се наложи да ви предпишат и капки.
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   StyleBullet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1556
  • Регистрация: 12-October 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 March 2009 - 01:32 PM

Всичко написано по-горе е точно и е добре да се прави по посоченият начин. Ако кученцето има възпаление, освен почистването, е необходимо да се сложат и противовъзпалителни капки за уши. От моят опит, бих Ви препоръчала ушните капки "МИТЕКС"! След като почистите ушетата, капвате по 2-3 капки в ушният канал. Това се прави 2-3 х дневно и проблема много бързо отзвучава! Успех!

#5 Потребителят е офлайн   6arpei4o Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 08-March 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 28 March 2009 - 07:18 PM

Днес му се порових из ушите и капах с едно лосионче, имаше ушна кал но не много в общи линии не бяха много мръсни. :zz_226:
А с клечки за уши става ли, защото не можах да намеря медицински пинсети ???

#6 Потребителят е офлайн   StyleBullet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1556
  • Регистрация: 12-October 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 March 2009 - 07:39 PM

Показване на мнението6arpei4o, в Mar 28 2009, 06:18 PM, написа:

Днес му се порових из ушите и капах с едно лосионче, имаше ушна кал но не много в общи линии не бяха много мръсни. :zz_226:
А с клечки за уши става ли, защото не можах да намеря медицински пинсети ???


хахахахха, за какви медицински пинсети става дума..., с памучни тампончета, най-обикновенни!!!
...клечки за уши - също, само внимавайте колко дълбоко ще ги вкарате, не трябва да му е неприятно!!! Изчистете добре ушната кал!!!

#7 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 02 April 2009 - 10:24 AM

Искам да обърна внимание на няколко неща (по принцип):

Когато ветеринарният ви лекар лекува нещо, изисквайте потвърдена с изследвания диагноза и пълна информация за провежданото лечение: какво, кога, как, защо! Изказвания от типа "Биха му там една инжекция" или "Даде му някакви хапчета, ама не каза какво му има" звучат несериозно. Дори да не разбирате съвсем какво ви се казва, питайте и си записвайте - така при нужда ще имате информация, на базата на която можете да потърсите още едно мнение!

Избягвайте ненужно "профилактично" третиране без установено заболяване, когато кучето е видимо здраво! Изключвам ваксини по схема, годишна ваксина, витамини и добавки, обезпаразитяващи средства и т.н.
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   nestor-nesy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 66
  • Регистрация: 27-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 02 April 2009 - 05:11 PM

Аз на моя вчера му бих ваксина за микроспурия или както е там правилното название(не съм много по помнене на термини).Просто защото на жена ми маика и е лекарка и неин приятел ветеринар като разбрал че имаме шар пей и казал задължително да му я сложим и за това.Иначе моя вет нищо такова не е споменавал дано да съм взел правилното решение

#9 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 02 April 2009 - 06:58 PM

Лично аз не мога да кажа дали е правилно или не. Аз не правя такива ваксини, но това си е мое информирано решение.

Показване на мнениетоnestor-nesy, в Apr 2 2009, 04:11 PM, написа:

.. и неин приятел ветеринар като разбрал че имаме шар пей и казал задължително да му я сложим и за това.


Точно заради подобни изказвания съм сменила доста ветеринарни лекари. Далеч съм от мисълта да слагам всички под един знаменател, но каже ли ми някой, че задължително ще имаме проблеми с еди какво си, преди още да ми е погледнал кучето, на секундата се обръщам и си заминавам. Откъде накъде щом кучето е шар пей задължително трябва да е болно, криво и т.н.!? Егати отношението, егати профилактиката.. Чудя се на хората, дали лекуват и децата си така?

Може и да са предразположени към кожни проблеми (макар че къде остава селекцията в такъв случай?), но всяка порода си има своите специфични предразположености към определени заболявания - както например едрите породи са предразположени към дисплазия, други пък към проблеми със сърцето и т.н. Обаче все още не съм чула някой да отиде при ветеринарен лекар с кучето си от едра порода и да го посрещнат от вратата с обяснения как ще трябва да подменя стави. Иска ми се да го отдам на това, че породата в сегашния си вид е сравнително нова и не се знае кога и как точно да се реагира, но не смятам, че е редно да се анатемосва цяла една порода и то точно от хората, на които сме обречени да разчитаме за помощ.

Когато Кайра беше бебе ме бяха побъркали... а аз вярвах и се чудех в какъв филм съм се вкарала. Добре, че тогава имаше кой да ми отвори очите, защото направо си ме бяха убедили, че е вече болна от какво ли не. Освен това бях уведомена и че ще оплешивее, ще лепне себорея, демодекоза, микроспория, бактерии, гъби, листни въшки и колорадски бръмбар, че трябва да й набия де що ваксина има, и че ще имаме дори и проблеми някъде около основата на опашката (!?!). До ден днешен не знам какво трябваше да значи това, ама тя пък взе, че напук на всички гадания не се разболя от нищо. Егати ужаса.
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 03 April 2009 - 07:01 PM

http://www.dixieshar..._or_fiction.htm

Цитат

Do Shar-Pei have lots of medical problems?

No. When the Shar-Pei first came to this country, there were only a few dozen dogs from which to start a breeding program. Unfortunately, some early dogs had health problems. Over the past 25 years (see History of the Breed) dedicated breeders have carefully worked to eliminate health problems by breeding only sound, healthy dogs. Most Shar-Pei do not require eye entropian surgery (some require eye tacking, this allows the head time to grow into the extra skin) and do not have skin problems. Shar-Pei do not have an under coat of hair, so when they lose their coat of hair in the Spring, they can look pretty untidy - this is normal. The holes and pits in their coat is not a skin disease, it is a natural process. After a few weeks of brushing out the old hair a new coat can grow in. Because of the small ear canals and tight ear flaps, the Shar-Pei can develop ear infections. It is necessary to do regular inspection and cleaning of their ears to prevent costly vet bills.

User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   snezhinka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 367
  • Регистрация: 26-May 09
  • Gender:Female
  • Location:Прага

Публикувано: 20 October 2009 - 01:26 PM

Здравейте re_037.gif
Имам въпрос...с какво чистите ушите на бръчковците?Използвате ли някакви разтвори и т.н?
Аз лично до сега ги чистех само с мокри,влажни кърпички,тампони,клечки за уши...разбира се много внимателно,но въпреки това моето зверче го приема като изтезание и така всяка седмица по 2 или максимум 3 пъти. Но е голяма мъка...гледам винаги да го хващам когато дреме и е сънен,че иначе...мисията ми остава НЕВЪЗМОЖНА ab_041.gif
User's Signature

Качена снимка
Precious Pei Kennel Bulgaria http://www.facebook....eciousPeiKennel

#12 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 20 October 2009 - 01:33 PM

we_070.gif


User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   snezhinka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 367
  • Регистрация: 26-May 09
  • Gender:Female
  • Location:Прага

Публикувано: 20 October 2009 - 01:42 PM

Благодаря много, renshi ! ba_025.gif Още днес ще го потърся и дано имам късмет и да го открия md_064.gif
User's Signature

Качена снимка
Precious Pei Kennel Bulgaria http://www.facebook....eciousPeiKennel

#14 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 20 October 2009 - 01:54 PM

Моля, моля, ще те улесни много. Накапва се в ушите, после се масажират известно време. Разтваря ушната кал, която е в канала и няма нужда да бъркаш вътре (освен при някакви екстремни ситуации). После само избърсваш ушната мида с памуче, може да е пак напоено с лосиона и сте 6. Честотата е според състоянието на ушите, ако се замърсяват - когато има нужда, ако не - 1-2 пъти месечно. Според зависи.
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   snezhinka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 367
  • Регистрация: 26-May 09
  • Gender:Female
  • Location:Прага

Публикувано: 20 October 2009 - 02:02 PM

Ооо,това звучи толкова добреее. Направо съм на седмото небе с тази новина (а пък и Мей ще бъде,когато разбере,че няма да го тормозя повече с бъркане в ушичките) . По принцип ушичките му се мърсят доста. Чистя му ги задължително поне 2 пъти седмично,но се надявам , че сега няма да е така smile.gif
След малко отивам в близкия Pet Center и много се надявам там да го открия, че иначе...вероятно при ветеринаря ще трябва да търся smile.gif
Отново, много ти благодаря wd_043.gif
User's Signature

Качена снимка
Precious Pei Kennel Bulgaria http://www.facebook....eciousPeiKennel

#16 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 20 October 2009 - 02:04 PM

Подготви се психически, че няма да е очарован от момента с накапването в ухото. Масажирането после донякъде компенсира този така неприятен факт, но пак бягат като дяволи от тамян. Е, свикват де, но пак си има борба.
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   snezhinka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 367
  • Регистрация: 26-May 09
  • Gender:Female
  • Location:Прага

Публикувано: 20 October 2009 - 02:12 PM

ab_041.gif
И все пак си мисля, че ще ми е по-лесно с капването,докато е сънен,докато лежи,и се глези,няма и да се усети...но ще видим де,че той вече е нащрек винаги,когато ме види с тези "врагове" клечките ab_041.gif
User's Signature

Качена снимка
Precious Pei Kennel Bulgaria http://www.facebook....eciousPeiKennel

#18 Потребителят е офлайн   Nickey Икона

  • the BlueAngelicDevil
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7420
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 October 2009 - 03:29 PM

Задължително с лосион се чистят ушите, като според мен ако е много замърсено ухото е задължително да се бърка и с клечка за уши. Имали сме упорити драми с пусти уши, но мога да кажа, че вече сме се разбрали с тях - редовно почистване му е майката ae_085.gif Реално не сме имали проблеми вече почти година.

Разбира се, ако има някаква упорита инфекция, почистването няма да е достатъчно и се налага и слагане на капки. Ние преди минахме през какви ли не- Митекс, Берлицитин и още едни (не се сещам за името в момента), но релно съм най-доволна от Aurizon (френски са). Разбира се, пак има значение точно каква е инфекцията (няма универсални медикаменти), но задължително се капят много упорито- десетина дни по 4-5 пъти на ден и край! От там нататък- редовно чистене!

Аз от няколко месеца ползвам други лосиона, не EpiOtic, и много добре действат и двата, с повече натурални съставки са, италиански. Но довечера мога да ви кажа имената :)

PS snezhinka, да знаеш че това с накапването докато е сънен ще бъде само временно явление, не са тъпи животинките me_065.gif
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   snezhinka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 367
  • Регистрация: 26-May 09
  • Gender:Female
  • Location:Прага

Публикувано: 20 October 2009 - 04:20 PM

ab_041.gif ... аз знам, че не са тъпи и винаги измислят по нещо ново да ти сервират, обаче .. аз съм по-умна и по-хитра ae_085.gif така, че ...няма измъкване както от къпането,така и от чистенето на ушите ab_041.gif ...но все пак аз мисля, че с моето малко зверче се разбираме добре и колкото и да му е неприятно винаги ми се дава (предава се на мен и моите грижи и желания) md_064.gif
А относно инфекции-той няма инфекции. Просто до сега винаги упорито съм ги чистила с кърпички,тампони и клечки за уши напоени само с вода. Никога не съм питала ветеринаря за лосиончета или нещо подобно dh_188.gif но той никога не е имал проблеми и сега няма (и дано занапред да няма)...просто търся някакъв по-лесен,по-бърз и не чак толкова неприятен вариант (за него), а и по-качествен,разбира се smile.gif
User's Signature

Качена снимка
Precious Pei Kennel Bulgaria http://www.facebook....eciousPeiKennel

#20 Потребителят е офлайн   Nickey Икона

  • the BlueAngelicDevil
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7420
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 October 2009 - 04:23 PM

Не търси приятен за него вариант- такъв няма, трябва да се примириш с това, че някои грижи ще стават насила smile.gif
Под това, че не са тъпи, имах предвид, че той много бързо ще се усеща какво му предстои.
Само недей с вода повече- може да му навредиш.
User's Signature

Качена снимка

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни