Dog.bg Форуми : Кучета пазачи на стадата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (136 Страници) +
  • « Първа
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Кучета пазачи на стадата

#201 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 06 February 2006 - 08:07 PM

Галан и Галена - 4 м. и 14 дни (България)

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#202 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 07 February 2006 - 02:23 PM

7. 02. 2006 г.

Галан и Галена - 6 м. и 11 дни

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#203 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 07 February 2006 - 02:26 PM

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#204 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 09 February 2006 - 07:02 PM

Турция - 04. 02. 2006 г.

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка


Стъпка на Кангал
Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#205 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 09 February 2006 - 10:24 PM

Г-н Атанасов,струва ми се ,че ни заблуждавате със снимката "Стъпка на кангал",това е вълча стъпка,или и кангала има вълчи лапи.

#206 Потребителят е офлайн   Kara Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 788
  • Регистрация: 03-March 05
  • Location:България, Перник

Публикувано: 10 February 2006 - 05:08 AM

Цитат

Г-н Атанасов,струва ми се ,че ни заблуждавате със снимката "Стъпка на кангал",това е вълча стъпка,или и кангала има вълчи лапи.

Г-н Ловеца мнооого яко се изложи ;) bl) oleeee
Ако по такава следа търсите вълк, ашколсум worthy

Стъпката е на чифтокопитен бозайник b) с бяла козина...
User's Signature

http://www.karakacha...forum/index.php

"All truth passes through three stages.
First, it is ridiculed.
Second, it is violently opposed.
Third, it is accepted as self-evident"

Arthur Schopenhauer /1788-1860/

#207 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 February 2006 - 07:54 AM

Цитат

Цитат

Г-н Атанасов,струва ми се ,че ни заблуждавате със снимката "Стъпка на кангал",това е вълча стъпка,или и кангала има вълчи лапи.

Г-н Ловеца мнооого яко се изложи ;) bl) oleeee
Ако по такава следа търсите вълк, ашколсум worthy

Стъпката е на чифтокопитен бозайник b) с бяла козина...

За съжаление грешите и двамата. Стъпката е на един от Кангалите, чиято снимка е поместена малко по-горе. Правена е в събота в имението на Феридже Кансефер.

Г-н "Кара" е прав до толкова, че наистина прилича на стъпка на чифтокопитен бозайник, но правотата му е само до приликата.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#208 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 10 February 2006 - 10:28 AM

Но прилича,на вълчата, пък на Кара му се привиждат кози. Като е на чифтокопитно,къде му е заострянето на копитцето.Господин ловеца е виждал вълчи стъпки,виждал е и селскостопански чифтокопитни,виждал е и чифтокопитни обект на лов, тоес дивеч.
Това което видях е два изнесени напред средни пръста /като при вълчата/,отпечатък от възглавничките на средните пръсти и отпечатък от ноктите,не бях виждал коза с възглавнички и нокти,гоподин Кара.

#209 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 February 2006 - 01:30 PM

Цитат

Но прилича,на вълчата, пък на Кара му се привиждат кози. Като е на чифтокопитно,къде му е заострянето на копитцето.Господин ловеца е виждал вълчи стъпки,виждал е и селскостопански чифтокопитни,виждал е и чифтокопитни обект на лов, тоес дивеч.
Това което видях е два изнесени напред средни пръста /като при вълчата/,отпечатък от възглавничките на средните пръсти и отпечатък от ноктите,не бях виждал коза с възглавнички и нокти,гоподин Кара.

Здравейте г- н Желев,

Мисля, че няма място да се засягате нито вие, нито г-н "Кара". И на мене не ми звучи добре, като казвате че се опитвам да ви заблудая, най-малкото, защото не виждам какъв е смисълът да Ви заблуждавам, да оставим на страна факта, че това може да се тълкува и по начин, че си служа с измама. Не сериозно !!!

Лично аз не оспорвам Уменията и знанията Ви на ловец и не търся поводи за издребняване.

Заблудата идва може би от факта, че снегът е дъблок, стъпката от върха към дъното на оформената дупка се разширява и т.н.

Но вкрайна сметка всеки може да се заблуди, което не е фатално. Неприятно е, когато те обиждат за предумишлена заблуда.

Поздрави и с уважение,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#210 Потребителят е офлайн   zhel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1973
  • Регистрация: 22-February 05

Публикувано: 10 February 2006 - 01:58 PM

Г-н Атанасов,мислех ,че е някаква уловка,затова използвах думата "заблудите",защото това можеше и да е вълча стъпка,направих асоциация,че там има и вълци щом има овчарски кучета.
Наистина вашето обяснение за дълбокия сняг и стъпката е правдоподобно,но от снимката това видях.
Все пак не съм се заблудил съвсем,стъпката е от сем. КУЧЕТА

#211 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 February 2006 - 02:16 PM

Цитат

Г-н Атанасов,мислех ,че е някаква уловка,затова използвах думата "заблудите",защото това можеше и да е вълча стъпка,направих асоциация,че там има и вълци щом има овчарски кучета.
Наистина вашето обяснение за дълбокия сняг и стъпката е правдоподобно,но от снимката това видях.
Все пак не съм се заблудил съвсем,стъпката е от сем. КУЧЕТА

Здравейте,

Важното е, че намираме език за изясняване и то с добронамерен тон.

Поздрави и с уважение,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#212 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 13 February 2006 - 07:05 PM

Г-н Петров,

По настоящем е много трудно да се говори за породен състав на овцете в България. Ако през 1982-1983 г. броят на овцете в нашата страна надхвърляше 10 милиона, със започването на т. н. демократични промени броят им бе сведен под 1 милион. Няма да се впускам в политически коментари какво доведе до това тотално съсипване на родното ни животновъдство. Само искам да отбележа, че се стигна до унищожаване и свеждане под критическия минимум на редица породи овце.

Условно ще разделя породите овце на равнинен тип и планински тип. Равнинният тип овце са предимно тези от тънкорунното направление, месодайното (тук няма българска порода), част от местните български породи с насоченост за мляко като основна продукция. Начинът на отглеждане на равнинните овце е предимно оборен и оборно-пасищен. Причината е в недостатъчната площ плодородна равнинна почва, което не позволява тя да бъде използвана за пасища. Натоварването на тези терени е предимно с интензивни зърнени култури (пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и т. н.).

Тъй като равнинните овце на практика са лишени от класическо пасищно отглеждане, площите на които те се извеждат са малки, те не се нуждаят от специализирани породи кучета. Тук биха били подходящи представители на пастирските породи, но натоварването им и ефективността от работата им би била малка.

Планинският тип овце е представен основно от Цакела и в по-малка степен от Цигая. Отглеждането им е в полупланинските и планински райони на страната, което позволява да се използват естествените пасищни ресурси. В тези терени употребата на кучета пастири е неудачно, а наличието на хищници изисква включване на породи кучета пазачи на стадата.

Породата Цакел е основен представител на примитивните овце. Тя е известна с много имена според района на своето разпространение, а той обхваща Целия Балкански полуостров, покрива Унгария и достига до пределите на Германия. Голяма част от овцете в Мала Азия (европейската част на Турция) са също Цакел. За имената, с кято е известна тази порода съм писал, включително и във форума, така че няма да се повтарям отново. Мисля, че беше в раздела за Българското Овчарско Куче.

Като порода, разпространена в рискови райони по отношение на хищниците, за нашата страна най-вече чакали, вълци и в редки изключения мечки, тя трябва да бъде съпровождана от кучета пазачи. Няма да се спирам каква порода да бъдат те, тъй като темата е спорна и трябва да изчакаме мъдрите се намъдруват кое е българското овчарско куче (как се казва то). По принцип това трябва да са кучета пазачи. В нашата страна са популярни предимно молосоидния тип кучета, като местна автохтонна порода, има средноазиатски и кавказки овчарки, за които аз нямам сведения някъде да се използват като работещи пазачи на стадата. Започна навлизане и на кучета Кангал, които за съжаление също започват да се използват не по предназначение, а като пазачи на обекти или за бой с кучета от други породи.

Също тук във форума съм давал характеристика какво е и какво трябва да бъде кучето пазач. Потърсете в тази страница или в страницата за Българското Овчарско Куче. Ако не успеете да намерите или ако се нуждаете от повече информация по темата, ще Ви отговоря с удоволствие, но по електронна поща или като лично съобщение.

Поздрави,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#213 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 13 February 2006 - 07:29 PM

Г-н Иванов,

Прочетете този абзац. Той е част от текст, който се намира някъде по-нагоре в тази страница

ОВЧАРСКОТО КУЧЕ НА АЗИЯ

Ако изходим от теорията, че всички мастифоподобни произхождат единствено от Тибетските кучета, ще се сблъскаме с противоречия, обуславящи се от специфичните условия на този район. Пребиваването във високопланинските райони в състояние на хипоксия (недостатък на кислород) способства за повишаване на неспецифичната устойчивост на организма. Белият дроб поема въздух с пълна сила, което води до по-пълно снабдяване на мускулите с хранителни вещества. Движенията са плавни и по-забавени. Преминавайки в райони, където атмосферното налягане е нормално, такива кучета показват по-голяма издръжливост и работоспособност, но за кратък период от време. Тази физиологична особеност е една от причините да поставя под въпрос теорията за директен произход на овчарските кучета от Тибетския Мастиф.


Готов съм да продължим разсъжденията.

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#214 Потребителят е офлайн   petrov Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 22
  • Регистрация: 22-January 06

Публикувано: 13 February 2006 - 08:30 PM

Благодаря Ви г-н Атанасов,

моето мнение е че този който е обособил спезифичноста на всяка порода овце е развил, без модулатори и администратори, и кучетата които да ги охраняват. Мисля че и снимките които побликувате на кучета с овце (черна муцуна) е потвърждение.
етнографските области предполагат и етнографско био разнообразие.

все пак съм л=бител.

#215 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 13 February 2006 - 08:35 PM

Цитат

все пак съм л=бител.

На високо ниво, като разсъждение.

Поздрави !
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#216 Потребителят е офлайн   petrov Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 22
  • Регистрация: 22-January 06

Публикувано: 13 February 2006 - 08:44 PM

Все пак благодаря,

ние любителите на едрите кучета охраняващи овце, и бидейки Български, ще се радваме ако можем и да ги разпространяваме. Ако това все пак е *чистопородно*, мисля че ще е добре.

#217 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 13 February 2006 - 08:50 PM

Цитат

Все пак благодаря,

ние любителите на едрите кучета охраняващи овце, и бидейки Български, ще се радваме ако можем и да ги разпространяваме. Ако това все пак е *чистопородно*, мисля че ще е добре.

Кучетата са български, лошото е, че някои са лишени от чувството за национална принадлежност и робуват на нещо, което само те си знаят.

Поздрави,
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#218 Потребителят е офлайн   Kara Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 788
  • Регистрация: 03-March 05
  • Location:България, Перник

Публикувано: 14 February 2006 - 03:44 AM

Цитат

Цитат

Все пак благодаря,

ние любителите на едрите кучета охраняващи овце, и бидейки Български, ще се радваме ако можем и да ги разпространяваме. Ако това все пак е *чистопородно*, мисля че ще е добре.

Кучетата са български, лошото е, че някои са лишени от чувството за национална принадлежност и робуват на нещо, което само те си знаят.

Поздрави,

Поздрави super

Признат грях не е грях super best
User's Signature

http://www.karakacha...forum/index.php

"All truth passes through three stages.
First, it is ridiculed.
Second, it is violently opposed.
Third, it is accepted as self-evident"

Arthur Schopenhauer /1788-1860/

#219 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 February 2006 - 12:54 PM

Директен произход от тибетския мастиф .. да, в крайна сметка това е една теория, която се разпространява. За мен - предварително се извинявам, аз съм фен и не се броя за знаещ - ми е чудно. Разбирам, че преселението на народите започва от Азия в общия случей. Но в същото време първите организирани поселища, градове, държави са Египет, Асирия - в най общия случай древни цивилизации. Интересен е подхода, че въпреки развитието на скотовъдството в Египет, там липсват или почти не се откриват следи от молоси - царството на хрътките b) .

Всъщност къде се заражда овцевъдството ? Ако тръгнем оттам, ще открием и кучето ... така мисля. Не мисля, че Тибет е родината на овцете. Не откривам връзката между Тибет и тибетското плато - почти закрито, неголямо, трудно достъпно, дълга и студена зима - там е "покрива на света" и отглеждането на овце и развитие на овцевъдството е ... с други думи казано, малко вероятно.
Лично мнение. Овцете изискват вода, пасища, равнини ...

Това, което прочетох по темата е за изследвания, които доказват, че овцевъдството се заражда в района на днешен Иран. Генетични анализи за сравнение между хромозомите на днешната овца са идентични с дивите овце в планините на Иран, но са различни с хромозомите на диви овце в Киргистан примерно. В същото време там има и вълци, които не са често срещани в Тибет примерно, което от своя страна води и наличието на куче, което да охранява стадото ...

#220 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 14 February 2006 - 02:09 PM

Цитат

Директен произход от тибетския мастиф .. да, в крайна сметка това е една теория, която се разпространява. За мен - предварително се извинявам, аз съм фен и не се броя за знаещ - ми е чудно. Разбирам, че преселението на народите започва от Азия в общия случей. Но в същото време първите организирани поселища, градове, държави са Египет, Асирия - в най общия случай древни цивилизации. Интересен е подхода, че въпреки развитието на скотовъдството в Египет, там липсват или почти не се откриват следи от молоси - царството на хрътките b) .

Всъщност къде се заражда овцевъдството ? Ако тръгнем оттам, ще открием и кучето ... така мисля. Не мисля, че Тибет е родината на овцете. Не откривам връзката между Тибет и тибетското плато - почти закрито, неголямо, трудно достъпно, дълга и студена зима - там е "покрива на света" и отглеждането на овце и развитие на овцевъдството е ... с други думи казано, малко вероятно.
Лично мнение. Овцете изискват вода, пасища, равнини ...

Това, което прочетох по темата е за изследвания, които доказват, че овцевъдството се заражда в района на днешен Иран. Генетични анализи за сравнение между хромозомите на днешната овца са идентични с дивите овце в планините на Иран, но са различни с хромозомите на диви овце в Киргистан примерно. В същото време там има и вълци, които не са често срещани в Тибет примерно, което от своя страна води и наличието на куче, което да охранява стадото ...

Здравейте г-н Иванов,

Много точно разсъждение. Попаднали сте на правилна информация. Връзката трябва да се търси на други места и то предимно в поречието на Тигър и Ефрат с последващи разклонения в различни посоки.

За съжаление отново ме хващате в момент, който не ми позволява да се впусна в разисквания. Отворих компютъра буквално преди 2 или 3 минути и само след по-малко от час ще трябва да пътувам. Ако се прибера навреме довечера, ще продължим темата. тя е една от моите любими.

Поздрави !
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


  • (136 Страници) +
  • « Първа
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни