Dog.bg Форуми : Кучета пазачи на стадата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (136 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Кучета пазачи на стадата

#21 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 28 October 2005 - 09:38 PM

Здравейте Г-н Атанасов!
Мисля, че ме разбрахте погрешно. Не съм искал нито да обидя Вас нито Вашия приятел.Коментирах това, което се виждаше.

Цитат

Първо, снимката ми е предоставена от най-известния развъдчик на Кучета Кангал в Турция

Но тя е стара и трудно може да се определи животното!

Цитат

Трето, в Анадола (района на Сивас и Кангал), където бях през юли има вълци целогодишно.

У нас също не мигрират, а и не съм твърдял обратното.

Цитат

тези вълци,.....  нямат нищо общо като размер и външна прилика със северните представители на вида.

Вълкът обитаващ Европа, Азия и Северна Америка е от един и същ род- Canis Lupus L.Така, че вярно може да са по дребни, но задължително трябва да си приличат по фенотип.

Цитат

Ето Ви един вълкоубиец. Надявам се сега жертвата да не бъде сбъркана с чакал или малко вълче:

Е тук вече се подигравате с мен r)
Няма начин да се сбърка това, но в цял ръст все пак възрастен вълк трябва да достига над 2 метра дължина в случая височина.Пак твърдя, че е млад вълк вероятно.Надявам се не се сърдите b) d) за начина ми на разсъждение.
Поздрави!
п.п Надявам се и Мартен Бг да вземе отношение.Има много познания за САО.А кучето с вълка е САО ако не се лъжа?! Наистина не съм чувал до сега за куче, което да е повалило вълк.Интересна тема направихте. super

#22 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 29 October 2005 - 03:36 PM

Цитат

Здравейте Г-н Атанасов!
Мисля, че ме разбрахте погрешно. Не съм искал нито да обидя Вас нито Вашия приятел.Коментирах това, което се виждаше.

Цитат

Първо, снимката ми е предоставена от най-известния развъдчик на Кучета Кангал в Турция

Но тя е стара и трудно може да се определи животното!

Цитат

Трето, в Анадола (района на Сивас и Кангал), където бях през юли има вълци целогодишно.

У нас също не мигрират, а и не съм твърдял обратното.

Цитат

тези вълци,.....  нямат нищо общо като размер и външна прилика със северните представители на вида.

Вълкът обитаващ Европа, Азия и Северна Америка е от един и същ род- Canis Lupus L.Така, че вярно може да са по дребни, но задължително трябва да си приличат по фенотип.

Цитат

Ето Ви един вълкоубиец. Надявам се сега жертвата да не бъде сбъркана с чакал или малко вълче:

Е тук вече се подигравате с мен r)
Няма начин да се сбърка това, но в цял ръст все пак възрастен вълк трябва да достига над 2 метра дължина в случая височина.Пак твърдя, че е млад вълк вероятно.Надявам се не се сърдите b) d) за начина ми на разсъждение.
Поздрави!
п.п Надявам се и Мартен Бг да вземе отношение.Има много познания за САО.А кучето с вълка е САО ако не се лъжа?! Наистина не съм чувал до сега за куче, което да е повалило вълк.Интересна тема направихте. super

Здравейте,

Съжалявам, че не зная името Ви и не се обръщам към Вас с нещо повече освен със "Здравейте!". Предполагам, че не се казвате Конак, а аз лично не възприемам измислените имена, с които повечето са се включили във форума.

Няколко уточнения относно написаното от Вас.

1. Чел съм преди време Ваши материали във форума, даже мисля че някъде взаимно разменихме мнения. Допада ми начина ви на писане и разсъждение, допада ми и тона, с който участвате във форума чрез писанията си. Моля Ви, не ме разбирайте криво - не съм искал с нищо нито да Ви обидя, нито да Ви се подиграя. Просто при снимката с убития възрастен вълк подходих леко шеговито по отношение на текста. Не ме разбирайте криво, моля Ви и го приемете като шега. Виждам, че имате добри и сериозни познания, а дори и да нямахте такива, никога не бих си позволил да се подиграя и ла да обидя опонента си.

Кучето на снимката не е САО. Кучето е Кангал.

Приемате ли извененията ми ???

2. По отношение на вълците: Не само в Европа, но и по целия свят те имат фенотипна прилика, дължаща се на общия им видов произход от биологическа гледна точка. Но само в Европа (по данни на АН на СССР - навремето това беше академията на науките на съветския съюз) се наброяват 26 подвида (като биологическа категория).

3. Ако вълкът е обект на Вашите интереси, потърсете публикациите на Дейвид Меч, публикациите на редица руски биолози и особено книгата "Волк" - един от най-пълните и всеобхватни трудове за вълка в много аспекти.

Е, за сега толкова. Надявам се че запазваме добрия тон и взаимоотношения.

Поздрави,

Николай Атанасов
http://www.cynology.info

П. П. Преди десеттина минути се прибрах от изложбата в Пловдив.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#23 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 30 October 2005 - 10:29 AM

Цитат

Съжалявам, че не зная името Ви и не се обръщам към Вас с нещо повече освен със "Здравейте!".

Името ми е Петър Бонев!

Цитат

Надявам се че запазваме добрия тон и взаимоотношения

Разбира се r) , че е така r) ! Благодаря Ви за позитивните мисли, които изказахте спрямо моята личност.

Цитат

Приемате ли извененията ми ???

super

Поздрави! super

#24 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 31 October 2005 - 09:08 PM

Северноамерикански вълк:

Качена снимка


Черен вълк:

Качена снимка


Полярен вълк:

Качена снимка


Мексикански вълк:

Качена снимка


Етиопски вълк
:

Качена снимка


Койот:

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#25 Потребителят е офлайн   Kara Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 788
  • Регистрация: 03-March 05
  • Location:България, Перник

Публикувано: 01 November 2005 - 03:43 AM

Цитат

Черен вълк:

Качена снимка

Черен вълк -
Няма такъв подвид на вълка!
Също така не съществува и популярният в кучкарската литература "Черен тибетски вълк", от който уж произлизал Тибетският мастиф.

Животното на снимката представлява северноамерикански подвид на вълка. Това е така нареченият Rocky Mountain wolf (Canis lupus occidentalis ). В този подвид се среща вариация при окраската. Срещат се сиви, черни и бeли екземпляри.

User's Signature

http://www.karakacha...forum/index.php

"All truth passes through three stages.
First, it is ridiculed.
Second, it is violently opposed.
Third, it is accepted as self-evident"

Arthur Schopenhauer /1788-1860/

#26 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 01 November 2005 - 07:36 AM

Цитат

Черен вълк -
Няма такъв подвид на вълка!
Също така не съществува и популярният в кучкарската литература "Черен тибетски вълк", от който уж произлизал Тибетският мастиф. 

Животното на снимката представлява северноамерикански подвид на вълка. Това е така нареченият Rocky Mountain wolf (Canis lupus occidentalis ). В този подвид се среща вариация при окраската. Срещат се сиви, черни и бeли екземпляри.

Здравейте,

Ще позволите ли да Ви посоча едно малко противоречие, което Вие самия правите в постинга си.

Веднаж казвате: "няма такъв подвид на вълка", а малко по-надолу: "Животното на снимката представлява северноамерикански подвид на вълка"

Като биологически вид Вълкът е само един Canis Lupus Lupus, L.

Всичко останало са подвидове.

Идеята ми да публикувам горните снимки бе именно да покажа различни подвидове на вълка. (Разбира се, тук изключвам койота. Него го сложих, за да се види колко голяма е приликата между двата вида, които са от едно семейство).

Поздрави,

Николай Атанасов

П. П. Между другото, напълно съм съгласен с псевдотеорията за черния тибетски вълк от който произлизал тибетския мастиф.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#27 Потребителят е офлайн   Kara Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 788
  • Регистрация: 03-March 05
  • Location:България, Перник

Публикувано: 01 November 2005 - 12:14 PM

Цитат

Цитат

Цитат


Черен вълк:

Качена снимка

Черен вълк -
Няма такъв подвид на вълка!
Също така не съществува и популярният в кучкарската литература "Черен тибетски вълк", от който уж произлизал Тибетският мастиф.

Животното на снимката представлява северноамерикански подвид на вълка. Това е така нареченият Rocky Mountain wolf (Canis lupus occidentalis ). В този подвид се среща вариация при окраската. Срещат се сиви, черни и бeли екземпляри.

Здравейте,

Ще позволите ли да Ви посоча едно малко противоречие, което Вие самия правите в постинга си.

Веднаж казвате: "няма такъв подвид на вълка", а малко по-надолу: "Животното на снимката представлява северноамерикански подвид на вълка"

Като биологически вид Вълкът е само един Canis Lupus Lupus, L.

Всичко останало са подвидове.

Идеята ми да публикувам горните снимки бе именно да покажа различни подвидове на вълка. (Разбира се, тук изключвам койота. Него го сложих, за да се види колко голяма е приликата между двата вида, които са от едно семейство).

Поздрави,

Николай Атанасов

П. П. Между другото, напълно съм съгласен с псевдотеорията за черния тибетски вълк от който произлизал тибетския мастиф.

Вие пишете под снимката "Черен вълк". Аз написах, че няма подвид на вълка с такова име описан от науката и дадох правилното подвидово название на вълка на снимката Rocky Mountain wolf (Canis lupus occidentalis ) .

Така, че считам, че бележката ми е основателна.

С поздрави d)
User's Signature

http://www.karakacha...forum/index.php

"All truth passes through three stages.
First, it is ridiculed.
Second, it is violently opposed.
Third, it is accepted as self-evident"

Arthur Schopenhauer /1788-1860/

#28 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 01 November 2005 - 01:47 PM

OK !!!

Не споря. Това са общоприети говорими названия, което позволява разминаването им с терминологията приета в систематиката на биологическите видове.

Между другото, аз едва сега забелязах, че съм допуснал нещо, което ако бях видял своевременно, нямаше въобще да реагирам.

Не си спомням преди колко време беше, но във форума водихме разговор с Вас и още няколко човека, които така и не пожелаха да се представят. Във връзка с това аз бях заявил, че спирам комуникацията си.

Едва сега забелязах, че вместо на Конак /който ми се представи/ аз съм отговарял на Кара. Извинявам се и съжалявам. Спирам коментарите.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#29 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 01 November 2005 - 08:59 PM

Цитат

Тази тема е интересна! Чета я с интерес.
Г-н Атанасов, не спирайте! Надявам се и други вещи в областта хора да се включат в коментарите d)

Здравейте г-н Бонев,

Беше ми интересно да разговарям с Вас, защото излязохте открито във форума и не само това - Вие показвате завидни знания, които би било редно да стават също достояние на много хора. Обаче взехте, че се изгубихте. Нещо повече - в бързината взех, че Ви обърках с друг човек, който фигурира на много места във форума, но анонимно, което освен, че не ми допада мисля, е и не етично. Особено, когато си дал висока оценка на съответното лице, помолил си го да се представи, а той се крие.

Снимките, които качих бяха предназначени за Вас - просто като любопитна информация. Щеше ми се да ви изпратя и един доста стойностен, строго научен материал за етиопските вълци, но се въздържах по две причини.

Първо, не зная доколко сериозно Ви интересуваа темата "Вълк" и Второ - не зная можете ли да ползвате английски език (доклада е на английски).

Familia Canide, Gray 1821
Subfamilia Caninae, Gill, 1872
Genus Canis, (Род Вълци) Linnaeus, 1758: По размер се разделят на малки, средни и големи. Най-големи (едри) от представителите на Семейство Каниде.
- Дължина на тялото: от 70 до 160 см
- Дължина на опашка: от 20 до 50 см
- Тегло (маса): от 6 до 80 кг
Species:
- Canis Simensis, Ruppel, 1835
- Canis Adustus, Sundevall, 1846
- Canis Mesomelas, Schreber, 1775
- Canis Aureus, Linnaeus, 1758
- Canis Latrans, Say, 1823
- Canis Lupus, Linnaeus, 1758 (Някои учени, Hall and Kelson, 1959) отделят от Canis Lupus отделен вид Canis Niger, Bartram, 1791.


Чакам Ваше следващо обаждане.

Поздрави,

Николай Атанасов
http://www.cynology.info

Р. S. Проруснах нещо. Темата за вълците е много интересна и би било добре да се обособи самостоятелна рубрика, но в нея да участват наистина компетентни хора. Имам много знания за вълците, но не съм специалист. Това че имаш знания, не означава, че имаш и разбирания. Знанията може да ги има всеки, който много чете и много помни, а след това умело интерпретира.

Освен това, аз мисля че с тези вълци се отклоних от основната идея, която имах. А това е проблема за кучетата-пазачи на овце. Тяхната биология, поведение, качества, достойнства, недостатъци и т. н.

Хайде подарък специално за Вас и няколко снимки, демонстриращи социализация на Кучето Кангал:

Качена снимка


Качена снимка


Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#30 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 02 November 2005 - 11:31 AM

Г-н Nicholay Atanassov,
понеже на скоро бях чела една книга относно социализацията на кучето към останалите живи същества, желая да коментираме нещата които бяха посочени като факти в нея, а именно, че социализацията се извършва в точно определен период от възрастта на кучето - от 3-ия до 6-ия месец (не съм сигурна дали точно така беше, но ще погледна!), след което се работи върху стимулираните клетки и връзките които те създават, а останалите се самоунищожават. Първо - така ли е? Второ - има ли долен и горен праг за социализация в научните изследователски среди? Все пак, не е възможно кучето да бъде социализирано към абсолютно всички живи същества с техните разновидности в здравословните им състояния и различна възраст, или зависи от типа нервна система как ще се развият тези връзки на социализация? Благодаря Ви предварително!

С уважение:
Кристина Матева

#31 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 02 November 2005 - 02:23 PM

Цитат

Снимките, които качих бяха предназначени за Вас - просто като любопитна информация. Щеше ми се да ви изпратя и един доста стойностен, строго научен материал за етиопските вълци, но се въздържах по две причини.

Благодаря Ви, наистина предизвикаха интерес у мен!

Цитат

Първо, не зная доколко сериозно Ви интересуваа темата "Вълк" и Второ - не зная можете ли да ползвате английски език (доклада е на английски).


Темата за "Вълк" ме интересува доста.Интереса ми е предизвикан от моето хоби, а то е лов.Но за да бъдеш добър ловец трябва да умееш да разчиташ "езика" на животните, да знаеш колкото се може повече за тяхната биология, начина им на живот, размножение, ареал на местообитание, следи, поведение и ред други неща.В България почти нищо не се намира за този интересен и увеличил популацията си хищник напоследък.Фирма "Видео Арт"/трябваше да е на латиница, но не успях/ пусна на пазара преди 3-4 години една видеокасета на български като и филма е заснет в България.В продължение на 8/осем/ години е събиран видеоматериала и въпреки това бе доста оскъден.Най много информация съм получил от руски списания.Изобщо за хищници руснаците са номер 1 за мен r) .

#32 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 02 November 2005 - 04:38 PM

Цитат

Г-н Nicholay Atanassov,
понеже на скоро бях чела една книга относно социализацията на кучето към останалите живи същества, желая да коментираме нещата които бяха посочени като факти в нея, а именно, че социализацията се извършва в точно определен период от възрастта на кучето - от 3-ия до 6-ия месец (не съм сигурна дали точно така беше, но ще погледна!), след което се работи върху стимулираните клетки и връзките които те създават, а останалите се самоунищожават. Първо - така ли е? Второ - има ли долен и горен праг за социализация в научните изследователски среди? Все пак, не е възможно кучето да бъде социализирано към абсолютно всички живи същества с техните разновидности в здравословните им състояния и различна възраст, или зависи от типа нервна система как ще се развият тези връзки на социализация? Благодаря Ви предварително!

С уважение:
Кристина Матева

Кристина, здравейте отново!

Както вече ви писах имах да свърша малко друга работа и трябваше да изляза. Сега ще пробвам да отговоря на въпроса Ви. Между другото за Вас имам информация от мой познат, който преди няколко дни е бил в интернет разговор с Вас и още няколко човека във форума. За съжаление изглежда нещо пооплескал нещата, защото го изключили от форума и сега не може въобще да влиза. Не само това, ами Dog.bg така го одрязал, че бе лишил и мене от възможност да посещавам форума. Както и да е. Нещата сега са ОК. Аз влизам отново във форума, а моят разочарован познат каза, че приключва с всякакви бъдещи опити за достъп до иначе интересния сайт и форум.

Сега по същество.

Общо взето всички висши бозайници са социални (обществени от социум) животни. При някои от тях социалната (груповата) форма на живот е по-силно развита. Високо социални животни са кучетата, овцете, конете, лъвовете и още много, много други. Но в крайна сметка тема на това, което пиша са кучетата и по-специално: кучетата пазачи на овце.

Макар и от различни биологически видове, когато животните са социален тип, те лесно могат да бъдат социализирани (да привикнат) едно към друго. Разбира се за това има определени прагове, както Вие самата отбелязвате.

Аз дори съм склонен да коригирам посочената възрастова граница, за която Вие сте гледали във филмчето. Социализацията при кучето (по лични наблюдения) започва около 25-ия 30-ия ден. Друг е въпросът към какво целим да го социализираме: към майката и събратята, към човек или група хора, към обкръжаваща среда или към животни от друг вид.

Кучето пазач, за да бъде куче-пазач трябва да заживее от възможно най-ранна възраст с овцете. Ако това не е извършено до навършването му на 5 6 месечна възраст, то в никакъв случай няма да бъде това, което се очаква от него. Като високо социализирано животно то ще свикне с овцете дори и ако го съберем с тях при по-голяма възраст от негова страна. Но нещата вече ще стоят по по-различен начин.

От момента на раждането в мозъка на всяко живо същество (говоря отново за висши бозайници) се извършват големи морфологични промени, формират се съответни центрове или както Вие казвате създават се и умират разни клетки, имащи отношение към различни процеси, включително и поведенчески реакции.

Темата е обширна за форум, трудно ми е в момента така набързо да намеря точните думи, за да бъда възможно най-ясен. Ако моят отговор до тук Ви задоволява това е добре. Ако имате някакви други въпроси, чувствайте се свободна да ми пишете. Ако отговорите са в рамките на моята компетентност, ще Ви отговоря с най-голямо удоволствие.

Радвам се и ви поздравявам, че задавате сериозни и смислени въпроси.

С уважение и Поздрави от,

Николай Атанасов

P. S. Щеше ми се да Ви кача и няколко снимки, но те са в компютъра ми в къщи. Ако тази вечер с Интернета всичко е ОК, ще пробвам да Ви ги изпратя просто като любопитна информация.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#33 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 02 November 2005 - 04:59 PM

Г-н Атанасов,
много ми е любопитно дали ако кучето между 30-ия си ден и навършване на 6 месечна възраст бъде социализирано само към един тип овце, на една определена възраст и в едно определено време (т.е. имаме една абсолютна константа)... В по-късен етап от развитието на кучето (след навършване на шест месечната възраст) може ли да се работи върху осъвършенстване на т.нар. от мен "константа", т.е. да му бъдат представени по-млади овце, по-късно и по-възрастни, и болни, и с друг цвят, при положение, че в този етап от 30-ия ден до 6-ия месец е била поставена насоката за развитие на мозъчните клетки. И ако е възможно на база начална социализация в този период да създадем по-съвършена след навършване на горната граница на гореспоменатият период от възрастта на кучето, то времево ще отнеме ли повече? А като усилия? Благодаря предварително!
С уважение!

#34 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 02 November 2005 - 06:35 PM

Цитат

Г-н Атанасов,
много ми е любопитно дали ако кучето между 30-ия си ден и навършване на 6 месечна възраст бъде социализирано само към един тип овце, на една определена възраст и в едно определено време (т.е. имаме една абсолютна константа)... В по-късен етап от развитието на кучето (след навършване на шест месечната възраст) може ли да се работи върху осъвършенстване на т.нар. от мен "константа", т.е. да му бъдат представени по-млади овце, по-късно и по-възрастни, и болни, и с друг цвят, при положение, че в този етап от 30-ия ден до 6-ия месец е била поставена насоката за развитие на мозъчните клетки. И ако е възможно на база начална социализация в този период да създадем по-съвършенна след навършване на горната граница на гореспоменатият период от възрастта на кучето, то времево ще отнеме ли повече? А като усилия? Благодаря предварително!
С уважение!

Първо снимките, пък после ще отговарям:

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#35 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 02 November 2005 - 07:46 PM

Здравейте Кристина,

Ще Ви споделя собствен експеримент, който изведох преди няколко години.

Кучката беше бременна и живееше заедно с овцете (гупа от около 10-15 животни, в която между другото имаше и кози). След окучването след около 45 дни отделихме майката и кученцата от групата, а оставихме само две кученца. Казваха се Роки и Чоки (това между другото, просто, защото имам сантимент към тях. За жалост едното вече не е живо.)

На около 10-12 метра от въпросната група овце отглеждахме друга група. Дворчетата на двете групи бяха оградени с мрежа, животните имаха визуален контакт помежду се, а кучетата също така виждаха овцете от другата група.

След няколко месеца решихме да смесим двете групи овце. Когато започнахме да вкарваме овцете от самостоятелната група в дворчето на групата, където бяха кучетата, наблюдавахме следното:

Кучетата лаеха срещу влизащите в дворчето овце извършваха нападателни действия, но без да нападат и хапят (просто се спускаха с лай и оттегляха назад с лай).

В крайна сметка след време настъпи мир и любов, но аз мога в случая да направя следните изводи:

1. Кучетата правят разлика между свое и чуждо. Те пазят своето си стадо и не позволяват вмешателства в него.
2. Кучетата проявяват толерантност към животните, но същевременно остават индефирентни към тях и просто ги приемат с примирение.
3. При така изведения опит във фермерски условия, не може да се гарантира и докаже как биха реагирали тези кучета при поява на хищник. Още повече, че те никога не бяха виждали такъв и не произхождаха от селекционни линии на истински кучета пазачи в реални условия.

Груба грешка, която някой допускат от незнание, а други съвсем умишлено е теоретизирането, че кучето, след като е от пазеща прода, непремено ще пази от хищници. Писал съм по въпроса, дори мисля, че беше някъде из форума по този въпрос. Защо казвам това. Ами най-пресния пример ми е отпреди много скоро време, когато гледах как някакви подаряваха кучета на овчари, за да им пазят овцете, когато пораснат (става дума за кучетата). Информацията беше оскъдна, не стана ясно при какви условия са отглеждани кучетата до момента, потомци на какви родители са и още много неизвестни, но видимо бе едно. Това бяха кучета може би между 4 и 6 месечна възраст. Ако те до момента не са живяли сред овце, те НИКОГА няма да станат кучета-пазачи.

Възможно е някой да ме опонира. Той ще бъде прав до толкова, че тези кучета може би ще реагират при поява на вълк (общо взето неговата миризма предизвиква реакция при всяко едно куче можем да го наречем вроден белег, макар че лично аз разсъждавам по малко друг начин), но това съвсем не означава че са кучета пазачи. Съвсем не означава, че едно куче е пазач на стадата само затова, че би се нахвърлило срещу вълка (проява на неблагоразумие, ако ставаше дума за човек, но понеже е куче проява на неумелост, неподготвеност и необученост.)

Истинското куче пазач е не само порода. То е комплекс от поредица от качества, поведенчески реакции, физическо състояние (подходяща кондиция) и още много, много други.

Днес вече Ви писах, че темата е много обширна (то едва ли има тема, която, ако се разглежда в дълбочина да не е обширна) и не може да бъде разрешена с няколко постинга в един форум.

Поздрави и с уважение,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#36 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 02 November 2005 - 08:54 PM

Г-н Атанасов,
беше удоволствие да прочета това и беше почти невъзможно да не се досетя (логически) за вариант, в който едно куче израства сред стадо овце. Закърмено е от овца, отглеждано е от овца, наблюдавало е единствено овце и хора. И тъй като в тази възраст не е социализирано към себеподобни, то в по-късен етап напада и себеподобни, и вълци, и всичко, което заплашва "неговото стадо". Там, то вече (разбира се, хипотетично) ще проявява инстинкта си на хищник и пазач, т.е. ще напада, ще реагира атакувайки или отбранявайки... Но ще има кучешка реакция, независимо от това, че се самоопределя на овца! Или греша? Възможно ли е да има поведение на овца? А да се превърне в тревопасно? (Извинявам се, че въпросите ми звучат може би "глуповато", но ми е интересно да знам.) Благодаря, предварително!
С уважение!

#37 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 02 November 2005 - 09:19 PM

Цитат

Г-н Атанасов,
беше удоволствие да прочета това и беше почти невъзможно да не се досетя (логически) за вариант, в който едно куче израства сред стадо овце. Закърмено е от овца, отглеждано е от овца, наблюдавало е единствено овце и хора. И тъй като в тази възраст не е социализирано към себеподобни, то в по-късен етап напада и себеподобни, и вълци, и всичко, което заплашва "неговото стадо". Там, то вече (разбира се, хипотетично) ще проявява инстинкта си на хищник и пазач, т.е. ще напада, ще реагира атакувайки или отбранявайки... Но ще има кучешка реакция, независимо от това, че се самоопределя на овца! Или греша? Възможно ли е да има поведение на овца? А да се превърне в тревопасно? (Извинявам се, че въпросите ми звучат може би "глуповато", но ми е интересно да знам.) Благодаря, предварително!
С уважение!

Здравейте, Кристина !

Въпроса Ви предизвика усмивка в мене (разберете ме правилно: не насмешка или присмех, а просто ми стана забавно.)

Кучето е куче, овцата е овца.

Една много груба, изключително дилетантска грешка, когато някой разсъждават от рода: Кучето, когато е в дома на стопанина си трябва да разбере кой е господаря на глутницата.

Семейство, в което живее куче не е глутница. Това са животни от различни биологически видове но със сходство в това, че едните и другите са високосоциални. Мога да изтъкна много доказателства в неправилността на такава форма на твърдене. Това бе разисквано през 2002 г. на международния симпозиум по социална психология на кучето, който се проведе в Канада и на който имах доклад.

Понастоящем никой сериозен учен, занимаващ се с психология на кучето не разсъждава, че кучето попаднало в семейството на човека все едно попада в нова грутница и стопанинът е Водача на глутницата.

Така че, макар и сред стадото, кучето си е куче, овцете овце. Това, че има случай на кученца да бозаят от овце, а така също и на агнета (поместил съм и такава снимка) да бозаят от кучки съвсем не означава, че едните започват да се възприемат като животни от другия вид. Това е форма за по-бързо социализиране, а ако щете и импринтиране, макар че там нещата стоят по малко по-различен начин.

Поздрави и с уважение. Между другото, изпратих Ви и лично съобщение.

Николай Атанасов
http://www.cynology.info
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#38 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 02 November 2005 - 09:27 PM

Сетих се и за една добавка към вашия постинг. Вие питате дали кучето няма да се превърне в тревопасно.

В същност макар че всички от сем. Кучета, макар и да се определят като Карнифорни (Хищници, което ще рече, че се хранят единствено с месо) на практика са Омнифорни животни (всеядни).

Макар и да не се явява тяхна основна храна, вие предполагам знаете, че вълците се хранят и с горски ягоди и коренища на някои растения, с окапали от дърветата плодове, откъсват от време навреме и трева.

Много домашни кучета, аз също съм имал такива, обичат да ядат ягоди, краставици, печена тиква, домати, а две от кучетата ми в момента "умират" за печени тиквени семки. Може да ви прозвучи невероятно, но ги предпочитат прет гранулирана храна.

Поздрави,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#39 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 02 November 2005 - 09:30 PM

Цитат

Vabank:
ЧОВЕКЪТ И КУЧЕТО
Спрямо човеците в живота си, кучетата прилагат същата система от жестове и поведение, включително и борбата за лидерство, т.е. за доминантна позиция.
Ако човеците в семейството не са наясно с това, могат да се появят неправилни тълкувания от страна на кучето или от тяхна страна и отношенията в дома доста да се напрегнат.
Както споменах, в теорията се твърди, че ВСИЧКИ в семейството трябва да бъдат смятани от кучето за висшестоящи. На практика това не винаги е възможно - малките деца например не са в състояние да доминират по-едро куче и дори не винаги да разберат какво иска то от тях.
ОТНОШЕНИЯТА ЧОВЕК/КУЧЕ
Правилното поведение на човека е ДА ИЗПОЛЗВА жестове на доминантност спрямо кучето, съчетани с ЖЕСТОВЕ НА ПРИЯТЕЛСТВО. На първо място, естествено, това е самият процес на обучение и последващото подаване на команди - водачът контролира глутницата си. Водачът осигурява храната и водата, и т.н.
На второ място, това е правилната реакция на жестовете на подчинение и поканите за игра, т.е. да отговаряме на поканите за физически контакт, но НИКОГА да не допускаме кучето да ни язди или то да тича, а ние да го гоним, или човекът да се търкаля по земята, а кучето да го хапе и да стои НАД НЕГО и т.н.
На трето място, това са отношенията в самото семейство. Кучето ги тълкува през собствената си призма. То забелязва докосванията между хората, галенето на децата от страна на родителите; караниците между родителите и/или децата и кой на кого надвива и т.н., и си съставя собствена картина за семейните отношения, която в повечето случаи е много вярна. Мястото си в тази семейна глутница кучето определя по свое усмотрение... понякога не съвсем правилно, по мнението на хората.
РАЗЛИЧНИТЕ ВОДАЧИ: Според степента на доминантност на членовете на семейството, кучето ги "използва" за различни неща. Например, то може да се подчинява на един, а на друг - не. Но при този другия тича да търси защита, ако бъде наказано. Едного търси за игра, другиго моли за храна и т.н. Както и в кучешката глутница, така и в семейната, йерархията не е линейна 
Първо и преди всичко, общият стремеж в семейството трябва да е кучето да се подчинява на всички, включително на децата. Ако това не бъде постигнато още докато е малко, най-лесният и удобен начин е "признатият" водач да използва заобиколна доминантност - т.е. да обучава кучето да работи с човека, когото не иска да слуша. При явни прояви на агресивност към член на семейството пак се използва същият метод... но, разбира се, ако този член на семейството не става за доминант даже спрямо куче  , постигнатото по такъв начин равновесие няма да бъде особено устойчиво.
---
Осъзнаването на всичко изброено дотук е важен ключ както към организирането на кучешката глутница в развъдника - и към разбирането й - така и към организирането на семейната глутница 
Остава да се допълни само важният момент, че за кучето най-съществено е това, което се случва В МОМЕНТА. На напъна за противоборство на силите съперникът му отговаря на момента. Ако се отдалечи и избяга от сблъсъка, това се счита за жест на подчинение. По същия начин, ако кучето заръмжи човека и не иска да слезе от дивана, да речем, няма полза да идете да си вземете каишката и да го нашляпате с нея - то вече е приело, че спечелва сблъсъка и нашляпването за него е съвсем друг вид сблъсък... не особено свързан с предишния. Ако е стояло цял ден само вкъщи и е направило бели сутринта, а човекът го накаже вечерта, НАЙ-ВЕРОЯТНО изобщо няма да свърже двете събития: за него водачът-терорист се е прибрал в кофти настроение и си го е изкарал на бедното подчинено животно... Разбира се, има и кучета-философи, които добре знаят, че преди 1 час са направили беля, но това не е общовалидно твърдение.
---
Та така по въпроса с глутниците. Вероятно съм изтървала не едно и две съществени неща, но пък човек не може да обхване всичко на един дъх.


Уважаеми, г-н Атанасов,
бихте ли коментирали, когато имате време, за да си изясня максимално логиката и позицията Ви. (просто, за да ви разбира достатъчно добре - така, че да го обясня и на себе си!) Благодаря Ви предварително!
С уважение!

#40 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 02 November 2005 - 09:55 PM

Относно горния постинг:

Въпрос: Водачът (човека) контролира глутницата си (в която е вклучено и кучето). Водачът осигурява храната и водата и т.н. Да, това е така, но водачът и ЗАЩИТАВА членовете на глутницата. Той е НАЙ-СИЛНИЯТ.

Моля, обяснете как така един подчивнен член на глутницата (кучето) се спуска да защитава ВОДАЧА (най-силния). Също така необясним остава факта: ВСИЧКИ в семейството трябва да бъдат смятани от кучето за висшестоящи, но това не било възможно, защото едрото куче доминира над малките деца.

Тук въпроса не е до йерархия, а до социализация и обучение. В т. н. семейна глутница йерархията е линейна и тя може да бъде нарушена (и наистина много често се нарушава) в резултат на неправилен подход в изясняване на статуквото кой кой е в йерархичната стълбица, но не и глутница. ГЛУТНИЦИ ОТ ЖИВОТНИ ОТ РАЗЛИЧНИ БИОЛОГИЧЕСКИ ВИДОВЕ НЯМА
Преди много много години имах Немско Овчарско Куче, което страшно много мразеше деца. Причината бе, че ежедневно разни хлапета го дразнеха, вхърляха камъни по клетката му и какво ли още не. Когато сме излизали на разходка, при вида на дете кучето буквално побесняваше. Ставаше неудържимо и единствения му стремеж бе как да докопа детето и ако може да го разкъса.

Един ден, въртейки се из двора изведнаж забелязах, че моето дете е влязло в клетката на кучето. Изтръпнах, а съпругата ми започна да пищи. През това време детето ми дърпаше кучето за ушите и му клатеше главата в различни посоки. Това, което кучето направи бе, че се опита да се отдалечи. Тогава детето ми го хвана за опашката и започна да го тегли. И знаете ли какво направи изключително злото ми куче. Започна да скимти и да се опитва да се отскубне. Това беше всичко.

Нека някой прокоментира случая и ми го обясни с теорията човек-куче-семейство-глутница, а ако трябва ще се включа отново.

Поздрави,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


  • (136 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни