Dog.bg Форуми : Кучета пазачи на стадата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (136 Страници) +
  • « Първа
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Кучета пазачи на стадата

#161 Потребителят е офлайн   TheTrueFan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 83
  • Регистрация: 26-June 05

Публикувано: 10 January 2006 - 07:24 PM

Здравейте г-н Атанасов,
обръщам се тук с наколко въпроса:

1)В един свой материал Вие споменавате(доколкото помня), че въпреки своята голяма агресивност към хищници, кангалите са доста толерантни към хора.Самия аз съм попадал на потвърждение на този факт.В един амрикански сайт за кангали бяха побликувани наколко снимки на американци посетили Анадола.Е както хората най-спокойно си седели и се наслаждавали на пейзажа при тях дошли неочаквано два кангала, вероятно от стадото наблизо.Куечтата не само не били агрезивни ами отгоре на всичко седнали най-спокойно до тях и изтърпяли цялата фотосесия.Но ето, чух за различни случаи, при които кучета внесени в България и използвани за работа съвсем не са толкова спокойни и вече явно има инциденти.На какво, според Вас, се дължи този парадокс?
2)Вие споменахте нещо много интересно за мен, а именно, че линиите имат живот, да раздирам ли, че всяка кръвна линия така да се кажа е със "срок на годност";
3)може ли да ми кажете нещо повече за типа на овчарските кучета тук на Балканите през вековете.Да речем как са изглеждали кучеатат на траките.Има ли запазени кости в реазлични некрополи.Чувал съм, че всъщност кучетата на траките са били от лупоиден, а не от молосоиден тип и че дори така известните молоси май също(или поне една от техните разновидности) е била лупоидна.До колко са верни тези факти.

Поздрави!!! b)

#162 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 January 2006 - 08:28 PM

Цитат

Здравейте г-н Атанасов,
обръщам се тук с наколко въпроса:

1)В един свой материал Вие споменавате(доколкото помня), че въпреки своята голяма агресивност към хищници, кангалите са доста толерантни към хора.Самия аз съм попадал на потвърждение на този факт.В един амрикански сайт за кангали бяха побликувани наколко снимки на американци посетили Анадола.Е както хората най-спокойно си седели и се наслаждавали на пейзажа при тях дошли неочаквано два кангала, вероятно от стадото наблизо.Куечтата не само не били агрезивни ами отгоре на всичко седнали най-спокойно до тях и изтърпяли цялата фотосесия.Но ето, чух за различни случаи, при които кучета внесени в България и използвани за работа съвсем не са толкова спокойни и вече явно има инциденти.На какво, според Вас, се дължи този парадокс?
2)Вие споменахте нещо много интересно за мен, а именно, че линиите имат живот, да раздирам ли, че всяка кръвна линия така да се кажа е със "срок на годност";
3)може ли да ми кажете нещо повече за типа на овчарските кучета тук на Балканите през вековете.Да речем как са изглеждали кучеатат на траките.Има ли запазени кости в реазлични некрополи.Чувал съм, че всъщност кучетата на траките са били от лупоиден, а не от молосоиден тип и че дори така известните молоси май също(или поне една от техните разновидности) е била лупоидна.До колко са верни тези факти.

Поздрави!!! b)

Здравейте г-н Герджиков,

Да, това е вярно, че Кучето Кангал не проявява агресивност към хората така, както това се наблюдава при средноазиатската овчарка и особено кавказката овчарка. Мисля, че в същия свой материал бях писал, че ако Куче Кангал нападне дете, хората категорично заявяват: Това не е Куче Кангал. Когато бях на изложбата на породата в гр. Сивас наблюдавах случай, който мисля, че съм описал в своя сайт. Мъжките кучета проявяват агресивност едно към друго и са готови всеки момент да влезат помежду си в конфликт за изясняване статуса си на доминантност. В един момент две кучета, чийто водачи минаха много близо един до друг, се нахвърлиха помежду си. С много големи усилия кучетата бяха разделени. Насъбра се голяма тълпа сеирджии. Не бяха изминали и 5 минути от схватката между кучетата, когато лично аз милвах едното и то въобще не реагираше. Имаше много подобни случаи на безразличие, дори ласкаво отношение на кучетата към мене (въобще към хора, непознати на тях). Имам снимки на други чужденци от нашата група, които се снимаха с кръвожадни Кучета Кангал. Никакви проблеми. За съжаление не съм искал разрешение за публикуването им и не мога да ги поместя. Ще проверя за някои от сайта си или за такива, които са ми дадени без ограничения.

Нищо не мога да кажа за тези Кучета Кангал, които са в България.

Първо, фенотипната прилика още не означава, че това е класически Кангал.

Второ, възможно е да има отклонение в типичното за Кангала поведение под влияние на различни фактори, които трябва да се проанализират, доколкото това е възможно.

Трето, възможно е с кучетата да е работено допълнително за т. н. озлобяване. Знаете, предполагам, че това е типично за голяма част от българите първото нещо, на което да научат кучетата си е да нападат и да хапят. И първият въпрос, който много често се задава: Твоето куче може ли да се бие с други кучета. Всъщност, положението в Турция не е по-различно. Невежеството и примитивизма са на високо ниво.

Тук искам да вмъкна и още нещо по отношение на Кучето Кангал. На много места представители на породата се обучават за охранителна дейност. Резултатите са добри, но това вече не е в унисон с истинското предназначение на породата.

Преди около 20 години турската армия е използвала Кучета Кангал за охранителна дейност в чисто състояние (чистопородни), а така също и кръстоски между Кангал и Немско Овчарско Куче.

Имал съм случаи при мои посещения, когато собственика на кучето ме е предупреждавал да внимавам, защото то хапе. Това е индивидуална особеност, допустима за всяка една порода кучета отклоняване от типичната форма на поведение, което би трябвало да е присъщо.

По отношение на втория ви въпрос.
Да всяка линия има определен живот и в процеса на селекцията тя или заглъхва, докато изчезне или преминава в друга линия. Продължител става изявен разплодник от въпросната линия. Извинявам се, но повече не бих желал да обяснявам. Ако желаете, в лично писмо или съобщение мога да Ви пиша по-подробно, но не и във форума. Защо да променям кухите концепции на някои от пишещите, че еди коя си линия била проследена до незнам коя си година или поколение. Просто тези им твърдения са поредно доказателство за целия фарс наречен селекция, чистопородност и още куп от този род.

По отношение на третия ви въпрос.
По времето на траките кучетата са били лупоиден тип. Има изследвания на костен материал. Включително и от български археолози. Що се касае за молосоидния тип, който според мене условно трябва да приемем за такъв, какъвто го знаем в момента, теориите също са различни. Аз също приемам настоящите овчарски кучета по нашите земи като лупомолосоиди, но Вие много правилно отбелязвате, че и друг тип кучета, нямащи нищо общо с изгледа на настоящите са определяни навремето като такива. Има илюстрации на кучета, които са абсолютно европейски тип, наподобяващ много повече Canis Familiaris Matris Optimae, но определени като молоси. Да не забравяме, че името молос не е свързано с определени анатомични или екстериорни белези, а изхожда от името на племе или провинция, населявана от съответното племе. По-късно това определение молос влиза като характеристика на конкретен тип кучета.

Ако написаното до момента не Ви удовлетворява като отговор, на личната Ви поща мога да Ви дам по-детайлни разяснения по повдигнатите от Вас въпроси.

С уважение,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#163 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 January 2006 - 08:51 PM

Хората на фотографиите са американци. Срещата им с тези кучета е за пръв път. За съжаление, по интересни снимки не мога да публикувам.

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#164 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 January 2006 - 08:52 PM

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#165 Потребителят е офлайн   TheTrueFan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 83
  • Регистрация: 26-June 05

Публикувано: 13 January 2006 - 04:27 PM

Здравейте отново г-н Атанасов,
този път искам да попитам за породата Акбаш:имам чуството, че тя в общи линии остава в сянката на кангала.На какво се дължи това-по лоши качесва или не толкова добър мениджмънт.В каква родствена връзка се намират кангал и акбаш?

Поздрави!

#166 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 13 January 2006 - 06:50 PM

Цитат

Здравейте отново г-н Атанасов,
този път искам да попитам за породата Акбаш:имам чуството, че тя в общи линии остава в сянката на кангала.На какво се дължи това-по лоши качесва или не толкова добър мениджмънт.В каква родствена връзка се намират кангал и акбаш?

Поздрави!

Здравейте г-н Герджиков,

Турция признава официално три свои породи като кучета пазачи. Най-полулярната е Кучето Кангал.

Между Кучета Кангал и Акбаш няма родсвена връзка, освен ако не става дума за кръстоски. Това, че двете породи са абсолютно различни е доказано по безпорен начин чрез изследвания на кръвногруповия полиморфизъм и ДНК анализи. Съмнения за различността между двете породи са съществували от край време и са се базирали предимно на исторически, фолклорни и костни находки. Акбашът е по близо по своя произход до бойното куче на Месопотамия, което вече не съществува, докато Кучето Кангал е в по голяма близост до североизточния клон където са Иранското куче пазач, Туркменския Алабай и други аналогични породи пазачи, популярни за пустинна и полупостинна Азия. Предполага се също така, че в Акбаша има кръв и от азиатските хрътки, но до момента не са правени ДНК анализи за потвърждаване на тази теория.

По принцип Акбаш е по агресивна порода и с по-голяма склонност за нападение над хора.

Вярно е, че като че ли остава в сянката на Кангала, но причината е, че Кангала обхваща по-голям ареал, продължава да работи предимно по предназначението си и се радва на по-голяма популярност.

Поздрави,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#167 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 15 January 2006 - 08:07 PM

Един нов проект, който стартираме сега:

http://www.kangalkopegi.org/
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#168 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 20 January 2006 - 07:56 PM

Снимките, поместени по-долу са от моите приятели и колеги Феридже и Хасан Кансевер

Тук живеят те.

Качена снимка

и нова група от техните кучета Кангал

Бозо - възраст 3 години

Качена снимка

Група подрастващи женски на възраст 2 месеца

Качена снимка

Хопи

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#169 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 20 January 2006 - 08:02 PM

Калеш - възраст 20 месеца

Качена снимка

Сера - възраст 5 месеца

Качена снимка

Сера - възраст 5 месеца

Качена снимка

Шишка - възраст 14 месеца

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#170 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 20 January 2006 - 08:09 PM

Улу - възраст 2 г. и 6 месеца

Качена снимка

Улу - възраст 2 г. и 6 месеца

Качена снимка

Зелал

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#171 Потребителят е офлайн   TheTrueFan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 83
  • Регистрация: 26-June 05

Публикувано: 21 January 2006 - 10:17 PM

Здравейте г-н Атанасов,
този път искам да попитам за развитието на работните качества на овчарските породи:
1)варират ли в отделните такива;
2)до каква степен са генетично обусловени и докаква са въпрос на обучение.Пример.Направи ми впечатление главата за кучеата пазачи на стада в раздел Америка от документа (carnivorecology.free.fr/pdf/LGDs in Slovakia 2002 report.pdf)и по-точно племето навайо или навахо???, които научават "обучението" на такива кучета наскоро-преди около 200г. от испанците и използват кучета, които съвсем не са с потекло като да речем САО и изглежда имат успех.

Поздрави!!!

#172 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 21 January 2006 - 11:09 PM

Цитат

Здравейте г-н Атанасов,
този път искам да попитам за развитието на работните  качества на овчарските породи:
1)варират ли в  отделните  такива;
2)до каква  степен са генетично обусловени и докаква са въпрос на обучение.Пример.Направи ми впечатление главата за кучеата  пазачи на стада в раздел Америка от документа (carnivorecology.free.fr/pdf/LGDs in Slovakia 2002 report.pdf)и  по-точно племето навайо или навахо???, които научават "обучението" на такива кучета наскоро-преди около 200г. от испанците и използват кучета, които съвсем не  са  с потекло като да речем САО и изглежда имат успех.

Поздрави!!!

Здравейте г-н Герджиков,

В САЩ са извършвани и продължават да се извършват експерименти, с които се цели да се установят представителите на коя порода кучета пазачи на стадата се справят най-успешно с дейността си като такива.

За съжаление в експериментите са обхванати предимно европейски породи като Планинското Пиренейско Куче, Маремано- Абрузкото Куче, Кувас и Чувач. Всички те са от т.н. група на белите кучета пазачи. В експериментите за вклучени и представители на породата Комондор, чийто произход е малко по-различен от този на изброените по-горе.

По-късно в експериментите са включени кучета от порадата Шарпланинец, Акбаш и Кангал.

Кавказката овчарка е отхвърлена категорично като куче, подходящо за пазач според американските технологии на пасищно отглеждане на овцете.

За Средноазиатската овчарка нямам данни да са провеждани сериозни научни изследвания в тази област.

Почти всички изследнания поставят на първо място като най-добър пазач Планинското Пиренейско Куче.

За охрана на фермите най-подходящо отново е Пиренейското Планинско Куче, следвано от породата Акбаш, която измества унгарския Комондор.

За съжаление в момента не мога да Ви представя извадките от тези научни разработки, защото не са в мене.

Друг проблем при тези американски експерименти е, че някои изследователи като Р. Копинджер например, заложиха опити и с кръстоски между отделните породи и е трудно да се отдиференцира коя изходна форма е дала повече от себе си за качествата на съответното куче като пазач.

Способностите за пазене на овцете от хищници са наследствено обусловени, но те могат да се развият оптимално само, ако кучето своевременно в определена възраст и до определена възраст задължително се отглежда с овце.

Тук в пълна сила влияе не само зависимостта "генотип-среда", но и поредица от мозъчни промени, които се извършват в определен етап от растежа на малкото кученце.

Не съм запознат с тази информация, която посочвате във Вашето съобщение за индианското племе, но мога да добавя следното:

Кучешкият организъм, в частност - кучешката психика и нервна система са едни от най-пластичните. При умело обучение от добър познавач куче от дадена порода и направление може успешно да бъде обучено за работа, не типична за него. Мисля, че тук в тази страница бях разказвал за мой познат, професионален дресьор на кучета, който беше обучил едно от кучетата си Кангал да издирва скрита от него птица. Кучето демонстрираше всички поведенчески реакции на ловно куче птичар, но това съвсем не означава, че то е такова или може да бъде успешно използвано като такова.

Имам фотографии на впрягове с шейни, където водач на впряга не е северна порода куче а... Бордър Коли, но това също не означава, че Бордър Колито е по-подходящо за тази дейност от северните кучета.

Едно е кучето да е обучено на нещо благодарение на големия диапазон на дресируемост, която то има, друго е то да е селекционирано в продължение на векове и отглеждано в съответна среда за дейността за която е предназначено.

На лично съобщение ще Ви изпратя част от заглавия на научни публикации, които, ако имате амбицията и възможността да откриете и прочетете, ще отговорят на много от въпросите, които си поставяте.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#173 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 23 January 2006 - 07:17 PM

Шарпланинско Овчарско Куче

Поместените по-долу снимки са ми предоставени най-любезно от Алекс Граховац. Развъдник "Южна Звезда" - Австралия.

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#174 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 23 January 2006 - 07:26 PM

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#175 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 23 January 2006 - 07:49 PM

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#176 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 23 January 2006 - 08:25 PM

Нещо интересно..

#177 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 23 January 2006 - 09:06 PM

Сема - Кавказка овчарка

Собственик - Людмила Архангелская, Украйна

Фотографията получена - 21:00 часа на 23. 01. 2006 г.

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#178 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 27 January 2006 - 06:15 PM

Двама братя - Аркадаш и Аслан

Снимката на Аркадаш е от 26. 01. 2006 г.

Аркадаш

Качена снимка

Аслан

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#179 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 28 January 2006 - 09:31 PM

Нещо собствено и Българско

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#180 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 28 January 2006 - 09:33 PM

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


  • (136 Страници) +
  • « Първа
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни