Dog.bg Форуми : Луксация на тазобедрена става

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Луксация на тазобедрена става

#1 Потребителят е офлайн   KikoKiko Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 05-May 09

Публикувано: 05 May 2009 - 01:48 PM

Здравейте!Нашият домашен любимец е на 10 месеца.За съжаление бе блъснат от кола и диагнозата е Луксация на тазобедрена става.Единствения изход е операция.Тревожим се много и искаме да му помогнем.Знае ли някой повече за този вид операциии?Има ли гаранция ,че се възстанови и няма да накуцва?Може ли да се появят непредвидени усложнения?А нещо по-лошо?...Споделете,ако някой е имал подобен проблем!Благодаря ви!

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#2 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 05 May 2009 - 01:58 PM

Предстои ни такава операция и искам да попитам: защо при луксация се практикува резекция на главата на бедрената кост? Няма ли вариант да се върне костта на място и да се закрепи там, докато се възстановят тъкани и сухожилия, които да я държат за в бъдеще на мястото й?
Ако проблема е от много време, разбрах, че се появяват образувания, които не позволяват на ябълката да легне на място. Не може ли тези образувания да се "почистят" и главата да се постави на място?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#3 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 05 May 2009 - 02:03 PM

Здравейте, много съжалявам, че се е случила такава трагедия с вашето кученце. За съжаление тук сред нас мисля, че няма хора с подобен горчив опит, затова мисля, че темата е по-скоро за ветеринарния форум. Там поне лекарите могат да дадат мнение.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#4 Потребителят е офлайн   KikoKiko Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 05-May 09

Публикувано: 05 May 2009 - 02:48 PM

Благодаря за препоръката.Надявам се повече хора да прочетат темата тук и да откликнат,но ще потърся още мнения и във ветеринарния форум,ако това ще помогне.

#5 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 May 2009 - 03:16 PM

При операция на луксация на тазобедрена става има няколко метода за действие. Един от тях е резекция на главата на фемура. Другите не са. Това кой метод ще се приложи при операцията зависи от състоянието на ставата, времето което е минало от настъпването на луксацията, големината и възрастта на кучето и уменията на хирурга. Ако в ставата(ставна ямка-кост и хрущял, ставни връзки, бедрена глава-кост и хрущял) са настъпили силни дистрофични или хиперпластични изменения или ако животното е старо и се предполага, че няма да има добро зарастване и в последствие да се образуват тези хиперпластични изменения, се предприема резекция на главата. Практиката е показала, че дори и животни от едри породи доста добре се справят с настъпилите анатомични изменения.
А по отношение на това да се "почистят" образуванията, ако те са "плуващи" се отстраняват, но ако са закрепени има опастност да се разрастнат още повече и да се намали подвижността на ставата или пък да се обездвижи нацяло. Изстъргване на ставния хрущял се предприема при артродеза(обездвижване) на ставата или при подготовка за имплантиране на изкуствена става.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#6 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 May 2009 - 03:21 PM

Колкото по-бързо възстановите нормалното положение на крака(вправите луксацията) било то оперативно или консервативно, толкова шанса вашето куче да се възстанови напълно е по голям. Вторият важен момент е вправянето да е трайно, т.е. да не луксира отново. Ако при консервативната манипулация няма добър резултат, то е желателно бързо да се оперира.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#7 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 05 May 2009 - 03:33 PM

Показване на мнениетоD-r Koko, в May 5 2009, 04:16 PM, написа:

Това кой метод ще се приложи при операцията зависи от състоянието на ставата, времето което е минало от настъпването на луксацията, големината и възрастта на кучето и уменията на хирурга.

Много благодаря за отговора.
Конкретно - кучето е на около година, 13-15 кг, луксацията е от доста месеци (поне три). Имам снимка, която е с лошо качество, ще се прави нова, преди операцията.
Все пак какви други варинати има в този случай?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#8 Потребителят е офлайн   KikoKiko Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 05-May 09

Публикувано: 05 May 2009 - 03:49 PM

Това се случи преди седмица,вече сме се решили на операция,тъй като разбирам ,че май това е единственото спасение.Вчера дадохме съгласие на доктора,а той още не се е обадил за потвърждение кога ще я извърши.Дано няколко дни още не са фатални и не усложнят нещата.Или да потърся друг лекар,който ще помогне по-бързо?

#9 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 May 2009 - 04:03 PM

Общо взето вариантите бихме могли да ги разделим на три групи:
-вправяне на луксацията и фиксиране на ставата без резекция на главата. Става по различни начини и всички вършат работа ако са изпълнени както трябва.Методите се разделят на екстракапсуларна фиксация и интракапсуларна фиксация.
-резекция на главата и здраво укрепване на ставната капсула
-имплантация на изкуствена става
Като четвърти метод бих посочил триплетната остеотомия на таза, при която не пипаме ставата, но с действията си повишаваме нейната стабилност и възпрепятсваме повторните луксации.
Щом кучето е младо, а луксацията е стара има предпоставки отделните кости от ставата(бедрена и тазова) да са порастнали в различна степен и вече да не съответстват една на друга. В този случай след добра преценка мисля, че резекцията е удачен вариант.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#10 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 May 2009 - 04:04 PM

Имайте предвид, че вече доста сте закъснели. Дано всичко се оправи.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#11 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 05 May 2009 - 04:18 PM

Отново много благодаря.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#12 Потребителят е офлайн   xrisi95 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1802
  • Регистрация: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:пловдив
  • Skype:

Публикувано: 05 May 2009 - 04:50 PM

толкова много ми хареса вашето кокерче.В интернет го видях на снимка и ми направи голямо впечатление с тези кафяви кехлибарени очи.Дано да не е късно и операцията да мине добре и после да си тича на воля :rc_111:
User's Signature

Качена снимка

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   KikoKiko Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 05-May 09

Публикувано: 05 May 2009 - 05:29 PM

Показване на мнениетоD-r Koko, в May 5 2009, 04:04 PM, написа:

Имайте предвид, че вече доста сте закъснели. Дано всичко се оправи.

Как така доста сме закъснели?Никой не ни обясни,че е спешно...направихме консулт с трима лекари за 2 дни...Останахме с впечатлението,че търпи отлагане.Много жалко,ако е така...Ние ще се опитаме да му помогнем,пък ще стискаме палци и ще се надяваме нашия любимец да оздравее.

#14 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 May 2009 - 05:48 PM

Не просто спешно, а дори неотложно. Имайте предвид, че при променена позиция на крака спрямо таза се променя и позицията на мускулите. Седем дни след случката може така да се контрахират, че да е почти невъзможно да се вправи правилно. Не знам, а и не ме интересува какво са ви обяснили, но твърдението че вправянето на луксация било то консерватевно или оперативно не е спешна манипулация е ГРЕШНО.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни