Dog.bg Форуми : Тазобедрена дисплазия - въпроси ?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Тазобедрена дисплазия - въпроси ?

#21 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 26 November 2005 - 03:25 PM

agalina разкажи ми моля те повече за твоето куче! Имам лабрадорка на 9 месеца, миналия месец закуца с левия заден крак, снимахме я и се оказа тежка двустранна тазобедрена дисплазия! Сега се чудим какво да правим. В руски форум хирурзи ми препоръчват спешна операция, добър сръбски лекар не иска да я снима преди да е навършила годинка - било рано! Някой ми препоръчват Аминков, други го плюят! Някой ми казват иди в Стара загора - лудница! Вобще не знам какво да правя и мисля!
Как се случиха нещата при вас? Това е ренгеновата и снимка
Качена снимка
А това е тя!
Качена снимка

#22 Потребителят е офлайн   HERZ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1303
  • Регистрация: 25-August 05
  • Gender:Female
  • Location:Русе /София

Публикувано: 26 November 2005 - 04:58 PM

Иглика, много красиво лабрадорче! Пази я и поеми по най-добрия път, з ада я оправите! Както писаха по-горе не се доверявай само на един лекар, особено ако имаш резерви към него! Става въпрос за здравето на кучето ти, така че само най-доброто! Пожелавам ви искрено успех и дано нещата минат по-леко за нея и без последици!
Пиши какво е станало и как се развиват нещата за сладурката!

User's Signature

EPAGNEUL BRETON KENNEL От РАЙЧЕВ

Качена снимка

"Благородният дух има прекрасното качество да се вдъхновява за достойни неща!" Сенека

#23 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2005 - 05:03 PM

Иглика,
мисля че тук става въпрос за слаба фиксация на ставите.Тайсън е ветеринар и ще разчете по добре снимката от мен.Изказвам съвсем практично мнение:
1.Добре са оформени и ябълките и леглата на ставите.
2.На тази възраст е възможна слаба фиксация( в смисъл сухожилията не са добре развити там и не държат добре).
Горното може да е резултат от слаба двигателна активност в периода на растеж,наднормено тегло и рязко физическо натоварване.
Препоръка:
1.Глад,до изпосталяване.
2.В периода на гладуване и отслабване,покой,за да се възстановят разтегнатите връзки.По мое мнение,затова сега куца.
3.Постепенно увеличаване на физическите натоварвания след месец.
4.Активни движения,за заздравяване на връзките(жилите) в района на таза докато навърши 15 месеца.
5.Нова снимка тогава.
Това предположение е добре да се съгласува с добър ветеринар.Препоръчвам на лично съобщение да влезеш на връзка с Тайсън.Клиниката в която работи вече много години специализира в тази област,поради редовните прегледи които извършваме на азиатците в Питомника.Имат практически опит ,а колегата му д.-р Коджабашев е един от най добрите в разчитане на снимки.Това е сигурно.
Дано да съм бил полезен.
User's Signature

Marten BG

#24 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 26 November 2005 - 05:54 PM

Малката сега не куца, всъщност куцането мина преди да направим снимката - 2-3 дни на кетофен! Преди да я снимаме я държахме в покой, после говорихме с различни ветеринари и те изразиха мнение че кучето не трябва да губи мускулна маса!Сега и правя масажи 2 пъти на ден, правим леки натоварвания, ходене на повод, постепено увеличаване на темпото до бавно тичане! Дърпа въже , като това според лекар е добро натоварване за мускулите на задницата, но не товари ставата! Най-добре ще е да плува, но сега няма как! Яде храна на Ройал канин за дисплазно болни, пие хондропротектори и рибено масло заради омега 3 мастните киселини! Никога не е била с наднормено тегло,но порастна изведнъж и много бързо! Не е получавала травми, винаги сме я движили дабре, в добра форма за изложби! Очертаваше и се добра изложбена кариера. Майката и бащата са здрави - изпратиха ни ренгеновите снимки от русия!Сега е доста слаба, движи се добре , даже като е добре раздвижена вобще не и личи че има проблем! Игрива е иска да тича и скача, не личи да я боли!
Пуснала съм снимката по всякакви форуми, най-вече руски! Там много хирурзи казаха, че спешно трябва да се оперира, да се направи тройна остеотомия или изсечение на главата на бедрената кост. Струва ми се много брутално , повечето европейски доктори вобще не поставят диагноза преди 1година, а тези оперират при това спешно! Намерих и един българин вет хирург в Русия, той ми препоръча Аминков! Но единствен този лекар каза, че може да има разстегната или скъсана къса връзка на ставата!
Можеш ли да ми кажеш как да издиря Тайсън или доктор Коджабашев ! В кой град им е клиниката? Благодаря, така ми даваш надежда, че може да не е най-страшното!

#25 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 26 November 2005 - 06:13 PM

Цитат

agalina разкажи ми моля те повече за твоето куче! Имам лабрадорка на 9 месеца, миналия месец закуца с левия заден крак, снимахме я и се оказа тежка двустранна тазобедрена дисплазия! Сега се чудим какво да правим. В руски форум хирурзи ми препоръчват спешна операция, добър сръбски лекар не иска да я снима преди да е навършила годинка - било рано! Някой ми препоръчват Аминков, други го плюят! Някой ми казват иди в Стара загора - лудница! Вобще не знам какво да правя и мисля!
Как се случиха нещата при вас? Това е ренгеновата и снимка
Качена снимка
А това е тя!
Качена снимка

На Ro снимка се вижда супер-абсолютно!Дясно на така показанотото -ставата е съвсем извън ацетабулума.Ляво-пак кофти. Абсолютна дисплазия двустранно-няма да се разминеш без операция.А да- и мнооооого пари.... Имам ужасно голям опит макар че при нас е травматично.Но със сигурност сме единствените с изкуствени ТБ стави в Бг. Писах ти на лични.Успех.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#26 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2005 - 06:27 PM

1.как е правена снимката.Последователност на операциите е нужна да видим.
2.Слаби връзки- абсолютно възможни при бърз растеж.
3.Роял Канин за кучета с такива нарушения всъщност са диетични храни с повишено съдържание на хондропротектори и други добавки .Правилен ход.
4.Кучето е с нормално тегло. На това твърдение винаги опонирам.Нормално тегло за сумо борец е различно от нормално тегло на 14 год.дете.Нормално е теглото,ако височината в холката е 40 см,теглото да е 20 кг.Така ли е при Вас?
Тайсън е член на Форума.Пуснете му л.с.
Просто не се отказвайте.
А максималното отслабване е задължително!!!!!!!Независимо от това дали наистина има ХД или не.
User's Signature

Marten BG

#27 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 26 November 2005 - 06:44 PM

Кучето е 52 см в холката , тежи 25кг- това преди да мине на диетичната храна, сега може да е отслабнала.
Снимката е правена под упойка, но кучето още промръдваше, когато го опъвахме в дървеното корито! Лекаря снимаше, ние си опъвахме кучето, по техния инструктаж! Сега ще потърся Тайсън, преди малко не можах да го намеря! Пак мерси!

#28 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 26 November 2005 - 06:53 PM

Цитат

1.как е правена снимката.Последователност на операциите е нужна да видим.
2.Слаби връзки- абсолютно възможни при бърз растеж.
3.Роял Канин за кучета с такива нарушения всъщност са диетични храни с повишено съдържание на хондропротектори и други добавки .Правилен ход.
4.Кучето е с нормално тегло. На това твърдение винаги опонирам.Нормално тегло за сумо борец е различно от нормално тегло на 14 год.дете.Нормално е теглото,ако височината в холката е 40 см,теглото да е 20 кг.Така ли е при Вас?
Тайсън е член на Форума.Пуснете му л.с.
Просто не се отказвайте.
А максималното отслабване е задължително!!!!!!!Независимо от това дали наистина има ХД или не.

Какви хондропротектори и к`во ще протектират? Те могат да протектират само ставния хрущял, ако е застрашен....И какви " добре оформени ябълки и легла на стави", моля те .Очевидно е с двустранна ТБ дисплазия -ставите са съвсем извън ацетабулума...
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#29 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2005 - 06:58 PM

Цитат

.Очевидно е с двустранна ТБ дисплазия -ставите са съвсем извън ацетабулума...

Всичко е възможно.Не съм лекар.но съм се нагледал на лекари и диагнози.
Да изчакаме Тайсън и Коджабашев,предлагам.
User's Signature

Marten BG

#30 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 26 November 2005 - 07:04 PM

Цитат

Цитат

.Очевидно е с двустранна ТБ дисплазия -ставите са съвсем извън ацетабулума...

Всичко е възможно.Не съм лекар.но съм се нагледал на лекари и диагнози.
Да изчакаме Тайсън и Коджабашев,предлагам.

Поставянето на тези протези е свръх сложно-не всеки Ортопед го може-трябва супер опит!Не знам кои са Тайсън и Коджабашев- не знам такива хирурзи-ортопеди- разбиращи от протези.Дано на теб ти вършат работа.Поздрави.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#31 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2005 - 07:24 PM

Убеден съм,че тук се избързва с диагнозата.
Грешна диагноза- никакъв резултат.
Вярна диагноза- 90% успех.
Препоръчвам Иглика да потърси и други мнения и да се състави вярна диагноза.
Дефинитивността тук е по скоро вредна.
Изправял съм всякакви кучета на крака.С помощта и на партньорите ми ветеринари.
А горното, е постулат.по него не се спори.
User's Signature

Marten BG

#32 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 November 2005 - 07:58 PM

И още нещо- на един познат редовно му излизат ръцете при ставите на раменете.Слаби връзки.Но това не е дисплазия.
User's Signature

Marten BG

#33 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 27 November 2005 - 05:09 PM

Благодаря и на двама ви за информацията! Ще проверя всички възможни вариянти преди да взема решение какво да правя! Писах на Тайсън, но още не е отговорил, може би не е влизал в сайта! Наистина ще се радвам той да прегледа кучето и да си каже мнението!
Мартен виждала съм Нурбек по изложби, както и две негови дъщери - едната на САС София, другата, като малка и после на САС-а Стара загора! Много ми харесват и тримата - не разбирам много от вашата порода, но ми прави впечетление, че кучетата са много спокойни и уравновесени и излъчват достолепие с цялото си поведение!
За пръв път видях Нурбек ( не знам дали така му се изписва името) , на една есенна изложба в Пловдив, съдеше Душан Нешич и съденето доста се проточи! Нурбек и хендлера му изкараха паузата между оценяването и награждаването спейки един върху друг! Даже ги снимах, ако намеря снимката ще я постна! b)

#34 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 27 November 2005 - 05:31 PM

b)
Ще се радвам много за снимката.
User's Signature

Marten BG

#35 Потребителят е офлайн   Tyson Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 197
  • Регистрация: 13-January 05

Публикувано: 28 November 2005 - 09:40 AM

Привет на всички, току-що влизам в сайта. Казвам се д-р Събин Пейчев и съм ветеринарен лекар от Русе. С д-р Коджабашев работим заедно, като обект на работата ни са домашните любимци, основно кучета и котки. Тайсън е име на куче, с което съм емоционално обвързан.
По същество. Аз винаги избягвам да изказвам категорично мнение, ако не съм 100% сигурен и нямам достатъчно аргументи, най-вече пред себе си. Нямам и претенции да съм капациет в областа на ветеринарната ортопедия. В дадения случай обаче, нещата са съвсем ясни. Категорично става въпрос за тежка степет на тазобедрена дисплазия, засягаща и двете стави. Това заболяване винаги прогресира, и е невъзможно да се въздейства консервативно. Беше споменато по-горе, че снимката е направена рано, и че кучетата се снимат след 12 мес. Да, така е за някои породи препоръчителната възраст е дори след 14 мес. Но това важи за ЗДРАВИТЕ, тези които не са имали никакви признаци, за да е сигурно, че абсолютно всичко е наред. Има кучета на 4 мес. с дисплазия. Най-важно е такова животно да не се развъжда. Здравето е един от най-важните обекти на селекция, нещо, което в р-к "Мартен-България" се спазва много строго и аз благодаря на Marten BG за гласуваното на нашата клиника доверие. Той изключи от разплод великолепен екземпляр, който беше с дисплазия, дори по-лека от коментираната тук.
Кученцето да бъде възможно по слабо и облекчено, но да не се лишава от спонтанни движения. Хондропротекторите имат косвен, при този етап на заболяването, бих казал съмнителен ефект.
iglika, съжалявам, ако казаното от мен Ви е огорчило, нещата са ясни, важно е от тук нататък грижите да са адекватни със състоянието на Вашето куче. Ще пиша подробности на лични.

#36 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 28 November 2005 - 11:14 AM

Качена снимка

Четох, че в зависимост от степента на измененията на тазобедрените стави се различават четири стадия на заболяването. При добра и навременна преценка на стадия животното се облекчава максимално и се улеснява животът му.

#37 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 28 November 2005 - 01:52 PM

Извинявам се за въпроса, но са пълен лаик в тази област.Бих искал да попитам следното: ако задните скакателни стави на кучето сочат навътре т.е. погледнато отзад са във формата на буква Х, това означава ли непременно, че е външнен признак за ТБ дисплазия?

#38 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 28 November 2005 - 03:05 PM

Според мен това означа, че не саму наред задните крака на кучето, тип кравешки

Качена снимка

#39 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 28 November 2005 - 04:35 PM

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Вродената дисплазия на тазобедрената става представлява:
широк спектър от аномалии, вариращи от обикновена нестабилност с халтавост на ставната капсула до пълно изместване на бедрената глава от една дефектна ацетабуларна ямка;
аномалии в развитието на тазобедрената става с динамичен характер на измененията в хрущялно-костните съставки на детската тазобедрена става и тяхната реакция на абнормни биомеханични сили, предизвикващи изменения в ставната капсула, проксималния край на бедрената кост и ацетабулума;
вродената луксация, като една от формите на дисплазия на тазобедрената става, е прогресирала деформация на поначало нормално формирани структури, настъпила по време на вътреутробния период на развитие и нямаща връзка с ембрионалния период. Тя не е малформация.
Посочената дефиниция се потвърждава от лечебните резултати:
1. При възстановяване на нормалните ставни съотношения между бедрената глава и ацетабулума при луксация с течение на времето анатомичните изменения са възвратими.
2. При поддържане на физиологичната позиция на тазобедрените стави на новороденото в абдукция и флексия нестабилните стави имат тенденция спонтанно да се стабилизират чрез затягане на халтавата ставна капсула.
3. Нестабилна става, ако се остави без лечение, може спонтанно да стане стабилна; да се сублуксира; да се луксира; да се манифестира като дисплазия в младежките години.

Нестабилните стави, типичните вродени луксации и предизвиканите дисплазии, сублуксации и луксации са форми на общото понятие "дисплазия на тазобедрената става" в широк смисъл на понятието.
Дисплазията на тазобедрената става се проявява в три клинико-рентгенологични форми:
дисплазия (Dysplasia coxae evolutiva)
сублуксация (Subluxatio coxae evolutiva)
луксация (Luxatio coxae evolutiva)

ОБОБЩЕНА КЛАСИФИКАЦИЯ
(по Владимиров)

DYSPLASIA COXAE
І. Вродена нестабилна тазобедрена става (Instabilitas coxae congenita):
1. Луксираща се нестабилна тазобедрена става
(Instabilitas coxae congenita luxans)
2. Сублуксираща се нестабилна тазобедрена става
(Instabilitas coxae congenita subluxans)
II. Дисплазична тазобедрена става (Dysplasia coxae):
1. Вродена дисплазия на тазобедрената става (Dysplasia coxae congenita)
2. Предизвикана (еволютивна) дисплазия на тазобедрената става (Dysplasia coxae evolutiva)
3. Късна дисплазия на тазобедрената става (Dysplasia coxae tarda)
III. Сублуксирана тазобедрена става (Subluxatio coxae):
1. Вродена сублуксация на тазобедрената става (Subluxatio coxae congenita)
2. Предизвикана (еволютивна) сублуксация на тазобедрената става (Subluxatio coxae evolutiva)
3. Късна сублуксация на тазобедрената става (Subluxatio coxae tarda)
IV. Луксирана тазобедрена става (Luxatio coxae):
1. Истинска вродена луксация на тазобедрената става (Luxatio coxae congenita vera)
2. Предизвикана (еволютивна) луксация на тазобедрената става (Luxatio coxae evolutiva)

Обща характеристика на отделните форми на дисплазията:
при нестабилната става, която може да се луксира (изкълчваща се става) бедрената глава се намира в ацетабулума и може да се изкълчи и намести чрез провокативния тест на Barlow.
при нестабилната става, която може да се сублуксира (ненапълно изкълчваща се става) бедрената глава се намира в ацетабулума и може да се измести частично от ацетабулума, без да се изкълчи, чрез провокативния тест на Palmen.
при вродената дисплазия на тазобедрената става, която се развива при неправилно положение в утробата или по време на родовия акт, бедрената глава се намира в ацетабулума, но не е покрита изцяло. Диагностицира се сонографски непосредствено след раждането.
при предизвикана дисплазия на тазобедрената става, която се развива при неправилно отглеждане на новороденото или при не лекувана вродена нестабилност на ставата, бедрената глава се намира в ацетабулума, но не е покрита изцяло. Диагностицира се сонографски /до 3-ти месец/ и рентгенологически след 3 4 месечна възраст до зряла възраст; открива се най-често при случайно направена рентгенография на ставата;
при късна дисплазия на тазобедрената става, която се развива след лечение на вродена или предизвикана сублуксация или луксация, се дължи на ранно травмиране от изместената глава на растежния хрущял на апофизата на ръба на ацетабулума, която осифицира към 12-13 годишна възраст и се проявява в пубертетна възраст с рентгенологична характеристика както при предизвиканата луксация.
при вродена сублуксация на тазобедрената става, която се развива по време на ембрионалното развитие или по време на раждането, бедрената глава е латерализирана и изместена проксимално в ацетабулума. Диагностицира се сонографски непосредствено след раждането.
при предизвикана сублуксация на тазобедрената става, която се развива след неправилно повиване на новороденото и нелекувани нестабилни стави, бедрената глава е латерализирана и изместена проксимално в ацетабулума.
при късна сублуксация на тазобедрената става, която се развива след лечение на вродена и предизвикана луксация и предизвикана сублуксация, се дължи на недостатъчно обратно възстановяване на ацетабулума и изразена антеверзия на бедрената шийка; проявява се в пубертетна възраст.
при типичната вродена луксация, която се появява при нормално дете пренатално и перинатално, главата е изцяло извън ацетабулума и може да се намести и измести чрез теста на Маркс-Ortolani; няма контрактури на мускулите; няма ограничени активни и пасивни движения в ставата.
при предизвиканата луксация, която се появява при здраво дете с физиологичен хиперлакситет на съединителната тъкан постнатално, поради промяна във физиологичната позиция на ставата от абдукция и флексия в аддукция и екстензия, главата е извън ацетабулума и тестовете на Маркс-Ortolani, Barlow, Palmen са отрицателни.

ЕТИОПАТОГЕНЕЗА
Основен предразполагащ фактор за развитие на всички форми на дисплазията на тазобедрената става е физиологичния хиперлакситет на съединителната тъкан (капсулата и лигаментите), за който причините все още не са изяснени. Няма точно обяснение и защо хиперлакситетът се среща по-често у момичетата.
Причините, предизвикващи луксация при наличие на предразполагащ фактор са:
механични напрежения и ембрионални особености по време на вътреутробното развитие (пренатални луксации);
механични напрежения по време на родовия процес (перинатални луксации);
механични напрежения в следродовия период (постнатални, предизвикани луксации);
генетични влияния.
User's Signature

Marten BG

#40 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 28 November 2005 - 05:24 PM

" При възстановяване на нормалните ставни съотношения между бедрената глава и ацетабулума при луксация с течение на времето анатомичните изменения са възвратими"
Глад,глад и леки натоварвания,които постепенно да се увеличават в посока заздравяване на ставните връзки,така че да не се получава т.н.луксация.
При условие,че няма нарушения в изграждането на ямките и краищата на костите,няма нараняване на хрущяли и прочие.
Иглика,опитай това,за другото винаги има време.
Аз лично не бих престанал да се боря.
В случая ,описан от д-р Пейчев за мое куче,ставаше въпрос за недоразвити ямки.
User's Signature

Marten BG

  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни