Dog.bg Форуми : Намерих дива птица

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (16 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Намерих дива птица Съвети от Спасителния център на Зелени Балкани

#1 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 12 June 2009 - 11:15 PM

Тук ще получите информация за намерени от вас ранени, изоставени или болни диви птици :)
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   sundy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 17-November 04
  • Gender:Female
  • Location:Бургас... again...
  • Skype:

Публикувано: 13 June 2009 - 07:17 AM

Темата е много полезна - доста хора намират паднали, ранени, пленени и избягали/изхвърлени редки и не толкова редки птици, които обаче не знаят как да отглеждат в плен докато могат да бъдат пуснати на свобода и за съжаление от незнание често края е фатален :ca_003: Използвам темата за да благодаря на БДЗП и Зелени балкани, че на два пъти спасяват случайно попаднала при мен птица и въпреки неграмотността ми относно пернатите (е, израсла съм с кокошките ама така и не можах да ги науча да летят :vh_178: ) птиците оцеляха и все оглеждам с любопитство небето за един бързолет и една нагла и капризна врана... Надявам се Хортензия да не е изтормозила много персонала на санаториума в Ст.Загора със щуротиите си :ab_041: Още веднъж благодаря за помощта и за темата тук, защото признавам трудно се намират координатите на компетентни по пилешките въпроси хора. Успех и дано повече птици да кръстосват въздушното ни пространство благодарение на тази тема :ba_025:
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#3 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 13 June 2009 - 07:45 AM

Най-накрая ще има едно местенце, където човек, намерил дива птица, а и друго животинче, да може да получи компетентен съвет, тъй като, понякога часовете търсене на информация се оказват решаващи за живота на съществото, което е изпаднало в беда. Така ще може да се избегнат голяма част от грешките в храненето и грижите, като цяло, допуснати поради незнание.

Аз и моите колеги от Спасителния център ще се радваме да помогнем и по този начин на животните, изпаднали в беда, и на хората, които са ги намерили.

Иска ми се да вярвам, че тези от вас, които ще помогнат на диво животно, осъзнават колко важно е то да се върне отново на свобода след периода на лечение, рехабилитация или доотглеждане, ако това е възможно. Дивата природа е естествената среда на дивите животни и те, дори да свикнат да живеят като домашни любимци, винаги носят копнежа по дивото в себе си.

#4 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 21 June 2009 - 03:16 PM

Веднъж, по времето, когато още не работех в Зелени Балкани, си тръгвам от работа с една колежка и заедно чакаме автобуса на спирката. Тя се обръща към мен и ме пита "Извинявай, но защо всеки път като застанем на спирката, ти все гледаш нагоре в небето?". "Гледам птиците", отговарям и аз небрежно. "Е къде в София има птици?!" изумено възкликва тя. Поглеждам надолу. Десетина гълъба и врабчета се мотаят в краката ни и събират трошляци по земята. Тя проследява погледа ми и "Ооо, аз дори не ги забелязвам", отронва гузно.

Разказвам всичко това, за да илюстрирам как птиците за повечето от нас са нещо, което просто си съществува извън нашия свят, а, в действителност, те са много близо - дишат, хранят се, размножават се и умират, често в мъки, поради начина, по който сме променили света. Понякога трябва много малко усилие за да спасиш живота на някоя от тях. Малко усилие за да разпери отново криле и да докосне небето. За постъпката си, разбира се, няма да получиш нищо материално. Дори "благодаря" няма да получиш. Но момента, в който я видиш как излита, не може да се сравни с нищо ...

Качена снимка
Гълъбите са навсякъде и са, може би, най-многобройните птици в градовете. Те са се приспособили да изграждат гнездата си в отдушниците на шахтите, каквито всеки блок има. Това, обаче е истински капан за техните малки. Те често падат в шахтите и засядат между тръбите на някой от етажите. Стоят там в тъмното и гукат за помощ, но родителите не могат нищо да направят. Ако малкото е успяло да се захване за някоя от напречните тръби, то стои там дни наред, докато остане без сили, след което пада надолу и умира в шахтата. Ако се е заклещило някъде между тръбите, то си умира там от глад и изтощение. Ако не ти се вярва, че това се случва, просто си направи труда да отвориш шахтата долу в мазето и ще откриеш пластове с трупове на гълъби. Тези птици умират до нас!

Качена снимка
Да се предотврати тази трагедия е напълно възможно и, при това, никак не трудно. Достатъчно е да се организира някой и да затвори отдушниците с мрежа, така че гълъбите да не могат да си правят гнездата вътре. Разбира се, за тези отвори, в които в момента има гнездо, ще трябва да се изчака, докато пилето излети. Друг достъпен и лесен начин е, да се запушат шахтите със смачкани вестници около тръбите най-горе, там, където шахтата започва, така че птиците да не могат да падат надолу в шахтата. А това, което всеки от нас самостоятелно би могъл да направи е, да запуши шахтата със смачкани вестници на своето ниво, така че, ако падне птица, да може да отвори отвора на шахтата в банята си и да я измъкне. В този случай, обаче, ако иска да е свършил наистина докрай работата, ще трябва да поеме грижата и за малкото гълъбче, докато то порастне и е в състояние да лети и се храни само.

Не пести труда си за нещо такова! Дори и да има съседи, които са против, можеш да изтъкнеш факта, че труповете гният по шахтите, мършата мирише отвратително и носи зарази. Това, гарантирано, ще ги убеди да се включат и те в акцията :D


#5 Потребителят е офлайн   кикита Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1508
  • Регистрация: 17-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 23 June 2009 - 11:30 AM

Вчера излязох да тичам и намерих блъснат от кола див гълъб.При падането си е ожулил ужасно корема и не може да се движи,даже да се изправи на крачета :(.Взех го разбира се и го заведох на лекар.Докторката му проми коремчето (което на едно място няма кожа) и ми даде антибиотик и витамини,които да слагам във водата.Нямам представа как се гледа птица,даже не знам какво да му дам да яде.Натроших му хляб,намерих овесени трици вкъщи и пшеничен гриз и му сложих ако иска такова да си чопка.Понеже съм коткарка и имам котки вкъщи,се наложи да го сложа в котешка транспортна клетка(по принцип апртамента ми е голям и съм му отделила самостоятелна стая,но се притеснявам да не влезе някоя от котките докато отварям и заварям вратата,затова засега е в клетка).Послала съм клетката с памперс,за да не се маца в ако.Той от вчера само си лежи и не мърда никак освен с глава.Може ли някой да ми даде съвет какво да правя?

#6 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 23 June 2009 - 12:44 PM

Давай му антибиотика, промивай го всеки ден да не се замърси раната, храни го със семена - слънчоглед, заревица, жито, просо, пшеница дори и грах, фастъци, леща обаче виско да е сурово и без сол. За да се въстанови му трябва спокойствие ;)
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 23 June 2009 - 12:56 PM

Да, и аз подкрепям съветите на Aragoen. Спокойствие и лекарствата и е добре, че е изолиран в клетката. Освен това, вода да има.

#8 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 23 June 2009 - 01:12 PM

Забравих да питам антибиотика се разрежда във водата нали? Как се казва?
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   кикита Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1508
  • Регистрация: 17-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 23 June 2009 - 01:21 PM

Притеснява ме да не се обездвижи в клетката и после ако се оправи да не може да се приспособи пак навън.
Да,антибиотика каза да го слагам във водата по 1 мл.на ден,но той не я пие.Не знам какъв е.
А за ядките-може ли да са печените от магазина,но да махам солта?
А промивки със спирт ли да правя,защото докторката не ми каза нищо за промивки?

#10 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 23 June 2009 - 01:43 PM

Ядките не може от магазина. Колкото и да я махаш, солта се е пропила в тях. На пазара продават слънчоглед суров белен и небелен, овес и разни други семена. Аз, когато гледам гълъби, винаги от там взимам и те много ги харесват.

Водата с лекарството, ако не я пие, ще трябва да му я даваш със спринцовка, но дълбоко в гърлото, за да избегнеш отвора на трахеята, който е долу в устата. Аз в една друга тема пак я пуснах, но ще пусна и тук, една снимка да видиш къде е отвора на трахеята при птиците. В него не трябва да влиза вода. Ето виж:

Качена снимка

Мисля, че не е подходящо открита рана да се третира със спирт. Според мен, риванолът е добър за промивка.

Относно клетката, може да приспособиш един голям кашон като на едната му страна изрежеш голяма част, колкото само като рамка да остане и закрепиш мрежа за комари или има едни пластмасови мрежи зелени и бели на цвят. Закрепването става с тел или дори чрез зашиване с дебел конец за своеобразната рамка на този отвор. Така ще му е по-широко. Отдолу постилаш вестници, които сменяш поне веднъж на ден.

#11 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 23 June 2009 - 06:17 PM

Можеш да третираш раната и със йод :)
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 26 June 2009 - 07:36 PM

Само да споделя с вас един случай от София днес:

Качена снимка

Това са две наскоро излетяли от гнездото соколчета керкенези, паднали в кофа с машинно масло, оставена от техници в помещение на покрива. Помещението е до асансьорна шахта и има отвори за отдушници, през които соколчетата са влезли. Още не е ясно дали ще успеят да преживеят, тъй като са стояли така около денонощие и маслото се е пропило в кожата. Дори главите им са напоени обилно и, вероятно, са го погълнали.

Това е само един пример как дори едно елементарно човешко действие може да се окаже сериозна пречка пред живота на дивите същества в града и как те са принудени ежедневно да се справят с пречки като тази. Голяма част от тях не успяват ...

#13 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 26 June 2009 - 11:25 PM

Ужас........
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 27 June 2009 - 06:40 AM

Да. Двете момиченца починаха тази нощ в ръцете ми...

#15 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 28 June 2009 - 12:53 PM

Поредния пример как човек с простидействия погубва живот
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   кикита Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1508
  • Регистрация: 17-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 28 June 2009 - 04:08 PM

Горките птички,много съжалявам :(


Аз искам да ви кажа само за моя пильок,че се възстанови напълно(странно колко бързо) и вчера го пуснах на свобода.Литна си като първия пич и ме остави да гледам след него с усмивка .

Благодаря много за съветите !

С редовните промивки,даването на антибиотика по оказания начин (много е пипкаво това,ако на някой му се наложи да го прави да внимава много да не нарани човката на птицата,понеже се дърпа неистово и да внимава с трахеята ), със спокойствие и храна и се оправи.
Ето така изглеждаше раната му преди-без никаква кожа.Сега му се възстанови кожата,само пера няма,но и те ще поникнат по натам...

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#17 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 29 June 2009 - 12:31 AM

Браво :af_089:
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 29 June 2009 - 07:47 AM

Дааа, добра работа, Кикита!

#19 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 29 June 2009 - 12:21 PM

Получаваш една ЗЕЛЕНА точка от мен за спасен живот може да си я сложиш в профила " . "
Малко е квадратна де ама нищо ние ще я приемем за точка :)
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   gonel Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 37
  • Регистрация: 04-November 08

Публикувано: 03 July 2009 - 01:19 PM

От една седмица си имам три бебета - едни мародери на липа са разсипали едно гнездо и намерихме три малки птиченца...
Храня ги с жълтък, хляб, булгур... Вече съсвем се опериха.
Мисля, че са Зеленика - сивички са, на точици по гърдите и малко жълто по крилата...
Свикнаха ми много! Но все още се хранят чак като подам храната към гърлото... Не кълват...
Не знам какво да ги правя!
Дали ако ги погледам още малко ще са годни да живеят на свобода... Или да ги дам на птичари за декоративно отглеждане...
Аз искам да ги пусна на свобода, но ме е страх дали ще се справят!

  • (16 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни