Dog.bg Форуми : Намерих дива птица

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (16 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Намерих дива птица Съвети от Спасителния център на Зелени Балкани

#41 Потребителят е офлайн   diddlina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 163
  • Регистрация: 30-December 07

Публикувано: 16 July 2009 - 04:30 PM

Здравейте :re_037:

Днес с мъжа ми намерихме едно малко птиче, паднало от гнездото. Сложили сме го в един кашон с дупки, тревичка има отдолу, за да му е мекичко. Бебе е още, не може да лети, само пърха и подскача. Видимо няма нищо счупено, навехнато или наранено.
Въпросът ми е с какво да го храним? Пие ли вода? Изобщо - как да се грижим за него?
Всеки съвет е от полза.
Прилагам и снимки, за да ми кажете поне какъв вид е :)
Качена снимка
Качена снимка
User's Signature

Качена снимка

#42 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 16 July 2009 - 04:55 PM

На мен ми прелича на кос, да пие вода
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#43 Потребителят е офлайн   diddlina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 163
  • Регистрация: 30-December 07

Публикувано: 16 July 2009 - 05:33 PM

Показване на мнениетоAragoen, в Jul 16 2009, 02:55 PM, написа:

На мен ми прелича на кос, да пие вода



С какво да го храним - сега яде тънки лентички банан :ab_041: - друго не поема. Пробвах и с трохи, но ги плюе
User's Signature

Качена снимка

#44 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 16 July 2009 - 10:17 PM

И на мен ми прилича на кос.

Банана не е естествена храна за българските птици, въпреки, че косовете ядат и плодове, освен червеи и насекоми. Можете да го храните с червеи от рибарски магазин. Пробвайте дали ще ги иска цели, ако не, кълцате ги и му ги давате с пинсета в устата. Ако не си отваря устата да проси храна, тогава ще трябва да му я отваряте вие насила, но това не означава да прилаганте някаква огромна сила и да му кривите клюна.

Отварянето на клюна става по следния начин. С лявата ръка обхващате тялото и го слагате в кърпа на скута си с главата към дясната ръка. После с палеца и показалеца на лявата ръка хващате клюна от двете му страни и пъхате нокът от дясната ръка в цепката на клюна, така че да се отвори после задържате с палеца и показалеца на лявата ръка отворения клюн, докато пъхате храната на малки порции. След всяка порция отпускате клюна докато преглътне.

Водата се дава със спринцовка или пипета през едната ноздра. Вие сами ще видите как то преглъща, но това трябва да става на малки капчици, не да го залеете изведнъж.

#45 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 16 July 2009 - 10:29 PM

Показване на мнениетоfalconess, в Jul 16 2009, 08:17 PM, написа:

И на мен ми прилича на кос.

Банана не е естествена храна за българските птици, въпреки, че косовете ядат и плодове, освен червеи и насекоми. Можете да го храните с червеи от рибарски магазин. Пробвайте дали ще ги иска цели, ако не, кълцате ги и му ги давате с пинсета в устата. Ако не си отваря устата да проси храна, тогава ще трябва да му я отваряте вие насила, но това не означава да прилаганте някаква огромна сила и да му кривите клюна.

Отварянето на клюна става по следния начин. С лявата ръка обхващате тялото и го слагате в кърпа на скута си с главата към дясната ръка. После с палеца и показалеца на лявата ръка хващате клюна от двете му страни и пъхате нокът от дясната ръка в цепката на клюна, така че да се отвори после задържате с палеца и показалеца на лявата ръка отворения клюн, докато пъхате храната на малки порции. След всяка порция отпускате клюна докато преглътне.

Водата се дава със спринцовка или пипета през едната ноздра. Вие сами ще видите как то преглъща, но това трябва да става на малки капчици, не да го залеете изведнъж.



Напълно съм съгласен.

П.П. Пилето е голямо така че ще яде цели червей
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#46 Потребителят е офлайн   diddlina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 163
  • Регистрация: 30-December 07

Публикувано: 17 July 2009 - 09:08 AM

Показване на мнениетоAragoen, в Jul 16 2009, 09:29 PM, написа:

Показване на мнениетоfalconess, в Jul 16 2009, 08:17 PM, написа:

И на мен ми прилича на кос.

Банана не е естествена храна за българските птици, въпреки, че косовете ядат и плодове, освен червеи и насекоми. Можете да го храните с червеи от рибарски магазин. Пробвайте дали ще ги иска цели, ако не, кълцате ги и му ги давате с пинсета в устата. Ако не си отваря устата да проси храна, тогава ще трябва да му я отваряте вие насила, но това не означава да прилаганте някаква огромна сила и да му кривите клюна.

Отварянето на клюна става по следния начин. С лявата ръка обхващате тялото и го слагате в кърпа на скута си с главата към дясната ръка. После с палеца и показалеца на лявата ръка хващате клюна от двете му страни и пъхате нокът от дясната ръка в цепката на клюна, така че да се отвори после задържате с палеца и показалеца на лявата ръка отворения клюн, докато пъхате храната на малки порции. След всяка порция отпускате клюна докато преглътне.

Водата се дава със спринцовка или пипета през едната ноздра. Вие сами ще видите как то преглъща, но това трябва да става на малки капчици, не да го залеете изведнъж.



Напълно съм съгласен.

П.П. Пилето е голямо така че ще яде цели червей



Едно пояснение за пиенето на вода?
До сега му капвах мъничко на въха на клюна и то си поемаше навътре. Ноздрите са доста по-нагоре.

А колко често трябва да го храня? Видях сега, че храната, която не смила веднага си я задържа в гушката - както кокошките. Не мога да преценя колко често да му давам, понеже като надвеся ръка и то си отваря устата :ab_041:
User's Signature

Качена снимка

#47 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 17 July 2009 - 10:08 AM

На два часа го храни като спираш след като се стъмни и повъзможност започваш на зазоряване ако не гледай да е по раничко към 6-7
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#48 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 17 July 2009 - 05:43 PM

За водата, по принцип има такъв метод да се дава вода през ноздрите, откъдето директно попада в гърлото. Ако се чустваш по-добре като я даваш на клюнчето и то да си я поема, прави го по този начин. Може и отстрани на цепката на клюна. Въпроса е да не му се впръсква в устата, за да не попадне в трахеята.

#49 Потребителят е офлайн   diddlina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 163
  • Регистрация: 30-December 07

Публикувано: 17 July 2009 - 10:32 PM

Показване на мнениетоfalconess, в Jul 17 2009, 04:43 PM, написа:

За водата, по принцип има такъв метод да се дава вода през ноздрите, откъдето директно попада в гърлото. Ако се чустваш по-добре като я даваш на клюнчето и то да си я поема, прави го по този начин. Може и отстрани на цепката на клюна. Въпроса е да не му се впръсква в устата, за да не попадне в трахеята.


Да, аз гледах една снимка относно трахеята :)
Благодаря ви за съветите :)
Ето още една снимка.
Качена снимка
User's Signature

Качена снимка

#50 Потребителят е офлайн   Dufff Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-July 09

Публикувано: 21 July 2009 - 05:03 PM

Привет,

преди седмица докато бях на Шабла едно бебе птиче се изтърси отнякъде пред бунгалото и реши да се настани вътре. Не можахме да открием откъде точно е паднало (имаше адски силен вятър) и да го върнем. Решихме да не го оставяме там, защото обикалят много котки и кучета, а и беше прегладняло. Не ми изглежда толкова малко, но не може да се храни само, нито да лети (прехвърча на много малки разстояния). Там нямаше с кой да се консултираме и започнахме да го храним с каша от пълнозърнест хляб и вода, което в последствие разбрахме, че е било доста тъпо решение, но тогава на момента нямахме други идеи, защото не знаем каква птица е. Веднага щом се върнах в София пратих снимки на мейла на Спасителния център, за да разбера какъв вид е и с какво трябва да се храни съответно, но още не съм получила отговор. Свързахме се и с един орнитолог, но и той още не ни е казал нищо полезно. Надявам се тук някой да успее да го разгадае. Слава богу не успяхме да му навредим с хляба и зърната, но когато го пробвах с месце определено си пролича, че това е подходящото за него и затова мисля да му взема бели червеи, но все пак исках да попитам, за да не си правя повече експерименти.
Също така искам да знам дали трябва да го топля допълнително по някакъв начин, защото в момента живее на терасата в кафеза на бившия ми папагал и изглежда доста доволно.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#51 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 21 July 2009 - 05:42 PM

Не знам къде живеете, но дано не сте си намерили някое морско пиле - ще трябва да ходите до морето да го пускате, като порасне ab_041.gif
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#52 Потребителят е офлайн   Dufff Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-July 09

Публикувано: 21 July 2009 - 06:06 PM

Цитат(bushkata @ Jul 21 2009, 06:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Не знам къде живеете, но дано не сте си намерили някое морско пиле - ще трябва да ходите до морето да го пускате, като порасне ab_041.gif

Това е най-малкия проблем, само чакам повод да отида на море ab_041.gif

Сега се порових отново в нета и съм почти сигурна, че е авлига. По-рано го бях отхвърлила този вариант, защото мислех, че трябва да е ярко жълта, но намерих снимка на младо птиче и много прилича. А и май е женска.
При такова положение май остава варианта с белите червеи? Казаха ми също, че обичали скакалци?

#53 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 21 July 2009 - 08:52 PM

Авлига е да :) продължавайте с белите червеи
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#54 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 21 July 2009 - 09:26 PM

И според мен е авлига. Ярко жълта е само възрастната мъжка авлига. Окраската на младите наподобява тази на женските.

Червеите са храната. Срязвайте ги на две, за да ги усвоява организма по-добре.
Ако ви тежи гледането, защото то си отнема време, можете да го изпратите в Спасителния център.

Не знам защо не са отговорили колегите. Тези дни просто е лавина от малки птичета там unsure.gif .

През нощта е студеничко малко на балкона. Поне да има къде да се свре в някоя кутийка на балкона с нещо мекичко постлано.

#55 Потребителят е офлайн   Dufff Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-July 09

Публикувано: 21 July 2009 - 11:18 PM

Гледането не ми тежи, напротив, но просто се притеснявам да не оплета конците и да й навредя. Не мисля, че ще имам проблем с храненето и изобщо с грижите, а по-скоро с това, че не знам какво се очаква да правя, за да може да се адаптира и да се върне в природата. През деня гледам да го държа повече време извън кафеза, за да не го ограничавам, но то май няма особени амбиции за летене, освен когато се бунтува за храна.
Ще му сложа някаква кутийка вътре макар че досега всичките ми опити да му създам някакво такова топло и уютно място са се проваляли. Държи да е кацнало на някоя пръчка и да наблюдава, а пък ако има човек наоколо му се намърдва на ръката веднага.


#56 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 22 July 2009 - 05:22 AM

Хахахах, какво пиле само!

Ами то още му е доста рано да иска да лети, но когато наближи моментът ще стане трудно, защото ще го удържате трудно, пък и, вероятно, все ще се чудите даали е готово. Аз затова предложих да го пратите.

Лошото е, че като се гледа в домашни условия, твърде много свиква с хора и това ще му е сериозен проблем в бъдеше, в смисъл, че ще мисли хората за своя вид, а не авлигите. Това може да му попречи да се размножава после и да му навлече куп неприятности с поведението. Един от проблемите е точно това кацане на ръката, което е лош сигнал за поведението му.

#57 Потребителят е офлайн   Dufff Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-July 09

Публикувано: 22 July 2009 - 07:34 AM

Ами старая се да не му се мяркам пред очите освен ако не е време за хранене.

Другото, което ме притеснява е, че четох че е прелетна птица и края на август трябва да отлети...ами ако не може?

#58 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 22 July 2009 - 03:32 PM

Ще може. Не се притеснявайте, когато им дойде времето, те политат.

#59 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 22 July 2009 - 09:34 PM

Значи според мен ще се справите с малко повече ентусиазъм ако ви затрудняват грижите бих го взел да помогна обаче проблема ми е че в моя район няма авлиги и незнам каде да го пусна......
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#60 Потребителят е офлайн   Dufff Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 21-July 09

Публикувано: 23 July 2009 - 01:57 PM

Това птиче порасна буквално за една нощ. huh.gif Днес вече лети насам натам по терасата, кълве само червеите като ги сложа пред него и напада щипките ми за дрехи. Още е доста колебливо де, голямо обмисляне пада преди всеки полет, но все пак... Ами сега накъде? unsure.gif Толкова е жизнено и любопитно, не издържам да го гледам затворено.

  • (16 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни