Dog.bg Форуми : ТРЯБВА МИ СПЕШЕН СЪВЕТ

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

ТРЯБВА МИ СПЕШЕН СЪВЕТ

#1 Потребителят е офлайн   dios1 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 191
  • Регистрация: 12-October 07

Публикувано: 18 June 2009 - 08:07 AM

Общо взето историята е следната намерихме в двора ни гнездо на таралежи,около 4-5 броя са.Не сме сигурни дали майката ги храни защото не сме я виждали.Малките са на около 20 дена според мен защото вече имат бодли макар и редки.Въпросът ми е ако няма женска която да ги храни какви са шансовете ние да ги храним и най важното с какво.Обикновено намираме по няколко възрастни таралежа в двора си по това време но никога до сега не е имало гнездо с малки.Ако някой има опит в отглеждането на малки таралежи да помага.

#2 Потребителят е офлайн   kiko.3 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 23
  • Регистрация: 10-June 09

Публикувано: 18 June 2009 - 08:13 AM

Свободната зона - зона само за животни! В този саит предполагам има хора които щети помогнат виш там!

#3 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 18 June 2009 - 09:00 AM

Извинявай, сигурен ли си, че майката не идва при тях и ако да, как го разбра? Имам предвид, че ако стоиш до гнездото, естествено, че тя няма да дойде при тях. Колко дълго си ги наблюдавал от прилично разстояние, за да се увериш, че са оставени?

Ако действително са изоставени, искаш ли да ги изпратим в Спасителния център за диви животни да ги доотгледат и да ги пуснат после на свобода или искаш да се бориш сам да ги отглеждаш, което не е трудно, по принцип, но си е голям ангажимент? Ще пиша допълнително с какво да ги храниш, ако трябва.

#4 Потребителят е офлайн   dios1 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 191
  • Регистрация: 12-October 07

Публикувано: 18 June 2009 - 09:39 AM

Ами немога да бъда сигурен че майката не идва,разбира се че не стоя при тях,имаме някакъв опит с животните,но малки таралежи до сега не сме отглеждали.В двора ни често влизат таралежи и винаги ги пускаме навън,преди 10 дена хванахме възрастен таралеж,учудващо голям и естествено го пуснахме навън.Цялата работа е че имаме куче което е с проблемен характер и не понася други животни освен котките ни с които е израстнал.Това навън означава извън двора,заобиколени сме от гора и опасност за тях ,,навън ,,няма.Ако това е била майката това че сме я пуснали на около 30-40 метра от малките значи ли че няма да се върне пак при тях.Също така незнам възможно ли е да оцелеят цели 10 дена сами,защото според мен изглеждат доста добре.Покрили сме гнездото с трева допълнително,нямаме желание да ровим много в него затова немога да преценя точния брой на малките но може и да са повече от 5.Не съм запознат и от каква възраст започват да издават звуци но сутринта проверявайки гнездото се чу здраво фучене от там може би е майката.Въпросът е как да разбера дали идва да ги храни или не.Дали ще бъде правилно ако им слагам по малко брашнени червеи в гнездото,за всеки случай.Последно питане котките могат ли да бъдат проблем за тях.

#5 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 18 June 2009 - 09:51 AM

Ами могат да бъдат проблем котките, да.
Фученето е от майката със сигурност. Малките не фучат толкова силно, а по-скоро сумтят.
Единствения начин да сте сигурни е, да наблюдавате гнездото вечерно време отдалеч. Обикновено се чува доста шум при движението на таралежа в тревата. Като чуете шумолене може и със слабо фенерче да светнете. Привечер и през нощта таралежите са по-активни, отколкото през деня.
Ако сте преместили майката, не би трябвало да е толкова голям проблем, щом е само на 30-40 метра, но все пак не се знае.
Да слагате червеи не е много добра идея, защото ще влошат хигиената на гнездото, ще лазят по малките и т.н.
Да оцелеят сами в гнездото 10 дни не е възможно. Не ги пипайте много-много, за да не ги изостави. Ако сте сигурни, че са сами, може да пробвате да им дадете пилешко месо, сурово или варено без никакви подправки. Не е сигурно, че ще ядат, защото може да са още много малки за друга храна, освен кърмата на майката. Ако са достатъчно големички, може резенче ябълка, дори бисквита от обикновените квадратните, кучешка храна, кайма и др. подобни, но без подправки, особено сол.

#6 Потребителят е офлайн   dios1 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 191
  • Регистрация: 12-October 07

Публикувано: 18 June 2009 - 11:06 AM

Значи съдейки по това че са оцелели 10 дена мисля че майката е някъде там.Ако успея да я хвана да ги местя някъде в гората заедно или да ги слагам в ограждение докато порастнат малко и после да ги пускам.Проблемът с котките обаче си остава и за него нямам решение.Брашнени червеи давахме на един дребен таралеж и той ги излапа като бонбони затова питам.Ако не видя майката в близките дни да ги прибирам ли дори и тя да е там някъде,при кой вариант имат по големи шансове да оцелеят,като слагате и котките в сметката.Честно казано имаме и белки отгледани от нас,вече свободни но ни посещават от време на време.Интересува ме мнението ви като човек с повече опит.

#7 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 18 June 2009 - 12:24 PM

Ааа, те брашнени червеи си хапват доста охотно, иначе. Притеснението ми беше, по-скоро за хигиената в леговището.
Съвета ми е да направите всичко възможно да не се стига до взимане на тарльовците, но да кажа кой от двата варианта би бил по-успешен, не бих могла. Не познавам котките, които са там, не зная дали се интересуват от подобна "плячка", защото и котките са различни. Някои проявяват по-хищнически нрав от други, ако мога така да се изразя.

Аз бих понаблюдавала отстрани как се развиват нещата. Не може да не видите майката през нощта, ако идва. Може на входа на леговището да сложите малко пясък и да видите, дали няма да са отпечатани следите и, като е влизала и излизала. Но, също така, възможно е да си тътри тялото и да ги замаже. Все пак, пробвайте, ако искате.

#8 Потребителят е офлайн   IzrodGaden Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 473
  • Регистрация: 23-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 18 June 2009 - 03:53 PM

Аз си търся таралеж, ако майката я няма, бих желал да взема едно такова, да пробвам да го отгледам.

#9 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 18 June 2009 - 04:02 PM

:ea_103: IzrodGaden, тук става въпрос да им се осигури нормален живот и бъдеще в дивата природа, а не да се превърнат в домашни любимци.

#10 Потребителят е офлайн   princessdidi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 496
  • Регистрация: 10-January 08
  • Gender:Female

Публикувано: 18 June 2009 - 08:55 PM

това е все едно теб да те вземе някой и да те сложи да живееш във морето...замисли се.
не си дете, че да не го разбираш...аз го правих като малка, но сега когато имам разсъдък в главата си не бих го направила! това е едно скромно животинче, което има скромна мисия в скромния си живот-да оцелее, да се предпази от хората и от хищниците, които биха му навредили.
ако не беше така таралежите щяха да ни се галят в краката за добро утро :me_065:

#11 Потребителят е офлайн   dios1 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 191
  • Регистрация: 12-October 07

Публикувано: 19 June 2009 - 07:30 AM

Значи майката е там вече е сигурно,за сега няма проблем.Ще чакаме да порастнат и ги пускаме на свобода.

#12 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 19 June 2009 - 07:53 AM

Чудесно! Пиши после как се развиват нещата :r_181:

#13 Потребителят е офлайн   dios1 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 191
  • Регистрация: 12-October 07

Публикувано: 10 July 2009 - 11:14 AM

Тарльовците порастнаха започнаха да напускат гнездото,до преди няколко дни обикаляха около него но вчера бяха само двама днес и тях ги нямаше.Разхождат се някъде,интересно ми е ще се върнат ли пак в гнездото или са си намерили друго място.Смятах да ги пусна някъде в гората но ме изпревариха и не мога да ги открия скитосват някъде из двора.Сами няма да могат да излязат от него,честно казано и да останат нямам нищо против но незнам като площ дали ще им бъде достатъчно около декар и половина.Намирането на храна няма да им е проблем,а и предполагам че женската живее от доста време при нас.

#14 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 10 July 2009 - 01:05 PM

:smile: Чудесно, честити ви младежи таралежи! Те доста добре се справят с прокопаването на пътища за бягство, тъй че, освен ако дворът не е бетониран, няма да имат проблем с излизането.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни