Dog.bg Форуми : Хранене и грижи за ротвайлера!

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (64 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Хранене и грижи за ротвайлера!

#1 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 09 November 2007 - 12:17 PM

На нас Лиза ни е първото куче. Предполагам има още много хора като нас, които нямат опит с отглеждането на куче, но си взимат ротвайлер у дома. Вчера например имаше една тема, чиито автор не знаеше, че кучето се извежда чак след 3 тата ваксина. Ние в началото също не знаехме. Дайте да напишем тук най-важните неща за грижите за ротвайлера.
Благодаря много специално на dmm, че ми писа за опасността за превъртане на стомаха при ротвайлерите ( и по принцип при по-големите кучета) и за другите съвети,които ми е дала . Благодаря и на всички останали, които отговаряха на глупавите ми въпроси и ми помагаха със съвети ....

#2 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 09 November 2007 - 12:21 PM

Всичко за ротвайлера

Ето един страхотен сайт , но е на английски. Информацията наистина си струва да се прочете.

http://www.der-rottweiler.com/

#3 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 09 November 2007 - 12:27 PM

За превъртането на стомаха

След като dmm ми обясни за опасността за превъртането на стомаха, ние попитахме и ветеринаря ни. Той ни каза да не извеждаме бебока поне до един час след ядене и после да не я храним поне 30-40 минути след прибиране от разходката....

Ето повече за превъртането на стомах дискутирано във форума:

http://dog.bg/forum/...pic,3019.0.html

и това

Разширение и превъртане на стомаха

Това е сериозно състояние, което се счита за застрашаващо живота на вашия любимец. Без намесата на ветеринарен лекар кучето може да почине за няколко часа, а дори при своевременна медицинска помощ до 33 % от пациентите умират. Причините за това заболяване не са напълно известни. Смята се, че големи кучета с широк гръден кош са по-предразположени към това състояние. Често има данни за физическо натоварване след приемането на големи количества храна, но това не е потвърдено в контролирани експерименти. Голяма роля при развитието на заболяването се отдава на променения мотилитет (движения) на стомаха. Първоначално поради различни причини в стомаха на животното се събира голямо количество газ, който го разширява и по този начин притиска близките органи и диафрагмата. Животното започва да диша тежко, стомахът притиска и коремните вени и така пречи на кръвта да достигне до сърцето. Следващата фаза на заболяването се явява превъртането на стомаха. Поради голямото количество газове, стомахът се превърта. Така стомашното съдържание не може да го напусне и процесът допълнително се утежнява. Съдовете, изхранващи стомаха, се прегъват и стомашната тъкан започва да умира, самият стомах може да се разкъса и съдържанието да се излее в стомашната празнина, което да доведе до силен перитонит. Трябва да отбележим, че не всички кучета, които получат разширение на стомаха, задължително преминават и през втората фаза на превъртане, но почти всички кучета, които имат превъртане, го получават като следствие от разширяването. Това е едно много сериозно и животозастрашаващо състояние и познаването на симпотомите и превенцията му ще намали риска за вашето куче. Така като отговорни стопани вие трябва да знаете дали вашето куче е застрашено от това заболяване. Породите, които са с най-голям риск по отношение на това заболяване са: договете, сан бернар, ваймаранер, ирландски сетер, гордън сетер и пуделите. При кучетата над 7 години шансът за появата на разширение и превъртане на стомаха са два пъти по-големи от тези при кучетата между 2 и 4 години. При мъжките кучета е два пъти по-вероятно да развият това състояние спрямо женските. Кучетата, които ядат веднъж на ден, са също в категорията на застрашени от разширяван е и превъртане на стомаха. Установена е пряка корелация между скоростта, с която се хранят и вероятността от развитие на това заболяване. Към стомашното разширение има и генетична предразположеност. Дълбочината на гръдния кош и неговата ширина се определят от няколко гена. Ако и двамата родители са притежавали тези гени, то тогава те ще предадат този белег на поколението си, а с него и проблемите, които той обуславя.
                             
Какви са признаците?

Ранните признаци на стомашно разширение и превъртане са гадене и повръщане. При повръщането обаче не се изхвърля нищо. Кучето се чувства дискомфортно постоянно ляга и става и не може да си намери място. Такива животни, ако се опитат да пият вода, незабавно повръщат. Наблюдава се силно отделяне на слюнка от една част поради болката и от друга поради невъзможността да я преглътнат. Наблюдава се също така разширение на коремната стена, но то може да е слабо изразено. Животните дишат тежко, пулсът им е слаб, но ускорен. Ако се отложи ветеринарната помощ, животното изпада в шок и  умира. Ако има само разширение без превъртане, симптомите са същите, но са по-слабо изразени.

Превенция на стомашно разширение и превъртане:

Въпреки спазването на всички препоръки, отбелязани по-долу, вашият любимец може да получи стомашно разширение и превъртане. Поради генетичната предразположеност на кучетата към това заболяване, когато си избирате кученцето трябва да разпитате собствениците дали родителите или някои от кучетата от предишни котила са страдали от това заболяване.

    * Големите кучета трябва да се хранят по два или три пъти на ден.
    * Стопаните на кучета от породите, предразположени на това заболяване, трябва да са наясно със симптомите му.
    * Стопаните на такива кучета трябва да изградят добра връзка с ветеринарния лекар в случай, че се наложи спешна медицинска помощ.
    * Водата за пиене трябва да е на разположение на кучето по всяко време, но трябва да се ограничи точно след ядене.
    * Изтощителни упражнения, стрес и вълнуване трябва да се ограничат до един час преди и два часа след ядене. Подрастващите кучета са много игриви, така че в този период е най-добре да не се извеждат защото както знаете е трудно да опазиш едно малко куче да не тича и подскача когато излиза навън.
    * Промени в диетата трябва да се правят постепенно в продължение на 3-5 дни.
    * Кучета, прекарали веднъж това заболяване са подложени на голям риск от рецидиви. Така че профилактика под формата на хирургически манипулации и на подобряване условията на отглеждане трябва да бъдат обсъдени с вашия ветеринарен лекар.

източник: http://www.hironbg.o...p;subarticle=26

#4 Потребителят е офлайн   dmm Икона

  • Rott Group
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4360
  • Регистрация: 02-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2007 - 11:56 PM

НАСЛЕДСТВЕНИ БОЛЕСТИ

Известно е, че свойствата на живите организми са заложени в нуклеиновата киселина на клетките, предимно в строежа на ДНК, съсредоточена в ядрата на половите и телесните клетки и влизаща в състава на хромозомите и техните съставки гените. Индивидуалността на всяка хромозома е обусловена не само от нейната форма и размери, но и от набора на гените й. По своето основно действие генът може да бъде доминантен (проявен) или рецисивен (спящ, непроявен).
Под влияние на мутагенни фактори (радиация, химически вещества и др.) може да настъпи изменение в структурата на гена, т.е. формира се мутация на гена или се получава преустройство на хромозомният апарат, като се създават нови свойства и признаци. Много от тях се проявяват с аномалии в строежа на скелета, на вътрешните органи, биохимичните и имунните показатели в обмяната на веществата на кучето. Част от тези аномалии и заболявания имат доминантен характер и се проявяват в потомството на първото поколение при кръстосване на родители носители на мутантни гени.
Понастоящем са известни повече от 57 наследствени болести и аномалии при кучетата. Типичен пример е разпространеният при мъжките кучета крипторхизъм (отсъстват двата или единият семенник в тестисната торбичка), който може да е едностранен и двустранен. Установено е, че генът на крипторхизма е обусловен от рецесивния ген, който се предава с половата Х-хромозома. Следователно той може да се предаде на потомството както чрез бащата, ако той е едностранен крипторхид, така и чрез майката, която може да е носител на този ген, но половата й система и нейните функции да са нормални. При положение, че мъжкото куче е едностранен крипторхид, при кръстосване с нормална женска всички мъжки кученца ще бъдат нормални, а всичките женски носители на крипторхизъм. Ето защо не трябва да се използват мъжкари, които са едностранни крипторхиди, и женски кучета, носители на аномалията.
Днес са регистрирани 15 заболявания, обусловени от доминантни гени, като например: катаракта (възпаление на очната обвивка), дисплазия на тазобедрената  става, дисплазия на конюктивата на очната тъкан и др.
Освен доминантни гени, предизвикващи наследствени заболявания, съществува и унаследяване на рецесивни мутантни гени, които предизвикват различни заболявания, някои от които с летален изход, като например: множествена дисплазия на ретината, глухота, дребен ръст-джудже (с намален брой на еритроцитите), дисплазия на лакътя и др.
Генетично обусловени са и някои болести на обмяната на веществата, като диабет, епилепсия, атрофия на панкреаса (задстомашната жлеза), автоимунни заболявания и др., чието проявяване се проявява постепенно и по-често при възрастните кучета.


Източник: Енциклопедия за кучето/ Д-р Веселин Денков
User's Signature

Не са ме е хапали кучета, ... само хора! - М. Монро

#5 Потребителят е офлайн   dmm Икона

  • Rott Group
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4360
  • Регистрация: 02-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2007 - 12:13 AM

Смятам, че храненето е основен фактор, поддържащ здравето и добрата форма на нашите любимц. Затова и трябва да има отделна тема по въпроса. Моля, отправяйте въпросите си и споделяйте опит. На това място, без да го смятаме за реклама, ще се търпи споменаването на марки храна, естествено ако имаме пряко впечатление от тях...
User's Signature

Не са ме е хапали кучета, ... само хора! - М. Монро

#6 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 08:23 AM

От кой месец минахте от 5 хранения на ден на 4 ?

#7 Потребителят е офлайн   benyb Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 828
  • Регистрация: 22-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 12 November 2007 - 08:32 AM

На 2 месечна възраст,когато вече са готови да отидат при новите си стопани моите бебета се хранят 4 пъти на ден
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 08:36 AM

Цитат

На 2 месечна възраст,когато вече са готови да отидат при новите си стопани моите бебета се хранят 4 пъти на ден


benyb,

На нас ветеринарят ни каза да минем на 4 хранения чак в трерия месец.... До сега сме я хранили по 5 пъти на ден в определени часове. В момента даваме по около 350-400 грама на ден за 10 кг кученце на 3 месеца без 3 дни.... Леко се обърках след поста ти...

#9 Потребителят е офлайн   benyb Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 828
  • Регистрация: 22-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 12 November 2007 - 08:48 AM

Не знам-аз така правя-според мен дали е на 4 или на 5 пъти разделена храната не е фатална разлика,стига да е нужното количество за деня и да е в определени часове.
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 08:50 AM

Цитат

Не знам-аз така правя-според мен дали е на 4 или на 5 пъти разделена храната не е фатална разлика,стига да е нужното количество за деня и да е в определени часове.


Благодаря ти  :blink:

#11 Потребителят е офлайн   mariana Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 69
  • Регистрация: 01-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 10:55 AM

Нещо на мен май не ми е ясно с тия грамажи.Майк е на 3 месеца и една седмица и тежи 11,5 кг.На чувала с храна пише  че дажбата му трябва да е от 11кг до 15кг.-230-325 гр.Давам му около 350гр.,но определено не му стига.А вета каза че 350 гр е нормално.От няколко дена си яде акитата.Това дали има връзка с недостига (ако наистина има такъв) на храна?

#12 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 11:13 AM

Цитат

А вета каза че 350 гр е нормално.От няколко дена си яде акитата.Това дали има връзка с недостига (ако наистина има такъв) на храна?


Мариана,

И ние си ги ядем от край време понякога. Ветеринарят на нас ни обясни, че повечето кучета, който се хранят с кучешка храна, си ядат изпражненията, защото им миришели на кучешка храна. Не знам до колко обаче това е вярно. Ние тежим 10 кг и сме с 12 дни по-малки от Майк и ядем 350-400 грама на ден по съвет на ветеринарят ни. Ветеринарят ни каза, че качваме добре и не е прекалено бързо...

#13 Потребителят е офлайн   mariana Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 69
  • Регистрация: 01-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 12:03 PM

Ох,и аз си мисля да му увелича малко дажбата.Но четох някъде че ако храната му е много ще има проблеми с крачетата,с костите де.Пък и днес ще ходим при вета и ще видя той какво ще каже

#14 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 12 November 2007 - 05:46 PM

Цитат

.На чувала с храна пише  че дажбата му трябва да е от 11кг до 15кг.-230-325 гр.Давам му около 350гр.,но определено не му стига.А вета каза че 350 гр е нормално.

Най-добре е да се чете на чувала какво пише,защото имам голяма разлика от храна до храна;)И също най-добре е храната да е скъпа и качествена- не от шарените,евтини храни,който са само целулоза и с извинение- "каквото изяде,изсере"  :rolleyes:

#15 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 12 November 2007 - 06:04 PM

Цитат

Цитат

.На чувала с храна пише  че дажбата му трябва да е от 11кг до 15кг.-230-325 гр.Давам му около 350гр.,но определено не му стига.А вета каза че 350 гр е нормално.

Най-добре е да се чете на чувала какво пише,защото имам голяма разлика от храна до храна;)И също най-добре е храната да е скъпа и качествена- не от шарените,евтини храни,който са само целулоза и с извинение- "каквото изяде,изсере"  :rolleyes:


Morti, Относно яденето на акита. Не мисля,че зависи от храната. Нашата и при роял канин се е случвало да отиде и да налиже акитата и да попохапне....

#16 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 13 November 2007 - 08:36 AM

Цитат

Morti, Относно яденето на акита. Не мисля,че зависи от храната. Нашата и при роял канин се е случвало да отиде и да налиже акитата и да попохапне....

Поста ми не беше свързан с яденето на "акита" :)))Това с акитата е въпрос на вкус ;D и на повечко корекции":)- с "каквото изяде,изсере"- исках да кажа,че е само целулоза и не си струва да си давате парите:))Не си ме разбрал. ;)

#17 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 13 November 2007 - 09:39 AM

Цитат

Цитат

А вета каза че 350 гр е нормално.От няколко дена си яде акитата.Това дали има връзка с недостига (ако наистина има такъв) на храна?


Мариана,

И ние си ги ядем от край време понякога. Ветеринарят на нас ни обясни, че повечето кучета, който се хранят с кучешка храна, си ядат изпражненията, защото им миришели на кучешка храна.


аз много бързо бих сменил ветеринаря си с по-компетентен такъв ... а и за вас ще е добре да спрете м-у другото с този меко казано странен хранителен режим...ние например НИКОГА не си ядем акитата!!!
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#18 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 13 November 2007 - 10:54 AM

Цитат

Цитат

Цитат

А вета каза че 350 гр е нормално.От няколко дена си яде акитата.Това дали има връзка с недостига (ако наистина има такъв) на храна?


Мариана,

И ние си ги ядем от край време понякога. Ветеринарят на нас ни обясни, че повечето кучета, който се хранят с кучешка храна, си ядат изпражненията, защото им миришели на кучешка храна.


аз много бързо бих сменил ветеринаря си с по-компетентен такъв ... а и за вас ще е добре да спрете м-у другото с този меко казано странен хранителен режим...ние например НИКОГА не си ядем акитата!!!


Koko_ko,

В какъв смисъл е странен хранителния режим на Лиза? Ние само понякога си лижем акитата и хапнем малко. Учим се с "не". Сега ни се случва все по рядко да ги лижем и ядем.

#19 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 13 November 2007 - 11:38 AM

Потърсих в интернет и погледнах в книгата на Виктор Клементе - Моето куче ротвайлер. В книгата пише следното

Цитат

Малкото куче е най-добре да се храни три, най-много четири пъти дневно. С порастването му е препоръчително да намалите броя на ястията до две на ден, едно  сутрин и едно - вечер. На опаковката на храната има таблица за количеството необходима храна според телесното тегло на кучето.
.
.
.
Грижете се за кучето си така, че с бъде добре охранено без да му позволявате да напълнее прекомерно. Не забравяйте, че колкото по-активно е кучето, от толкова повече калории се нуждае.


В друг сайт намерих, че до 6 месеца кучетата трябва да се хранят 3-4 пъти с храна за кученца, от 6 месеца до

1-6 месеца - 3-4 хранения с храна за малки кученца (Puppy).

Информацията е взета от http://www.quamut.co...rottweiler.html

Благодаря за корекцията. От утре минаваме на 4 хранения дневно. Дозата ни е според написаното на чувала. Теглото го следим редовно и като я взехме дори се наложи да минем на диета,че качваше бързо...

 

#20 Потребителят е офлайн   orchid Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 287
  • Регистрация: 19-October 07

Публикувано: 13 November 2007 - 12:01 PM

Ние спазвахме съветите общо взето от тази тема преди

http://dog.bg/forum/...pic,3980.0.html

Сега я намерих и нея... Тук пък пише 4-5 пъти на ден  :-

  • (64 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни