Храненето на домашните животни отдавна вече не е проблем за ветеринарните животни и специалистите диетолози. Голямото количество специализирани хранителни продукти за тях съдържат всички необходими хранителни съставки и са изпробвани в практиката. Но въпреки това ние често грешим при храненето.
1. Нашите грешки
Те са обусловени от нашето незнание за потребностите и нормите на дневния порцион за правилното развитие на животното. Неспазването на дневния режим и прехранване на кучето също са сред нашите най-чести грешки.
Друга често срещана грешка е да храним кучето с неща, които ние с нашия вкус смятаме за вкусни и полезни. Даването на сол и захар в количества над допустимите е изключително вредно за тях.
За малкото кученце е много вредно да се дават кости, особенно докато зъбната им система още е в процес на развитие.
2. ФИЗИЧЕСКИТЕ НАТОВАРВАНИЯ И РАЦИОН НА ХРАНЕНЕ. СИТ ИЛИ ГЛАДЕН?
Количеството храна, което кучето трябва да изяде за деня се определя от физическата му активност. При повишаване на физическата активност обемът храна трябва да се увеличи и обратно - при понижаване на физическото натоварване (например през зимата), храната също трябва да се намали.
Как да разпознаете правилно храненото куче? То има нормално телосложение с добре развити мускули. Когато храната му е достатъчна, след като я изяде, то спокойно се отдалечава от купичката. Ако продължи да я облизва, значи храната не му е стигнала. Кучетата много рядко страдат от лакомия и нямат склонност към преяждане.
Ето няколко правила за храненето на възрастно куче:
1. Възрастното куче се храни сутрин и вечер.
2. 10-15 минути след началото на храненето купата се прибира, без значение дали е пълна или празна.
3. Винаги трябва да има прясна питейна вода, особено когато храната е суха.
3. СЛАБО ИЛИ ДЕБЕЛО?
Ако кучето е слабо, посъветвайте се с ветеринар. Ако при преглед се установи, че то е здраво, тогва увеличете малко храната му. За да проверите дали кучето ви е нормално охранено, вижте там, където започва крупата на кучето. Там прешлените трябва свободно да се напипват, но зрително да не се виждат. В обратния случай имаме затлъстяване, което нарушава работата на сърцето и съкращава живота на вашия любимец.
<br style="font-family: Verdana; font-size: x-small;" size="2" face="Verdana">
4. ЗА КАКВО СА НУЖНИ МИНЕРАЛНИТЕ ВЕЩЕСТВА И МИНЕРАЛНИТЕ ДОБАВКИ?
При формиране на костите на кученцето минералните вещества играят изключително важна роля. Калцият, костното брашно, минералните добавки и глицеролфосфата са необходими компоненти и за възрастното куче. Те са различни за различните породи.
Предозирането на някои добавки може да доведе до чупливост на костите. Затова потърсете информация какво и колко да давате на вашето куче.
5. ГОТВЕНО ИЛИ СУРОВО?
За предпочитане е кучето да получава храната си в суров вид. Ако все пак се страхуват еот зарази, можете да я попарвате или да я подържите на пара за 2-3 мин. Речната риба може да бъде сварена. Овесените ядки е най-добре да се накисват предварително с вода. Месото е най-добре да се нареже на парченца и да се подържи на пара. Давайте месото вечер.
Добре е един път дневно да давате на възрастното куче малък кокал (без овнешки) или хрущял. Не прекалявайте с кокалите, кучето може да получи стомашно разстройство. Не давайте птичи кости. Птичето месо е добре да се дава сварено.
Можете да давате на кучето и салата, ако то е склонно да я яде. Така ще си набавя допълнително витамини. Може да овкусите салатата с растително масло или със сметана (в никакъв случай майонеза). Така се подобрява усвояемостта на витамините. В салатата можете да добавяте и плодове, както и коприва или листа от глухарче.
6. КАКВО НЕ ТРЯБВА ДА ДАВАТЕ НА КУЧЕТО?
Има много продукти, които трябва да изключите от храната на кучето:
1. Всичко сладко: пасти, бучки захар, торти и т.н. вредят на очите и предизвикват слъзотечение или нагнояване. Освен това могат да нарушат нормалната работа на черния дроб.
2. Солта в големи количества е вредна - солете минимално.
3. Пикантните и ароматни вещества в някои храни могат да доведат до загубване на обонянието, което е пагубно за служебните и ловните кучета.
4. Овнешкото и свинското в суров вид могат да заразят кучето с кучешка чума (чума на плътоядните - Pestis canum). Освен това тези два вида месо водят до стомашно разстройство, защото са твърде тежки за черния дроб на кучетата.
5. Бобовите и зърнените храни в суров вид също не трябва да се дават. Изключение правят овесените ядки. Може да давате по 1 суров картоф на 1-2 дена. Кучетата ги обичат и това няма да им навреди.
6. Млякото може да бъде храна за кучето до 4 месечна възраст. След това поносимостта му към млечната захар (лактозата) намалява. По-добре се понасят от кучешкият организъм сиренето и изварата, както и киселото мляко и кефира.
<br style="font-family: Verdana; font-size: x-small;" size="2" face="Verdana">
7. ДА ХРАНИМ ЛИ С ОСТАТЪЦИ ОТ ТРАПЕЗАТА?
Това е най-често срещаната грешка. Кучето трябва да бъде научено от малко, че от масата на стопанина нищо не трябва да се взема и храната си ще получава само в своята купичка.
8. КОЛКО ПЪТИ НА ДЕН ДА ХРАНИМ КУЧЕТО?
Малките кученца се хранят 5-6 пъти на ден до 2 м., от два до четири месеца храненето е 4 пъти на ден, от четири до седем месеца – 3 пъти. Възрастните кучета трябва да се хранят 2 пъти на ден – сутрин и вечер, а в големите жеги само по 1 път. Старите кучета могат да бъдат хранени 2-3 пъти на ден.
В някои случаи кучето може да откаже да се храни за цял един ден - това е нормално и не е задължително то да е болно.
9. РЯЗКА СМЯНА НА ХРАНИТЕ
Не сменяйте храната на кучето, освен ако нямате основателна причина за това. И в никакъв случай не го правете рязко. Изберете внимателно новата храна и пробвайте с малко количество.
Когато употребявате сухи храни спазвайте указанията на опаковката. Тези храни не се нуждаят от добавки, защото по принцип си имат всичко неонходимо.. Наблюдавайте кучето първата седмица, дали няма да има някакви отклонения в храносмилането и жизнените показатели. <br style="font-family: Verdana; font-size: x-small;" size="2" face="Verdana">
10. НЕЦЕЛЕНАСОЧЕНИ ДОБАВКИ И ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРЕПАРАТИ
Внимавайте със сухите храни - не добавяйте минерали и витами към тях, освен ако не сте се консултирали с лекар. Те по принцип си иамт всичко необходимо и са добре балансирани. Предозирането с някои витамини може да доеде до техки физиологични нарушения в организма на кучето.