Dog.bg Форуми : Груминг на Самоед

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Груминг на Самоед

#1 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 07 December 2005 - 09:26 PM

Започвам една тема, която се надявам да е полезна за всички приятели на тези красиви кучета, а и не само за тях. В нея ще се опитаме да си говорим за едно по тринцип доста трудно нещо - къпане, резресване, сресване .. въобще груминг на самоед.

Държа да подчетая, че не съм специалист, нито грумер и ще се радвам на мнения и помощ от всички.

Как не трябва да се грумва самоед ? b)

Ето ви един пример - на снимката по долу. Сигурно си мислите, че кучето е сресано и грумвано добре ? Не ... не е. Забележете накъде е разресано - назад към опашката. А един самоед трябва да изглежда като току що паднал сняг, голям, мощен, пухкав .... не са разресани и краката, стоят надолу.

Опашката също не е добре и има какво още да се желае. Така че ... ще се учим и ще пиша по темата, както и ще давам примери за различни кучета от породата, коита са ми направили впечатление.

Прикачени файлове



#2 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 07 December 2005 - 09:34 PM

HAKKER NORD STAR - давам пример с това куче, защото за мен то е образец на добър груминг. Наистина не разбирам много, но вижте как е направен, даже и лапите на кучето са сресани. super

Прикачени файлове



#3 Потребителят е офлайн   moonriver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 656
  • Регистрация: 09-September 04
  • Location:Plovdiv

Публикувано: 07 December 2005 - 09:47 PM

[
gooming
Един линк с инстрикции за груминг на самоед,на английски ,със хубави снимки!
d)
П.С.още един,сега го открих
grooming2

#4 Потребителят е офлайн   moonriver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 656
  • Регистрация: 09-September 04
  • Location:Plovdiv

Публикувано: 07 December 2005 - 09:52 PM

Ето така би трябвало да изглежда добре направен самоед,поне според мен :
Качена снимка
А това е американски шампион,разликата е очевидна :
Качена снимка
d)

#5 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 December 2005 - 12:29 AM

Тук има една особеност, с която се сблъсквам .. самоедна има козина, която има свойството да се самоочиства. По повечето места препоръките са да се къпе до 7-8 пъти годишно максимум, което не е толкова лесно, ако кучето ходи на изложби и на всяка изложба трябва да изглежда ослепително бяло. Установих, че ако го къпя веднъж на три седмици, помага и косъма е добре. Иначе за изложби го къпя и през две седимци, когато няма как .... но за къпането отделно, че да къпеш самоед е чудо b)

Да, на снимките по горе се вижда как трябва да изглежда един самоед .. красив, наресан в посока към главата, бухнал, всяко косъмче да бъде нагоре, само на дупето се реше надолу d) Опашката на гърба, бухнала и красива ... цяло бяло чудо !

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  kevin.jpg (38.48K)
    Брой сваляния: 1115


#6 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 08 December 2005 - 02:37 PM

От моя скромен 8-годишен опит в съжителство с най-интересното куче на света, мога да кажа, че самоедът има своя представа за добрия грууминг.
Тя е приблизително такава:
Качена снимка Качена снимка
r)
Що се отнася до честото къпане, аз използвам само сух шампоан, когато е необходимо и според мен работи доста добре. Кучето ми е къпано с вода досега един-единствен път и не мисля да повторя.

И още нещо - харесва ми как са постригали лапките на американския самоед и ми се струва, че това трябва да се прави по-често, за да изглеждат лапите по-компактни и не толкова "заешки".
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 08 December 2005 - 02:44 PM

insult това е съмсем различно ......от изложбеното куче,което се подготвя за изложби и кучето в домашна обстановка d)

#8 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 08 December 2005 - 02:47 PM

Разбира се, че е различно, но все пак свършва сезона - просто давам съвет от личен опит. Пък и когато падне снега - за какво да си къпеш самоеда? Той се къпе сам. Поне доколкото имам наблюдения - и в най-зловещата кал да се изкаля, като изсъхне и се разреше хубаво кучето пак заблестява като сняг.

Качена снимка
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 08 December 2005 - 09:50 PM

О, да така е r) И у нас има един самоед....на отглеждане и винаги съм се чудела как е толкова чист за толкова дълго време bl) без да го къпем oo

#10 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 December 2005 - 10:37 PM

Трите основни неща, използвани от мен

1. Шампоан за бяло куче, така наречения син шампоан. Използва се в малки количества, като се разтваря в съд .. ползвам еднолитрова бутилка от минерална вода най често. Предварително кучето се намокря обилно, не само под душа, а обилно, за да се напои козината. Проблема при самоеда е, че има много подкосъм, който пази и често ми се е случвало - минавам по под душа, пипам, а подкосъма сух ...
Опит - оставям шампоана да действа поне пет минути, за да стане хубаво. Най много наблягайте на сгъвката на краката - там най често е най кафяво и трябва да стане бяло. Къпането трябва да става не с въртеливи движения, росле трудно се разресва, а с движения напред назад на ръката. Плакнете и повтаряте процедурата, един литър разтвор би трябвало да ви стигне.

2. Масло от норка - използва се след подсушаване и разресване. Аз му казвам - последното ресане, защото то след баня се решем два часа .. на почивки, естествено. Когато вече е сух и разресан, се напръсква от разстояние пролично обилно и се започва .. козината става бляскава и хубава, важното е с ресане да вкарате маслото в подкосъма.

3. Е, това май го забраниха, но .. винаги е от полза. Спрей за бяло куче ... излизате на ринга, но преди това искате да го разтичате малко .. и той се нацапва или нещо не сте доизмили както трябва ... спрея е на помощ. Напръсквате, изчаквате и разресвате.
Опит - не се опитвайте да заличите друг цвят петно, докато е мокро. Не става и се размазва. Може да се използва само ако мястото е сухо.

b) d)

Прикачени файлове



#11 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 14 December 2005 - 10:42 PM

синия шампоан е от любимата ми кучешка фирма r) но и Ал систем имат много добри шампоани за " избелване "

#12 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 15 December 2005 - 11:25 AM

апропо - откъде ги купуваш? и маслото от норка не омазнява ли косъма?
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 15 December 2005 - 12:12 PM

Цитат

апропо - откъде ги купуваш? и маслото от норка не омазнява ли косъма?

А, не питай откъде ... b) Разказвам ...

На евродог шоу в Тулн нали бях с фотоапарата .. и много нахално снимах груминг чантата на едни финландци, така, че да се вижда какво има вътре l)
После отидох при Пламен, показах му снимката и му казах - отиваш и купуваш. И така ... най общо взето там дадох всичките си пари за козметика и два гребена. Купон - като се прибрахме, започвам да вадя подаръците - това за Кевин подарък, това за Кевин подарък, а приятелката ми - искам да съм Кевин, то за нея имаше само едни обици, за толкова останаха пари. b)

Маслото от норка е от тук ... не, не става мазна. Първия ден малко да, става по тежка, после се оправя и лъщи много красиво. Затова и го къпя поне един ден преди изложба, примерно ако изложбата е в събота, се къпем в четвъртък ... е, в Белград го къпах вечерта преди изложбата.

Още за къпането - много е удобно с вана. Вкарваш кучето в ваната и къпеш !

Довечера за гребените ... те са 4 вида.

#14 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 15 December 2005 - 12:51 PM

Мда, знаех си аз, че ще кажеш неко такова bl) ...
Аз също си купих това масло за пудела, но не смея да го пробвам още. Така и не разбрах - ти първо го сушиш, после пръскаш и решеш пак, или пръскаш докато е мокър още и сушиш вече напръсканото куче?

Ваната поне по мое мнение е изключително неудобно място за къпане.
Мечтая някой ден да имма възможността да си конструирам нещо такова:

Качена снимка Качена снимка

Че да не ме боли кръста след двучасовото клечене.
Колко време общо ти отнема къпането, сушенето и триминга на Кевин?
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 15 December 2005 - 02:02 PM

Не, маслото от норка ми е последно .. когато съм го подсушил, наресал и му правя последното ресане. Не зная дали е правилно, но така правя ... пръскам от разстояние, започвам да реша и когато съм обърнал козина, малко по подкосъма. Тук има един момент - на Градо козината е различна, нали го галих ... неговата е мека, на Кевин е по остра и по твърда.

#16 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 15 December 2005 - 02:17 PM

разбира се, че е различна - самоедът има сух, твърд, прав и остър косъм, с мек подкосъм, а пуделът има мека, къдрава, подобна на вълна козина, която не се сменя и се омазнява.. аз профилактично питам.
та кажи, не му ли става на кевин по-вълнист косъма като го намокриш с това нещо след като си го изсушил? и като го сушиш решеш ли го? и колко време казваш, че отнема цялата процедура?
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 15 December 2005 - 04:21 PM

Цялата процедура ... не питай ... bl) Някъде към 4 часа ... от къпането, сушенето и ресането.

Да, след изкъпване се сушим с хавлия ... около час, плътно завит. Интересното е, че не мърда и не скача много много b) После започвам с сешоар и четка. Студен въздух, не топъл, защото от топлия се къдри .. с четката в посока към главата, на малки стъпки, разресване до кожа. Така доста време, докато го разреша и подсуша ... май това е термина, защото той още не е сух. После пак така, докато се подсуши съвсем и докато не пипаш подкосъма и той да е сух. Това с четката, ще пусна нейна снимка довечера.

После с гребена ... малки стъпки, обръщаш към главата, виждаш розова кожичка, решеш, после следващата стъпка ... и така от опашката към главата като луд b) Накрая ти писва и си казваш - ами добре е ... super

И последно ушичките - там с малкия гребен, защото там се заплита доста ...

И това ме чака довечера ... cheers

#18 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 29 December 2005 - 01:35 PM

Качена снимка
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 29 December 2005 - 01:47 PM

l)
E, не ...
worthy dribble oleeee

#20 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 30 December 2005 - 02:30 PM

В този случай процедурата ще е много по-малка от 4 ч.:))

Много яка снимка , ако не ставаше дума за самоед щях да се чудя какво е това куче:)

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни