Dog.bg Форуми : Курцхаар или пойнтер ?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Курцхаар или пойнтер ?

#1 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 09 December 2005 - 02:39 PM

Курцхаар или пойнтер ?

Има ли разлика в това как работят тези кучетата при лов ? Извинявам се за дилетанския въпрос, но един познат си търси куче за лов и се колебае между двете породи.

Предварително благодаря за отговорите !

#2 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 09 December 2005 - 05:07 PM

Цитат

Извинявам се за дилетанския въпрос,

Няма защо да се извиняваш r) .В крайна сметка не можеш, а и не си длъжен да знаеш всичко.
Първо искам да кажа, че харесвам всички породи ловни кучета b).
Да, има разлика в работата на двете породи.Но е трудно да се описва всичко.Във всеки един учебник за ловци го пише.Много зависи от това на какво иска да ловува.Курцхаара е по универсален, но и пойнтера е добра порода.Ако ловува само в полета, без пресечени местностти пойнтера е добър вариант.Но ако иска да ловува от пъдъпъдък до патици /в по топлото време/ за предпочитане е курцхаара.Много зависи и от това дали до момента има опит в обучаването на ловното куче.Ако няма опит, пак бих препоръчал курцхаар.Но КУРЦХААР, а не някое куче, което го оприличават на тази порода.Говоря, че е много важно родителите да са работни и да имат качества като нюх, бързина, стил.И в крайна сметка всичко зависи и от линията от която ще вземе куче.Защото има и бързи курцхаари.Това са предимно италианските и сръбските.Т.н. фийлд триал кучета.Или формула 1 в кучешките кушии b)
Питай го за какво иска да ловува.Но курцхаара не бих го заменил l) , сам ме разбираш b)
Поздрави!
Петър
п.п. Тук някаде с Мина и Анди говорихме на тази тема.Автор би трябвало да е Мина.Сега нямам време да я търся, защото нета ми е мноогоо скапан, но мисля, че и ти ще си я намериш b) super best

#3 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 11 December 2005 - 11:36 PM

Незнаех къде да го пусна, но ми стана интересно....
Виждала съм какво прави поинтер на полето, но несъм го виждала в действие. Това филмче го видях в друг ловен форум. Наслаждавайте се b)
My Webpage
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#4 Потребителят е офлайн   АНДИ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 386
  • Регистрация: 26-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Разград

Публикувано: 12 December 2005 - 11:34 AM

Конак,да не спорим и да объркваме хората!Прочети внимателно въпроса на Дог.бг-куче за лов!Не безполезно куче което бяга като халтаво из полето,а куче с което да ловува!
Дог ,няма да се отплесвам с разяснения кой курцхаар от коя линия е и т.н..Родина на курцхара е Германия!
Разлики между пойнтер и курцхар при лова има!Има и доста прилики!Сега,някой собственик на курцхар ще каже,че не е така,но ако твоя приятел търси куче само за поле-там пойнтера е господар,тоест по-добър е от курцхара!Зависи обаче от нивото което се търси!Курцхарите също са едни страхотни птичари и разликата между пойнтер и курцхар на полето особено напоследък не е много голяма!Какви са плюсовете на пойнтера/без да изброявам подробно/-специално е създаден за работа на открити терени,силно обоняние,твърда стойка.Недостатък-доста от тях не апортират,или не апортират коректно-идва към теб и по пътя пуска дивеча на земята.Това е така защото при създаването на породата не се е изисквало апортиране,а само показване на дивеча!Търсенето в совалка-или липсва,или не е както трябва!
Достойнства на курцхара-също работи много добре на поле,но с него се претърсват по-малки площи/което в повечето случаи също е плюс-ще обясня защо.Твърда стойка,силно обоняние,отличен апортьор-тоест безотказно и коректно донася дивеча.Освен на поле обаче може да се ползува и във вода и в гора,защото германците са перфекционисти и са създали универсално куче за лов.Това е куче което проследява и ранен дивеч,намира го и докладва за това!Разбира се тук изключваме италианските и сръбски линии! b) Те просто бягат бързо на поле! b)
Както виждате приликите са доста,за това приятеля ти трябва да прецени какво куче му трябва!За пойнтера между другото трябват и по-здрави крака тъй като движението водач -куче е в пряка зависимост-колкото повече се движи кучето толкова повече трябва да търчи след него и водача!
Аз лично предпочитам курцхара,тъй като го ползувам за различен лов!
Горните редове се отнасят за обучени кучета!За такива които не са-е всяко от тях може да изложи тъй наречения си стопанин! b)

#5 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 12 December 2005 - 03:30 PM

Цитат

Разбира се тук изключваме италианските и сръбски линии!

И коллко според теб са кучетата от други държави в Бг според теб? r)

Цитат

Освен на поле обаче може да се ползува и във вода и в гора,защото германците са перфекционисти и са създали универсално куче за лов.Това е куче което проследява и ранен дивеч,намира го и докладва за това!Разбира се тук изключваме италианските и сръбски линии!

Е тука вече освен да спориме, можем и да ти го докажем, че не е така. b) Абсолютно не съм съгласен с теб.Виж дай да не объркваме хората.Ако си вземе някое тежко немско куче ще те питат, защо не работи на скорост, ако си вземе сръбско ще те питат нещо друго oleeee
По добре дефинирай мнение и край.В Бг няма чисто немско куче или от реномиран и известен немски развъдник.А всички ловци, които имат курцхаар от работна линия са все доволни.Пример е и Симеон от форума.Неговата кучка дава палета от мъжкар на бай Коста и дори италианците като идват на лов ги копуват.70 ферми на бекас за един ден е направило едното oleeee .Така, че и двамата мисля изказваме дефинитивно мнение - КУРЦХААРА е универсална порода. super best

#6 Потребителят е офлайн   АНДИ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 386
  • Регистрация: 26-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Разград

Публикувано: 12 December 2005 - 03:51 PM

Това за тежките немски кучета не знам кой Ви го е втълпил!Предполагам,че Сашо,Мун чан и другите!А и израза "Формула едно е на Сашо"!Да ама израза има и продължение-че с формула едно не можеш да караш по нашите пътища,та дори и по Европейските!
Германеца не е глупак!Той е създал дратхар,курцхар,ягдтериер!Немската овчарка!Какво стана с немската овчарка-руснака победи германеца-Втората световна,взе кучетата/немски овчарки/,създаде източно- европейска овчарка, вдигна ръста-дадоха отклонения в характера!Какво стана с курцхара-взеха го италианци,сърби,направиха Формула едно,ама гората?Защо не правят изпитания за всестранен лов?
Не искам да спорим във форума,за това писах-човека иска куче за лов,не ще такова дето ще му се подпалят краката от бягане!То като е за бягане да си вземе един кениец! b) Това последното/кениеца/ да се разбира като човек от Кения,а не като порода куче! b) l) b)
Това беше за Конак и другите противници на Германския курцхар!
За човека който търси куче-написал съм аз какво предпочитам-курцхар!И понеже при нас терена е и полупланински имам и дратхари!Готова рецепта няма!

#7 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 12 December 2005 - 04:19 PM

Цитат

Това беше за Конак и другите противници на Германския курцхар!

Аааа, моля, моля bash ! Не съм против нито един курцхаар, а ако ще той де е и кениец l) b) . Анди, не ме разбирай криво и не изопачавай нещата.Аз съм за крцхаар какъвто и да е super .А за работата на италианските, че не работели в гора, кой те излъга ;)
Аре стига толкова, че ще ни се смеят вече l) l) b)
Поздрави!

#8 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 12 December 2005 - 04:24 PM

d)

#9 Потребителят е офлайн   АНДИ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 386
  • Регистрация: 26-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Разград

Публикувано: 12 December 2005 - 04:28 PM

Извинявай Петьо,пардон Конак!Може и да работят, ама като не съм виждал!И ти не идваш с Мура да ми покажеш! b)И Петьо, прочети първото изречение на първото ми съобщение по темата!След това прочети второто! b) Сега няма да те карам да четеш цялото съобщение! b)

#10 Потребителят е офлайн   Nadq ampKarma Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 498
  • Регистрация: 17-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 12 December 2005 - 08:41 PM

Аз препоръчвам Пойнтер или Курцхар.Татко ми е запален ловджия и имаме и от двете породи!Много добри за работа, адекватни, послушни, но пойнтера е по-добър честно казано!!! b)Пойнтерките ни се казват Краси и Тара(сестри са), а дратхарката Кери.

#11 Потребителят е офлайн   АНДИ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 386
  • Регистрация: 26-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Разград

Публикувано: 13 December 2005 - 09:06 AM

Надя,от профила ти разбрах,че имате 2 женски пойнтера и един дратхаар!Курцхаар нямате!Сега,не може да се прави сравнение между пойнтер на поле и дратхаар на поле!Пойнтера,курцхара са в пъти по-добри от дратхара на поле!Силата на дратхара е в неговата универсалност,но на поле не може да се сравнява с другите две породи!Дратхара си има други предимства,но това е извън темата!Така,че курцхаар!!!

#12 Потребителят е офлайн   lary Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 133
  • Регистрация: 08-June 05

Публикувано: 13 December 2005 - 09:12 AM

Миналата седмица кви глупости чух едни ловци да приказват за пойнтера.Този със черно бялата глава бил английски пойнтер,а този с жълта руснаците го били селекционирали.Спуках се да се смея
User's Signature

[br]

#13 Потребителят е офлайн   АНДИ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 386
  • Регистрация: 26-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Разград

Публикувано: 13 December 2005 - 09:34 AM

Ама компетентно обясняваха,нали! b) Има най-различни хора,дето като разправят нещо и сами си вярват!Ама то глупостта по хората ходи! bl)

#14 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 13 December 2005 - 01:13 PM

Цитат

Миналата седмица кви глупости чух едни ловци да приказват за пойнтера.Този със черно бялата глава бил английски пойнтер,а този с жълта руснаците го били селекционирали.Спуках се да се смея

l) l) Ей тва не го знаех l)
Абе какви ли не има oleeee В един форум наскоро четох, че и германския брак и курцхаара са птичари, но в курцхаара имало кръв на пойнтер, а в герчанския брак нямало l) b) .Ами как да има каквато и да е кръв от птичар след като е гонче b) oleeee

#15 Потребителят е офлайн   lary Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 133
  • Регистрация: 08-June 05

Публикувано: 13 December 2005 - 04:52 PM

АНДИ много компетентно го казват,пък даже и си вярват.10 безплодни минути отделих да ги убеждавам в противното,ма а огъни изкривена върба де.Ма те хора не чели нито веднъж стандарт,на нито една порода.А и единия като обяснява на другия -От мен да го знаеш това че жълто белия руснаците са го селекционирали.Брей тия руснаци как само са отмъкнали английския патент,пък и на жълтия му лепнаха име руски пойнтер.А да разберат англичаните то едни дела ще трагнат по страсбург за плагиатство и т.н
User's Signature

[br]

#16 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 13 December 2005 - 11:02 PM

Цитат

АНДИ много компетентно го казват,пък даже и си вярват.10 безплодни минути отделих да ги убеждавам в противното,ма а огъни изкривена върба де.Ма те хора не чели нито веднъж стандарт,на нито една порода.А и единия като обяснява на другия -От мен да го знаеш това че жълто белия руснаците са го селекционирали.Брей тия руснаци как само са отмъкнали английския патент,пък и на жълтия му лепнаха име руски пойнтер.А да разберат англичаните то едни дела ще трагнат по страсбург за плагиатство и т.н

Цитат

10 безплодни минути отделих да ги убеждавам в противното,ма а огъни изкривена върба де.Ма те хора не чели нито веднъж стандарт,на нито една порода.

Не ви се меся в разговора с Анди, но съм сигурен, че ако си ловец или поне наа малко познаваш породите, си ги накарал да се замислят.А знаеш ли, че най атрактивните пойнтери и най търсените са с цвят бяло оранж? d)

#17 Потребителят е офлайн   lary Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 133
  • Регистрация: 08-June 05

Публикувано: 14 December 2005 - 12:06 AM

Не мисля че изобщо мислеха с главния.Аз лично повече харесвам черно бели падам си по класиката,но птичарите не са ми най-силната страна има много още какво да уча
User's Signature

[br]

#18 Потребителят е офлайн   Konak Икона

  • Зодия Стрелец
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1099
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Търговище

Публикувано: 14 December 2005 - 01:56 PM

Цитат

има много още какво да уча

lary ! Най ценното си го научил bravoS Това говори, че не се самозалъгваш, а търсиш правилното super Така и трябва да бъде super best

#19 Потребителят е офлайн   curi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 31
  • Регистрация: 28-May 05

Публикувано: 15 December 2005 - 09:33 AM

Привет и от мен!Конак ти ме познаваш и знаеш моя пойнтер.По темата курцхаар или пойнтер.Въпрос на предпочитение.Англичаните са направили селекцията на база техните условия (приемете чисто географски,климат ландшафт и т.н)Немците са работили върху по широкия аспек на универсалността и са създали една наистина уравновесена континентален тип порода работещи със стойка.И двете породи са достатъчно живи и темпераментни.Моето мнение по този въпрос е следното:Курцхара е за предпочитание от БГ ловеца заради неговия начин на работа.Например къси сувалки,работи в непосредствен контакт с водача.Пойнтера е по експанзивен трайлеров тип.Поне моят е такъв.Ако работи пред верига от ловци той се раздава пред цялата верига, докато нито един курцхар или драдхар или сетер не съм забелязал да го прави.Може и да греша.На мен лично ми допада пвече пойнтера ,както вече казах -въпрос н super best а вкус.

#20 Потребителят е офлайн   dogidog Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 27
  • Регистрация: 31-October 05

Публикувано: 01 January 2006 - 04:59 PM

ЧНГ! Малко късно се включвам,но бизнеса понякога пречи!...Ей сега Ви разбрах що за хора сте! Харе са ми Анди,направо казано/без подумисъл и двойственост/! Темата е вечна...не я спирайте!...Е...ако искате! Харесвам много англичаните,но по- ми се искам да съм с германците! Май са си по-близко до нас и географски и като характери...май всичко им е по-добро,или поне за предпочитане! :) .За кучката на тозии...Симеон,съм чувал легенди...Италия,Гърция,Турция,Чехия....не мога да разбера той от де я има? Била особена кръв/така се чува!/ Не мога да се докопам за кученце до него,много е крив/пардон-принципен!/,доколкото си спомням! a) cheers за новата 2006!

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни