Dog.bg Форуми : Красота VS Здраве

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Красота VS Здраве Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 14 November 2008 - 12:21 PM

Като един вид продължение на темите "Екстериор VS Работни качества", "Проблеми при развъждането на екстремали" и "Породните стандарти", пускам тази тема във връзка с много интересен LINK, предоставен от huskypower.

Става въпрос за това, че след филм на ВВС, показващ високопородни кучета, страдащи от неизлечими генетични заболявания, Mars - Pedigree си изтегли спонсорството от 1,5 млн лири за най-голямото киноложко събитие в света - Crufts.

Въпросите са много - от това как да се отстрани едно генетично заболяване /дилемата за това има ли смисъл да се спират от развъждане дадени болни кучета, при положение, че братята и родителите им остават/ до това морално и законно ли е т.нар. "culling", а именно умъртвяването на непородни кутрета /което практикуват и български развъдчици/.

Темата е отворена за дискусия и още линкове...
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 14 November 2008 - 12:31 PM

Много интересна тема, надявам се да се получи интересна дискусия.
Ето линк към въпросният филм на BBC, още не съм гледала 6-те серии, но предполагам има какво да се види от тях:
BBC - Pedigree Dogs Exposed

Наскоро превеждах историята на един развъдник за лабрадори във Франция. Тя беше написала следното:
Модата. Определно модата е тази, която кара хората да изпадат в крайности.
Felicity Leith-Ross

#3 Потребителят е офлайн   КАСТРО Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 303
  • Регистрация: 02-November 05

Публикувано: 14 November 2008 - 01:52 PM

Винаги здравето е най-важно, после идва всичко друго като красота, спорт ..........итнт.! ;)

#4 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 14 November 2008 - 02:03 PM

Адско... Изгледах първата част.  :'(
Тъжно е много. И малко тенденциозно. Но не можем да си затваряме очите, че тези проблеми наистина съществуват, макар, според скромното ми мнение, в по-малък мащаб от описания.

Да здравето е най-важно. Но за жалост малко хора са готови да жертват нещо в развъдната си програма, за да подобрят здравето на поколението си. Все си казват - абе, няма да ми се случи на мен. И клубовете по породи рядко имат силите или желанието да вземат сериозни мерки. Виждам го в нашата порода, където дори се случи МФК да издава указание да се пренебрегне стандартът... Виждам го в приятели и познати, които развъждат, стискайки палци, че в това кучило точно няма да се появи очаквания здравословен проблем, който тика като бомба в гените на кучетата им.
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 14 November 2008 - 04:14 PM

Да допълня към горното си мнение, понеже изгледах и втората част - не е малко, а е МНОГО тенденциозно. Леле, мале, чак Адолф и армии от евгенетици са се наредили в арсенала от аргументи в торбата на жерналистите от ВВС... За жалост винаги като се говори в крайности ефектът е един - никакъв. Аз това го знам добре, защото често съм крайна.
Любопитното в случая е, че дори в страна като Великобритания, където кинологията е измислена, дето се вика, този филм е дал такъв силен отзвук, че Педигри да си оттеглят спонсорството от Кръфтс. Колко се е променил светът!
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 14 November 2008 - 04:41 PM

Щом Педигри се оттегля от Кръфтс, мисля че много сериозно трябва да се замислят над спонсорството си на изложбите на Westminster Kennel Club. Не съм фен на американското развъждане, конретно за моята порода, склонни са към крайности, а за мен балансът и здравето са на първо място.

#7 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 14 November 2008 - 04:55 PM

Гледах филма преди две седмици -има потресаващи картини ( не е за всеки )Да , донякаде  е тенденциозен , но истината си е истина!Знаете че сьществува този  краен  вариант за получаването на титли на всяка цена , като обикновенно тя е заплатена със здравето на кучетата
В няколко чужди форума има доста коментари по него , а най-интересното е че са започнали изменения по стандартите.
Започнали са със стандарта на  пекинезите . Победител на Crufts е бил пекинез , който се  е оказало , че е болен и след фотосеанса е трябвало да бъде сложен на леден блок за да се охлади
Английския клуб е започнал  оздравителни мерки
http://www.thekennel...tem/2089/23/5/3 , които щели да засегнат 209 породи ! Вероятно в скоро време и FCI  ще се признесе.
Аз лично не сьм убедена  , че изменението в стандартите ще доведе до някакви положителни резултати относно здравето на кучетата. Мерките по скоро трябва да бъдат насочени към развъдните планове и подбора на двойките, но не само по екстериорни качества .Нищо ново под слънцето . Но дали се спазва или "омертата " е в сила ?
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   liberty Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 239
  • Регистрация: 13-October 08
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 November 2008 - 06:25 PM

Това е наистина потресаващо! В момента съм на четвъртата част....
Като човек, който не разбира почти нищо от кинология и има куче от не повече от месец мога да кажа само:
Когато реших да си взимам кученце по време на търсенето ми на такова, стигнах до заключение че за да имам здраво и щастливо кученце трябва да се насоча към регистриран развъдник ... сега като гледам този филм .. дори незнам какво да си мисля.... Никога не съм мечтала да водя кучето си по изложби.... Вече появам да се замислям за цялата 'сисетма'....
Всички плюят зоомагазините и борсите.... оказва се че и в развъдниците не държат толкова на здравето на кучетата....
Всичко на тоя свят е част от някъква конспирация май..... :-
User's Signature

'Smile makes happiness and sunshine every day.'

#9 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 14 November 2008 - 08:00 PM

На този компютър нямам звук, та гледам и аз не знам какво, но бягам да гледам на другия, половината трета част е за риджбека, риджа, дермосинуса - това, за което писах скоро в темата за намаляването на броя кученца.
Слава Богу, отдавна не е стандартна практика да се приспиват кученца без ридж и никой от уважаваните от мен развъдчици няма такава политика, това се декларира на сайтовете им. Страшно съм учудена, ако това е присъствало в британския етичен код. Трябва непременно да чуя какво говорят.

Факт е, че знаейки твърде малко все още за генетиката гоненето на определени белези на всяка цена поднася лошите изненади. Нашата генетична връзка на риджа с дермосинуса беше открита само преди една година! Веднага започнаха бурни дискусии, че ще чакаме драматична промяна в стандарта. Ние може да се наложи да сменяме име на порода  :rolleyes: Мненията обаче са еднозначни: здравето е преди всичко и ако трябва породата няма да е риджбек.
Какви ли още взаимовръзки не са открити и дебнат от засада.

#10 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 15 November 2008 - 12:37 PM

Мда, филмчето си е тенденциозно... В youtube могат да се намерят, впрочем, и няколко интересни серии опровержения, само дето нямат толкова живописни кадри, та не са "интересни" за публиката.
Хубавото на филма е, че разкрива наистина добре премълчавания факт, че на практика всяка една порода си има проблеми и проблемни точки. Разкрива и обичайното: човешката алчност и низост - да спечелиш на всяка цена, дори ако знаеш, че премълчаваш нещо или лъжеш откровено. Това за съжаление го има не само в кинологията...
Лошото на филма е, че разкрива само едната страна: по-живописната и по-интересната, а си вади и безумни заключения. Безценно е например твърдението, че безпородните кучета са по-здрави само защото размерът на здравната застраховка за "смес" е наполовина от този на булдога. На този принцип може спокойно да се изкаже (и то основателно), че собствениците на скъпи кучета ги водят доста по-често на ветеринар и се грижат повече за здравето им от тези, които имат евтини кучета. Тоест - че големият процент боледуващи евтини кучета просто не влизат в статистиката, защото стопаните им не се грижат за тях... Статистически е доказуемо, между другото.
И, разбира се, по-живописно е да се разкрие ужасът от крайностите на чистопородното развъждане, вместо нормалното битуване там, където няма крайности. Липсата на крайности не е интересна... тъй де. Факт е, че в целия филм има точно два детайлно описани достоверни факта: скандалът с пекинеза, който е опериран заради вероятно наследствени проблеми с дишането, но нищо (включително съвестта на собствениците...) не го спира от изложби и скандалът с явно широко разпространените проблеми с мозъка и сърцето при кавалер кинг чарлз шпаньолите, включително потенциално "доказано болният" носител на BISS. Мимоходом се засяга раждането с цезарово при булдоците (интересно защо...), на практика не се споменава думичката "тазобедрена дисплазия". Пак интересно защо... Обръща се много внимание на инбридинга като "грешен", но нито дума защо точно е опасен. Освен върховата серия въпроси: "Вие имате ли дъщеря? А бихте ли й направили дете?" Уби ме твърдението, че басетите страдат поголовно от тежък артрит, защото са късокраки - без доказателства за това, защото такива просто няма... басетът е дългоживееща и чак странно здрава порода, поне по отношение на гръбначния си стълб и ставите си, за разлика от доста по-леките и дребни дакели. Уби ме озлоблението за формата на главата на бултериера - порода, която точно с формата на главата си няма особени, да не кажа никакви проблеми. Същевременно не се спомена нито дума за "пресиления гигантизъм" при много от едрите породи, нито за миниатюризацията на дребните - а това всъщност са два много сериозни здравословни проблема, по които кинологията в световен мащаб е запретнала ръкави да работи. Липсва и статистика във времето: дали примерно НОК с "халтавите" скакателни стави и ниската задница имат всъщност двигателни и ставни проблеми в напреднала възраст, какви са процентите на проблем и унаследяване на "синуса" при риджбеците и т.н. Изобщо, тенденциозно са избрани именно такива проблеми, по които няма реално какво положително да се каже, защото "положителното" не е скандално и не е интересно.
Забавна беше и онази част с нехуманното отношение към несъответстващите на стандарта кученца. Ако (което е напълно възможно) точката със съвет за евтаназия на кученца без ридж е съществувала в етичния кодекс на клуба по времето на снимките, това е кофти фал за самия клуб и великобританския кенъл клъб, но тенденциозното мнение, че бракуването на несъответстващите на стандарта екземпляри е "грешно"... Процент на брак си има във всяка порода. Не е хуманно (и то сравнително отскоро) бракуваните кученца да се умъртвяват - това да. Но не е учудващо "неразбирането", демонстрирано от показаните развъдчици на риджбеци - очевадно е за всеки, че без ридж риджбекът не е риджбек, тоест има наследствен дефект. Това, че иначе е здраво куче може да го направи чудесен домашен любимец - както примерно бостън с неправилно оцветяване, моноклев японски хин и "сив" дог-арлекин или далматинец с вродено петно. Проблемът идва не от "бракуването" на неправилно оцветения (дефектен) пес, а от възможността цветът или съответния друг дефект да е свързан с летален проблем. Ако не е и дефектът е достатъчно честопоявяващ се, ще се намерят любители да основат клуб на дадения "дефект" и ще се борят за породна разновидност - за което във филмчето не е споменато, разбира се. Като с "белите" НОК (днес бяло швейцарско овчарско куче), белите боксери, дългокосместите НОК, дву- и трицветните пудели и т.н. и т.п.
Честно казано, очаквах от филмчето повече - несъмнена тенденциозност, но поне не толкова тясно ограничена. За съжаление, това си е типична "скандална журналистика". Тъжно. И реакцията на масовата публика към филмчето е показателна... за дресировката, която обществото ни (в световен мащаб) получава чрез медиите - типична е репликата на liberty малко по-горе.
При това ИМА какво да се каже за здравословните проблеми в чистопородното развъждане, вредата от екстремализма, скритите "лимонки" в много породи... Това не значи, както го изкарва филмчето, че кинологията и изложбите са лошо нещо като цяло, и че породите сами по себе си са лошо нещо. BREEDISM. Малоумие. Тъпа работа.

#11 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 15 November 2008 - 07:45 PM

Цитат

Мимоходом се засяга раждането с цезарово при булдоците (интересно защо...), на практика не се споменава думичката "тазобедрена дисплазия".

Цитат

странно здрава порода, поне по отношение на гръбначния си стълб и ставите си, за разлика от доста по-леките и дребни дакели

Цитат

"пресиления гигантизъм"

Както казваш ти - не е достатъчно живописно, че да го включат. Твърде е невидим проблема - къде ти да се сравнява с гърчещо се кавалерче. Въпросите обаче си стоят - обсъждани са в цитираните от мен теми. За правото на човека да осъжда на сакат или твърде кратък живот цели породи кучета. Няма да я почвам пак тук, че отново ще скочат да ме ядат с парцалите - аз съм написала каквото мисля.

Цитат

но тенденциозното мнение, че бракуването на несъответстващите на стандарта екземпляри е "грешно".

Мислиш ли, че е тенденциозно? Както обсъждахме в темата за твърде големите кучила - има и други начини да се спре едно куче от разплод от умъртвяването. На мен поне развъдчицата на риджбеци ми направи отвратително впечатление. И мисля, че ще е така за всеки, който обича кучетата, а не риджовете им, например. Още повече, че знаем какво е дермосинус и то е ужасяващо...

Цитат

При това ИМА какво да се каже за здравословните проблеми в чистопородното развъждане, вредата от екстремализма, скритите "лимонки" в много породи... Това не значи, както го изкарва филмчето, че кинологията и изложбите са лошо нещо като цяло, и че породите сами по себе си са лошо нещо.

Много ясно и на място. Но то значи, че някъде в цялата работа има грешка. И е време тя да се отстрани, преди нещата да са добили неовладяем мащаб.

ПП Впрочем, прочети дискусиите под опровергаващите клипчета - много хора са се размислили по въпроса, не само в крайни и ужасени мнения.
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 16 November 2008 - 11:16 AM

OМЕРТА: Кодекс за мълчание на развъдчиците - Български
OMERTA: The breeder's code of silence или Кодекс Молчания За - Руски
Omerta: the breeder's code of silence - Английски

#13 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 16 November 2008 - 11:39 AM

insult, очевидно shifter има предвид под бракуване спиране от разплод, не евтаназия.
Още не съм гледала с говор, но мен от доста време ме вълнува една по-друга страна на въпроса: доколко изобщо е правилно да се превръща селекцията в спорт.
Тук все си говорим как изложбите са селекционно мероприятие, но аз все по-често си мисля, че не са. Те вече са нещо само за себе си, като спортната индустрия, което подчинява цялото развъждане. Не вярвам, че и най-добрият съдия е в състояние да оцени пълноценно едно куче за няколко минути, а и оценката винаги е субективна, което моментално дава път на фактора мода.
Защо хиперболизираният състезателен момент е най-важният критерий за оценка на резултатите от развъждането? Все по-често си мисля, че това е порочно и превръща цялата кинология в занимание за тесен кръг от състезатели, неразбираемо за обикновените любители на кучета.
По тази конюнктура развъдчиците са принудени да развъждат ЗА ринга. А всъщност предназначението на кучето съвсем не е само да печели в ринга и именно животът му с обикновения любител във всички аспекти е по-важен.

#14 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 16 November 2008 - 12:15 PM

Хм, точно това си говорихме с Валя вчера - че изглежда изложбите са се превърнали в самоцел и да се казва, че са "инструмент на развъждането" е вече смешно. Индустрия е, спорт е... И е почти излишно за развъждането, ако не и вредно. От друга страна - да си развъждаш без да водиш кучетата - как ще се запознаеш с други хора, как ще ти видят кучето... не става.

ПП Понякога се чудя защо изобщо се занимаваме с това. Егати изгъзицата.
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 16 November 2008 - 03:11 PM

Според мен единственото спасение (ако може така да се каже) са специализираните изложби.
Изложбите и развъждането, се разминават в смисъл не си помагат взаимно. Все по-често се говори за предпочитам тип, което според мен обърква доста нещата, започват интерпретации на стандартите и става страшно.
п/с вярно че е BBC доста за изпъчили нещата и показват нещата с голяма доза пристрастно, обективността липсва, но от филма могат да се видят доста неща.

#16 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 16 November 2008 - 04:04 PM

Този фим ми въздейства по особен начин. Наистина мисля, че е доста тенденциозен и опитва да настрои хората срещу чистопородното развъждане, защото видиш ли чистопородните кучета били болни, със слаба имунна система и т.н. Радвам се, все пак че го гледах, за да променя мирогледа си. Смятам, че наистина ако на даден развъдчик или любител на породата му пука изобщо за самата порода, за развитието и в добра насока и за здравето и пълноценния живот на произведените от него кучета, би трябвало да прави тестове на кучетата си. Не би трябвало да се развъжда само заради външния вид или модните тенденции в момента. Но лошото е, че за да правят такива тестове, повечето развъдници трябва едва ли не да бъдат принудени да ги правят. И смятам, че наистина ТРЯБВА да има промени в правилата за развъждане. Освен тестовете за бруцелоза, трябва задължитено да се правят и тестове за дисплазия, сърдечни тестове, кръвни тестове. Ако се затегнат условията за допускане до разплод си мисля, че това ще доведе до естествено подобрение относно здравето на бъдещите поколения.

#17 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 16 November 2008 - 10:19 PM

Цитат

ПП Понякога се чудя защо изобщо се занимаваме с това. Егати изгъзицата.

Обявявам я публично за луда да пише тва на сутринта след спечелен BIS.
И Face е леко чалнат. Има надежда.

#18 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 17 November 2008 - 10:44 AM

Mоже би не е съвсем по темата, но аз пък напълно я разбирам лудата, понякога и аз съм на тази вълна. На последната изложба удовлетворението ми не дойде от никакви оценки и класирания - (въпреки че бяха максималните, да не си помислите, че го омаловажавам), а от това, че всички кучета-новаци (4 на брой) с които беше работено в посока - контакт с кучето, преодоляване на нежелани темпераменти особености, общо и ринг поведение надминаха дори моите очаквания за стреса и хаоса, който им причинихме часове наред, още повече че става дума за бебета и млади. Не външният им вид и типичност да кажем, та да е по темата  ;) а "здравословното" поведение ме накараха да се почувствам щастлива и задоволена от вложеното в тях. Беше ми важно да видя, че сме на прав път в този аспект.

Хубаво е да знаеш, че не си сам в лудостта си  ;D

Продължавам с доглеждането на клипчетата. Да, тенденциозно е, но пък едва ли някой би отрекъл съществуването на подобни проблеми. Може би е време за скандализиране, за да има трус и повишена чувствителност към темата.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#19 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 18 November 2008 - 08:37 AM

Изумена съм, от това, че Кеnnel Club няма изисквания за покриване на здравни норми преди допускане до развъдна дейност освен при 2 породи  :rolleyes:  Не знаех.  Т.е всяко куче с родословие може да се въди с друго такова без оглед на други изисквания. Не се ли съдят тези хора, като се установи, че бебето, което са ми продали има череп прекалено малък за да побере мозъка му, в следствие на това, че баща му има същия проблем?! Изродщина. Не вярвам на статистиката сляпо, но съзнателното и желано преминаване към  хипо- или хипертип е с пагубни последствия е отвратителна реалност.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#20 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 18 November 2008 - 08:43 AM

Постът ми беше в смисъл: радвам се, че успешни изложители дават реалистична оценка на това каква тежест в развъждането може да има изложбената кариера.
Представям си, че е нужна и друг тип оценка за евентуалните разплодници, нео като рейтинг, базиран на статистика. Продължителност на живота в линията, разходи за наложителни медицински интервенции, благополучна социализация и пр., дота мъглява засега представа.

  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни