Dog.bg Форуми : Купиране ушите на доберман

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Купиране ушите на доберман

#1 Потребителят е офлайн   ritun Икона

  • Member
  • PipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 23
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 September 2009 - 10:54 PM

Моля ви за помощ!Аз съм от София.Скоро ще си взема ДОБЕРМАН!Моля дайте ми информация за добър вет за купиране на уши! Имах доберманка и преди 15 години и тогава нямах проблем, но сега се притеснявам за новото бебе. Виждала съм обезобразени кученца и не бих искала това да ми се случи.

#2 Потребителят е офлайн   ramms+ein Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 33
  • Регистрация: 06-June 08
  • Gender:Male

Публикувано: 05 March 2010 - 05:03 PM

страшна помощ ud_009.gif
User's Signature

RAMMS+EIN

#3 Потребителят е офлайн   xrisi95 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1802
  • Регистрация: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:пловдив
  • Skype:

Публикувано: 05 March 2010 - 05:15 PM

ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ
Чл. 7. (1) Забранява се проявата на жестокост към животните
19. купиране на ушите и опашките с цел промяна на външния вид на животните;

ПП:темата е от достаааа одавнааа dry.gif
User's Signature

Качена снимка

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   ironic_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 535
  • Регистрация: 14-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Германия

Публикувано: 05 March 2010 - 05:21 PM

Ако ще си взимате доберман, тоест родословен и клубен такъв, обърнете се за адекватен съвет и препоръки към развъдника, на който сте се спрели в България или чужбина. Те имат контакт с ветиринари с опит в това отношение.

Купирането на ушите в България е забранено. Какво искате да ви кажат?
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Ариел Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1895
  • Регистрация: 20-August 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 March 2010 - 06:40 PM

А аз искам да знам откога е в сила този закон.Срещам млади добермани с копирани уши(и опашка),но не знам дали са заварено положение,или все още има недобросъвестни ветеринари,които знаят за забраната,но не им пука,само и само да вземат пари за манипулацията.Интересно-питбулите почти не са засегнати-поне тези,които съм срещала,са непокътнати.
User's Signature

....нито дъжд,нито смях,нито слънце....

#6 Потребителят е офлайн   ironic_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 535
  • Регистрация: 14-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Германия

Публикувано: 05 March 2010 - 06:58 PM

Възможен е внос на животни с купирани уши от държави, в които процедурата е разрешена.

Всъщност аз лично не мога да осъдя собствениците, които са избрали да нарушат закона. За разлика от питбулите, добермана има наистина фрапантна разлика във външния вид, в зависимост от ушите.
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   ironic_ Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 535
  • Регистрация: 14-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Германия

Публикувано: 05 March 2010 - 07:18 PM

Цитат(navar @ Mar 5 2010, 05:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
в стандарта на доберман,а и на други породи пише че ушите и опашките се купират-затова на изложби всички кучета са купирани..


От това, което съм прочела досега съм с впечетлението, че в страни като Германия, където е забранено тотално купирането, на изложба не се допускат добермани с купирани уши, а на изложбите в другите държави се допускат и се представят равностойно и от двата вида.

Някой експерт да каже, де ...
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   xrisi95 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1802
  • Регистрация: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:пловдив
  • Skype:

Публикувано: 05 March 2010 - 07:24 PM

Цитат(ironic_ @ Mar 5 2010, 05:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(navar @ Mar 5 2010, 05:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
в стандарта на доберман,а и на други породи пише че ушите и опашките се купират-затова на изложби всички кучета са купирани..


От това, което съм прочела досега съм с впечетлението, че в страни като Германия, където е забранено тотално купирането, на изложба не се допускат добермани с купирани уши, а на изложбите в другите държави се допускат и се представят равностойно и от двата вида.


Aми аз мисля че не се допускат кучета с купирани уши,опашки ако те са купирани след издаването на закона...

User's Signature

Качена снимка

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   ongal Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 333
  • Регистрация: 26-June 05

Публикувано: 05 March 2010 - 08:23 PM

Нямах желанието да пиша точно в тази тема,но искам да обясня на всички и да стане ясно.
По стандарт не е забранено купирането на уши и опашка,дори президента на Международния Доберман клуб Ханс Виблишаузер казва,че забраната за купиране на уши и опашка е удар под кръста за породата(Конгрес на Международния Доберман клуб през 2002 година в град Дезио Италия,ден преди Световното за Доберман,на което участвах с моето куче).Това,че е забранено купирането в България не означава,че не може да има Добермани с купирани уши и опашка тук.
navar е написал много правилно как се разрешава проблема с купирането в България.Но също така искам да кажа,че има и в Германия много известни развъдници на Добермани които купират и имат кучета световни шампиони.

#10 Потребителят е офлайн   Akela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 232
  • Регистрация: 08-November 06
  • Gender:Male

Публикувано: 06 March 2010 - 01:59 PM

В някои държави съществува забрана относно купирането на ушите и опашките и явяването на такива кучета на изложби. Това е удар в лицето на всички, посветили много години от живота си в името на породата Доберман. Трябва да обединим своите усилия, за да бъде прекратена тази несправедливост!" -
Ханс Виблишаузер, президент на Международния Доберман Клуб ( IDC ); обръщение към участниците в IDC-siegerschau 2002; Дезио, област Милано, Италия; 05.09.2002г.
User's Signature

На света има едно нещо, което не може да се купи с пари... и това е размахването на една кучешка опашка.

#11 Потребителят е офлайн   ritun Икона

  • Member
  • PipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 23
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Икона за мнението  Публикувано: 10 March 2010 - 03:54 PM

Във фотогалерията почти не виждам добермани с некупирани уши. Някой има ли такъв и нека пусне малко снимки моля.



#12 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 March 2010 - 04:03 PM

твърде излишно се драматизира по въпроса с купирането на ушите при доберманите. те изглеждат чудесно и с дълги уши


забраната се отнася до кучетата генерално, а не е някакво конкретно посегателство върху доберманите и е свързана с простата истина, че купирането е насилствена промяна на естествения вид на едно същество, от която няма реална практическа полза за него самото.

Мисля, че в конекретния случай всеки стопанин трябва сам според убежденията и разбиранията си да решава този въпрос.
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   alexy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 965
  • Регистрация: 03-October 06
  • Gender:Male

Публикувано: 10 March 2010 - 11:54 PM

Кучето на снимката,интересно към кои ли се числи?С некупирани уши а с купирана опашка.И на мен ми допадат и с цели уши,но не толкова колкото с купирани.Силуета на добермана с купирани уши е несравним.
User's Signature

"Гробарю,когато копаеш гроба ми,нека бъде плитък,за да усещам дъжда."

#14 Потребителят е офлайн   Attila Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 190
  • Регистрация: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 March 2010 - 12:03 AM

Естетиката си е естетика. Купираните добермани са по-красиви. Аз не съм фен на насилието, но не мисля, че купирането е голямо насилие и е проблем за животните. Дългата опашка на доберман създава много проблеми, ако не се отреже. Постоянно е в струпи, поради това, че кучето е много буйно и я удря постоянно, къде ли не.
Ушите- мисля, че няма нужда да убеждавам някой, че купирането на уши може да се погледне и от хигиенична гледна точка, да не говорим, че и те са нежни, както и опашката.
И да не забравяме/ пластичнита хирургия е факт от дълги години насам. Някой ще каже, ами това е въпорс на избор...
И да не забравяне- в някои религии се прктикува обрязване (това го казвам без никаква верска предубеденост. Християнин съм, ама ако ме бяха питали, дали бих искал да ме обрежат, определено бих се съгласил- в ранното християнство обрязването също е било практика).
Хайде да не си обясняваме обаче щуротии. Нека да помислим, какво можем да направим, за да се отмени закона.
User's Signature

MVP K9 Supplements- Храни за шампиони!
http://mvpk9.bg/
http://www.facebook.com/MVPK9BG
Добавете Здраве, Сила и Енергия за най-добрия си приятел!!!

#15 Потребителят е офлайн   alexy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 965
  • Регистрация: 03-October 06
  • Gender:Male

Публикувано: 11 March 2010 - 08:04 AM

Определено и аз мисля че рязането на ушите и опашката не е насилие.Още повече че това се прави във възраст в която кучето не се стресира.Защото не осъзнава още какво става.Някои може да ме обвинят в подкрепа на насилието и това е право на всеки да мисли както си иска.Но ще попитам ако купирането е насилие,то кастрацията какво е? Значи да му отрежеш топките е морално а ушите не? Преди време в друга тема бях писал за закона за защита на животните,че е много непълен и създава условия за нарушения.И добре че е така за да можем да запазим облика на любимата си порода такъв какъвто е бил повече от 100 години. Фридрих Доберман и Ото Гьолер ще се обърнат в гроба ако видят какво се случва с тяхното творение Тюрингския пинчер.
User's Signature

"Гробарю,когато копаеш гроба ми,нека бъде плитък,за да усещам дъжда."

#16 Потребителят е офлайн   AnubisA Икона

  • Black Shushona`s
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 936
  • Регистрация: 21-March 08
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 11 March 2010 - 09:41 AM

Цитат
Но ще попитам ако купирането е насилие,то кастрацията какво е? Значи да му отрежеш топките е морално а ушите не?


Е това беше много добро!

User's Signature

... and through it all,
she offers me protection,
a lot of love and affection- whether I`m right or wrong..

#17 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 March 2010 - 11:30 AM

Уважаеми г-н Атила, тотално объркахте филмите. Човешките интервенции от религиозен хакартер и желанието на някои хора да коригират природата като си увеличяват циците или някои други неща са напълно чужди на кучетата и нямат нищо общо. Кучетата не страдат нито от религия, нито от проблеми със своята външност. Те се намират за напълно съвършени, такива каквито са и ако имат стопанин да ги обича всичко е на 6. Но уви, проблемът е наличен в главата на стопаните.

Кастрацията, е болезнена операция, която обаче се прави със съвсем конкретна, практична и с важни последствия цел. Купирането на ушите не страда от нито едно от горните, то е чисто естетическа операция без практичен смчисъл, която се прави за кеф на стопанина. Това е същото като да хванете детето си и да му отрежете ушите, защото с елфически уши ще изглежда по-добре. Така си е... много по-яки са.

Относно уважаемия Хер Доберман, ако сте виждали някога оригиналното му творение, то няма нищо общо с това, което представлява в момента породата като цяло. Така че, уви, при всички положения стария ще има да се пули и дзвери доста дълго.


В крайна сметка, да се повторя, въпросът с купирането на ушите отново опира до стопанина. Ако той иска да ги купира и това ще промени в положителна посока качеството на неговата любов към кучето, това е негово решение и то е правилно. Сигурна съм, че доберманите биха дали не половин, а цялото си ухо с удоволствие само и само да се харесат на стопаните си. Такъв им е характера...

User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   Attila Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 190
  • Регистрация: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 March 2010 - 08:28 PM

Грахче,
Имам много голям респекти към теб, който си си спечелила с постъпките и любовта ти към кучетата. Уважавам мнението ти и винаги се вслушвам в него. В този случай също си много права, но гледаш нещата само от една страна. Купирачнето на уши е също и хигиенична операция, както е и обрязването при хората, това не го е наложила религията, но от хигиенична гледна точка.
За купирането на уши, могат да се изтъкнат поне 2 хигиеднни причини:
1. Ушите дишат, и не се възпаляват. Кучето определено се чувства така много по-добре, особено лятото. Няма да придължазвам.
2. Няма как другите кучета да го хапят за ушите и да го тормозят. Това е много уязвимо място при кучето. На доберман кожата е доста нежна и ушите много лесно се цепят, разраняват при игра, а да не говорим ако се сбие с някое куче.

за опашкатаа, вече споменах горе...

Когато си взимах и аз моя и като ме попитаха с купирани уши или не, една седмица бях пред дилема. И за мен определено беше стрес и много трудно се реших. После като ми го дадохс а шевовете на ушетата със сълзи съм му ги мазал с мехлем и пръскал с антибиотик, но явно вече съм забравил и определено резултата ми харесва. Не знам, можеби някои от следваяите ми добермани ще са с уши, но времето ще покаже.

А относно кастеацията. За мен това е много, ама много по-голяма жестокост. Нека някой ме убеде, че ако някой му отреже тестисите или яйчниците и им обърне хормомналната система, би се радвал от това и би си казал, да де, ама това си е от практическа гледна точка....
User's Signature

MVP K9 Supplements- Храни за шампиони!
http://mvpk9.bg/
http://www.facebook.com/MVPK9BG
Добавете Здраве, Сила и Енергия за най-добрия си приятел!!!

#19 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 March 2010 - 10:22 AM

благодаря много за милите думи.

По въпроса за хигиената на ушите, малко офф-топик, моят чисто практически опит показва, че и двете форми имат плюсове и минуси в това отношение. При отворените уши, например, разните заболявания се хващат много по-лесно и бързо. Вярно е, че и лечението е по-лесно, но самата им форма подпомага прихващането на всякакви "паразити". Имайте в предвид, че кучетата почти винаги имат нещо по ушите, но когато организъмът им е здрав и силен той дава добър отпор и ние не го забялязваме. Но отслабне ли поради някаква друга причина /болест, глад/ ушите незабавно се възпаляват. Това е много сходно с човешкия организъм - отслабнем ли имунно, веднага ни нападат всякакви гъби и паразити.

За кастрацията, истината е, че тази дума притежава една отвратителна "конотация", която кара косите на хората да се изправят. В нашия, човешки речник тя е признак на позор и причиняване на безкрайно унижение някому лишавайки го от най-важната функция - продължението на рода. Хората се себедоказват като индивиди чрез секса. Ние "продаваме", "купуваме", съществуваме въртейки се около своята репродуктивност. Всъщност, познавайки хора, които са кастрирани по медицински причини, мога да кажа, че в тях няма никаква видима разлика и ако не знаеш за тази им особеност няма да се усъмниш в тяхната "човешка" цялост и качественост.
Обичайки кучетата, възприемайки ги като един вид "хора, деца и пр", ние пренасяме това отношение и върхя тях заедно с много други неща . Въпреки всичките глупости изписани по този повод промяна в качествата на личността на кучето няма. Арнолд, който е кастриран изобщо не счита това за повод да пуска "гювеч" на тези, които го дразнят или нападат, нито пък се чувства по-малко отговорен към дома и семейството. Кучетата са напълно щастливи, когато са канстрирани защото отпада едно от нещата, които най-много ги тормози.И те, като същества лишени от егоизъм, егоцентризъм и себелюбие, не страдат нито грам от това.

извинявам се, че нещо се поолях в писането. Приятен ден.



User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   zahoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 120
  • Регистрация: 19-August 09
  • Gender:Male

Публикувано: 12 March 2010 - 11:01 AM

Доберман с некупирани уши = пумияра пред блока . Стига сте се превземали и сте вадили закони, ще каже човек че наистина в България законите се спазват :) Ако нямате как да помогнете с информация не се заяждайте с тея извадки на текстове от закона !

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни