Dog.bg Форуми : Булмастиф

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (32 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Булмастиф

#1 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 02 January 2006 - 05:24 PM

Заглавието е променено от модератор



Откриваме тази тема, за да улесним любителите на породата, които посещават този сайт, а също и да помогнем на хората, които все още не са я открили да се запознаят с нея и  я харесат!
Тук ще публикуваме информация и материали за породата и ще се опитаме отговаряме всякакви на въпроси, свързани с нея - избор на куче, отглеждане, възпитание, изобщо всичко, което ви интересува...


Марта Дякова - секретар на Български национален клуб Булмастиф

П.С.:
Информацията, която ще публикуваме е единствено с цел да обогатим нашите познания по темата без да извличаме каквито и да е материални облаги от това или да правим реклама...
Повече информация можете да получите на:  bullmastiff_bg@abv.bg или   http://www.bullmstiff.hit.bg- през следващата година се надяваме на имаме и нов по-актуален сайт с много нова информация

Стандарт на породата БУЛМАСТИФ

ОБЩ ВИД. Булмастиф-масивно,хармонично сложено куче,правещо впечатление за неимоверна сила,но не и за грубост.

Булмастифа е развит да бъде нощно куче пазач и работещ компаньон, балансиран, силен, бдително животно с издръживост, което е задължително за тази порода.

ГЛАВА И ЧЕРЕП.При оглед от всяка страна черепът е голям,с квадратна форма,кожата плътно прилепнала към него,но когато кучето е възбудено или заинтересовано се получават множество бръчки.Обиколката на черепа може да се равнява на височината в холката.Черепът е широк и дълбок,с добре изразени скули .
   Муцуната е къса,по дължина се равнява на една трета от дължината на главата.Тя е добре запълнена под очите, като е еднакво широка по цялото си протежение-нейните краища са паралелни от стопа до носната гъба,тъпа,с квдратен формат,образувайки прав ъгъл с върха на челото и в същото време пропорционална на черепа.Долната челюст е широка,като не се стеснява към брадата.
   Погледната отпред носната гъба е широка,с добре разтворени и добре открити ноздри,а отстрани -плоска не заострена и не вдигната.Бърните са не разпуснати и не висят на края на долната челюст.
   Стопът(преходът от челото към муцуната) е добре изразен.

ОЧИ.Тъмни или орехови,средно големи,поставени на ширината на муцуната и разделени от бразда.
    Недостатъци: Светли или жълти очи.

УШИ.Висящи,във вид на равнобедрен триъгълник,поставени високо и широко,на нивото на тила, придавайки на главата квадратен формат,което е много важно. Те трябва да бъдат не големи, с по-тъмен цвят от основната окраска.При напрегнато или възбудено куче краят на ушите могат да бъдат на нивото на външните ъгли на очите.
    Недостатъци: Уши тип "роза".

ЗЪБИ И ЗАХАПКА. Захапка - клещовидна, допуска се и обратна, но не с голямо отклонение.Канините (кучешките зъби) са големи, широко поставени. Зъбите са здрави, линейно разположени .
    Недостатъци: Не правилно разположени зъби.

ШИЯ.Изпъкнала, средно дълга, добре замускулена. Обиколката и е практически равна на обиколката на черепа.

ПРЕДНИ КРАЙНИЦИ.Гърдите са широки и дълбоки,низко отпуснати между предните крайници. Плешките са мускулести, косо поставени и масивни .Предните крайници са масивни и прави, със здрави кости, поставени широко. Лапи-отвесни и здрави(тип котешки).

КОРПУС.Гърбът е къс ,осигурявайки компактен строеж, но не несъразмерен, в противен случей кучето ще бъде по-малко активно.
    Недостатъци: Гърбав или отпуснат гръб.

ЗАДНИ КРАЙНИЦИ.Поясницата е широка и мускулеста, слабините са дълбоки и добре прибрани. Задните крайници са здрави и мускулести,особено в областа на коленете, което подчертава активността и мощта на  кучето. Ъглите на скакателните стави са умерено изразени.
    Недостатъци: Криво поставени крайници.

ЛАПИ.Неголеми, кръгли, котешки тип, възглавничките са стегнати и твърди.
    Недостатъци: Разпуснати лапи.

ОПАШКА.Поставена високо, широка в основата, изтънявайки до върха, достигаща до скакателните стави. Кучето я носи отпусната или леко повдигната.
    Недостатъци: Ниско поставена опашка или навита над гърба.

КОЗИНА. Къса и твърда, добре защитаваща кучето.
    Недостатъци: Дълга, мека на мека или къдрава козина.

ЦВЯТ.Всеки отенък на чист и ясен тон на тигрово, пясъчно или червено. Тъмната маска на муцуната, която стига до над очите е задължителна, придавайки на кучето нужното изражение.
   Недостатъци: Бели петна на други учястъци от тялото, с изключение на гърдите

РЪСТ И ТЕГЛО.Височина в холката: мъжки - 63.5 - 68.5 см., женски - 61 - 66 см.. Тегло: мъжки - 50-59 кг., женски - 41-50 кг.. Трябва да се отчете, че височината на кучето трябва да съответства на теглото му. Особено внимание се обръща на доброто телосложение и активноста на кучето.

ДВИЖЕНИЯ.Служат за индикатор на мощността и предназначението на кучето. По време на   движението крайниците не трябва да са спънати или да се кръстосват. Десният преден и левият заден крак трябва да се повдигат и отпускат едновременно, гърбът остава прав, дори когато той издържа мощната оттласкваща сила на задните лапи, осигурявайки балансирани и хармонични движения.

#2 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 02 January 2006 - 05:27 PM

Това е един линк към сайт, където се предлагат книги за породата "Булмастиф" - сайта е за всякакви книги, има и за други породи! (това не е реклама) r)

Хубавото е, че на някой от книгите има възможност да бъде разгледано "online" и съдържанието им:

Качена снимка - Bullmastiff (Comprehensive Owners Guide) by Juliette Cunliffe

Качена снимка - Pet Owner's Guide to the Bullmastiff (Pet Owner's Guide) by Janet Gunn

Качена снимка
- Mastiffs: Everthing About Purchase, Care, Nutrition, Grooming, behavior, and Training (Complete Pet Owner's Manual) by Kim Campbell Thornton

A някой от предложените в сайта заглавия са налични и в клубната ни библиотека при председателя на клуба - Емил Борисов в Варна, а освен това ги има и зам.председателя ни Иван Белчев от София (но са му лични!).
Става въпрос за следните заглавия: Mastiff and Bullmastiff Handbook (by Douglas Oliff) и

Качена снимка - The Ultimate Book of Mastiff Breeds (by Douglas Oliff)

Качена снимка - The Bullmastiff Manual (by Bill Walkey)


Качена снимка - Bullmastiffs today (by Lin Pratt)

Съгласно устава на клуба, всички членове на клуба могат да ги ползват. Така че, ако имате интерес можете да се свържете с нас на: bullmastiff_bg@abv.bg

#3 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 02 January 2006 - 05:53 PM

Другото име на булмастифа не е ли лесничейско куче ? Поне така съм чувал ..

Разкажи повече за характера, зная че много добре се поддава на възпитание, отличен пазач и много привързан. Куче с твърд характер. Активен ли е в къщи ? Как сте с разходките ?

#4 Потребителят е офлайн   dakel_fenka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1166
  • Регистрация: 08-October 05
  • Location:София

Публикувано: 02 January 2006 - 06:31 PM

Инфото и снимките са много хубави!!!
Аз също се чудех , дали има тема за Булмастифа , но ето ти ме изпревари...! super best
Значи цялото име е булмастиф...,защото аз съм чувала да му викат само Мастиф !!! bl)
Аз не разбирам и незнам много за породата, но ми харесват най-много сивите! w)


#5 Потребителят е офлайн   ILIEV Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Validating
  • Мнения: 466
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 02 January 2006 - 08:27 PM

Това е една от любимите ми породи.
Имам един въпрос-има ли булмастифи които да са издържали IPO-123,SHUTCHUND-1,2,3.?
Защото съм срещал информация че породата е трудна за обучение.
http://amstaf.hit.bg

#6 Потребителят е офлайн   mitaksi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1155
  • Регистрация: 17-June 05
  • Location:София

Публикувано: 02 January 2006 - 09:13 PM

Много хубави кучета!

#7 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 03 January 2006 - 01:25 PM

Цитат

Значи цялото име е булмастиф...,защото аз съм чувала да му викат само Мастиф !!! bl)
Аз не разбирам и незнам много за породата, но ми харесват най-много сивите! w)

b) Aмииии... от къде да започна?
Значи "мастиф" е най-често се използва като наименование на английския мастиф, който е доста по-различен от булмастифа - най-малкото защото достига до 140 кг! r)
Иначе е един от родоначалниците на булмастифа, заедно с булдога...
Иначе има няколко вида "мастифи": английски мастиф, булмастиф, тибетски мастиф, неаполитански мастиф, фила бразелиеро, френски мастиф (или известен още като "Дог де Бордо"), испански мастиф, анатолско овчарско куче, пиринейски мастиф и може би пропускам още някои.... r) Именно в книгата "The Ultimate Book of Mastiff Breeds" (by Douglas Oliff) се разглеждат всички видове мастифи!
Качена снимка - The Ultimate Book of Mastiff Breeds (by Douglas Oliff)

А онези "сивите" - мисля че говориш за неаполитански мастифи... ;)

#8 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 03 January 2006 - 01:40 PM

Цитат

Имам един въпрос-има ли булмастифи които да са издържали IPO-123,SHUTCHUND-1,2,3.?
Защото съм срещал информация че породата е трудна за обучение.

В България - няма, в чужбина със сигурност има, но в момента не мога да ти дам по-конкретна информация... ;)
Все пак нека не се забравя, че това е не само куче-компаньон, но и най-вече работна порода! В Англия се ползва в полицията като работно куче и "полицейския клуб" за булмастифи е един от първите регистрирани киноложки клубове още в началото на миналия век!
Има няколко кучета в БГ (собственост на ATOMZONE и обучавани от Емил Борисов "Dogs school - Varna"), които съм убедена, че могат да покрият доста изпити с малко допълнителни тренировки! Просто никой до сега не си е поставял това като цел и не е влагал чак такива усилия и време.
Повечето кучета в клуба са минали обучение за послушание и/или ринг-дресура, а някой и за охрана (което не ги прави "проблемни" при явяване на изложби!).
Това е идея да пропагандираме "спортната дресура" сред членовете си! Защо не и участие в аджилити?! Е, малко ще е смешничко и едва ли ще постигнем времето на един дребостък, но си заслужава да се опита, нали? b)
Мисля че с това ти отговорих и на въпроса дали са трудни за обучение... b)
Но темата за обучението ще я разглеждамепо-подробно и занапред...

П.С.: Иначе като бяхме на CACIB Пловдив преди няколко години видях Карагьозов (мисля че беше) с кучетата си да тренира ходене по греда и преминаване на няколко различни препядствия оставени в залата.
Реших и аз да опитам с Атом де Аякс и макар да му бе за пръв път, мога да кажа, че се справи отлично, даже и с темпо! b)

#9 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 03 January 2006 - 01:47 PM

Цитат

Другото име на булмастифа не е ли лесничейско куче ? Поне така съм чувал ..

b) Да така е...
Ето малко история на породата, а за характера, възпитанието и поведението му ще разкажа тези дни... ;)

ИСТОРИЯ НА ПОРОДАТА

Кенъл клуб признава породата булмастиф през 1924 г., но фактически породата се е появила много по рано. Кучетата са наричани "Нощни кучета пазачи", "Мастиф с примес от булдог" или "Неголям мелез мастиф", но животни с признаците на булдога и мастифа наистина са съществували.
Кучето е селекционирано през 19 век, а има и писания показващи по - ранната му селекция.
Породата е създадена след кръстосване на булдог и мастиф, а има мнения, че в булмастифа има кръв и от блъдхаунд. Целта е била да се създаде куче, което притежава качествата на изходните породи - булдог - недоверчиво и много предано към стопанина си куче, отличаващо се с голяма бдителност и мастиф - едро и масивно телосложение.
Кучето било предназначено за опазване на гори от бракониери и било наричано също "Нощно куче на лесничея". Мощният и мусколест булмастиф станал верен помощник на лесничеите в тяхната работа. Булмастифът се оказал идеалният помощник съчетавайки в себеси смелостта и настървеността на булдога, с мощта и силата на мастифа.
Исторически факти показват, че още през 18 век имало булмастифи.
В книгата на М. Б. Уинн " История на Мастифа", често споменава и булмастифа. В книгата си " История на кучетата" от 1846 г. Едуард Джес казва "Аз забравих да разкажа за булмастифа Грамбо(по точно Гумбо), който някога е имал........". От картините на Джон Морланд (1763-1801)се появява булмастифо-подобно куче, което доказва,че те наистина са съществували.
На страниците на списание "Кеnnel" излязло през март 1911 г. Граф Ф.Холандер призовава " Признайте британските породи кучета". Той пише "Обшествеността практически нищо не знае за качествата на булмастифа, а в действителност те са повече, защото той съществува достатъчно отдавна".
През 1924 г. Кенъл Клуб официално признава породата булмастиф, като за чистокръвни кучета са се смятали, кучета, които в родословията си нямали нито мастиф, нито булдог, а само булмастифи.
След това се учредява и клуб на породата, зарегистриран в Кенъл Клуб на 23 юни 1925 г. Това е булмастиф клуба на Центарлното Графство. През септември същата година клубът пише и първият стандарт на породата.
На 4 януари 1926 г. в Кенъл Клуб е регистриран и вторият клуб на породата - Национален Булмастиф Клуб "Полицейски кучета", основан от мистър С. Мозели.
Легендарният Торнивуд Террор бил собственост на мистър У. Бартон, опитен производител и дресьор на булмастифи. Торнивуд Террор бил прекрасно куче за онова време. Торнивуд Террор излизал на борби с хора. Той винаги бил с наморник, но никога не бил победен.
Собственост на мистър Мозели бил легендарният Франкфорт Фрайдлити- първият булмастиф заел призово място. Портотип за тогавашните кучета. Тайгер Принс е първият шампион от тази порода. Той бил произведен от Тайгер Торус на мистър Джек Борнард и Принцес Попи, собственост на семейство Смит. Развъдниците произвели най-мног шампиони след 60-та година са: Марбет,Гуудсток,Олдуел и др. Оулдуел е произвел най-много шампиони от развъдниците във Великобритания от 60 до до 86 г.

#10 Потребителят е офлайн   dakel_fenka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1166
  • Регистрация: 08-October 05
  • Location:София

Публикувано: 03 January 2006 - 03:03 PM

Благодаря! Значи Неаполитански Мастиф...!
Много са красиви значи..! А има ли от всички породи ,които изброи в България!? d) d) d)


#11 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 04 January 2006 - 06:03 PM

Цитат

А има ли от всички породи ,които изброи в България!?

Май има 1-2 английски мастиф, но не знам дали имат родословие...
Булмастифи - около 100 регситрирани в племенната книга и може би още толкова нерегестрирани...
Тибетски мастиф - да, няколко, но не знам дали са родословни...
Неаполитански мастиф - има даже и клуб... b)
Фила бразелиеро - засичала съм една женска преди години на изложба...
Френски мастиф ("Дог де Бордо") - да, още преди 5-6 години имаше няколко в Ямбол
Испански мастиф - не съм чувала да има в БГ... r)
Анатолско овчарско куче - пък изобщо... bl)
Пиринейски мастиф - кане корсо има даже и по изложби... b)

Това е доколкото знам аз... ;)

#12 Потребителят е офлайн   mitaksi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1155
  • Регистрация: 17-June 05
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2006 - 09:19 AM

Цитат

Цитат

А има ли от всички породи ,които изброи в България!?

Май има 1-2 английски мастиф, но не знам дали имат родословие...
Булмастифи - около 100 регситрирани в племенната книга и може би още толкова нерегестрирани...
Тибетски мастиф - да, няколко, но не знам дали са родословни...
Неаполитански мастиф - има даже и клуб... b)
Фила бразелиеро - засичала съм една женска преди години на изложба...
Френски мастиф ("Дог де Бордо") - да, още преди 5-6 години имаше няколко в Ямбол
Испански мастиф - не съм чувала да има в БГ... r)
Анатолско овчарско куче - пък изобщо... bl)
Пиринейски мастиф - кане корсо има даже и по изложби... b)

Това е доколкото знам аз... ;)

Аз мисля че в софия съм виждал един господин с два броя дог де бордо

#13 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 05 January 2006 - 10:22 AM

Цитат

Цитат

...... Френски мастиф ("Дог де Бордо") - да, още преди 5-6 години имаше няколко в Ямбол....


Аз мисля че в софия съм виждал един господин с два броя дог де бордо

b) Напълно е възможно, вече има доста от тях в БГ...
Аз говорех за първите внесени в БГ в Ямбол (и София също) преди 5-6 г., когато цените им бяха 3 000 $....
Ямбол беше един от тези центрове, в които се внасяха (най-вече от Чехия, Унгария, Германия) и развъждаха едни от първите ротвайлери, стафове, бултериери, овчарки, булмастифи, дог де Бордо и доста други...

Възможно е и от другите мослоси да има повече в БГ, но за съжаление ние не ги виждаме...
Много рядко тези кучета ходят по изложби и рядко на обществени места (независимо, че са доста хубави), защото стоят зад едни високи огради на добре охранявани къщи, чийто собственици са доста ангажирани и последното нещо, което ги интересува е разхождането на кучетата им в парка или ходене по изложби ...
Поне с част от булмастифите е така и в Варна, и в София, и в Пловдив, и в Благоевград, Димитровград и в Плевен... s) Хубавото е, че се грижат добре за тях... r)

#14 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 05 January 2006 - 11:30 AM

Марта, здравей! b)
Разкажи ни за булмастива и ирландците. За участието му във войната? Нали не е мит? bl)
Поздрави!

#15 Потребителят е офлайн   mitaksi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1155
  • Регистрация: 17-June 05
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2006 - 12:24 PM

нещо интерсно и от мен


http://www.freewebs....andbullmastiff/

#16 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 06 January 2006 - 10:25 AM

;) Благодаря, Mitashki! Много е сладка малката, а и има хубави кучета в родословието... Да видик каква ще порасне, щото сега е още тинейджърка... ;)

Mad Max, ще пиша и за това и за характера, и за грижите, и за разходките, ама ми трябва време... r)

#17 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 06 January 2006 - 11:45 AM

Аз няма да избягам.. Извинявам се за припряността си!
Поздрави!

#18 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 17 January 2006 - 01:07 PM

Качена снимка Български национален клуб БУЛМАСТИФ
Телефони: 052/699 110, 0888/788732, 0888/228969
e-mail: bullmastiff_bg@abv.bg website:bullmastiff.hit.bg


Тук ще публикувам материали и актуални данни за всички регистрирани развъдниците за булмастифи в България и се надявам да бъдем полезни, както на хората, които още не са си взели куче, така и на дългогодишни собственици.
Очакваме вашите въпроси и коментари!


Следващият материал е публикуван в списание Моят приятел кучето бр.5/100 от м.Май 2004 г., стр.3 в рубриката Представяме ви. Интервюто е със собственика на развъдник ATOMZONE Емил Борисов. БНK Булмастиф представя на вашето внимание материала с малки корекции и актуализирана информация към месец Август 2005 г.

Марта Дякова секретар БНKБ


MПK: Представете се като кучкар? Правите ли разлика между кучкар и кинолог и каква е тя?
Занимавам се с обучение на кучета от 14 г., а професионално от 9 г. - тогава създадох фирмата Dogs school Varna. В обучението се включва: обучение за послушание и охрана, работа с кучета с проблеми в поведението, ринг-дресура и цялостно представяне на изложбa, както и консултации на собствениците по различни въпроси - отглеждане, хранене, здраве и други.
През 2000 г. заедно с няколко любители на породата булмастиф основахме Български национален клуб Булмастиф. По същото време създадох и първия развъдник за булмастифи в България - Аtomzone. От създаването на БНK Булмастиф съм негов председател и треньор, а през 2002 - 2003 г. имах възможността да придобия съдийски стаж на няколко национални и международни изложби и с решение на Управителния съвет на БНKБ съм определен за клубен съдия.
Споменавам всичко това, защото може да се каже, че съм кучкар доколкото винаги съм обичал кучетата и се отнасям към тях с много любов и грижа, а с кинология отглеждане, селекция и развъждане на чистопородни кучета, се занимавам от 1997 г., когато закупихме първите два булмастифа. Kъм настоящият момент се опитвам да бъда преди всичко професионалист в работата си - било то като развъдчик или треньор на кучета и с удоволствие помагам на хората да се наслаждават на общуването с най-добрия приятел на човека.

МПK: От кога имате куче, коя е първата порода, от кога отглеждате булмастифи?
Kакто повечето деца и аз като малък съм имал няколко кучета, но за кратко време и не бяха породисти. За това като свое първо куче считам кучето, с което се сдобих в края на 1991 г. и което живя с мен 9 г. Tова женско куче Тара (кръстоска с тигров дог), беше труден характер - своенравна и агресивна, но благодарение на нея се научих да обучавам кучета. Реших, че няма да се предам, започнах да търся литература за обучение и да прилагам прочетеното на практика. Това продължи през целия й живот. Така Тара се превърна в едно перфектно обучено куче.
През това време реших да си взема и друго - чистопородно куче. Исках новото ми куче да е преди всичко с уравновесен и спокоен характер, добре социализирано, да мога да разчитам на него както за охрана, така и за приятел на цялото семейство, да е подходящо за отглеждане в апартамент. Намерих литература за различните едри породи и търсех тези качества във всяка. Тогава за първи път прочетох за булмастифа. Да, това беше идеалното куче за мен!
През 1997 г. нямаше пазар на качествени кучета и с голяма изненада през м.Юли прочетох в поредния брой на Вашето списание обявата на г-н Станимир Енев от Ямбол, че продава малки на 3 мес. с родители - двойка внесена от Англия. Веднага тръгнахме за Ямбол. Това беше първата ми среща на живо с тази прекрасна порода. Мъжкият Рик (Roostaproud West Boys) беше 2 годишен великолепен екземпляр с няколко титли от участия в изложби (3CAC, 3CACIB, 3BOB) и родословие с имената на световно известни развъдници като: Roostasproud, Poachersfoe, Maybrook, Pitman, Stamford, Naukeen. В родословието на женската Double Take Obsessions открихме много кучета с шампионски титли от развъдници като Tartuffe, Marbette, Maybrook, Pitman, между които и Marbette Master Brandy (шампион на Англия 1972 г.)! И така, заедно с един приятел, се сдобихме с 2 прекрасни бебета - Argo и Alicе.

Качена снимка Качена снимка
Roostaproud West Boys и Double Take Obsessions

Качена снимка
Argo и Alice (на заден план) през 1998 г.

През 1999 г. от женската Alice след заплождане с булмастиф, внесен от Русия (в чието родословие има кучета от развъдници от Германия) имах 11 кученца, получили отлични оценки и титли на изложби у нас и чужбина. За развъдник Аtomzone оставих 2 женски Arizona и Alice from Atomzone. През същата година закупих и един мъжки булмастиф Atom de Ayax.
През 2001 г. и 2002 г. от тези 2 женски и Atom се родиха общо 15 кученца, които също успешно се представят по изложбените рингове. От връзката - Arizona и Atom оставих за развъдника най-обещаващата женска Blondy from Atomzone.

Качена снимка
CH Blondy from Atomzone
национален шампион и шампион на София, наследила най-добрите качества на родителите си Arizona from Atomzone и Atom de Ayax (2005)


В момента Blondy е на 4 г. и планирам заплождане с Dynamic Force One Man Show (Dutch) - тигров мъжки, собственост на развъдник Shadows In The Dark (Румъния) и с предци от известния развъдник за тигрови булмастифи Frankental. Младия Dutch е оценен изключително високо на EuroDog Show 2005. Така за първи път от създаването на клуба ще имаме вьзможност да получим булмастифи с тигров цвят, които ще са селектирани в България!

Качена снимка Качена снимка
Dynamic Force One Man Show на EuroDog Show 2005

МПK: Недостатъци на булмастифа?
Едва ли може да се говори за недостатъци при булмастифа, но попаднал в неопитни рьце може да не успее да се развие и покаже в цялата си прелест. Това не означава, че е труден за отглеждане, но не бива да се забравя, че е куче със силен характер и особенно при пропуски в обучението му в млада вьзраст може да стане малко твърдоглав и да проявава инат. Обучението трябва да започне на възраст 5 - 8 м.

Качена снимка

Качена снимка
Alice и Tara по време на тренировка (1998 г.)

Типични заболявания при породата не са известни, но все пак през периода на растежа трябва да се внимава за правилната смяна на зъбите, постановката на ушите, както и за краката и линията на гърба.
Ето и някои недостатъци посочени в стандарта за породата, за които трябва много да се внимава при избора на куче и които са нежелателни при кучета за разплод: светли или жълти очи, уши тип роза, обратна захапка с голямо отклонение, неправилно разположени зъби, гърбав или отпуснат гръб, криво поставени крайници, разпуснати лапи, ниско поставена опашка или навита над гърба, дълга, мека или къдрава козина, бели петна на други участъци от тялото, с изключение на гърдите. Според стандарта за породата: захапката е клещовидна, допуска се и обратна, но не с голямо отклонение. Зъбите са здрави, линейно разположени.
За справянето си с всички трудности, срещани при избора и отглеждането на булмастифите, членовете и симпатизантите на БНK Булмастиф, както и всички собственици на кучета от развъдник Atomzone, могат да разчитат на моята подкрепа, дългогодишен опит и познания.

МПK: Техните предимства пред другите породи?
Предимствата пред другите породи не са малко. Ето на кратко някой от тях:
Темпераментът на булмастифа включва добро настроение, смелост, самоувереност, надежност, енергичност, издръжливост, търпеливост и бдителност. Той е спокоен, но решителен, когато случаят го изисква. Безстрашен, неподатлив на уплаха. Много добър пазач, смел и впечатляващ. С буден интелект, привързаност и вярност. Сърдечен и мил. Булмастифът е голямо куче със силна симетрична структура, показваща голяма сила, но не и тромавост.
Булмастифа охранява надежно собствения си терен - това е неподкупно животно, което няма обичай да лае, но ясно съобщава за намеренията си и готовността за защита на територията и стопанина си. Същевременно той е готов да приеме гости, ако те са съпроводени от стопанина му. Тогава булмастифа е чаровен - изразява откритост и свободен дух, приятелски контактен е до ласкателство, а с особенно предимство се ползват семействата с деца, които му правят посещения. Да, общуването с деца е безпроблемно, а стигне ли се до спречкване, това едро и решително куче - отстъпва!

Качена снимка
Двегодишната Alice и тримесечния Atom играят с Себастиян и Ане-Мари - гости от Дания (1999 г.)

Подобно е и отношението му към другите кучета и останалите домашни животни. Нравът на тази порода е свързан с партньорство в работата, което го прави приятен спътник в ежедневието. Не случайно е използван като полицейско куче в Англия и САЩ.
Без проблем живее както в огромни имения, така и в малък апартамент. Не притеснява съседите, защото не лае излишно! Всекидновното обслужване е лесно - късата космена покривка изисква малко грижи. При хранене е без особенни претенции.
За съжаление възрастовата граница на живот е в рамките на десетина години. Но времето, прекарано заедно с булмастиф, води до един особен феномен - едва ли някой, който е притежавал такава порода, може да се освободи от нейния чар и да не се върне към нея! Това е уникално куче надежден бодигард и нежен приятел!

#19 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 17 January 2006 - 01:11 PM

Качена снимка
Малката Лени обича да е с мама Beauty from Atomzone и нейните четири момчета и без да се притеснява, че е на тяхна територията (2005)

МПK: Трудно ли се продават булмастифи, ориентировъчни цени?
Поради качествата на булмастифа и нарастване на неговата популярност като подходящо куче за охрана и домашен любимец, вече има по-голямо търсене. Дори може да се каже, че търсенето е по-голямо от предлагането. Това е предпоставка за предлагането на кученца от съмнителни връзки или от родители, които не са изпълнили изискванията на клуба за допускане до разплод и съответно на малките не може да се издадат документи (родословие).
За щастие нараства броя на хората, който преди да си купят булмастиф се свързват с клуба за консултация и то не само относно предлагане и цени, а и с въпроси за породата, дали тя е подходяща за техния характер и очаквания, техните условия и вьзможности.
Цените на малките, предлагани от членове на клуба, варират от 500 лв. до 1500 лв. в зависимост от оценките и титлите на родителите и качествата им. Рядко се среща продажба на големи кучета, там цената обикновено е по договаряне и се определя от възраста, здравословното състояние, оценките и титлите от изложби. За мен като развъдчик - водещия мотив при продажбата на кучета е преди всичко отношението на бъдещите стопани кьм породата, условията и начина, по който планират да ги отглеждат.

Качена снимка
CH Atom de Ayax - най-титулувания булмастиф в България от 2000 г. - 2005 г.
Той е единствения за сега "Kлубен шампион" (BIS), Балкански и национален шампион, шампион на София, BIS Пловдив 2002 г., носител на наградата Най-красиво куче за 2002 г. на Обединена ветеринарна клиника Варна


Качена снимка
Arizona from Atomzone - единствения женски булмастиф в България спечелил титлите R.BIS и BOG (Добрич 2001 г.)

Качена снимка
Аtom de Ayax, Alice и Arizona from Atomzone - със спечелените от тях 14 купи от участия в девет поредни изложби за по-малко от две години (2002 г.)

МПK: Kои са някои по-ценни кучета и приплоди на развъдник Atomzone?
Kато развъдчик мога да се гордея с постиженията на много от моите кучета. На името на развъдника могат да се видят много титли и купи, включително и от единствената за сега Национална клубна изложба на 02.09.2001 г., като:

- 5хBest Pair - Аtom и Arizona - 3 пъти, вкл. Clubs Best pair, Аtom и Аlice - 2 пъти
- 4хBest Group - Аtom, Аlice и Arizona - вкл. Clubs Best group
- Best Progeny group- II, CACIB Добрич 2002 г. за Atomzone - Аtom de Ayax и Blondy, Bee Honey и Brandy from Atomzone (собст. на р.Димитров) и Cliff from Atomzone (собст. И.Белчев)

Качена снимка
Atom de Ayax и Arizona from Atomzone (2002 г.)

Качена снимка
Atom de Ayax и Alice (2002 г.)

#20 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 17 January 2006 - 01:16 PM

А ето и някои от индивидуалните призове, титли и оценки на кучета, собственост на развъдник "АTOMZONE":

- CH Аtom de Ayax (02.06.1999 г., м.Anika, б.Ayax, производител: Д.Цолов/Й.Божилов - София): 2000 - 2005 г. Bulgarian Champion, Balkan CH, Club CH - BIS, Club Champion BOB male, Sofia CH, Най-красиво куче за 2002 г. на Обединена ветеринарна клиника Варна, 2хBIS, BOG, 18хBOB, 11хCACIB, RCACIB, 22хCAC

- CH Blondy from Atomzone (07.11.2001, м.Arizona from Atomzone, б.Atom de Ayax, производител: ATOMZONE): 2005 г. Bulgarian Champion, Sofia CH 2005 г. , 2хBOB, 5xCACIB, 6xCAC, BJ, Best Puppy (BP).

- Arizona from Atomzone (26.11.199904.2002 г., м.Alice, б.Ikar, производител: ATOMZONE): RBIS, BOG, BOB, 2хCACIB, 2хRCACIB, 3хCAC, 2хRCAC, 2хBest Junior (BJ). Тя е единствения за сега женски булмастиф в България (а това рядко се случва и в чужбина), спечелил титлите BOG и RBIS в конкуренция на кучета от различни породи и страни.

- Alice (20.05.1997, м.Dooble Take Obsessions, б.Roostasproud West Boys, производител: Станимир Енев - Ямбол): I-во м. в клас Открит - женски клубна изл., 3хCAС, BJ, 5xExcellent.

- Alice from Atomzone (26.11.1999 12.2002 г.,м.Alice, б.Ikar, производител: ATOMZONE, съсобств. с Ал.Неделчев, Варна): CAC, CACIB, 3xExcellent.

- Cloudy from Atomzone (30.03.2002, м.Alice from Atomzone, б.Atom de Ayax, производител: ATOMZONE, съсобств. с Ал. Неделчев, Варна): 2xExcellent

Качена снимка
Alice from Atomzone (2000 г.)

Ето и постиженията на някои от булмастифите - приплоди на Atomzone, за които имам информация, че са участвали на национални и международни изложби:
- родени на 26.11.1999 г. с майка Alice и баща Ikar: CH Aia (CH BG 2001, Club Champion BOBfemale, I-во м. клас Интермедия - женски на лубна изложба, 2xCACIB, 4xCAC), Astra (II-ро м. кл. Интермедия - женски лубна изл., RCAC), Аmanda (Excellent), Atila (I-во м. кл. Интермедия - мьжки лубна изложба, 3xCAC), Аhat (2RCAC), Atos (BOB, CACIB, CAC), Asterix - Гърция (CACIB, CAC)
Повечето от тях се представиха и на CACB Варна 2001 една изложба, запомнена с участието на рекорен брой за България булмастифи 11 бр., като 9 бр. от тях бяха произведени, отглеждани или собственост на Atomzone и всички получиха висока оценка от FCI съдията Евица Мишич от Сърбия.
На Първата Национална клубна изложба CAC Варна 2001 участваха около 20 кучета и там отново половината бяха представители на развъдник Atomzone.

CACB Варна 2001 - сериозна конкуренция в клас Интермедия за титлата CAC между 18 месечните женски Arizona, Alice и Aia
Качена снимка

и мъжки: Atila from Atomzone ( собств. Вл. Павлов) и Аhat from Atomzone (собст. Ал.Николов, р-к Terror Varna, гр.Варна)
Качена снимка Качена снимка

Kлубна изложба Варна 2001:
Качена снимка
международния съдия Андон Тодоров е впечатлен от отличната клещовидна захапка и здравите, линейно разположени зъби на Arizona, идеално отговарящи на стандарта за породата. На заден план са Alice и Аia, а на снимката долу Astra from Atomzone (на заден план)

Качена снимка

Качена снимка
Победителите за "Най-красива двойка на клуба" (2001) - Atom de Ayax и Arizona from Atomzone позират на фотографите за вестници "24 часа", "Стандарт", "Черно море"

- родени на 07.11.2001 г. от м. Arizona from Atomzone и б. Atom de Ayax.: CH Beauty (CH BG 2005, Sofia CH 2005, 2xBOB, 2xCACIB, R.CACIB, 4xCAC), Bee Honey (BOB, 2CACIB, 2CAC, BJ), Brandy (CACIB, 2CAC, R.CACIB, R.CAC), Bluff (CACIB, 4xCAC, BJ, BP), Bass (Excellent)
- родени на 30.03.2002 г. от м. Alice from Atomzone, б. Atom de Ayax: CH Cliff (CH BG 2005, Sofia CH 2005, BOB, 2xCACIB, 2хRCACIB, 6хCAC, RCAC), Cherry (Excellent)

Качена снимка
CH Beauty from Atomzone- национален шампион и шампион на София (соб. Г. Лепоев, р-к Beauty Gal BG, гр.София)

Качена снимка
CH Cliff from Atomzone - национален шампион и шампион на София (соб. Иван Белчев, р-к Joebel, гр.София) по време на тренировка с Емил Борисов

За контакти:
Развъдник ATOMZONE България, гр.Варна
Емил Борисов - собстеник
Тел./факс: +359 52 699 110 мобилен: +359 888 788 732
e_borisov@abv.bg БНK Булмастиф


* Обработка на материала: М.Дякова

  • (32 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни