Dog.bg Форуми : Най - често срещани въпроси за стандартен шпиц

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Най - често срещани въпроси за стандартен шпиц FAQ

#1 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 05 November 2009 - 07:53 PM

FAQ's

1.Трудна ли е за поддържане козината на немския среден шпиц?

Не.Козината на средния шпиц е сравнително лесна за подръжка в добро състояние.
Тя е твърда, стърчащите косми правят козината по -слабо податлива на сплъстяване и образуване на възли в сравнение с другите дългокосмести породи.
Необходима е обаче РЕДОВНА подръжка и грижливо разчесване всяка седмица

2. Податлив ли е на прегряване шпица?

Да.Всички кучета биха могли да прегреят, особено ако няма по - хладно място на което да се скрият.
Козината на шпица е двойна и се състои от твърд външен косъм и мек, пухкав подкосъм.
Външният косъм предпазва подкосъма от слягане и сплъстяване.
Ако обаче подкосъма се сплъсти става невъзможна въздушната циркулация около кожата, което води до задържане на високата температура близо до кожата на кучето.
Двойната козина служи за изолация срещу топлината, но през горещите дни топлината може все пак да се задържи поради неспособността на кучето да се поти.

Шпицовете се охлаждат като изпънат тялото си върху хладна повърхност и обикновено са много по - доволни да спят на плочките в банята отколкото в спалнята на стопанина си(освен ако стаята не е с климатик)през горещите дни.

Съвет:опитайте се да сложите ледени кубчета в металния съд за вода ( държейки го на сенчесто място);разхождайте кучето си само рано сутрин и късно следобед( нощем е даже по - добре през лятото), и подържайте вашия шпиц разресан с цел да поддържате въздушната циркулация в козината му.
Намерете най - хладното място в къщата чрез поставяне на различни места на термометър по пода на местата достъпни за кучето и измервайте температурата във всички тези места за да определите най - хладното и оставяйте кучето там.


3. Страдат ли от някакви наследствени заболявания?
Да, случва се.
Епилепсия, Тазобедрена дисплазия, Автоимунна Хемолитична Анемия и Прогресивна Атрофия на Ретината могат да се проявят при тази порода, но внимателната селекция на развъдчика в повечето случаи прави тези аномалии една рядкост.
Все пак шпица е известен като едно от най - здравите и дълголетни кучета - компаньони.
Винаги взимайте вашето кученце - шпиц от добър развъдник, който прави здравни тестове на кучетата си!

4. Хвърлят ли твърде много козина шпицовете?

Да.По време на процеса линеене, който се наблюдава всеки сезон при некастрираните женски кучета, но не толкова често при кастрираните кучета и от двата пола, у вашия шпиц може да се оформят кълбета от косми по цялата козина точно преди смяната й.

Това линеене обикновено е ограничено само до сезонни промени, за разлика от по - късокосместите породи, които линеят постоянно.

Когато шпица линее, изглежда, че имате снежна буря в стаята си, освен ако не ходите по него с прахосмукачката.

Добрите новини са, че веднъж след като шпица приключи с хвърлянето на козината вие ще намирате тук - таме търкаляща се козина в ъглите на стаята.
Това лесно може да отстраните с прахосмукачка от килима.
За разлика от късокосместите породи чиито косми се забиват в килимите и покривките и много трудно се отстраняват.

5. Добър ли е средния шпиц с деца?

Немския среден шпиц е селектиран като компаньон/пазач и като такъв представлява едно отлично семейно куче.

Това не означава, че кучето ще се остави децата да се отнасят жестоко с него.Ако шпица ви е член на семейство, в което има малки деца научете ги да уважават кучето и да са внимателни с него.

Не оставяйте малки деца насаме с КАКВОТО Й ДА Е куче.

Това се отнася до ВСИЧКИ породи кучета не само до различните породни разновидности немски шпиц.
Повечето шпицове обичат децата, но надзора е винаги препоръчителен за малки деца.

6. Мога ли да си подстригвам немския среден шпиц?

НЕ!
Подстригването на вашия среден шпиц е в разрез със самата идея на придобиване на дългокосместа порода.
Ако според вас подстригването е задължително, то тогава се замислете какво всъщност сте харесали в тази порода кучета.
Добре помислете дали подържането на козината няма да се превърне в проблем за вас.
Развъдчиците не препоръчват подстригване: това е в разрез със стандарта на породата, и създава сериозна заплаха за кучето, както от ниски, така и от високи температури.

#2 Потребителят е офлайн   kamkata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 446
  • Регистрация: 04-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Икона за мнението  Публикувано: 10 November 2009 - 11:39 PM

Това не е точно един от най- честите въпроси, но мен лично ме интересува.
Питането ми е за носната гъба на кученцата ни и промяната на цвета.
Например моето куче като малко беше с чисто черен нос, до преди няколко месеца забелязах че става кафеникав, а сега вече минава към тъмно розов и ми се струва че ще стане и по-светъл.
Защо се получава така ?
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2009 - 12:06 AM

Доколкото знам - това си е достатъчно често срещан ефект и се нарича "зимен нос", има го и при други породи.
Черната носна гъба изсветлява през зимата и възвръща цвета си през лятото.
Забелязах това при Линда за пръв път миналата зима - върха на нослето й беше кафяв през зимните месеци, а през лятото почерня отново.
Има някаква връзка с интензивността на слънчевото греене, но нямам идея какъв е точно механизма за промяната на цвета.

#4 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 25 February 2010 - 05:58 PM

ДВАНАЙСЕТ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА, КОИТО Е ДЛЪЖЕН ДА СЪБЛЮДАВА ВСЕКИ НАЧИНАЕЩ ПРИТЕЖАТЕЛ НА КУЧЕ :

1.Винаги хранете кучето по едно и също време,
не му позволявайте да проси допълнително храна,
не го хранете от масата.

2.Изберете за кучето удобни купи за вода и храна.
Поддържайте ги винаги в идеална чистота.

3.Определете на кучето постоянно място.

4.Поддържайте кучето чисто и обезпаразитено
(вътрешно и външно).

5.Постоянно се занимавайте с възпитанието на подрастващото куче.
Вие сте длъжен във всяка ситуация да можете да контролирате неговото поведение.

6.Не разрешавайте на кучето да лае без повод:
това притеснява околните.

7.Не разрешайте на кучето да се изхожда върху тротоара,
алеите и детските площадки.

8.По оживени места и улици, също така където има събрани повече животни на едно място -
водете кучето си винаги на повод.

9.Никога не влизайте с куче в магазина.

10.Когато заминавате в отпуска без любимеца си потърсете утвърдени кучешки хотели за него.
Или го оставете на проверени ваши приятели или близки.

11.Намерете си добър ветеринарен лекар за кучето и регулярно водете питомеца си на профилактични прегледи.

12.Следете за добрия вид на кучето си.
То трябва да изглежда жизнено и в добро здраве.
При наличието на каквито и да е аномалии веднага се обърнете към ветеринарния ви лекар.

И НЯКОЛКО НЕ БИВА:

1.Не бива да оставяте кучето само за дълго време
ще стане непослушно и агресивно.

2.Не бива да оставяте кучето без наблюдение.
Следете при отварянето на входната врата то да не се шмугне и хукне навън.
Винаги затваряйте добре вратата след себе си, или когато влизат много гости.

3.Не бива да давате за играчка на кучето ваша стара обувка- след това всяка ваша обувка ще се окаже под заплахата да бъде нагризана и разкъсана.

4.Не бива да оставяте кучето насаме с непознато детенце.

5.Не бива да оставяте кучето в автомобил с вдигнати плътно прозорци.
В топлите дни се старайте да паркирате на сянка, ако имате намерение да оставяте вътре кучето.
Топлинният удар е всред най-честите причини за смърт на домашните ни любимци.

6.Не бива да поощрявате кучето да преследва котки и птици.

7.Не бива да си "избивате"нервите върху кучето,
каквото й да е сторило то - достатъчно е навременното,
строго наказание.
Например затворете го за малко в друга стая.
За кучето това е доста строго наказание.

8.Не бива да наказвате кучето за "минали прегрешения" спрямо реда и дисциплината в дома ви.
Наказвайте само "на местопрестъплението".
Никога после.
Защото кучето се обърква и не разбира за какво е наказано.

9.Не бива да оставяте кучето да не изпълнява вашите команди.
Ако сте казали"Фу!"или "Не!",
а кучето се разсейва и не се подчинява,
следва да повторите командата,
а понякога се налага да го накажете за упорството му.


10.Не бива да разрешавате на кучето да скача върху гостите или хората по улицата,
дори да изразява възторг или радост при срещата си с тях това е невъзпитано поведение.
Кучето може да издраска госта ви, да му скъса дрехата или ако е непознат на улицата да го изплаши силно.
А никой не иска да е стопанин на невъзпитано куче, нали?


В.Кирилин

преводач: дури

#5 Потребителят е офлайн   miissiii Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 09-July 10
  • Gender:Female

Публикувано: 09 July 2010 - 01:46 PM

Имам куче шпиц и много бързо му опада козината дайте някакви съвети как да се справя с този проблем ??? :af_089:

#6 Потребителят е офлайн   Rose_Violet Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 06-February 12

Публикувано: 06 February 2012 - 09:22 PM

Здравейте! :re_037: Искам да благодаря на всички, които пишат във форума, за полезните съвети и опит, който споделят! Във връзка с това бих желала да ви се похваля, че от 1 седмица имаме нов член на семейството - Роки (Среден немски шпиц) на 50 дни и тежи 2 кг. :))) Много е игрив и общителен, гризе каквото му падне и най-вече крачолите ми докато вървя. Не изпълнява като му кажа "Не!", дори се настървява още повече, удрям го леко по дупето-също не помага! Моля, някой да ми даде съвет как да го отуча от това! Много ще съм ви благодарна :) Ето и малко снимки на малкия ми сладур :)
Прикачена снимка Прикачена снимка Прикачена снимка

#7 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 February 2012 - 10:30 PM

Добре дошли на Rose_Violet и сладура Роки! :ae_085:
Честито кучененце, да ти е живо и здраво!

Ще се радвам да ни показваш снимките му в Галерията и да ни разкажеш повече за него в Говорилнята.

А на въпроса ти ще се опитам да отговоря тук съвсем принципно, защото наистина си го задават много стопани на съвсем малки кученца - "Защо не слуша?"
Отговорът е - ами защото е бебе. Куче-бебе!
По една не много научно-обоснована, но за това пък нагледна табличка едно кученце на 2 месеца е сравнено с човешко бебе на 14 месеца - по степен на зрялост. От дете на 1год. и 2 мес. никой не очаква да разбира и да изпълнява, каквото му се каже. Ами и от кученцето няма как да се очаква това, нали? :md_064:

Малкият Роки тепърва ще расте и ще се учи, ти спокойно и търпеливо ще му показваш какви са правилата и той ще се научи на всичко, което трябва.
А шпицовете са умни и схватливи, макар и "с характерче" - както сама ще се убедиш. :wb_052:

#8 Потребителят е офлайн   maichka_92 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 06-September 12

Публикувано: 06 September 2012 - 04:17 PM

Здравейте, искам да попитам нещо за немския среден шпиц ако някой може да помогне. Моето куче е на 5 месеца и се казва Макс притеснявам се че краката са му много дълги дали това проблем или като си израстне още ще се оформи както всеки обикновен шпиц, или просто не е чистокръвен и смесица или ще бъде голям шпиц понеже го взех за среден шпиц.Искам да разбера каква е причината или аз си втълпявам глупости. Ето прилагам и снимки. Надявам се да ми помогнете. Благодаря Ви предварително.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#9 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 September 2012 - 06:08 PM

Кученцето е в период на интензивен растеж, често при това отделните части на тялото растат непропорционално. Едни растат първо "на уши", други - "на крака" - различно.
Моята на тази възраст беше късокрака, с дълги уши и муцуна като мравояд, много беше смешна! :ab_041:

Окончателно тялото на шпица се оформя на възраст около година, а козината - даже и по-късно, към втората година. Как точно ще изглежда твоето - никой не може да каже отсега, запаси се с търпение. Има време да расте и да се оформи пропорционално.
Но какъвто и да стане - за теб ще си е най-красивият, защото е твоят Макс! Така е за всеки стопанин.

Споко, ще се тревожи.
:ae_085:

#10 Потребителят е офлайн   Aslan1924 Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 25-February 13
  • Gender:Male

Публикувано: 25 February 2013 - 08:30 PM

Здравейте на всички в този прекрасен сайт! За пръв път ми се налага да влизам в такъв сайт за да питам нещо.Извинявам се ако има такава тема предварително!!! Имам немски шпиц на 3 години е моето момче(скоро на 28 април става на 4) тааа от около година му се появи едно топче отсрани по гърба. Напипах го без да искам беше съвсем малко,заведох го на ветеринар и ми казаха,че може би е мастна тъкан да не се притеснявам. Така и направих минаха около 2 месеца и забелязах,че топчето вече е колкото 1 лев монета,подкожно е твърдо на пипане и леко меко на моменти. Последва отново посещение при ветеринар и ми казаха отново да не се притеснявам,но скоро видях ,че има второ топче на около 3-4 сантиметра от първото топче. Бяха почивни дни и изчаках понеделник ,през това време едното топче(първото) се пукна.Беше бяла на цвят течността,без мирис и доста излезе,промих го и така до понеделник. Изписаха ми крем за да мажа и другото топче и то да се пукне,но обеснение какво е това от какво...нямаше. Живея в малък град и няма много специалисти. След лечението с крема нямаше никакво подобрение.Излезе и трето топче , наредени на една линия от дясната страна на гърба му.Пукнатото вече топче си набра отново ,а второто което излезе до него не се пукаше а стоеше и си порасна колкото първото като левче. Третото и то се пукна по-късно. Отидох пак на ветеринар понеже кучето ми спря да се храни както обикновенно,започна да пие много вода за около 4 дни пълна промяна. Биха му някаква инжекция с антибиотик, и ми дадоха и таблетки за 5 дена. През това време прочетох и се запознах ,че е добре да се направи биопсия ,за да се види какви са тези топчета. Но в града не правят такава интервенция,предложиха ми операция да изрежат топчетата,но не се съгласих понеже не знам какво е . Сега две от топчетата са пукнати и с коричка,но снощи на едното отстрани коричката пак започна да излиза тази течност. Моля някой които е имал такъв проблем да пише,защото незнам какво да правя вече! Благодаря предварително!!!!
User's Signature

Първо сме хора,после различни!!!

#11 Потребителят е офлайн   djoana Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 11-April 14
  • Gender:Male

Публикувано: 11 April 2014 - 03:51 AM

Здравейте,искам да попитам нормално ли е среден шпиц на 2месеца да тежи 1.600кг.

#12 Потребителят е офлайн   Rej Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 06-November 15

Публикувано: 06 November 2015 - 09:41 AM

Здравейте! Аз съм нов потребител и горд стопанин на малък немски шпиц.Той се казва Рей и е само на 43 дни. Много бих искала да знам повече за тази порода и си мисля че само хора които отглеждат такива кучета могат да ми отговорят на въпросите. Любопитна съм да разбера на каква възраст започва ресането на козината, на каква възраст се изправят ушите, на какво първо трябва да го науча и още мноого въпроси ще задам по нататък :ab_041: Ето и една снимка!

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни