Dog.bg Форуми : Разликите между стандартен и малък шпиц

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Разликите между стандартен и малък шпиц +среден&малък&пом шпицове - какво харесваме в породата?

#1 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Икона за мнението  Публикувано: 10 November 2009 - 11:46 AM

Приятели,
повода да направя темата е един често срещан факт: мнозина купуват от зоомагазин или нет- борса мини шпиц, след време се оказва, че са се сдобили със среден шпиц.И това ги разочарова.
За да не бъдете разочаровани вбъдеще- нека съпоставим малък и среден немски шпиц.

Искрено се надявам разговорите тук да бъдат полезни на тези, които не са наясно по какво се отличават и си приличат тези две, така прекрасни породи.

Безценно би било да се включат развъдчици с впечатления и насоки.
*Код - тона на дискусията е задължително доброжелателен! ae_085.gif

#2 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 10 November 2009 - 01:44 PM

Дури, за никого не е тайна това.
Случва се и при помераните и малките шпицове, kоето ме навежда на мисълта, че може би темата е по-правилно да се каже каква е разликата между померан, малък и среден шпиц-трите най-комерсиални разновидности на немския шпиц.

Обикновено този, който е търсил да купи померан, се сдобива с малък шпиц от борса, а този, който е искал малък шпиц в последствие разбира, че има среден.

Грозната истина е, че има съществена разлика в цените на трите разновидности на шпица и търговците нормално предпочитат да купят от Унгария, Сърбия, Чехия Словакия и т.н, кученца за без пари, а после да си сложат добра надценка и да спечелят повече.
А колкото са по-миниатюрни кученцата са и толкова по-скъпи, просто защото са трудни за развъждане.

Помераните се раждат с мъки и по - малко - 1 до 3 в кучило.
Често раждат със секцио.
Трудни за възпроизвеждане и това качва цената.

Малкият шпиц има кучило от например 1-4 кученца, отново не голяма бройка и, да чукна на дърво, но по-малък риск от секцио.

А cредния шпиц вече дава и до 5-6 кученца в кучило.
И тогава търговеца решава, че е по-добре на тези 6 кученца да вземе цена като за малъки шпицове, по-наглите дори и за померан, защото те са по-скъпи, а не да си признае, че това реално са средни шпицове.

Така е и с померана и малкия шпиц.
Също така търсенето определя предлагането.
Обикновено на купувача му се казва това, което иска да чуе, и когато малкото бебе е без родословие потенциалния клиент не може да знае какво точно купува.

Случвало ми се е често да предупреждавам хора, които вече са се спряли на определено кученце, че това не е типичен представител на породата, но хората са казали, че любовта е сляпа и дори след моето предупреждение отиват и купуват кученцето, до някъде и защото цената е примамливо ниска.

Във форума дори има такива хора, но няма да цитирам имена.
А после се започват питанките защо бебето тежи толкова много само след месец, защо главата му става доста грубовата, защо козината не расте така гъста и дълга, защо кучето проявява агресия и най-лошото е, че често бебетата имат сериозни здравословни проблеми.

Разликата между малкия и средния шпиц ясно я пише в стандарта на породата.

Лошото е, че малко хора четат стандарта и дори тези, които са го прочели отказват да приемат истината, че тяхното куче се доближава в някаква степен до описаното, но има и много разлики.

Аз просто апелирам към всички да не живеят с илюзии.
Гледайте страшно много снимки на добри представители на породата и сравнявайте със снимки на вашето куче, защото съм забелязала, че в очите на собственика кучето е много по-красиво отколкото е в действителност и човек трудно преглъща някой недостатъци, а още по-малко си ги признава.

Ето имате подфорум.
Чудесно е, за да проверите с една анкета кой от вас е искал точно среден шпиц и кой е искал друг ,но е бил излъган. Нека това да е за пример на останалите.

Мен също ме обижда това, че като развъдчик на малки шпицове много от хората не виждат красотата на тези кучета, само защото са с няколко сантиметра по-високи, а бих казала, че живеейки с двете разновидности на шпица аз откривам много положителни черти в малкия шпиц, които например не виждам в померана.

Трудно ми е да правя съпоставка със средния шпиц, тъй като не съм имала, но за това вие самите може да разкажете.

Адмирации към Дури за това, че е толкова голям фен на средния шпиц и предполагам, че има много други като нея и нека е така.

Само така породата ще се развива, но лошото е, че от целия форум родословните средни шпицове са съвсем малко, а именно с тях би се развивала породата.
На мен лично би ми било интересно да им знам бройката.
User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#3 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 10 November 2009 - 02:05 PM

Привет seska,
драго ми е да те видя при по - големите братчета!

Защо темата е разликата между малък и среден, изключвайки померана?
Вероятно защото до сега не ми е известен случай, в който някой си купува померан, който в последствие да израсте до среден шпиц.
Обикновено и най - често хората биват объркани - виждат бебе шпиц и приемат за вярно, че купуват малък шпиц, а после се разочароват.
Не е само въпрос на цена, въпреки, че за някои това е ориентир при избора.
Въпроса е човек да има до себе си желаната породата, на която да се радва дълги години.

Лично аз, знаеш, избрах немски среден шпиц.
Исках да имам среден шпиц, не померан или малък шпиц.
Немския среден шпиц е първата ми голяма любов - разбира се в сърцето ми има място и за други породи, за други животинки.
Харесвам средния шпиц защото са здрави, средни по размер, устойчиви кучета, които с минимален ежеседмичен груминг могат да изглеждат фантастично.
И все пак харесвам и останалите разновидности на немския шпиц - малкия, померана.
За мен разликата в двете породи е основно в размера, груминга, оформянето на главата ( окръгляването на ушенцата, например).
Идеята за анкета е хубава, благодарим :)

#4 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 10 November 2009 - 02:15 PM

ae_085.gif
Анкета!Горе!

#5 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2009 - 02:23 PM

На мен темата ми е много интересна и също бих искала да науча повече за разликите между отделните разновидности на немските шпицове - извън това, което е записано в стандарта, разбира се, там е ясно какво пише.
Въпросът е по-скоро в тълкуването, а също и в тенденциите за развитие на породите.

За това моля за коментар на хора знаещи върху това, което прочетох.

Ако се приема, че отделните разновидности са ОТДЕЛНИ породи - то оказва се, че родословни кучета, участници в изложби и даже победители в тях, са всъщност ... "мелези"?
Баща - померан, майка - малък шпиц. Кученцата се определят като померани или малки шпицове в зависимост от това колко ще пораснат. ud_009.gif
И това е официално прието и признато.
По същия начин ли би стоял въпросът с куче, на което мама е мител, а татко - малък шпиц?
Това куче какво би било - или зависи колко ще порасне и на кого ще прилича повече?
В същия ред на мисли - може ли в едно кучило да има един померан, два малки шпица и един среден?

Доколко това въобще е чистопородно развъждане, ако това са отделни породи?
Ако не са отделни породи - значи са разновидности на една и съща порода, които нормално се кръстосват, за да се получат желани резултати в поколението и рязка граница между тях няма.

Въпросът ми е породен от чисто любопитство и благодаря предварително на тези, които ми разяснят как стоят нещата от гледна точка на стандарти и правилници.

За магазини, ферми и борси не коментирам - там е ясно всичко...

#6 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 10 November 2009 - 04:59 PM

rimela, в Русия и някой от европейските страни смесването на две близки ръстови разновидности на немския шпиц се приема абсолютно нормално.
Замисли се дали, ако имаме например женска малък шпиц висока 23-24 см е нормално да се заплоди с мъжки 28-29см или е по-нормално да се заплоди с мъжки 22см?

В Швеция имам продаден малък шпиц.
Та покрай него научих, че и там е нормално да смесват малък със среден шпиц.

Давам пример http://www.ullsasask...Mittelspitz.htm GIZMO-малък шпиц е баща на LINUZ-среден шпиц.

LINUZ някой ден ще е жена на ZEB-малък шпиц.

В Русия знам за много такива случаи. За там коментара е излишен.

Още един пример с чешко родословие, а чехите са с дългогодишни традиции в развъждането на шпицове.

Вижте родословието на моя Джими-малък шпиц http://www.foxynose.com/jimmy.php .
Star Gazer Thelebern го има на две места, а това е померан внесен от Америка.

Дълги години го развъждаха с малки шпицове и създаде уникални кучета с прекрасна козина.

Аз не толерирам това да се смесват умишлено две разновидности, но съм напълно ЗА това, че ако в едно кучило се роди по-малко или по-голямо кученце то трябва да преминава в друга ръстова разновидност на шпица и да бъде развъждано с куче подходящо му по размер.

Така и иначе трудно се произвежда шоу клас куче и е глупаво едно прекрасно шпицле да бъде спирано от кариера и развъждане само, защото сантиметрите са му в повече или по-малко.

Като цяло както винаги само в България нещата не се приемат нормално, ние винаги сме наопаки на другите, не се развиваме и тъпчем на едно място.

Защо малкият и средният шпиц да са различни породи? Нали са под общото наименование НЕМСКИ ШПИЦ.
User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#7 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 10 November 2009 - 08:19 PM

Като развъдчик на малък немски шпиц-бял аз напълно подкрепям казаното от Seska.Двете ми женски са от баща померан и майка малък шпиц.Но и двете са типични малки шпицки.Моя приятелка от развъдник в Русия е имала в едно кучило малък и среден шпиц.Като при това казва,че като бебе средния шпиц не е бил най-едър в кучилото.http://kroshki-horoshki.narod.ru/Spicsredniy тук може да видите родословието което е изцяло от малки шпицове.В момента от този среден шпиц и майка малък има кученца които са определени като малък немски шпиц.Всичко това показва,че малкия и средния шпиц не са коренно различни.Лично за мен има разлика в по изострените черти на средния(по-груба и дълга муцунка,изразени уши,ръст).Моето мнение(и желание),че е нормално да се разреши заплождането между трите разновидности(померан,малък и среден)с цел подобряване визията на породата.
User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#8 Потребителят е офлайн   marapepelia6ka999 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 149
  • Регистрация: 30-June 09

Публикувано: 10 November 2009 - 11:08 PM

Хубава тема. Аз вече съм го казвала, но ще разкажа с две думи как аз избрах тази порода. В дома на клиентка за първи път видях шпиц. Представа си нямах, че са няколко разновидности. Когато настъпи момента да си взема, много гледах и търси в мрежата информация, и снимки. Обичам по-големите породи затова се спрях на среден. Снимките дори малко ме заблудиха. Очаквах по-големи размери. Гледайки тук снимките на порасналите шпицове, нямах търпение и Айси да стане такъв. Сега си давам сметка колко невежа съм. Чист късмет беше, че не купих куче от зоомагазин. Исках го веднага и първото място на което попаднах се оказа развъдника от където го взех. Не знам доколко е легитимен. Нямам документи за родословие. Тогава това изобщо не ме интересуваше. Исках кученце да го обичам и да се грижа за него. Цената не ме интересуваше, дори ми взеха 50 лв повече от обявената в обявата. Айси беше обещан на други хора, които не бяха отишли в уреченият ден да го вземат. Беше последният, нямаше как да го сравня с други кученца от котилото или да избирам. Той ми грабна сърцето още докато го взема в ръцете си. Може да ви се стори безотговорно, но тогава изобщо не ме интересуваше какви са родителите му. И имах късмет. Да ми е жив и здрав за сега нямам никакви здравословни проблеми. Исках среден шпиц и го получих. А благодарение на dog.bg намерих и приятели. За което благодаря на администраторите и на Дури за темата и целият подфорум.
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 November 2009 - 11:38 PM

Благодаря на seska и Ивета за отговорите.
Цитат(seska @ Nov 10 2009, 04:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Защо малкият и средният шпиц да са различни породи? Нали са под общото наименование НЕМСКИ ШПИЦ.

Разбира се, ако породата е една обща - "немски шпиц", със свои разновидности - всичко е ясно и наличието на ограничения в едни национални клубове като този в България при отсъствието им в други за мен е необяснимо.

От всичко прочетено тук във форума като принципи на чистопородното развъждане останах с убеждението, че принадлежността на едно куче към дадена порода се определя еднозначно и единствено от породата на родословните му родители, а не от визията на кучето по преценка на развъдчика.

Въпросите ми възникнаха, защото до сега смятах, че отделните разновидности на немския шпиц са ОТДЕЛНИ породи и, следователно, развъждането им следва да става в рамките на една и съща разновидност =порода, като кучетата получават родословие за същата порода.
Излиза, че съм се заблуждавала и всички шпицове са от една и съща порода и принципно не би трябвало да има ограничения в смесването на отделните разновидности с цел подобряване на самата порода.

Така ли е или пак греша?
Защото ако е така - възникват пък купища други въпроси...

#10 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 11 November 2009 - 09:31 AM

Не грешиш и си разбрала точно каквото сме казали.Смесването на отделните разновидности не прави поколението мелези.Доказателства в родословията колкото искаш.
User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#11 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 11 November 2009 - 09:48 AM

rimela, никой от тук не може да ти даде точен и ясен отговор, защото дори FCI няма точно становище по въпроса.

FCI дава права на клубовете сами да си решават политиката.
Скоро в Русия имаше писмо от FCI да прeoсмислят политиката си спрамо смесването на разновидностите на шпицовете. Никой обаче не им го налага задължително.

Разбира се след множество писма от развъдчици на шпицове решиха, че за всички е по-добре нещата да си останат по старо му.
И е факт, че на всяко Европейско и Световно побеждават руските кучета.
Но проблема не идва от развъдчиците, а от съдиите.

Развъдчиците гонят тази визия, която предпочитат съдиите, нормално е да е така, всеки иска да е конкурентно способен и по възможност да побеждава.

Ако съдиите толерираха повече класическият тип немски шпиц нямаше да се смесват разновидностите на шпица, но от 2005 следя класациите от големите изложби специално при малкия шпиц и масово победители са кучета в померански тип.

Тази година се стигна до там, че не само победителите бяха в померански тип и с двама родители померани, както предни години, но дори по родословие бяха ПОМЕРАНИ.

Ето FCI няма нищо против преминаването от едната ръстова разновидност в друга.

Това при нас обаче е забранено и чудно защо като вече дори сме пълноправен член на FCI.

Аз също искам мойте шпицове да приличат на тези, които побеждават, имам амбициите и не ми тежи да се трудя.

Ще е гордост за мен, а и за много други хора, надявам се, български шпиц някой ден да е на първо място в четворката примерно на едно Европейско, но за съжаление ние нямаме равен старт с много от развъдчиците на шпицове.

Ако при тях огромната козина е даденост, защото кучето им има в кръвта си например канадски померан, за мен тази визия е почти недостижима.

Дори кучетата ми да са с добра анатомия, глава, ход и да се представят добре в ринга винаги ще им липсва нещо, а именно тази огромна козина, която търсят напоследък съдиите.

Също така се предпочитат по-нежни глaви, с къси муцунки и малки ушички.
Пример за това е класиранито ми на това Световно.
Да, съдийката хареса кучетата ми, но най-много стигнах с Дара до трето място в класа, като имах забележkа, че Дара е прекрасно куче и за в бъдеще ще е още по-красива, но и липсва козина.
Все си мисля, че ако имаше козина като на помераните, които показаха руснаците, французитe, италианците..... щях да имам реални шансове да стигна и по-далеч.
User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#12 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 11 November 2009 - 10:11 AM

Европейски шампион с двама родители померани http://www.spitz-clu...dog.php?id=1610

Европейски шампион с три четвърти померанско родословие http://www.spitz-clu.../dog.php?id=831

Европейски шампион с три четвърти померанско родословие http://www.spitz-clu...dog.php?id=3876

Млад Европейски шампион http://www.spitz-clu...dog.php?id=3879

Млад Европейски шампион с изцяло померанско родословие http://www.spitz-clu...dog.php?id=3887

Световен шампион с три четвърти померанско родословие http://www.spitz-clu...dog.php?id=4177

Това са само няколко руски кучета като пример.
Ако ми остане време ще направя извадка и на френските, където положението е същото, особено и при белите.
User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#13 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 11 November 2009 - 10:22 AM

"Мен също ме обижда това, че като развъдчик на малки шпицове много от хората не виждат красотата на тези кучета, само защото са с няколко сантиметра по-високи, а бих казала, че живеейки с двете разновидности на шпица аз откривам много положителни черти в малкия шпиц, които например не виждам в померана."

Понеже темата все пак е разликите между среден и малък шпиц ще се радвам ако ги уточним, така да се каже да разтълкуваме стандарта защото в него разликите са само във височината/размера им.И в това, че при малкия шпиц липсата на няколко премоляра се позволява.
И така..?

#14 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2009 - 11:12 AM

От мен - благодарности за подробните и изчерпателни обяснения.
Напълно ми се изясни, че проблемите са в неясноти и неуредици в нормативната уредба и прилагането й, в дъното на което - мисля - са и непълноти в стандарта на немския шпиц.
Доколкото съм чела историята за утвърждаването на породата, той е приет компромисно, като в един стандарт са събрани доста разновидности на шпицове от различни страни, развивали се до тогава самостоятелно, даже под различни имена, под общото име "немски шпиц, включително кеесхонд и померан", като отделните разновидности не са ясно разграничени освен по ръст.

Друга разлика според стандарта, освен тази и посочената от Дури, е:
"При вълчия шпиц, големия шпиц и средния шпиц съотношението на дължината на муцуната и тази на черепа е приблизително 2:3, а при малкия и той-шпица приблизително 2:4."
Следователно - по стандарт муцунката на средния шпиц следва да е относително по-дълга, отколкото при малкия.
Други разлики не откривам, а ако поголовната "померанизация" на немските шпицове обхване и мителшпицовете - явно и тази разлика ще се заличи и ще остане само меренето на ръста като единствен критерий.

Малко офф - сори!
seska, кученцата ти са много красиви, любимци са ми "адашката" Линди, а от новото поколение - Ханелоре - невероятно красиво кученце! smile.gif Макар че по принцип аз съм фенка на белия цвят при малките шпицове, а там Елф на Ивета е без конкуренция, очакваме новото бейби-попълнение!
Пожелавам и на двете ви много успехи по международните рингове! ae_085.gif

#15 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 11 November 2009 - 11:16 AM

Да точно така разликата между среден и малък е в размера.
Това е най - общо и най - точно казано.
Щом малкия шпиц е по - малък всичко при него е по - малко, по - грацилно:очите, муцунката, лапките, изражението е някак "бебешко".
След като средния е по - висок, нормално е да има по- издължена муцуна и съотношението между отделните части на главата и муцуната да са по - ясно изразени( просто всичко е по- голямо, но не твърде, колко точно пише в "библията").
Намерих в интернет ключови факти за среден и малък шпиц:
Size: Small
Height: Klein - 23 - 28 cm
Mittel - 19 - 35.5 cm
Weight: Klein - 3.75 kg
Mittel - 12 kg (26 lb)
Life Span: 13 years
Grooming: Demanding
Exercise: Medium
Feeding: Undemanding
Temperament: Lively & happy
Country of Origin: Germany
AKC Group: Not registered
Other Names:
Deutscher Spitz (Klein),
Deutscher Spitz (Mittel)

От което става видно, че двете породи малък и среден немски шпиц се различават основно в размера си.
Пак да подчертая, че с джуджевизацията на дадена порода се изменя "изражението", кучето е с бебешко изражение, всичко е просто по - малко.
Другото, което ме изумява е защо навън са започнали едно ринг - разсипване на малкия шпиц?
Благодаря на сеска, която ни показа каква е модата сега при малкия немски шпиц - кучета поразително изглеждащи като померани!
Оставам с впечатление, че тенденцията е да се размият екстериорно - малкия и померанския шпиц..
Все повече малкия се слива и загубва в померанския облик..

#16 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 11 November 2009 - 11:25 AM

Цитат(Дури @ Nov 11 2009, 08:22 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Понеже темата все пак е разликите между среден и малък шпиц ще се радвам ако ги уточним, така да се каже да разтълкуваме стандарта защото в него разликите са само във височината/размера им.И в това, че при малкия шпиц липсата на няколко премоляра се позволява.
И така..?


Дури аз пак ще кажа че на мен ми е трудно да изреждам разликите между малък и среден шпиц защото нямам среден шпиц.
И следователно и опит с тази порода, но бих казала със сигурност, че в течение на годините малкия шпиц все повече се доближава до померана, но е и към средния шпиц от там следва, че разликата е в това, че малкият шпиц има по-нежна и къса муцунка по-малки ушички и като цяло става по "померанест" ако мога така да се изразя.
Докато средният шпиц все още си има класически вид поради това, че не е толкова смесван с малък шпиц например.

Друга разлика според стандарта, освен тази и посочената от Дури, е:
"При вълчия шпиц, големия шпиц и средния шпиц съотношението на дължината на муцуната и тази на черепа е приблизително 2:3, а при малкия и той-шпица приблизително 2:4."
И ето и от това следва също, че малкият шпиц е по-близо до померанския шпиц и с годините все повече се различава от средния.
User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#17 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 11 November 2009 - 11:32 AM

Глава на малък и среден шпиц, и двата в кремав цвят.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

Прикачени снимки

  • Прикачена снимка

User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#18 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 11 November 2009 - 11:40 AM

Това, което виждам е, че малкия шпиц е с по -къси, събрани и закръглени като на померан ушички, по - къса муцуна, с бебешко изражение.
А средния шпиц е със заострени, сравнително близко поставени уши, по - изразена ( удължена, но не твърде) муцунка, по -кучешко изражение.
Чудя се от къде тръгва тази мода :малкия шпиц да се равнява по померана..
Та в края на краищата шпиц значи "остър"- какво остро ще остане от малкия ако го слеем с външния вид на померанския шпиц..
Каква е идеята, защо..
***
Ще си позволя да сложа снимки на немски среден шпиц и немски малък шпиц - бял цвят( класическия малък шпиц, далеч от модния померанизиран негов събрат).

Снимките са взети от един от най - добрите развъдници за немски среден и малък шпиц.
На 1 та снимка:рамо до рамо среден и малък шпиц.
-2 та снимка:немски малък шпиц
-3 тата снимка: немски среден шпиц

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#19 Потребителят е офлайн   seska Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3952
  • Регистрация: 27-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 11 November 2009 - 11:50 AM

Вики, коментара ти е правилен.
А промяната на визията при шпица се определя от съдиите.
Развъдчиците се стремят и предлагат това, което е по вкуса на съдиите.
User's Signature

Kennel "Foxy nose" - kleinspitz & pomeranian
http://www.foxynose.com/

#20 Потребителят е офлайн   фех Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 263
  • Регистрация: 19-March 09
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2009 - 11:56 AM

Те малките шпицове на двете показни почти не си приличат. На първата снимка наистина е по-близо до померан, на втората до средния шпиц. Дали няма да се загуби с времето тази разновидност, смесвайки се с помераните с цел добавяне на козина?
Хубавото на подтиповете не е ли в това те да се запазят и да има нужното разнообразие?
Аз малко по- в други породи гледам, съответно не разбирам от тези, но тук ми стана интересен диалога. Та във връзка с диалога, някак не мога да приема израза, че "Развъдчиците се стремят и предлагат това, което е по вкуса на съдиите." Не е ли първостепенно запазването облика на породата или типа, пред задоволяването на нечии вкус?
User's Signature

Качена снимка

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни